#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/09/2013 13:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την πόρτα της εξόδου δείχνει στον Γ. Δελαστίκ το "Έθνος"



Την πόρτα της εξόδου, δείχνει επί της ουσίας στον Γ. Δελαστίκ το Έθνος, αποδοκιμάζοντας το άρθρο το οποίο προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων αλλά και... ευνοϊκά σχόλια από τη Χρυσή Αυγή. Συγκεκριμένα, σήμερα η εφημερίδα αναφέρει σε σημείωμα που δημοσιεύει:

Το «Έθνος», εδώ και μία εβδομάδα, με σειρά δημοσιευμάτων, δίνει τον αγώνα για την αποκάλυψη της εγκληματικής δράσης της Χρυσής Αυγής, φέρνοντας στο φως ντοκουμέντα για τη σκληρή ιεραρχία που διαπερνά τη νεοναζιστική οργάνωση.

Επειδή υπήρξαν ιστοσελίδες που έσπευσαν να χρεώσουν στην εφημερίδα μας κείμενο του Γ. Δελαστίκ που δημοσιεύτηκε αλλού και υποστηρίζει το ανήκουστο -αφού ισχυρίζεται ότι για τη δολοφονία της Αμφιάλης «δύσκολα μπορεί κανείς να υποθέσει ότι την εντολή έδωσαν ηγετικά στελέχη πρώτης γραμμής του κόμματος στο οποίο ανήκει ο δράστης»- το «Εθνος» υπογραμμίζει:

Ουδέποτε φιλοξένησε στις σελίδες του τέτοια άποψη και ούτε θα μπορούσε. Τη θεωρεί, άλλωστε, απαράδεκτη και επικίνδυνα αποπροσανατολιστική.

Το τραγικό γεγονός της Αμφιάλης δεν είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό που στοίχισε τη ζωή σε έναν νέο άνθρωπο, αλλά μία πολιτική δολοφονία με θύμα έναν αντιφασίστα, που, όπως αποκαλύπτεται, οργανώθηκε και εκτελέστηκε με συγκεκριμένο σχέδιο και ρητές εντολές.

Ασχέτως όσων υποστηρίζονται από οποιονδήποτε, το μόνο που καλύπτει αυτή την εφημερίδα είναι ο τίτλος του Σαββατιάτικου πρωτοσέλιδού της (21/09/13), το οποίο τόνιζε: «Με άνωθεν εντολή η δολοφονία».

Όλα τα υπόλοιπα, ένα και μόνο αποτέλεσμα έχουν: λειτουργούν απενοχοποιητικά για τη ναζιστική συμμορία.

Το «Έθνος» ουδέποτε λογοκρίνει απόψεις αρθρογράφων του. Υπεράνω όλων, ωστόσο, είναι η υπεράσπιση της αλήθειας και της Δημοκρατίας. Γι' αυτό και δεν πρόκειται ποτέ να φιλοξενήσει απόψεις που παραβιάζουν αυτή την «κόκκινη γραμμή»...

Διαβάστε το επίμαχο άρθρο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΔημήτρηςΚ avatar
    ΔημήτρηςΚ 25/09/2013 12:48:05

    Αυτή είναι η ελευθεροτυπία στην μνημονιακή Ελλάδα.
    Ή εντάσεσαι στο σύστημα ή διώκεσαι.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΔημήτρηςΚ 25/09/2013 13:51:50

      Με τόσα στοιχεία πλέον εναντίον της άποψής του δεν είναι δημοσιογραφία αυτά που γράφει. Ούτε είναι πρώτη φορά που γράφει κόντρα στη λογική ο συγκεκριμένος. Αλλά όλα έχουν όριο εκτός της βλακείας. Πόσο μάλλον η ανοχή σε αυτήν από αυτόν που σε πληρώνει...

  2. Άργος avatar
    Άργος 25/09/2013 13:30:36

    Δεν αντέχεται η αντίθετη άποψη, και ας είναι επαρκώς τεκμηριωμένη.

  3. popaia avatar
    popaia 25/09/2013 13:31:18

    Βρισκόμαστε στην έξαρση του μακαρθισμού τώρα, οπότε το λογικό κεντρικό επιχείρημα του Δελαστίκ είναι για το Έθνος "ανήκουστο"!
    Αν η ΧΑ πει ότι τώρα είναι μέρα και συμφωνήσεις, θα' ναι κι αυτό.. ανήκουστο.
    Δυστυχώς το πραγματικά ανήκουστο είναι ότι ένα σπουδαίο ιδανικό σαν τον αντιναζισμό κατάντησε πλυντήριο, συχωροχάρτι και σερτιφικά ορθοφροσύνης για έναν σκοτεινό και οχετώδη συρφετό που όπου αγγίξεις λερώνεσαι. Εκδοτικά συνδικάτα του εγκλήματος, προδότες, λαμόγια, εγκληματίες, πράκτορες, ανήθικοι καριερίστες των μήντια, υπάλληλοι του Σόρος, πουλημένοι αριστεροδέξιοι, όλοι οι αδίστακτοι εξολοθρευτές αυτής της χώρας βρήκαν τον τρόπο να ξεπλυθούν σαν καινούριοι! Και να βγαίνουν κι από πάνω.
    Κρίμα.
    Κατά βάθος το μίσος όλων αυτών των σπεκουλαδόρων που έχουν ήδη ξεφτυλίσει και καταστρέψει τεράστιες αξίες, στρέφεται εναντίον των φτωχών ανθρώπων. Των πιο αδικημένων κι επί χρόνια τιμωρούμενων. Μισούν τη ΧΑ όχι σαν ναζιστική οργάνωση αλλά σαν στήριγμα αυτών που την ψήφισαν. Και θέλουν να ξηλώσουν αυτό που ο κοσμάκης ένιωθε σαν μοναδικό του στήριγμα έστω κι αν δεν ήταν.

    Κρίμα που κάποια ορόσημα της ανθρωπότητας πέσανε τοις κυσί.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ popaia 25/09/2013 13:53:05

      Καλό είναι να τελειώνουν γρήγορα οι ψευδαισθήσεις. Έτσι ήταν και αυτή που έφερε τον "λεφτά υπάρχουν". Ας προλάβουμε και μια φορά προτού συμβεί το κακό που δε το βλέπουν μόνο πορωμένοι...

    • Hawk avatar
      Hawk @ popaia 25/09/2013 14:42:47

      Ακριβώς το σύστημα της δεξιοαριστεράς αναξιοκρατίας που κυβερνά την χώρα από το 1981 και εντεύθεν κάνει ρελάνς, αποποιούμενο των ευθυνών του για την καταστροφή της χώρας και επιρρίπτοντας τις ευθύνες για τα πάντα στην ΧΑ.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Hawk 25/09/2013 17:23:18

        @Hawk, ακριβώς

      • Αιρετικός avatar
        Αιρετικός @ Hawk 26/09/2013 13:25:07

        +1.000!

    • Β.Κ.Σιάπκα avatar
      Β.Κ.Σιάπκα @ popaia 25/09/2013 16:41:12

      Έτσι!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ popaia 25/09/2013 17:29:25

      @popaia, οξυδερκές και εκ βαθέων σχόλιο.
      Αυτοί που πλούτισαν με την κλεπτοκρατία από το 1981 μέχρι σήμερα, που έγιναν άρχουσα τάξη με αρπαγή του δημοσίου ταμείου, μισούν βαθύτατα τον απλό άνθρωπο. Όταν ηγείται του "αντιφασιστικού αγώνα" ο Μπόμπολας είναι αστείο να ψάχνουμε για (άλλους) φασίστες.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ popaia 25/09/2013 21:47:55

      Εύγε Ποπαία!!

    • jgreek avatar
      jgreek @ popaia 27/09/2013 13:54:43

      Popaia, συγχαρητήρια.

  4. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 25/09/2013 13:33:37

    Το «Έθνος» ουδέποτε λογοκρίνει απόψεις αρθρογράφων του. Υπεράνω όλων, ωστόσο, είναι η υπεράσπιση της αλήθειας και της Δημοκρατίας

    Χρόνια τώρα...

  5. ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ avatar
    ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ 25/09/2013 13:41:24

    με ενα σμπαρο δυο τρυγωνια.

  6. princess avatar
    princess 25/09/2013 14:20:19

    Απο καιρό τον είχαν στο μάτι τον Δελαστίκ με αυτά που έγραφε για το μνημόνιο. Τώρα απλώς βρήκαν την αφορμή εις βάρος ενός αριστερού μεν, αλλά αξιοπρεπέστατου γραφιά που για ανάλογο λόγο είχε "εκπαραθυρωθεί" από την καθεστωτική Καθημερινή. Ωραία η δεοντολογία του κ. Μπόμπολα. Δεν λογοκρίνουμε παρα μόνο όταν υπερβαίνονται οι "κόκκινες γραμμές". Αυτές φαντάζομαι που περιγράφονται στην...Μεγάλη Σοβιετική Εγκυκλοπαίδεια !...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ princess 25/09/2013 20:05:15

      Δηλαδή ο Μπόμπολας δεν ήξερε ποιος είναι και τον προσέλαβε κατά τύχη; Πόσον καιρό γράφει ενάντια στα μνημόνια; Δε θα έβρισκαν κάτι άλλο να του χρεώσουν αν ήθελαν να τον στέιλουν σπίτι του; Απλά είναι τα πράγματα. Είπε μια βλακεία τεραστίων διαστάσεων που κάλυπτε την ΧΑ από τις ευθύνες της μετά από τέτοιο γεγονός. Τι άλλο έπρεπε να γράψει δηλαδή για να του πουν: ουστ!

  7. kyriakos papadopoulos avatar
    kyriakos papadopoulos 25/09/2013 14:21:24

    Εξαιρετικό το σχόλιο της Ποπαίας!!!

  8. Tassos avatar
    Tassos 25/09/2013 14:31:47

    Η άκρα Αριστερά θέλει την ΧΑ (όπως και το αντίθετο) για να ετεροκαθορίζεται. Είναι ουσιαστικά ένας αιμομικτικός δεσμός. Από την άλλη η Αριστερά βλέπει με αγωνία το ότι κάποιοι ψήφοι μεταμεληθέντων ακροδεξιών θα παν στην ΝΔ και η εξουσία θα παραμείνει άπιαστο όνειρο. Τώρα το πόσο έγκυρος είναι ένας δημοσιογράφος που ψηφίζει ΑΝΤΑΡΣΙΑ αφήνεται στην κρίση των νοημόνων κατοίκων αυτής της χώρας.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Tassos 25/09/2013 20:06:05

      Το έχει πει δημοσίως; Και τον υπερασπίζεται κόσμος εδώ μέσα; Ρε τι μυαλά κουβαλάμε;

      • dim avatar
        dim @ Γεώργιος Τ. 25/09/2013 22:02:33

        Ποιο να έχει πει? Υποψήφιος βουλευτής με την Ανταρσύα ήταν ο εν λόγω κύριος...

        Τα άκρα τρέφονται το ένα από το άλλο... Ακρότατο άκρο της αριστεράς ο Ανταρσύα, ακρότατο άκρο της δεξιάς η ΧΑ... Και από κοντά το ξαδελφάκι του Ανταρσύα, ο Σύριζα, που έτρεξε μετά τις εκλογές του Μαϊου πρώτο πρώτο να συναντήσει ο Τσίπρας, μόλις πήρε την διευρευνητική εντολή, και που ο Λαφαζάνης από το πρωί μέχρι το βράδυ τονίζει για κυβένρηση της Αριστεράς με ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ και ΑΝΤΑΡΣΥΑ....

  9. X avatar
    X 25/09/2013 14:40:09

    Ο αξιότιμος κ. Μπόμπολας, είναι γνωστός και για την ηθική του, και για το σεβασμό του στην ελευθερία της έκφρασης, αλλά πολύ περισσότερο για τον απόλυτο σεβασμό του στους θεσμούς και τους νόμους αυτής της χώρας. Δεν προκαλεί έκπληξη λοιπόν, που σπεύδει να απομακρύνει άμεσα τον κ. Δελαστίκ από την εφημερίδα του. Εγώ απορώ πραγματικά που τόσον καιρό τον ανεχόταν!
    Οι αιρετικοί, οι μη βολικά ερμηνεύσιμοι αλλά και οι μη ταυτιζόμενοι απόλυτα με το ήθος των αφεντικών κωπηλάτες, δεν έχουν θέση στη γαλέρα! :-P
    Πολύ σωστά.....

  10. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 25/09/2013 15:23:24

    Η συνομοσιολογία είναι ανίκητη στην Ελλάδα.
    Πράκτορες των τοκογλύφων μάλλον έβαλαν τον Ρουπακιά να δολοφονήσει...
    Κατάντια για τον Δελαστίκ...

    • Hawk avatar
      Hawk @ Kώστας ΜΠ 25/09/2013 15:32:30

      Εσύ κατά την άποψή σου γιατί νομίζεις ότι τον έβαλε η ΧΑ να δολοφονήσει, ήθελε να βγει εκτός νόμου ή είναι απλώς ηλίθιοι που νομίζουν ότι ο φόνος είναι παιγνιδάκι?
      Βεβαίως ισχύει το γεγονός ότι έχουν εντάξει στους κόλπους τους κάθε καρυδιάς καρύδι, πράγμα για το οποίο αδιαφόρησαν, άλλωστε δεν τους ένοιαζε, ήθελαν κόσμο να πουλάει τσαμπουκά και τον είχαν.
      Δύσκολη παρτίδα.

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ Hawk 25/09/2013 17:29:13

        Με τη λογική αυτή, θα μπορούσε κανένας να πει, ας πούμε, γιατί ο Χίτλερ έκανε πόλεμο εναντίον όλου του κόσμου, ήταν ηλίθιος και δεν κατάλαβε ότι θα έχανε, ή ήταν όργανο των Αμερικανών, για να κυριαρχήσουν παγκοσμίως.
        Λιακοπούλειος λογική, που μπορείς να την οδηγήσεις ακόμη και στα πιο ηλίθια "συμπεράσματα", αν αυτό σε συμφέρει.

      • dim avatar
        dim @ Hawk 25/09/2013 22:06:24

        Άστο Χοκ δε λέει.. Αυτά τα άτομα έχουν στο πυρήνα της ιδεολογίας τους αυτες τις πρακτικές... Ναι, θα σκοτώσουν όποιον θεωρούν εχθρό τους, είτε τον εθνομηδενιστή, είτε τον αναρχικό, είτε τον λαθρομετανάστη... Αυτό εκπαιδεύονται να κάνουν, αυτό θεωρούν τιμή τους, χρέος τους... Απλά η ηγεσία μιλάει με δύο γλώσσες. Εσωτερικά, τους εκπαιδεύει ακριβώς για όλα αυτά, και εξωτερικά αρχίζει τα στρογγυλέματα για να προσελκύσει και αγνούς πατριώτες ή απογοητευμένους...

  11. qm avatar
    qm 25/09/2013 15:31:21

    Μήπως γι αυτό τον εκπαραθυρωνει???

    " Η μόνη που ωφελείται πολιτικά από τη δολοφονία είναι η κυβέρνηση Σαμαρά – Βενιζέλου. Ακριβώς όπως και στην περίπτωση της Μαρφίν, ενώ όλη η Ελλάδα απεργούσε εναντίον της κυβέρνησης, η δολοφονία υποχρέωσε δικαιολογημένα όλους τους Έλληνες να συζητούν για το έγκλημα που διέπραξε ο κτηνώδης χρυσαυγίτης. Επιπροσθέτως, μετά τη δολοφονία, η σύγχρονη εκδοχή της κυβέρνησης «Τσολάκογλου» των γερμανόδουλων της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ αυτοπροβάλλεται ως …«εγγύηση για την αποτροπή του εμφύλιου πολέμου μεταξύ των δύο άκρων»! «Θείο δώρο» για τον Σαμαρά και τον Βενιζέλο η δολοφονία από πολιτική σκοπιά! Σαν όρνια όρμησαν να εκμεταλλευθούν πολιτικά τη δολοφονία. "

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ qm 25/09/2013 20:11:37

      Ναι βέβαια! Δεν υπάρχει κίνδυνος από τα άκρα. Είναι απλά φαντασία οι συγκρούσεις στους δρόμους ΧΑ και αναρχικών εδώ και 1-2 χρόνια σε πολλές πόλεις της χώρας και τα δεκάδες θύματα της μισαλλοδοξίας τους όπως ο άλλος που ανάρτησε την ελληνική σημαία και του επιτέθηκαν 10 άνανδρα τομάρια στο παγκάκι που καθόταν, ή άλλοι που περνάνε από τα γραφεία της ΧΑ και αν στραβοκοιτάξουν τρώνε κλωτσιές και βρισιές. Και σε στρατό και ΕΛ.ΑΣ. δεν υπάρχουν αξιωματικοί που καλύπτουν καταστάσεις. Ούτε στη βουλή ακούγονται εμφυλιοπολεμικά συνθήματα. Αλλά εσύ δε τα ξέρεις αυτά. Είσαι από άλλη χώρα μάλλον.

  12. karasumi avatar
    karasumi 25/09/2013 15:37:25

    Έχει πει τερατολογίες ο Δελαστίκ, ουκ ολίγες. Με το συγκεκριμένο ευλογούσε τα γένια του, διότι πως δικαιολογείται η ύπαρξη του ΑΝΤΑΡΣΥΑ χωρίς τους φασίστες; Το ένα χέρι νίβει το άλλο....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ karasumi 25/09/2013 20:11:53

      +1000

  13. Ιωαννα avatar
    Ιωαννα 25/09/2013 15:44:24

    Καλύτερα,γιατί έτσι θα μπορώ να διαβάζω τόν Δελαστίκ,πού εκτιμώ,κάπου άλλού,πού θα εκτιμώ,επίσης.

    • dim avatar
      dim @ Ιωαννα 25/09/2013 22:08:25

      Εκτιμάς κάποιον που ήταν υποψήφιος με κόμμα που δικαιολογεί τους τρομοκράτες, που θεωρεί ότι κάθε μέσο για την ανατροπή του καπιταλισμού είναι θεμιτό? Θα πας μπροστά κοπέλα μου...

      • Αίρεση avatar
        Αίρεση @ dim 26/09/2013 15:09:53

        Αυτό κατάλαβες εσύ.

    • galanos avatar
      galanos @ Ιωαννα 26/09/2013 04:59:39

      Μαζισου Ιωαννα

  14. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 25/09/2013 15:55:43

    Σε ούτε 2,5 γραμμές, έγραψες όλη την ουσία!!!!

  15. πολίτης avatar
    πολίτης 25/09/2013 16:46:09

    Καλύτερα για τον Δελαστίκ.
    Λερωνόταν και μόνο που έμπαινε εκεί μέσα.
    Αφορμή βρήκαν, σιγά μη δεν κατάλαβαν το νόημα του άρθρου του.

  16. τοξο avatar
    τοξο 25/09/2013 16:46:42

    Ετσι μπορεί να τον προσλάβει η ΑΥΓΗ και να τον έχει σύνδεσμο του ΣΥΡΙΖΑ με τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ.

  17. Γιώργος avatar
    Γιώργος 25/09/2013 18:43:21

    Σαν την συνάντηση Ερντογάν-Καραμανλή που ήταν σε άσχημο κλίμα ένα πράμα, που μόνο ο αρθρογράφος του Βήματος έμαθε ότι έγινε τέτοια συνάντηση...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γιώργος 25/09/2013 20:02:19

      Χαχαχαχα! Που το θυμήθηκες; Μιλάμε για γκάφα ολκής!

    • Nic avatar
      Nic @ Γιώργος 28/09/2013 08:48:59

      Που το θυμήθηκες αυτό τώρα φίλε μου. Τώρα ο ΔΟΛ είναι σύμμαχος δεν πρέπει να ανασκαλεύουμε το παρελθόν. Τώρα κοιτάμε μπροστά. Αυτά πάνε πέρασαν.

  18. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 25/09/2013 18:58:47

    Ξέχασες να γράψεις πως ενεργεί πάντα με γνώμονα την αγάπη πρός την πατρίδα και τη Δημοκρατία ,χωρίς το παραμικρό οικονομικό συμφέρον!

    • X avatar
      X @ ΣΤΕΛΙΟΣ 26/09/2013 07:02:18

      Ε, να μη λέμε και τα εντελώς αυτονόητα και μας περάσουν για...κόλακες!

  19. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 25/09/2013 20:07:55

    Καλά ακόμη υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται και πιστεύουν ότι δεν έχει ευθύνη κεντρικά η ΧΑ γαι το έγκλημα; Και γιατί αδειάζουν τα γραφεία τους σε διάφορες περιοχές της χώρας; Φοβούνται για νέα ευρήματα μήπως;

  20. parsifal avatar
    parsifal 25/09/2013 21:33:44

    Επι της ουσίας τι μας λέγει ο κ. Δελαστίκ ; Οτι ο δράστης επραξε οτι ακριβώς απαιτείτο για να πάει ισόβια, εδρασε ακριβώς οπως το απαιτούσε η "εξιχνίαση" του εγκλήματος ωστε να μήν υπάρξει αμφιβολία και ολα αυτά αποδεικνύουν... πολιτική εντολή !
    Δηλαδή υπάρχουν ανθρωποι στην Ελλάδα τόσο αφοσιωμένοι στον πολιτικό τους φορέα που δεν διστάζουν να πάνε ισόβια, φθάνει ο φορέας να πλήξει επιτυχώς τους "εχθρούς"... Μάλλον σε ισλαμιστή μάρτυρα μου φέρνει αυτή η συμπεριφορά η σε καμικάζ ... Και μάλιστα το αστυνομικό δαιμόνιο του κ. Δελαστίκ διαγιγνώσκει στην συμπεριφορά αυτή οτι δεν συνάδει με "εντολή" επιχειρηματικών κύκλων αλλά καταδεικνύει "πολιτική" εντολή. Μάλιστα.
    Τελικώς οι του ΚΚΕ είναι συνεπέστεροι σε αστυνομική αντίληψη της ιστορίας και εχουν αφομοιώσει πληρέστερα τις παραδόσεις της GPU απο τους "αρσιτεριστές".

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ parsifal 25/09/2013 22:23:54

      Έχετε ακούσει για τον Marinus van der Lubbe, τον Ολλανδό που έβαλε μπουρλότο στο Reichstag (1933);
      Ένας δυστυχισμένος νεαρός φτωχοδιάβολος, πολύ άτυχος στη ζωή, που χαράμισε ότι του είχε απομείνει απο αυτή την άτυχη ζωή, με μια καταστροφική πράξη χωρίς νόημα.
      Βέβαια, τέτοια αυτοκτονικά και θλιβερά γίνονται στην πραγματικότητα μόνον μία φορά. Αλλά στη φαντασία ή στην προπαγάνδα επαναλαμβάνονται όσες φορές θέλεις.

  21. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 25/09/2013 22:16:45

    Είναι φανερό ότι η πολιτική σύγχυση σε όσους ακολουθούν την "άκρα αριστερά", αλλά και την "σκληρή μονόπαντη δεξιά", "χτυπάει κόκκινο".
    Οι προσωπικές στρατηγικές και ο φραξιονιστικός οπαδισμός μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ και την ΝΔ συνεχίσουν να διαλύουν τον πολιτικό συνεκτικό ιστό του κοινού που ακολουθεί τα 2 μεγαλύτερα κόμματα.
    Πως θα αντιδράσουν σ' αυτή την φυγόκεντρη τάση οι ηγετικές ομάδες περί τους κ. Τσίπρα και Σαμαρά;

  22. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 25/09/2013 22:24:25

    Λίγα πράματα:
    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82_%CE%B2%CE%B1%CE%BD_%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81_%CE%9B%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CF%80%CE%B5

  23. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 26/09/2013 01:08:17

    Τραγικη περιπτωση ο Δελαστικ. Μια μεσα, μια εξω απ τον Αν/ΣΙΑ...

  24. hellasatt avatar
    hellasatt 26/09/2013 12:35:19

    Μπορεί κανείς να τον διαβάζει στα Επίκαιρα. Αλλά το μένος του κατά του Σαμαρά τον κάνει πολλές φορές ανεπίδεκτο αναγνώσεως.Κρίμα...

  25. Ο τρελός του χωριού avatar
    Ο τρελός του χωριού 26/09/2013 21:56:55

    Θα μας πουν τίποτα απο την οικογένεια Μπομπολα για το μαθηματικό τύπο και για τις ευθύνες της οικογένειας τους και των πολιτικών τους φίλων για τη χρεοκοπία της χώρας. Για αυτά πρέπει να μιλήσουν και ας αφήσουν σε άλλους την αντιμετώπιση της Χρυσής Αυγής. Άλλωστε αυτοί και ο φαταουλισμος τους φταίνε για τη Χρυσή Αυγη

  26. Προσεκτικός αναγνώστης avatar
    Προσεκτικός αναγνώστης 27/09/2013 11:42:36

    Κατ' αρχάς, το άρθρο του κ. Δελαστίκ το οποίο δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα "Πριν" και το οποίο υπέστη τρελλή κοπτοραπτική και διαστρέβλωση για να βγει η "στήριξη": http://prin.gr/?p=1904

    Είναι φανερό γιατί ούτε η (φυσικά) Χρυσή Αυγή, ούτε κανένα από την κλασική "ανθοδέσμη" ειδησεογραφικών site (insider, iefimerida, inews και ούτω καθ' εξής) δεν παρέθεσε το αρχικό άρθρο.

    Το ότι τις πρώτες ώρες της δημοσίευσης και αναπαραγωγής της ανακοίνωσης της Χ.Α., τα προαναφερθέντα sites διατείνονταν πως τα αποσπάσματα προέρχονταν από άρθρο του "Έθνους", μήπως προετοίμαζε το κλίμα για το αρθράκι αυτό;