21/05/2013 15:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με πανελλαδική τηλεοπτική άδεια βρέθηκε ξαφνικά ο Γ.Καρατζαφέρης

Το “πράσινο φως” για να εκπέμπει το κανάλι του πανελλαδικά πήρε χθες ο Γιώργος Καρατζαφέρης, πρόεδρος του ΛΑΟΣ. Πιο συγκεκριμένα το ART TV (πρώην ''Τηλεάστυ''), τηλεοπτικός σταθμός του ΛΑΟΣ, κρίθηκε κατά από την πλειοψηφία του ΕΣΡ, ότι μπορεί εκτός από την Αττική να εκπέμπει και από τον Χορτιάτη Θεσσαλονίκης, μιας και είχε συμμετάσχει στη διαδικασία αδειοδότησης εμπρόθεσμα στον διαγωνισμό για εθνική εμβέλεια εν έτει 1998.

Η εν λόγω απόφαση του Ραδιοτηλεοπτικού Συμβουλίου φέρνει σημαντικές αλλαγές στις ισορροπίες του τηλεοπτικού πεδίου καθώς ουσιαστικά αυξάνει τον αριθμό των τηλεοπτικών σταθμών εθνικής εμβέλειας κατά ένα-οκτώ δηλαδή-, με ό,τι αυτό συνεπάγεται ενόψει και της ψηφιακής μετάβασης.

Ο συγκεκριμένος σταθμός ήταν τοπικής εμβέλειας, είχε υποβάλλει ωστόσο αίτηση για άδεια εθνικής εμβέλειας στην τελευταία διαγωνιστική διαδικασία του 1998 που ωστόσο ακυρώθηκε και με τον Νόμο 2644/98 του Δ. Ρέππα χαρακτηρίστηκε ως νομίμως λειτουργών.

Η πλειοψηφία των μελών του ΕΣΡ, δέχτηκε ότι ο νόμος αυτός ισχύει αναλογικά και για την περίπτωση των σταθμών που αιτήθηκαν άδεια εθνικής εμβέλειας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fe avatar
    fe 21/05/2013 15:31:07

    θα χρειαστει και αυτος.

  2. kat avatar
    kat 21/05/2013 16:07:28

    Welcome back.

  3. Ρηνα avatar
    Ρηνα 21/05/2013 16:11:53

    Μωρε ειναι γατα αυτος, παλια καραβανα γαρ....

  4. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 21/05/2013 16:35:15

    Και η ΝΔ κόμμα είναι. Ένα μαγαζί που κοιτάζει να μαζέψει πελατεία. Προσδοκούν ότι ο Κ. θα φέρει πίσω κάποιους από την ΧΑ.

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 21/05/2013 17:20:25

    Ἔβαλε ὁ Ἅη Γιώργης τό χέρι του...

  6. anonymous avatar
    anonymous 21/05/2013 17:23:34

    Ο σταθμός του Καρατζαφέρη είναι ένας από τους παλαιότερους σταθμούς. Όταν μια σειρά περίεργοι διαθέτουν άδειες πανελλαδικής εμβέλειας γιατί δε θα πρέπει να έχει ο Καρατζαφέρης.

  7. Chris Theocharis avatar
    Chris Theocharis 21/05/2013 18:50:02

    Και μιας και το 'φερε η κουβέντα. Πώς και δεν έχουν συχνότητα (τηλεοπτική) τα παρκαρισμένα του Χίτλερ; Για φωτίστε με μιας και για μας τους Έλληνες της διασποράς ο μόνος τρόπος ενημέρωσης είναι το internet.

  8. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 21/05/2013 19:10:08

    Πριν τις ασκήσεις να κάνετε ζέσταμα...

    • kostas.k avatar
      kostas.k @ ΠΙΛΟΤΟΣ 22/05/2013 01:08:23

      πάει για χρυσό η ομάδα, αν είναι και ο προπονητής ρώσος...σίγουρο!

      • kostas.k avatar
        kostas.k @ kostas.k 22/05/2013 13:28:30

        στην ενόργανη...άλματα και τούμπες...

  9. Zame avatar
    Zame 21/05/2013 19:21:14

    Σωστα.
    Είναι & ενας 'μπαρουτοκαπνισμενος' από τις 'μάχες επιβίωσης' της καθημερινότητας & του πεζοδρομίου αυτή η λαικη αυτοδημιούργητη
    'παλιά καραβάνα'
    και εχει να επιδειξει πλουσιο ευρωκοινοβουλευτικο εργο..
    πού αν μη τι άλλο ας λειτουργήσει υποδειγματικα & θετικά για τους επομενους.

  10. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 22/05/2013 02:30:26

    Εδω για τοσα χρονια τρωγαμε στη μαπα σαιτς το ιντερνετ που εξυμνουσαν τη τρομοκρατια στην Ελλαδα, και εδιναν και συμβουλες σε βανδαλους, αυτο ΔΕΝ ενοχλησε κανενα ''δημοκρατη'' ?? Τωρα χαλαστηκαν μερικοι? Ρε ουρτ απο 'δω...

  11. GO avatar
    GO 22/05/2013 05:43:30

    Ακριβοπληρωμένο αντίτιμο, έναντι των "αγώνων" που έδωσε, ως ρεπόρτερ με την κάμερά του (μετά μας πούλαγε τις κασέτες) κατά του ΠΑΣΟΚ, την περίοδο 1986-1989.
    Αχ Μαρίκα, άρχοντα τον έκανες τον αγωνοκάπηλο!!!

  12. ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ 22/05/2013 08:06:36

    Μια απορία που έχω ποιος θα την λύσει; Μέχρι τώρα με ποια άδεια εξέπεμπε; Γιατί ο σταθμός εκπέμπει παντού εδώ και πόσους μήνες. Σίγουρα Κέρκυρα, Στερεά Ελλάδα, Θεσσαλονίκη.

  13. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 22/05/2013 11:57:11

    Δῆθεν ἄσχετο, οὐσιαστικὰ σχετικό: Τὸ ΛΑΟΣ ἔπαιρνε, μὲ τὰ καλύτερά του στελέχη νὰ μὴν ἔχουν μετακομίσει στὴ ΝΔ, τὸ πολὺ 5%. Μὲ τὸν Καρατζαφέρη μόνο του, δὲν μπαίνει ποτὲ καὶ μὲ τίποτα στὴ Βουλή. Ἡ ἰδέα ὅτι μιὰ ἐνδεχόμενη ἐπιστροφή του θὰ πλαγιοκοπήσει ἀποτελεσματικὰ τὴν ΧΑ τοῦ 12%, ἐνῷ ὁ Βορίδης εἶναι ἤδη ἐδῶ καὶ καιρὸ στὴ ΝΔ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μπάζει...

    • ελλην-1821 avatar
      ελλην-1821 @ Σωτ Μητραλ 23/05/2013 12:58:39

      νομιζω οτι συμφωνω. υπαρχει μεγαλη αντιπαραθεση μεταξυ ΧΑ και καρατζαφερικων.

  14. Zame avatar
    Zame 22/05/2013 14:38:30

    sorry αγαπητέ
    η κ.Αλέκα πριν εγκαταλείψει την ηγεσία του ΚΚΕ είπε το ποιό πετυχημένο
    (πρσ.εκτμ)
    δηλαδή πως η αναντιστοιχία θεωριας, λόγων & πράξεων
    είναι η αιτία των χαμηλών ποσοστών..
    τώρα αν προσθέσουμε και τις
    -οχι τρέχουσες..αλλα καλπαζουσες- εξελίξεις
    ..προφανώς οτιδήποτε χρήσιμο & με αξιόλογο θετικό έργο..
    είναι θεμιτό..
    από όπου και αν προέρχεται
    προκειμένου να υπεραμυνθεί & υπηρετήσει
    αυτήν την ΙΔΕΑ που είναι η ΕΛΛΑΔΑ.