09/04/2013 19:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΣΚΑΙ “αδειάζει” τον Τράγκα, ο Χατζηνικολάου τον καλύπτει

Βροχή πέφτουν οι καταγγελίες εναντίον του ΣΚΑΙ, της διοίκησής του αλλά και του ίδιου του Γιώργου Τράγκα για τη συμμετοχή τεσσάρων βουλευτών της “Χρυσής αυγής” στην κυριακάτικη εκπομπή του, “Ελεύθερος Σκοπευτής”.

Μεταξύ των καταγγελόντων και οι εργαζόμενοι στον ΣΚΑΙ 100.3. Τον Γιώργο Τράγκα καλύπτει όμως ο Νίκος Χατζηνικολάου ο οποίος είναι εργοδότης του παρουσιαστή στον Real FM. Ο Ν.Χατζηνικολάου δεν δίστασε να αδειάσει την άλλη εκπομπή του σταθμού του “Ελληνοφρένεια”, του Θ.Καλαμούκη, υποστηρίζοντας  “Σαρανταπέντε χρόνια είναι στη δημοσιογραφία ο Γιώργος Τράγκας. Ποιος μπορεί να πει πως είναι φασίστας”.

Απευθυνόμενος προς την “Ελληνοφρένεια” η οποία υποστήριξε από τον αέρα του σταθμού πως “ο Τράγκας είναι το πνεύμα της Βαϊμάρης”, ο Νίκος Χατζηνικολάου, είπε “καλά κρασιά”, συμπληρώνοντας πως είναι “απόλυτη υπερβολή” Αναρωτήθηκε όμως πως μια εκπομπή από το ερώτημα “μου άρεσε, δεν μου άρεσε”, έφτασε στο ερώτημα του φασισμού.

Ταυτόχρονα, άσκησε σκληρή κριτική στα κόμματα εξουσίας που τοποθετήθηκαν για την εκπομπή του Γ. Τράγκα στο Σκάι, λέγοντας πως η γιγάντωση της Χρυσής Αυγής οφείλεται στη διαφθορά που τα ίδια δημιούργησαν.

"Tο συμβόλαιό μου λήγει σε ένα μήνα. Θα δω αν θα παραμείνω. Το πιθανότερο είναι πως δεν θα παραμείνω”, είπε νωρίτερα ο Γιώργος Τράγκας από τη συχνότητα του Real FM, στο ερώτημα αν θα παραμείνει ή όχι στο σταθμό.

Η καταγγελία των εργαζομένων στον ΣΚΑΙ

“Εμείς, οι δημοσιογράφοι στο Ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ, καταγγέλλουμε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο την εκπομπή της Κυριακής (7 Απριλίου 2013) με τίτλο “Ελεύθερος Σκοπευτής” και παρουσιαστή τον Γιώργο Τράγκα, δηλώνοντας στους ακροατές του ραδιοφωνικού σταθμού αλλά και στους τηλεθεατές της τηλεόρασης του ΣΚΑΙ ότι βρισκόμαστε απέναντι με το περιεχόμενο της συγκεκριμένης εκπομπής.

Οι κραυγές φασισμού, ρατσισμού και μισαλλοδοξίας, οι οποίες με περισσή άνεση εκτοξεύτηκαν από τους 4(!) παράλληλους μονολόγους, αποτέλεσμα των προσκεκλημένων βουλευτών και στελεχών της ναζιστικής οργάνωσης “Χρυσή Αυγή”, συνιστούν από την πλευρά του παρουσιαστή καταπάτηση της δημοσιογραφικής δεοντολογίας αλλά πολύ περισσότερο θέτουν ζητήματα που αγγίζουν μέχρι τα δημοκρατικά δικαιώματα και τις ελευθερίες των πολιτών.

Η προσπάθεια “δικαιολόγησης” των όσων πρεσβεύει και πράττει η Χρυσή Αυγή αποτελεί την πιο αισχρή και ύπουλη προπαγάνδα, επικίνδυνη για τη νεολαία, τους εργαζόμενους και τη κοινωνία, πόσο μάλλον όταν αυτό συμβαίνει σε μια εκπομπή υψηλής τηλεθέασης.

Το ρατσιστικό δηλητήριο που χύθηκε το βράδυ της Κυριακής από την εκπομπή “Ελεύθερος Σκοπευτής” απέχει έτη φωτός από την δημοσιογραφία που εμείς θέλουμε να υπηρετούμε, πόσο μάλλον στη σημερινή εποχή."

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 09/04/2013 18:15:47

    Αυτοί οι "δημοκράτες" στα κανάλια, που τόσα χρόνια δέχονταν κλέφτες και απατεώνες πολιτικούς, αλλά και αριστεριστές με διάφορες ανθελληνικές θέσεις, δεν φωνασκούσαν, τώρα απέκτησαν φωνή. Με αυτά που κάνουν δεν καταλαβαίνουν ότι δίνουν ποσοστά στην Χρυσή Αυγή; Και ποια δημοσιογραφία υπηρετούν τόσα χρόνια; Γι'αυτό τους περισσότερους δημοσιογράφους ο κόσμος τους έχει σιχαθεί;

  2. zetor avatar
    zetor 09/04/2013 18:23:42

    Συγνωμη τωρα για να μαστε σοβαροι..... Μιλανε οι δημοσιογραφοι του Σκαι για καθαρη δημοσιογραφια?
    Που απο το πρωι ξεκινανε λυριτζης οικονομου,μετα η ομορφη 45αρα και συνεχιζουμε με την δημοσιογραφο κ.Αντωνοπουλου που ρωτησε το κασσιαδιαρη ποιος θα σκουπιζει τα τζαμια των αμαξιων αμα δεν εχουμε τους λαθρομεταναστες...στο καπακι ευαγγελατος και μετα σια και μπαμπης.... μιλαμε full μνημονιο χωρις ανασα ολη μερα...προπαγανδα και τρομοκρατια στο μεγιστο βαθμο.... και αυτοι οι ανθρωποι πειραχτηκανε απο τον τραγκα..... Ε για ονομα του Θεου.....Δεν υπαρχει σωτηρια σε αυτη τη χωρα......

  3. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 09/04/2013 18:26:41

    Ρατσισμός και λαϊκισμός είναι αδέλφια δίδυμα!

  4. leak avatar
    leak 09/04/2013 18:57:40

    Σιγα το έγκλημα ρε παιδιά.
    Παιχνίδια για μεγιστοποίηση της τηλεθέασης...

  5. Grace avatar
    Grace 09/04/2013 19:27:25

    Eπειδή τυχαίνει να άκουσα το πρωϊνό του Real και τον Ν Χατζηνικολάου δεν διαπίστωσα σε καμμιά περίπτωση να καλύπτει τον Τράγκα και να αδειάζει την Ελληνοφρένεια. Αντίθετα θεωρώ ότι ένας ψύχραιμος και αντικειμενικός ακροατής θα τον έβρισκε αρκετά ρεαλιστή και δημοκρατικό στην τοποθέτησή του. Το ερώτημα είναι πού θα βρούμε τον ψύχραιμο και αντικειμενικό ακροατή!

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Grace 09/04/2013 20:15:09

      Κανεις λαθος φιλε. Το υποστηριξε φανατικα.

    • Κιμ Γιονγκ Ουν avatar
      Κιμ Γιονγκ Ουν @ Grace 09/04/2013 22:05:00

      Εντώ στο βόρεια Κορέα, στο Πιόνγκ Γιάνγκ, ντεν τα αφήναμε το κόμμα "Κρυσή Αυγκή" να βγκαίνει στο TV. Μπράβο στο πατσοκ,τσυριζα,ρημαδ ,αντελφος κκε , στο εφημερίντα "Κατημερινή" ,και ολος ντημοσιγκραφους ,που σέβεται τις αρκές του ντιμοκρατία και συμφωνεί με βόρεια Κορέα.

      • nikos asprogeras avatar
        nikos asprogeras @ Κιμ Γιονγκ Ουν 10/04/2013 01:47:19

        ξεχασες τη Κουβα

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 09/04/2013 19:54:20

    Τωρααααα μαλιστα !''Το ερώτημα είναι πού θα βρούμε τον ψύχραιμο και αντικειμενικό ακροατή!'' Μα τον Grace οψιμο θαυμαστη του Νικολακη Χ!

  7. μαρικα avatar
    μαρικα 09/04/2013 20:12:00

    Ο κυριος Τραγκας τους πηραξε.Και τουλαχιστον απο την Χρυση αυγη κανενας δεν αλαξε την ιστορια,οπως συνοστισμος στη Σμυρνη και αλλα κουφα,ομως η Ρεπουση ειναι βουλευτης και παιρνει μερος στην κυβερνιση,γι αυτο μουγκα,κανεις δεν λεει τιποτα.Μην τρομαξεται στις ερχομενες εκλογιες.

    • el greco avatar
      el greco @ μαρικα 09/04/2013 20:19:58

      Πάντως ένα θεματάκι με την ορθογραφία το έχετε.

      • Ελλην-1821 avatar
        Ελλην-1821 @ el greco 09/04/2013 20:51:49

        ολοι οι Ελληνολατρες δεν γραφουν σοστα. Γεια αφτο γραυουν σε greeklish.
        xaxaxa
        παντος εγω γραφο σωσστα

      • anideos avatar
        anideos @ el greco 10/04/2013 00:01:14

        Με ολον το σεβασμο.
        Θα μου επιτρεψετε μια παρατηρηση στο αστοχο σχολιο σας.
        Ο Τραγκας ειναι αυτος που ειναι και ο καθε ενας μπορει να εχει γνωμη γι αυτον, αλλωστε ο ιδιος διαλεξε να ειναι κοματι της δημοσιας ζωης.
        Αυτο με την ορθογραφια ομως δεν ειναι επιχειρημα και δεν βοηθα στη συζητηση.
        Σε αλλες χωρες η ανορθογραφεια ειναι αναγνωρισμενη ακομα και ως ασθενεια και δεν την λαμβανουν υπ οψην στην αξιολογηση του γραπτου.

    • Αντικαθεστωτικός avatar
      Αντικαθεστωτικός @ μαρικα 09/04/2013 20:24:17

      Καλά όχι και κανείς δεν άλλαξε την ιστορία στην ΧΑ. Όταν ακούμε τον Γερμενή να μιλάει νομίζουμε ότι τα Ελληνικά έχουν ρίζα τα Κογκολέζικα

  8. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 09/04/2013 20:28:25

    Ώχ, αγουροξύπνησαν οι δημοκράταροι (και οι νεοδημοκράταροι) ! Δύο μετά μεσημβρίααν...
    Τωρα το κατάλαβαν, πώς την δουλεύει την πριόνα ο τραγγας;
    Παίρνουμε την (κεντρο)δεξιά "νεφραμιά", πριονίζουμε προσεκτικά πάκη, λάκη, μιχαλάκη και ρουσό, ρίχνουμε βροχή τα "ασημένια καρφιά" κατά Κρήτη μεριά... Στην κρίσιμη στιγμή κόβουμε την "μπριζόλα" Ανέλ. Και τώρα σερβίρουμε στους θαμώνες του καταστήματος το "χρυσό κόντρα φιλέτο".
    Ποιός λανσάρισε αλήθεια το πολιτικό παρατσούκλι του αιώνα (ο "κουρασμένος"); Θυμάται κανείς;

  9. Πανάγος avatar
    Πανάγος 09/04/2013 23:30:48

    Ο zetor τα είπε όλα! Να είσαι καλά αδεφρέ.
    Αλλά έτσι κι αλλιώς ρε παιδιά, έχουμε γίνει μπάχαλο απο μόνοι μας, η παράνοια έγινε καθημερινή λογική, το ψέμα αντικατέστησε την ντομπροσύνη, την αλήθεια, όποιος δεν ακολουθεί το "ποτάμι" αυτόματα χαρακτηρίζεται, στοχοποιείται και μαστιγώνεται ασύστολα.
    Δε ντρεπόμαστε λέω γω ρε τελειωμένοι απ'όπου κι αν προέρχεστε, είπαμε αλλά υπάρχουν και όρια!! Ακου κει που επαναστατήσανε λέει οι "λειτουργοί δημοσιογράφοι"....όλα τα άλλα τα χάσανε δηλαδή, μόνο τον Τράγκα είδανε...και εκεί φρικάρανε...
    Φτου σας ρε, άντε από κει μην πω κι άλλα χειρότερα!

  10. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 10/04/2013 06:51:58

    Πολύ ελληνολατρεία διακρίνω τελευταία απο τον χώρο που χρηματοδοτεί ο G.Soros και τη "λένε" σε όσους δε χειρίζονται καλά την ελληνική γλώσσα.

  11. man8os avatar
    man8os 10/04/2013 09:18:21

    Νομιζω οτι ειναι λαθος ο αποκλεισμος της ΧΑ απο τα ΜΜΕ, δεν αποδυναμωνωνται ετσι τα επιχειρηματα της, αντιθετα ενισχυονται.

    Κανουν λαθος οσοι δεν καλουν εκπροσωπους της ΧΑ η δε δεχονται να συζητησουν μαζι τους.

  12. μαρικα avatar
    μαρικα 10/04/2013 16:33:56

    Προς ενημερωση ολονων σας για την ορθογραφια μου.Με συγχωρητε παρα πολυ που ειμαι μια Ελληνιδα 53 χρονια ξενητεμενη και αγαπαει την πατριδα της χωρις καμια ιδεοτελεια.Δεν ζητησα ποτε τιποτα απο την πατριδα μου παρα μονο προσφερα οπου μπορουσα και οσο μπορουσα.Αλωστε με εξι χρονια σχολειο πως μπορω να τα βγαλω περα με τοσους μορφομενους εδω μεσα?Ξερω ομως οτι δεν ηταν συνοστισμος αλλα διωγμος,οτι η Μακεδονια ειναι μια και ειναι Ελληνικη.
    Οτι τωρα στην αρχαια μας ιστορια την Μικρα Ασια την αλαξαν σε Τουρκια.Οτι στην Μικρα Ασια υπαρχουν 20 εκκατομυρια Ελληνικης καταγωγης και οτι οι πολιτικοι της Ελλαδας κανουν την παπια σε ολα οτι αφορα την Ελλαδα.Ξερω και πολλα αλλα ομως δεν θελω να σας ζαλιζω τωρα με αυτα μια και εσας σας ενδιαφερει ποιος γραφει ορθογραφικα και οχι το περιεχομενο.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ