Ο κομματικός κλακαδόρος του ΣΥΡΙΖΑ
30/04/2014 16:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κομματικός κλακαδόρος του ΣΥΡΙΖΑ

Ο κ. Αρβανίτης λοιπόν που κατήγγειλε παρεμβάσεις στο δημοσιογραφικό του έργο έχει επιλέξει να είναι πλέον κομματικός κλακαδόρος του ΣΥΡΙΖΑ, να αποκαλεί τον κόσμο «σύντροφοι και συντρόφισσες» και να παρακαλά τον κ. Τσίπρα να κάνει την παρουσίαση των υποψηφίων...

Από φιντάνια η δημοσιογραφία έχει ουκ ολίγα. Κομματικοί δημοσιογράφοι, κλακαδόροι, δεξιά και αριστερά χέρια υπουργών και επιχειρηματιών, αργόμισθοι σε θέσεις του δημοσίου που θα μπορούσαν να εργάζονται άνεργοι που φυτοζωούν, εκβιαστές και «βρόμικοι» μπροστινοί επιχειρηματικών συμφερόντων.

Υπάρχουν βεβαίως και οι χιλιάδες που κάνουν τη δουλειά τους με όση σοβαρότητα έχει μείνει στο επάγγελμα, με αυταπάρνηση και με προσωπικούς κανόνες αισθητικής, ανεξαρτησίας και ακηδεμόνευτης σκέψης.

Στα δελτία των ειδήσεων και στα τηλεπαράθυρα βλέπουμε αρκετούς από αυτούς που κάποιοι ονόμασαν «ντόμπερμαν» της δημοσιογραφίας. Δεν το κρύβουν ποιοι είναι, όπως δεν το κρύβουν και όσοι περνούν τις γραμμές του επαγγέλματος για να ενταχθούν στον πολιτικό κόσμο. Τους ξέρετε όλοι τους δημοσιογράφους που ξαφνικά ξέχασαν την… ανεξαρτησία τους και έγιναν «αυτοί που κρεμάνε το παλτό του αρχηγού». Δείτε και τώρα στις επικείμενες εκλογές πώς η «ανεξαρτησία» της δημοσιογραφικής καριέρας ανταλλάσσεται με θέσεις σε ψηφοδέλτια.

Την ίδια, ίσως και χειρότερη, αίσθηση αποκόμισαν όλοι όσοι είδαν χθες την παρουσίαση των υποψηφίων του ΣΥΡΙΖΑ, παρουσίαση που δεν ανέλαβε κάποιος κομματικό στέλεχος αλλά ο δημοσιογράφος Κώστας Αρβανίτης, διευθυντής βεβαίως του κομματικού ραδιοφωνικού σταθμού «Στο Κόκκινο».

Είναι ο ίδιος ο οποίος όταν ήταν στην ΕΡΤ και καλοπληρωνόταν, δήλωνε μαχητής, ανεξάρτητος και στις επάλξεις της ακηδεμόνευτης δημοσιογραφίας. Θυμάστε άλλωστε ότι έφυγε από την ΕΡΤ καταγγέλλοντας παρεμβάσεις, τόσο αυτός όσο και η συμπαρουσιάστριά του, Μαριλένα Κατσίμη, σύζυγος του υποψήφιου ευρωβουλευτή Δημήτρη Χριστόπουλου ή «ένα συμπαγές τουρκικό πράμα» όπως λέει για τη μειονότητα.

Ο κ. Αρβανίτης λοιπόν που κατήγγειλε παρεμβάσεις στο δημοσιογραφικό του έργο έχει επιλέξει να είναι πλέον κομματικός κλακαδόρος του ΣΥΡΙΖΑ, να αποκαλεί τον κόσμο «σύντροφοι και συντρόφισσες» και να παρακαλά τον κ. Τσίπρα να κάνει την παρουσίαση των υποψηφίων. Και προσέξτε. Δεν είναι επίσημο στέλεχος του κόμματος, δηλώνει ακόμη δημοσιογράφος. Δεν επέλεξε να εκτεθεί στον πολιτικό στίβο, να παραιτηθεί από τη δουλειά του και να διεκδικήσει μια άλλη καριέρα. Επέλεξε αυτός ο… μαχητής της δημοσιογραφίας να σκουπίζει τα πατώματα που περνά ο κ. Τσίπρας και να «σαλιαρίζει» με την αντιπολίτευση ξεχνώντας τη βασική αρχή της δημοσιογραφίας ότι «η δημοσίευσις είναι η αρχή της δικαιοσύνης».

Βεβαίως θα έλεγε κανείς ότι… πιάνει πόρτα για τον χειμώνα. Μια καλή θέση όταν ο ΣΥΡΙΖΑ έρθει στην κυβέρνηση. Άλλωστε, υπήρξαν πολλοί τέτοιοι και στο παρελθόν, γιατί όχι και ο «επαναστάτης» κ. Αρβανίτης ο οποίος παρεμπιπτόντως, πληρώνει τους εργαζόμενους στο ραδιόφωνο που διευθύνει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 30/04/2014 17:33:45

    O ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ , ΠΟΥ ΩΣ ΑΤΥΠΟΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ , ΕΙΧΕ ΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΤΡΑΠΕΖΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΝΕΤ κ.ΚΑΤΣΙΜΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ(!!!) ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΥ κ. ΔΕΝΔΙΑ. Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΣΜΟΣ -ΜΕ ΕΥΓΕΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ- ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 30/04/2014 18:14:25

      Γνωστά τα έργα και οι ημέρες του συγκεκριμένου κόκκινωπού φασιστοειδούς και ανθέλληνα.

    • Γεώργιος avatar
      Γεώργιος @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 30/04/2014 18:33:44

      Σωστός!!!Να θυμίσω και τη στάση του στον "ανταρτοπόλεμο" της Κερατέας. Ελλάς το μεγαλείο σου...Σε ποια χώρα ζούμε τελικά; Πόσο ακόμα θα βασιλεύει η αριστεροαναρχοθολοκουλτούρα;

  2. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 30/04/2014 18:30:47

    Ως δημοσιογραφος-παρουσιαστης ηταν συμπαθης και το πρωινο διδυμο της ΕΡΤ κερδιζε ακροαματικοτητες. Βεβαια δεν τους πηρε πολυ για να αποκαλυφθουν οι πολιτικες τους θεσεις.Χαιρομουν καθε φορα που ανοιγα τον λογαριασμο της ΔΕΗ και πληρωνα τον μισθο τους

  3. βαγγέλας avatar
    βαγγέλας 30/04/2014 18:41:01

    Δεν είμαι σίγουρος για το αν πρόκειται για στενοκέφαλο φανατικό που φάνηκαν τα χαρακτηριστικά του όταν εκτέθηκε στην δημοσιότητα, ή για φελλό που αναρριχάται με όποιο μέσο μπορεί.

    • airman avatar
      airman @ βαγγέλας 01/05/2014 21:35:25

      Όποιος αναρριχάται (έστω και με όποιο μέσο μπορεί), καταβάλλει και κάποια - έστω στοιχειώδη - προσπάθεια. Οι φελλοί απλά επιπλέουν και όπου τους πάει το ρεύμα.

  4. cockpit2 avatar
    cockpit2 30/04/2014 21:08:07

    Ρωτήστε τον πότε προσελήφθη στην ΕΡΤ και ποιά παιδικά παρουσίαζε γιά χρόνια,μετά μεγάλωσε.....

  5. iconology2009 avatar
    iconology2009 01/05/2014 10:23:05

    Υπάρχουν πολύ περισσότερα ενδιαφέροντα στοιχεία στο βιογραφικό-αληθινά σπαρταριστά. Όχι ιδιαίτερης ευφυΐας άτομο-είναι εντελώς άλλης τάξεως ζήτημα η κουτοπονηριά του-αναδύθηκε στον τηλεοπτικό αφρό της κρατικής ΕΡΤ την εποχή του Σημίτη, όταν άρχισε να κάνει μια πρωϊνή εκπομπή. Το πρώτο του μεγάλο σουξέ στην υπηρεσία του Σημητισμού-αληθινά αλησμόνητο!-ήταν εκείνο το απερίγραπτο επεισόδιο χοντροκομμένης προπαγάνδας που συνοψίζεται στο φοβερό διάλογο: "Σημίτης ο Πρωθυπουργός" και η απάντηση από την εμβρόντητη και καλά ΙΚΑτζού στο νόμο Ηρακλείου-μέσα στο επικοινωνιακό κόλπο η μαντάμ-"Απίστευτο!". Μετά αποδείχτηκε ότι όλη εκείνη η κραυγαλέα αδέξια ερμηνεία ήταν μια κακοστημένη προπαγάνδα στη σκηνοθεσία της οποίας έλαβε ενεργό μέρος και ο Αρβανίτης. Ξέρετε πότε ο τσάμπα μάγκας τόπαιξε στρατευμένος ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ; Όταν το 2012 αναδείχθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ αξιωματική αντιπολίτευση. Βασικά αυτό το απίθανο φρούτο είναι στρατευμένο από τον εμβληματικό Κούλογλου, τον κρατικοδιαιτότερο δημοσιογράφο όλων των εποχών-360.000 το χρόνο ήταν το κασέ του αποδεδειγμένα κλοπυραϊτάκια. Επειδή από τον Οκτώβρη του 2012 τόπαιζε πολύ αντάρτικο ο Αρβανίτης και είχαν κάνει πολύ σούσουρο στο διαδίκτυο οι αναρτήσεις του στο Facebook, μπήκα να δω τι παίζει. Εκεί ανακάλυψα με τρομερή έκπληξη ότι όλο το προηγούμενο διάστημα που η Ελλάδα στέναζε στις πλατείες διαδηλώνοντας αντιμνημονιακά στην απάτη του κατάπτυστου Παπανδρέου, αυτός ανέβαζε στο FB ποιήματα με λουλούδια και αναστεναγμούς ρεμβαστικούς. Ούτε η ελάχιστη υποψία πολιτικού προβληματισμού από καμιά θέση. Θα μπορούσε νάναι η σελίδα κάθε ποθοπλάνταχτης νοικοκυρούλας. Κι εγώ που νόμιζα ότι θα βρω τον Ρομπέν των Δασών του ΣΥΡΙΖΑ, τελικά συνειδητοποίησα ότι βρήκα την απόλυτη επιτομή του καιροσκόπου! Ελεεινός από κάθε άποψη. Αλλά και ελεεινοί όσοι με αλάνθαστο κριτήριο πνευματικής, ψυχικής και ηθικής συγγένειας, επιλέγουν τέτοιας ποιότητας συνεργάτες-νάταν και καμιά συνταρακτική προσωπικότητα, λες πάει στο διάολο. Αλλά το δυσλεκτικό alter ego του Σταύρου Θεοδωράκη είναι.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ iconology2009 03/05/2014 16:57:39

      ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ . ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ .....

  6. δημης avatar
    δημης 01/05/2014 21:05:50

    Μα ...τον κάναμε ήρωα ..τον απόφοιτο ΚΑΙ αυτόν του ΙΕΚ ΤΕΕ ΚΝΕ ...(το μόνο που ,ενώ δουλεύει με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια , ΔΕΝ εγκαινίασε ο..υπαιθα )... Πώς να μην προωθηθεί υπάκουος , πειθήνιος , ευφυής όσο τον θέλουμε , τα έχει όλα και συμφέρει...

  7. Athinaios avatar
    Athinaios 02/05/2014 12:07:15

    Δηλαδη οταν ηταν κλακαδορος του σημιτη ηταν καλος και του εδιναν και συνεντευξεις αρα και καποιο δημοσιογραφικο κυρος τα στελεχη της ΝΔ ενω τωρα ενοχλει;;; Ενδιαφεροντα πραγματα!!

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Athinaios 03/05/2014 16:58:58

      ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΣΤΡΑΤΕΥΜΕΝΟΣ "ΔΗΘΕΝ" ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΕΝΟΧΛΕΙ.

  8. ANTILOGOS avatar
    ANTILOGOS 04/05/2014 21:54:07

    Αηδιαστικος, αναρριχτηκε επι ΠΑΣΟΚ και μόλις διαπίστωσε τη κατατρακύλα εγκατεληψε το σκάφος ως άλλο τρωκτικό και έτρεξε στο ΣΥΡΙΖΑ. Είχε δίκαιο ο Παγκαλος που τον αποκαλούσε προπαγανδιστή του ΣΥΡΙΖΑ.

  9. Απολυμέμος ΕΡΤικός avatar
    Απολυμέμος ΕΡΤικός 05/05/2014 22:55:15

    Κωστάκη, θυμάσαι τα τραπεζώματα που μας έκανες στο σπίτι σου; τις προσπάθειες της συζύγου σου να μπεις στην ΕΡΤ; Το "γλύψιμο" στον τότε πρωθυπουργό Σημίτη, το θυμάσαι; Επειδή έχουμε δουλέψει μαζί, η άποψή μου είναι πως, η μοναδική ικανότητα που έχεις είναι η ευφράδεια. Καμιά δημοσιογραφική ικανότητα και παιδεία. Διαθέτεις μια ματαιοδοξία πρώτου βαθμού και το "γυαλί" είναι ο αυτοσκοπός σου! Πολύ καλά λένε... ένας διευθυντής Ρ/Φ Σταθμού δεν είναι παρουσιαστής κομματικών εκδηλώσεων! Α, ρε Κώστα, αδέσμευτε και ακομμάτιστε δημοσιογράφε! χαχα Τρέχεις εδώ κι εκεί να παρουσιάζεις διάφορα βιβλία "αριστερών". Εσύ ένας διευθυντής ραδιοσταθμού! Μάλλον, μια φουρνιά "προοδευτικών και αριστερών" δημοσιογράφων μας δουλεύει μια χαρά, όπως η κατά τα άλλα λίαν συμπαθής Ασπασία Κυρίτση, μέχρι πριν λίγο καιρό ορκισμένη ΚΚΕ και αντι-ΣΥΡΙΖΑ και σήμερα υποψήφια Περιφερειαρχης Ν. Αιγαίου του ΣΥΡΙΖΑ! Απο που να αρχίσεις και που να τελειωσεις!...

  10. George N avatar
    George N 12/05/2014 14:55:16

    Σοβαρά έκανε ενημερωτική εκπομπή κι όχι κωμική σειρά? Έβγαζε απίστευτο γέλιο ιδίως όταν έκανε πολύ πετυχημένα τον κουτό. Σχεδόν πάντα δλδ. ERT classics.