#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/04/2013 16:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τεχνικές Εκδόσεις: Αβέβαιο το μέλλον



(Ανανεωμένο) Την Τετάρτη 8 Μαΐου, ορίστηκε η έκτακτη γενική συνέλευση των μετόχων της εταιρείας Τεχνικές Εκδόσεις ΑΕ, στην οποία οι μέτοχοι θα συζητήσουν τη συνέχιση ή διακοπή των εργασιών της εταιρείας.

Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, τα θέματα της ημερήσιας διάταξης είναι:

- Η συνέχιση ή διακοπή των εργασιών της εταιρείας, λόγω οικονομικής αδυναμίας αυτής ή /και οποιαδήποτε άλλη συναφή απόφαση. Όπως σχολιάζει το διοικητικό συμβούλιο της εταιρεία, τα μέλη του ΔΣ διαπίστωσαν τα εντεινόμενα οικονομικά προβλήματα, τα οποία καθιστούν ιδιαιτέρως δυσχερή την ομαλή συνέχιση των εργασιών της εταιρείας και, για το λόγο αυτό, συγκάλεσαν τους μετόχους σε έκτακτη γενική συνέλευση, ώστε να ληφθούν αποφάσεις επί του θέματος αυτού.

- Αποδοχή της παραίτησης των μελών του ΔΣ και εκλογή νέου διοικητικού συμβουλίου.

Σημειώνεται ότι, σε περίπτωση που δεν επιτευχθεί η απαιτούμενη από το νόμο απαρτία για τη λήψη απόφασης επί των θεμάτων της ημερησίας διάταξης, κατά την ανωτέρω αρχική συνεδρίαση της γενικής συνέλευσης, η τυχόν Α’ επαναληπτική γενική συνέλευση της εταιρείας θα πραγματοποιηθεί στις 20 Μαΐου 2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:00 στον ίδιο χώρο, με τα ίδια ως άνω θέματα ημερήσιας διάταξης. Σε περίπτωση εκ νέου μη επίτευξης απαρτίας, η τυχόν Β΄ επαναληπτική γενική συνέλευση της εταιρείας θα πραγματοποιηθεί στις 3 Ιουνίου 2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:00 στον ίδιο χώρο, χωρίς δημοσίευση νεώτερων προσκλήσεων.

Την πορεία προς το λουκέτο περιγράφει ο ίδιος ο εκδότης Κ.Καββαθάς σε πρόσφατες δηλώσεις του: «Έκανα στη ζωή μου δέκα πράγματα. Εννέα καλά, αν όχι σωστά, και ένα λάθος, Το λάθος αυτό στοίχισε όλα τα προηγούμενα. Κάναμε το 2000 μια συνεργασία με κάποιους. Φτιάξαμε ένα λιθογραφείο στο οποίο οι Τεχνικές Εκδόσεις είχαν το 40%. Αυτοί που το διαχειρίζονταν το οδήγησαν στην καταστροφή. Η καταστροφή συμπαρέσυρε τις Τεχνικές εκδόσεις και εμένα, γιατί είχα κάνει το λάθος να εγγυηθώ για την επένδυση με την εταιρία μου και προσωπικά. Η ζημιά ήταν πάνω από 20 εκατ. ευρώ. Αναγκάστηκα να πληρώσω στις τράπεζες γύρω στα 7,5 με 8 εκατ. ευρώ πουλώντας το πατρικό μου σπίτι, το κτίριο των 4.500 χιλιάδων μέτρων που είχαμε φτιάξει στον Υμηττό με μηδέν δανεισμό, τα 130 στρέμματα που είχαμε στη Ριτσώνα για να φτιάξουμε το Κέντρο Οδικής Ασφάλειας, τον Ρ/Σ «Εν Λευκώ» και το 33,3% της εταιρείας. Και ακόμα με κυνηγάνε επειδή ήμουν μη εκτελεστικό μέλος του διοικητικού συμβουλίου, πρόεδρος επί τιμή. Με κυνηγάει το κράτος ως συνυπεύθυνο για την κλοπή -κι αυτό γιατί είμαι ο ορατός στόχος και με εμένα έχουν «λυσσάξει». Με μία εταιρία (τις Τεχνικές Εκδόσεις εννοώ) που, από το 1972 που έγινε ανώνυμη μέχρι πέρυσι, έχει πληρώσει σε φόρους και ασφαλιστικές εισφορές, χωρίς ούτε μια ώρα καθυστέρηση, πάνω από 23 εκατ. ευρώ».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 12/04/2013 11:17:22

    Πολύ λυπάμαι,μεγαλώσαμε μαζίτου! Προσπάθησε ο άνθρωπος να αλλάξει νοοτροπίες,αλλά η Λερναία Ύδρα τον νίκησε.....

  2. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 12/04/2013 11:50:36

    Κρίμα, φίλε Κώστα είσαι στις σκέψεις μας....

  3. George avatar
    George 12/04/2013 12:01:50

    Από τη στιγμή που αποφασίστηκε ότι η Ευρώπη θα πάψει να
    έχει τα χαρακτηριστικά μιας expanding economy, βλέπουμε (και θα
    συνεχίσουμε να βλέπουμε) άλλοτε υγιείς επιχειρήσεις να
    εξαφανίζονται. Μέχρι να καταλήξουμε να μοιάζουμε με τις πρώην
    κομμουνιστικες χώρες (ακόμα και αισθητικά). Οι αγγλοσαξωνικες χώρες
    τότε, θα είναι έτη φωτός μπροστά σε ανάπτυξη και πλούτο.

    • Nik avatar
      Nik @ George 12/04/2013 20:45:44

      You have a point

  4. akenaton avatar
    akenaton 12/04/2013 12:10:11

    Πολύ λυπάμαι που επιχειρήσεις και επιχειρηματίες σαν τον κ. Καββαθά τελειώνουν έτσι άδοξα την πορεία τους. Οι "Τεχνικές Εκδόσεις" υπήρξαν εταιρεία πρότυπο για τα δεδομένα της Ελλάδας και τα περιοδικά που εκδίδουν τιμούν τον ελληνικό έντυπο τύπο. Ιδιαίτερα με τους "4 τροχούς" με συνδέουν δεσμοί δεκαετιών, μεγάλωσα μαζί τους. Ίσως το καλύτερο περιοδικό που εκδόθηκε ποτέ στην χώρα μας! Κουράγιο κ. Καββαθά, στο τέλος, το καλό που έχετε κάνει στην πατρίδα και στους πολίτες της αν και άϋλο και αόρατο είναι εκεί, στο νου και τις καρδιές ολόκληρων γενεών που μεγαλώσαμε περιμένοντας να βγει στο περίπτερο το επόμενο τεύχος των 4 τροχών και το επόμενο "βιδωτό" εντιτόριαλ με την υπογραφή σας. Να είστε δυνατός, υπομονετικός και υγιής σας εύχεται κάποιος που γνωρίζει καλά (εν κλίμακι φυσικά) όλα αυτά που τώρα περνάτε.

  5. tpe avatar
    tpe 12/04/2013 13:46:48

    Σε άλλο site πήρε το μάτι μου πως η δεύτερη αγάπη μου (Π&Δ) έκλεισε.
    Αν κλείσουν κι 4Τ θα λυπηθώ ιδιαίτερα. Όχι για κάποιον άλλο λόγο, αλλά γιατί πραγματικά ο ΚΚ (φαινομενικά, γιατί τον άνθρωπο δεν τον έχω γνωρίσει προσωπικά, μόνο τον διάβαζα) προσπάθησε όσο λίγοι σε αυτό το κράτος να τα βάλει με το "τέρας" του ΠαΣΟΚισμού (αλλά τελικά εγκατέλειψε την προσπάθεια).

  6. Ιπτάμενος Ολλανδός avatar
    Ιπτάμενος Ολλανδός 12/04/2013 18:18:33

    Αγόρασα το πρώτο τεύχος των 4Τ σαν μαθητής 6ης Γυμνασίου στην πενταήμερη εκδρομή και από τότε παρακολουθούσα την έκδοση ανελλιπώς για κάμποσα χρόνια. Αργότερα, όταν έφυγα από την Ελλάδα, κάθε φορά που επέστρεφα, οι 4Τ ήταν από τις πρώτες απολαύσεις. Δεν γράφτηκα συνδρομητής γιατί ήθελα οι 4Τ να μου ομορφαίνουν την παραμονή εδώ. Δεν είχαν τίποτα να ζηλέψουν από τα αντίστοιχα Ευρωπαïκά περιοδικά. Αντίθετα μάλιστα στα τεχνικά θέματα και στην κάλυψη των αγώνων υπερείχαν σημαντικά.

    Σε κάποια φάση η συνεχής "γκρίνια" του ΚΚ για τα τεκταινόμενα στην Ελλάδα άρχισε να με εκνευρίζει. Αλλά εκεί που πήγαινα να κατατάξω τον ΚΚ στους δημοσιογράφους της γκρίνιας, μιά ματιά στους 4Τ στο σύνολό τους (και μια ματιά στο τί πράγματι συνέβαινε στην Ελλάδα) ξανάφερνε την απόλυτη εκτίμηση.

    Μέσα στα 9 καλά (και σωστά) πράγματα που έκανε ο ΚΚ είναι και ότι συνέβαλε στο να διαμορφωθεί ένα σύστημα αξιών σε πολλούς από εμάς που θα επιβιώσει και θα ισχύει και θα λειτουργεί όποια και άν είναι η τύχη της έκδοσης. Για μένα προσωπικά μπορώ να πώ ότι εν μέρει του οφείλω και κάτι άλλο: όταν ο πατέρας μου αγόρασε ένα αυτοκίνητο το 1975, το πρώτο πράγμα που επέμεινα να βάλουν μέσα (εκτός από τα πατάκια και τα καλύμματα) ήταν ένα ζευγάρι αυτόματες ζώνες ασφαλείας (μάρκα Autoflug, την θυμάμαι ακόμα). Επηρεασμένος από τα άρθρα στους 4Τ, άφησα στους γονείς μου ευχή και κατάρα να τις φοράνε πάντα. Χάρη στις ζώνες αυτές ζούνε οι γονείς μου σήμερα.

    Κε Καββαθά, μετήστε σας παρακαλώ στα καλά πράγματα και το ότι βοηθήσατε να σωθούνε 2 (τουλάχιστον) ζωές.

  7. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 12/04/2013 20:02:32

    Κριμα, με αυτα τα περιοδικα μεγαλωσαμε.... κριμα !

  8. ΝΠ avatar
    ΝΠ 12/04/2013 20:22:11

    Δυστυχώς το ευρύ σύστημα,δεν τον αξιοποίησε.Ας είναι.
    Πρότεινε και εφαρμόσιμες λύσεις....αλλά που...
    Μπορούσε η χώρα να είναι καλύτερα σε ορισμένους τομείς.
    Τέλος,το κυριότερο: απέπνεε ήθος και ανοιχτό πνεύμα.
    Σήμερα;Που θα βρεθούνε;

  9. δημης avatar
    δημης 13/04/2013 07:40:19

    +++++++
    ΤΟ "ΛΑΘΟΣ" ΤΗΣ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑΣ...

  10. Jimbo Lobax avatar
    Jimbo Lobax 13/04/2013 12:21:38

    Εδώ φαλήρισε ο κωστόπουλος και θα αντέξουν οι τέσσαρες τροχοί;

  11. nikiforos avatar
    nikiforos 13/04/2013 16:22:26

    Κε Καββαθά καλή δύναμη ότι κι αν γίνει. Χιλιάδες ''άλλοι Έλληνες'' είναι μαζί σας!

  12. Κώστας Καββαθάς avatar
    Κώστας Καββαθάς 13/04/2013 20:15:38

    Μακάρι να μπορούσα να ευχαριστήσω από κοντά, έναν-έναν όλους που συμπαραστέκονται στην (σχεδιασμένη) εξαφάνιση των 4Τ, της Πτήσης, του Ηχου, των Τεχνικών Εκδόσεων και, αν θέλετε, και εμού του ...ιδιίου. Όλοι κάναμε ένα ωραίο ταξίδι που δεν πρόκειται να επαναληφθεί...

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Κώστας Καββαθάς 14/04/2013 02:25:28

      Δεν σε ξεχναει κανεις.
      Μας εκανες να πεταξουμε,να υπερστρεψουμε,να ονειρευτουμε.
      Κουραγιο.

    • Θεόδωρος Παριανόπουλος avatar
      Θεόδωρος Παριανόπουλος @ Κώστας Καββαθάς 15/04/2013 14:05:38

      Κε Καββαθά, η κληρονομιά που αφήσατε σε όλους εμάς που μεγαλώσαμε, ονειρευτήκαμε, σχεδιάσαμε και πιστέψαμε σε μια καλύτερη κοινωνία μέσα απ'τις εκδόσεις σας δεν πρόκειται να χαθεί! Σας ευχαριστούμε μέσα απ'την καρδιά μας...Εύχομαι την ύστατη στιγμή να αλλάξει κάτι και να συνεχίσετε τον αγώνα σας!

      Ο ενθουσιασμός μου να ξεφυλλίσω το καινούριο τεύχος των 4τροχών παραμένει ο ίδιος, 20 χρόνια μετά...

  13. Παναγιώτης Φλέσσας avatar
    Παναγιώτης Φλέσσας 13/04/2013 21:24:31

    έχει πέσει ο σπόρος και είναι πολλοί οι "άλλοι έλληνες"

    ευχαριστούμε για όλα!

    ΠΓΦ

  14. partyman avatar
    partyman 13/04/2013 23:44:33

    Καλή δύναμη κε Κ.Κ.

    σας ευχαριστούμε για τις οδηγικές (και μή) αναγνώσεις/απολαύσεις που μας χαρίζατε όλα αυτά τα χρόνια μέσα από τις σελίδες των 4Τ..

    μεγαλώσαμε μαζί σας και τώρα συμπάσχουμε μαζί σας...

    με πολύ αγάπη από την Αυστρία,
    Κ.Κ.

  15. giorgos gk avatar
    giorgos gk 14/04/2013 05:36:40

    Προταση να αγορασουμε το επομενο τευχος στα 20 με 50 ευρω .Ισως σωθουν.

    • apostolos avatar
      apostolos @ giorgos gk 14/04/2013 13:24:20

      Θα συμφωνήσω με αυτή την πρόταση... αγοράζω ΠκΔ από το 1988 ανελιπως... το έχω πλέον και σαν γούρι. είναι συνήθεια ζωής

  16. George avatar
    George 15/04/2013 11:28:29

    Τα περιοδικά πετύχανε το στόχο τους. Στην βιβλιοθήκη μου η Π&Δ από το 2 τεύχος μέχρι το τελευταίο είναι το εργαλείο που έχω για να εξηγώ στα παιδιά μου ότι στο μικρο-μεσαίωνα που έζησε ο πατέρας τους δεν ήσαν όλα μαύρα. Αυτοί χρειάζεται μοναχά να ποτίζουν το δέντρο της δημιουργίας & της γνώσης που μεγαλώνει και από τους σπόρους των Τεχνικών Εκδόσεων.