02/10/2013 17:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος Προκοπάκης, πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΝΕΡΙΤ Α.Ε.

Τον Γιώργο Προκοπάκη, σύμβουλο επιχειρήσεων, χημικό μηχανικό του ΕΜΠ, επέλεξαν τα μέλη του Εποπτικού Συμβουλίου της ΝΕΡΙΤ Α.Ε. για τη θέση του πρόεδρου και διευθύνοντος συμβούλου του οριστικού φορέα της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης. Ο Γ. Προκοπάκης έχει διδάξει σε πανεπιστήμια (University of Pennsylvania, το 1982, στο SEAS Columbia University και στο NY -1982-88), έχει διατελέσει σύμβουλος του Χρηματιστηρίου Αθηνών και ήταν υποψήφιος με τη “Δράση”. Τα τελευταία χρόνια ασχολείται κυρίως με θέματα αναδιοργάνωσης επιχειρήσεων, διαχείρισης πληροφοριών και χρηματοοικονομικά.

Aσχολήθηκε με επενδύσεις τεχνολογίας, θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας και ανάπτυξης επιχειρήσεων.

Στο Δ.Σ. της ΝΕΡΙΤ θα συμμετέχουν ακόμη, ο συγγραφέας Γιάννης Ξανθούλης και η Κατερίνα Ευαγγελάκου, καθηγήτρια σκηνοθεσίας στο τμήμα Κινηματογράφου του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και πρόεδρος της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου. Η τοποθέτηση των μελών του Δ.Σ. της ΝΕΡΙΤ Α.Ε. θα γίνει άμεσα καθώς εντός της επομένης βδομάδας πραγματοποιείται συνάντηση των νομικών και πραγματογνωμόνων της European Broadcasting Union στην Αθήνα, ως εκ τούτου τα κυβερνητικά στελέχη “καίγονται” να παρουσιάσουν έργο έναντι των δεσμεύσεων που είχαν αναλάβει προ τριμήνου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. roadrunner avatar
    roadrunner 02/10/2013 18:34:27

    Για τους άλλους του ΔΣ της ΝΕΡΙΤ, δεν γνωρίζω,
    αλλά για την επιλογή του Γιάννη Ξανθούλη που γνωρίσαμε και αγαπήσαμε μέσα από τα βιβλία του, επικροτώ ενθέρμως...

  2. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 02/10/2013 18:35:53

    Αρχηγός της ΚΝΕ στη Σχολή Χημικών Μηχανικών του ΕΜΠ το 74-78. Πέρασε στο ΕΜΠ από την πίσω πόρτα (όχι μέσω των εισαγωγικών εξετάσεων όπως όλοι οι υπόλοιποι) αλλά ως αθλητής του πόλο. Ευνοούμενος από τότε του συστήματος των αριστερών βοηθών και παρασκευαστών που έδιναν στους Κνιτες τα θέματα των εξετάσεων για να παίρνουν καλούς βαθμούς… Και φυσικά ευνοούμενος του ΔΟΛ, όπου αρθογραφεί τα τελευταία χρόνια για τα προτερήματα της ελεύθερης αγοράς και του ανταγωνισμού, που πολέμησε με λύσσα στα νεανικά του χρόνια.

    Εμείς οι δεξιοί που τον ξέρουμε καλά απλά γελάμε με την κατάντια της κυβέρνησης μας.

    • stavros avatar
      stavros @ Κώστας Σταματάκης 02/10/2013 20:23:46

      εσείς οι δεξιοί γελάτε με την κατάντια της κυβέρνησης σας... εμείς να δείς γέλιο που κάναμε όταν βάζατε τον αιμίλιο λιάτσο...

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ stavros 03/10/2013 06:50:48

        Ηταν προτιμοτερος απο τον Αρβανιτη και την Κασιμη με τα συριζοκουκλακια & την διαφημιση των δονητων!

    • anetos avatar
      anetos @ Κώστας Σταματάκης 03/10/2013 05:54:06

      Κακιουλες η κατινιές , γιατί θα έπρεπε ένας της ΚΝΕ στα νιάτα του να παραμείνει κνητης για πάντα , μήπως η εξέλιξη δείχνει εξυπνάδα .Ο δεξιός που παρέμεινε δεξιός χωρίς να έχει ψαχτεί επειδή ήταν ο μπαμπάς του είναι το πρόβλημα ! …..

      • papadopoulos ilias avatar
        papadopoulos ilias @ anetos 03/10/2013 14:51:48

        Οι Κνήτες μπορουν "να δούν το φως το αληθινό" και να αλάξουν.Γιατί όμως ένας δεξιός ή ακροδεξιός δεν μπορεί ποτέ να αλάξει? Η βαλβίδα της λίμνγς του Σιλωάμ είναι αντεπίστροφη?

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 02/10/2013 18:41:14

    Συμφοιτητές ήσασταν κ. Σταματάκη ;

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 02/10/2013 20:05:16

    O,τι κι αν ηταν ισχυει η επωδος ''και θυμωντας τα να κλαις ''.Καληνυκτα !

  5. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 02/10/2013 20:31:37

    Κε Σταματάκη, μήπως ξέρετε και με τί μέσο μπήκε στο Columbia και στο Pennsylvania;

  6. σταυρος avatar
    σταυρος 03/10/2013 13:00:21

    Μην ξεχασουμε κ τον στεφανο μανο....Της πολυκατοικιας ειναι κ αυτος...Ας βολεψουμε κανα παιδι του...

  7. ΚΜ avatar
    ΚΜ 04/10/2013 01:27:29

    Δεν τον γνωρίζω αλλά και μόνο που πέρασε από την «Δράση», δεν θα εκπλαγώ με ο,τιδήποτε επιλήψιμο μπορεί να τεκμηριωθεί γι΄αυτόνε.

  8. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 04/10/2013 05:54:00

    μακάρι την Ελλάδα να τη διοικούσαν άνθρωποι που έχουν περάσει από τη ''δράση"!

  9. ΚΜ avatar
    ΚΜ 04/10/2013 06:09:29

    Θα'θελες γυρολόγε! Με τα σάλια θα μείνεις.