#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2013 13:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι "απλοί πολίτες" του Ν. Χατζηνικολάου δεν είναι και τόσο απλοί

 

Μπορεί ο Νίκος Χατζηνικολάου να θεωρείται από την αγορά και τους χρηματοδότες του ευφυέστατος δημοσιογράφος και επιχειρηματίας ωστόσο, στην εκπομπή του “στον ενικό” αποδεικνύεται κυρίως πονηρός.

Και εξηγούμαστε. Στα πάνελ που έχει διαμορφώσει μέχρι στιγμής, δήθεν με εκπροσώπους – δείγματα από την πολιτική και κοινωνική “ανθρωπογεωγραφία” των πολιτών, αντί για καθημερινούς ανθρώπους που “πλασάρει” ότι καλεί στο στούντιο, πρόκειται για ψαγμένους πολιτευτές διαφόρων παρατάξεων, για συνδικαλιστές της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και για ενεργούς ακτιβιστές της γειτονιάς και του κλάδου τους.

Φροντίζει δε απέναντί του ο πολιτικός να έχει τους πολιτικούς του αντιπάλους, τους γαλάζιους ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας και τους “κόκκινους” ο υπουργός Οικονομικών, Γιάννης Στουρνάνας.

Ετσι ο Νίκος Σοφιανός, ο οποίος ρώτησε μεν ως ένας απλός επιχειρηματίας, ωστόσο «κατέβηκε» στο Επιμελητήριο με τη ΝΔ και ήταν ένας… παρά τρίχα υποψήφιος βουλευτής με τη ΝΔ.

Υποψήφιος με τη Δράση του Στέφανου Μάνου στην Αιτωλοακαρνανία ήταν και ο «απλός οικονομικός σύμβουλος» Κώστας Λυμπουρίδης. Και το popolo παρακολουθούσε πόσο καλά τα έλεγε ο απλός πολίτης, αλλά τελικά πολύ απλά, δεν ήταν και τόσο απλός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panos2 avatar
    panos2 18/10/2013 14:07:39

    Σημασια δεν εχει ποιος κανει τις ερωτησεις αλλα το περιεχομενο τους

    • CC avatar
      CC @ panos2 19/10/2013 18:27:16

      Κάνεις μεγάλο λάθος. Πρώτα ρωτάς ΠΟΙΟΣ το λέει, μετά ΓΙΑΤΙ το λέει και στο τέλος ΤΙ λέει. Τέτοια show είναι γιά τους ανόητους...

  2. mara M. avatar
    mara M. 18/10/2013 16:24:02

    Αυτό που γράφετε μάλλον θετικό ακούγεται παρα αρνητικό. Αλλά μάλλον δεν παρακολουθήσατε όλη την εκπομπή.

  3. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 18/10/2013 19:07:28

    Εντάξει μωρέ....γνωστά είναι αυτά.....είναι σαν τους "απλούς πολίτες" που κατεβαινουν σε ολα τα αντιφασιστικά-αντιρατσιστικά-gay parade-και ότι άλλου είδους πορεία γίνεται στην Αθήνα με την συμμετοχη του ΣΥΝ. ή τους "αγανακτισμένους"(ακροδεξιοί) που πετάνε πέτρες στους άλλους "απλούς πολίτες"(ακροαριστεροί-αντιφασίστες) που πάνε να διαδηλώσουν ειρηνικά με κουκούλες και πέτρες......
    ΕΛΛΑΣ=ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΦΡΕΝΟΚΟΜΕΙΟ......

  4. δημης avatar
    δημης 18/10/2013 19:45:06

    ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΙ....
    ΟΣΟ "ΑΠΛΟΣ " ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΗΣ...

  5. Κωστής Λυμπουρίδης avatar
    Κωστής Λυμπουρίδης 18/10/2013 22:33:08

    Δεν καταλαβαίνω γιατί το ότι ήμουν υποψήφιος με τη Δράση μού απαγορεύει να πάω στην εκπομπή και να ρωτήσω κάτι πολύ συγκεκριμένο. Έχω πάψει να είμαι «απλός πολίτης»; Ή μήπως κατά βάθος θέλατε κάποιους που να λιβανίζουν τον πρόεδρο; Εδώ εξηγώ γιατί έκανα αυτή την ερώτηση: http://wp.me/p29YRJ-be

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Κωστής Λυμπουρίδης 19/10/2013 13:53:05

      Δε σου απαγορεύει κάνεις και τιποτ να πας στην εκπομπη. Θα έπρεπε όμως, αν δεν έχει γίνει, να ξέρει ο απλός κόσμος που παρακολουθεί αυτή την ιδιότητά σου σαν πρώην υποψηφίου.

  6. Κωστας avatar
    Κωστας 19/10/2013 10:11:49

    Σοβαρα τωρα αναπαραγετε τις... γκρινιες της Αυγης; το θεμα ειναι το περιεχομενο των ερωτησεων...

  7. Αριστερός avatar
    Αριστερός 19/10/2013 11:17:24

    Πάντως, δεν θυμάμαι στη συνέντευξη του κ. Στουρνάρα να είχε «αποκαλυφθεί» η συγκαλυμμένη συμμετοχή κάποιων Συριζαίων, ΚΚΕδων ή Ανταρσύων.

  8. ΦΒΚ avatar
    ΦΒΚ 19/10/2013 13:50:06

    Το έχω ξαναπεί, ο Άρης Βελουχιώτης/Χατζηνίκος μόνο κακό κάνει πλέον. Σε όλους τους τομείς...Τη δεκαετία του '90 του κάναν κριτική ότι είναι γλυκανάλατος, και τώρα έχει πάει στο αντίθετο άκρο. Προσβολές, λεκτικοί τραμπουκισμοί, ανοιχτή περιφρόνηση προς τους καλεσμένους του. Αγαπημένη του έκφραση (ειδικά στο ραδιόφωνο) έχει γίνει το «όχι αυτά σε μένα». Γιατί, ποιος είσαι εσύ; Η ενσάρκωση της λαϊκής βούλησης;

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ ΦΒΚ 20/10/2013 19:28:08

      Ποιός είναι; Γιός τ.βουλευτή της ΝΔ είναι.

  9. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 19/10/2013 18:30:44

    Καλά, οἱ συμμετέχοντες στὴν ἐκπομπὴ δέν βγαίνουν μὲ κλήρωση (ὅπως διαφημίζει); Καὶ τὰ κομματικὰ στελέχη πῶς προέκυψαν (ἦταν λίγοι ὅσοι δήλωσαν συμμετοχή ἤ τυχεροί) ; Ἐκπλήσσομαι.