#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/08/2013 13:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε τεντωμένο σκοινί οι σχέσεις Αλέξη Παπαχελά – Αλαφούζων



Δύσκολες ώρες περνά το συγκρότημα του Φαλήρου με τον ραδιοφωνικό σταθμό να έχει αποψιλωθεί σε επίπεδο παραγωγών, τον τηλεοπτικό σταθμό να πραγματοποιεί στροφή 180 μοιρών προς το ξεπερασμένο lifestyle (ελέω Μαλέλη) και την εφημερίδα «Καθημερινή» να κινδυνεύει να χάσει την ημερήσια έκδοσή της. Ο λόγος δεν είναι μόνο οικονομικός αλλά λειτουργικός καθώς οι απόψεις στο συγκρότημα είναι όσες και οι μέτοχοί του. Ο πατέρας Αριστείδης Αλαφούζος παρά το προκεχωρημένο της ηλικίας του τα έχει 400 και προσπαθεί να σώσει το καταρρέον οικοδόμημα. Ο Γιάννης Αλαφούζος επιχειρεί με ακροβασίες τις γνωστές αλλαγές στα άκρα και ο Θέμης, αδελφός του, με τον οποίο δεν υπάρχει πεδίο συνεννόησης, αναρωτιέται πως θα αντέξει η εφημερίδα τη στιγμή που πέφτει κυκλοφοριακά. Σε αυτό το κλίμα, το οποίο θα πρέπει να τονίσουμε ότι δεν είναι διαφορετικό από άλλα συγκροτήματα όπως ο ΔΟΛ ή ο Πήγασος που έχουν κηρύξει στάση πληρωμών, οι Αλαφούζοι μοιραία θα κοντραριστούν με τον Αλέξη Παπαχελά που έχει εκφράσει ήδη τη δυσαρέσκειά του με την έλευση Μαλέλη. Θυμίζουμε ότι ο έγκριτος δημοσιογράφος δεν παρουσιάζει μόνο τους Φακέλους, από τους οποίους αποχώρησε η Σοφία Παπαϊωάννου, αλλά σχολιάζει και στο δελτίο ενώ διευθύνει και την «Καθημερινή» της οποίας κατέχει το 1% των μετοχών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. deldio avatar
    deldio 22/08/2013 13:09:47

    Δεν θα έχουν πρόβλημα αυτοί έστω και εάν είναι μπατιρημένοι. Δεν είναι 902 ούτε ΚΚΕ για να πουλήσουν ώστε να πληρώσουν τις υποχρεώσεις τους, Είτε με θαλασσοδάνειο από τις Τράπεζες (όπως έκανε το MEGA με τα 98 δις), είτε αφήνοντας απλήρωτους εργαζόμενους, ασφαλιστικά ταμεία, Εφορία κλπ (όπως κάνουν αλλού π.χ. ΠΑΟ), είτε παίρνοντας κάργα διαφημίσεις (κρατικές και ιδιωτικές) θα τα καταφέρουν να συνεχίζουν εκπέμπουν και να κάνουν προπαγάνδα ώστε να μας φλομώνουν στο ψέμα, την αγραμματοσύνη, το φόβο και τη μπαρούφα.

  2. zap-zap avatar
    zap-zap 22/08/2013 13:29:31

    έγκριτος δημοσιογράφος ο Παπαχελάς...

  3. christof avatar
    christof 22/08/2013 16:32:28

    ΣΚΑΙ και Καθημερινη ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ της αστικης ταξης

    • W/E avatar
      W/E @ christof 23/08/2013 09:26:36

      Ειναι μεγαλο μειονεκτημα για την Ελλαδα η απουσια αστικης ταξης στα δυτικοευρωπαικα προτυπα. Κρατικοδιαιτοι και διαπλεκομενοι "επιχειρηματιες" οπως οι Αλαφουζοι, δεν ειναι αστικη ταξη.

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 22/08/2013 19:23:40

    Οποτε τον βλεπω θυμαμαι τον Μητσοτακη που δεν μπορουσε να πει το ονομα του Παπχελα τον ανεβαζε Παπχελα τον κατεβαζε.Ειναι γεγονος οτι ο Παπαχελας ανεβηκε πολυ γρηγορα στην ιεραρχια των μιντια χωρις να εχει κατα την γνωμη μου τις προυποθεσεις και την βαρυτητα του ρολου που του ανατεθηκε.Παντου στον κοσμο οι εκδοτες και αρχισυντακτες προβαινουν σε αλλαγες και καινοτομιες των μεσων επικοινωνιας των προκειμενου να βελτιωσουν τις κυκλοφοριες των εφημεριδων και την θεαματικοτητα των τηλεοπτικων μεσων τους .Χρονια αναγνωστης της ''Κ'' απο εποχης Βλαχου οι μεταρρυθμισεις ηταν απουσες απο την προσπαθεια βελτιωσης της ''Κ''.Ο Παπαχελας προσεληφθη για να πετυχει καποιους στοχους του οποιους ως φαινεται δεν πετυχε γι αυτο και το πλασαρισμα Μαλελη .

  5. ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ avatar
    ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ 23/08/2013 13:56:52

    Τώρα είδαν πώς ο Στόλος των Περσών εβυθίσθη στά νερά της Σαλαμίνος μέ όλα τα πληρώματα τών σκαφών ? ? ? ?

    ΑΥΤΟΙ πίστεψαν ότι δέν θα βραχούν καθόλου ? ? ?

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/08/2013 18:38:14

    Μία καλοπροαίρετη συμβουλή προς την οικογένεια Αλαφούζου, από κάποιον που ο παππούς του ήταν φανατικός αναγνώστης της "Καθημερινής" της Βλάχου, την οποία γνώριζε και προσωπικά (μέχρι να μεταπηδήσει η "Κ" στο αντιβασιλικό στρατόπεδο, με το δημοψήφισμα του 1974):
    Τι την θέλετε την πολιτική και τα νεοφιλ ελευθεριακά ρεπορτάζ και τα κηρύγματα υπέρ της λαθρομετανάστευσης; Πριν δύο εβδομάδες είχατε πρωτοσέλιδο μαντηλοφορούσες από το Μπαγκλαντές από τη Ρώμη και λέγατε πως είναι η μόνη λύση για να αυξηθεί ο πληθυσμός της Ελλάδας: Να φέρουμε μουσουλμάνες, να κάθονται σπίτι, να πλένουν πιάτα, να κάνουν σεξ με τον άντρα τους χωρίς στρες και να γεννοβολάνε ανά 10 μήνες...Ποιος θα σας διαβάσει με κάτι τέτοια; Ο Κωνσταντίνου του Ανταρσύα;
    Κλείστε την ψευτοδεξιά φυλλάδα και δώστε βάρος στον σταθμό. Αφήστε τον Μαλέλη να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα: Ωραία ρεπορτάζ για τον καιρό, όταν έχει καύσωνα, με εστίαση στους κ..ους στην παραλία, ρεπορτάζ για τα χιόνια, όταν έχει κακοκαιρία, με τα μπαρ στην Αράχοβα, ρεπορτάζ για τη φτώχια με τους προβληματισμούς του Ρέμου, ρεπορτάζ για τα καλλιτεχνικά πράγματα με τη νέα εμφάνιση της αλβανογύφτισσας "λατίνας" Φουρέιρα...Τέτοια θέλει ο λαός και θα δείτε τις ακροαματικότητες να μεγαλώνουν και το χρήμα να πέφτει...
    Μία καλή, φιλική συμβουλή από έναν δεξιό....

    • Leo avatar