#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/10/2013 22:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είναι το ΚΚΕ ηλίθιε – Εκτός Ριζοσπάστη οριστικά ο Μπογιόπουλος – απλήρωτοι οι εργαζόμενοι



Νέες απολύσεις στην εφημερίδα «Ριζοσπάστης». Σήμερα ήταν η σειρά του  δημοσιογράφου Νίκου Μπογιόπουλου να δει την έξοδο του Περισσού. Πριν από περίπου ένα μήνα η εφημερίδα του ΚΚΕ είχε καταργήσει τη στήλη του «Ημεροδρόμος» με την αιτιολογία ότι ο δημοσιογράφος και συγγραφέας αρνείται να υπογράψει ατομική σύμβαση εργασίας.

Την ίδια ώρα, όπως γράφουν οι Τυπολογίες, απλήρωτοι παραμένουν οι δημοσιογράφοι στο «Ριζοσπάστη», ενόψει υλοποίησης της Β΄ φάσης του σχεδίου του ΚΚΕ να απασχολούνται στην εφημερίδα συντάκτες σε σχεδόν εθελοντική βάση με αμοιβή τα 800 ευρώ. Όπως λένε θα κληθούν οι συντάκτες να αποδεχθούν το νέο καθεστώς και όποιος δεν το δεχθεί θα πρέπει να... αποχωρήσει. Θυμίζουμε ότι πρόσφατα αποχώρησε από τη διεύθυνση του Ριζοσπάστη ο Στέφανος Λουκάς τον οποίο αντικατέστησε ο Κύριλλος Παπασταύρου, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 30/10/2013 00:01:39

    Αναμενομενη εξελιξη...

    (Επισης αναρωτιεμαι, πως γινεται η ''Αυγη'', δηλαδη η εφημεριδα του κομματος που πηρε σχεδον 27% στις τελευταιες εκλογες, που τωρα σχεδον εχει την ιδια εκλογικη δυναμη με τη Ν.Δ , να πουλαει τοσο λιγο?? Μηπως τελικα οι περισσοτεροι που ψηφιζουν ΣΥΡΙΖΑ το κανουν απο : α) αντιδραση, β) απελπισια, γ) οργη, χωρις να ελπιζουν τιποτα απο το ΣΥΡΙΖΑ, δ) προσδοκια για καποιο ρουσφετακι, αλλα ουσιαστικα καμία ταυτιση με τη Ριζοσπαστικη Αριστερα (sic)... )

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Μικρασιάτης 30/10/2013 12:15:26

      @ Μικρασιατη και γενικοτερα
      Πριν 3 χρονια πεθανε ενας μπαρμπας, απ αυτους που δεν ειχαμε πολλα πολλα γιατι ηταν αριστερος. Βαμμενος αριστερος και του εφερναν στα τελευταια τον Ριζοσπαστη στο σπιτι γιατι ηταν ανημπορος κι αυτος κι η γυναικα του. Τον διαβασαμε και τον θαψαμε κανονικα και δεν τον φυτεψαμε με νταουλια. Ετσι ηθελε η θεια μου που εχει εικονισμα τη Παπαρηγα αλλα και τη Παναγια.....Σε ολα ακολουθησαν ολη τους τη ζωη πιστα το κομμα και το Ριζοσπαστη, αλλα οχι μεχρι εκει, οχι να απαρνηθουν το βαφτισμα τους και το Χριστο. Δοξα τω Θεω λογω αυτου μπορουμε και δινουμε το ονομα του που και που στην Εκκλησια να αναπαυεται η ψυχη του. Γιατι πιστευουμε και μεις και η χηρα του οτι δεν φυτευτηκε σαν το λαχανο και τερμα, σαν τη κατσαριδα που την παταμε και τερμα, σαν το ψαρι που το τηγανιζουμε και τερμα....
      Τι πεδιο δοξης λαμπρο θα ειχε και το ΚΚΕ και ο Ριζοσπαστης και ο καθε Μπογιοπουλος, αν καποιο πρωϊ εκαναν μια απλη δηλωση: Συγγνωμην Ελληνικε λαε, πιστευουμε στην Ορθοδοξια, αλλα λογοι σκοπιμοτητος,,,,μπλα μπλα....Οχι για το θεαθηναι αλλα για να εναρμονιστουν με τους οπαδους τους που σ αυτο το σημειο δεν καταφεραν να τους πεισουν και που ξερεις μπορει να μοιασουν του Φλωρακη που μετα την επισκεψη του στο Αγιο Ορος εφερε και παπα στον Περισσο να τον εξομολογησει και διακηρυττε οτι αν αυτο το ειχε κανει πιο νεος η Ελλαδα θα ηταν αλλιως......
      Πιστευω οτι για αυτο τα ποσοσστα του ΚΚΕ φθινουν συνεχως και ειμαι βεβαιη οτι και ο ΣΥΡΙΖΑ οταν περασει η οργη του κοσμου θα κολλησει την ιδια ασθενεια, γιατι ειναι μερικα πραγματα που οσο κι αν πιεστεις δεν μπορεις να τα απαρνηθεις και οσοι πηγαν στο κομμα αυτο για περιστασιακες εξυπηρετησεις θα φθασει η ωρα να διαλεξουν και εκει τα πραγματα δεν ειναι παιξε γελασε. Θα παψει ο Ελληνας να στεφανωνει τα παιδια του να βαφτιζει τα εγγονια του; Δεν ειναι μονο το χρημα και η καλοπεραση που τωρα μας τριβελισε το μυαλο, ερχονται κι αλλα που με μια απερισκεπτη ευκολια τα βγαζουμε απο το μυαλο μας. Αλλα οχι για πολυ, ερχεται η στιγμη που θα διαλεξουμε και αυτο θα εχει τιμημα και μαλιστα βαρυ, για μας και τις οικογενειες μας. Δεν το πληρωνεις την ιδια στιγμη αλλα αργοτερα και δυστυχως ΠΑΝΤΑ νοιωθεις τι πληρωνεις και γιατι.
      ΥΓ Ελπιζω αγαπητε να ελυσα την απορια σας. Πικα υπαρχει και γινονται οι μετακινησεις αυτες, οχι πιστη σ αυτο το κομμα.

  2. Αρκτική avatar
    Αρκτική 30/10/2013 06:43:50

    Ελευθερία έκφρασης - Βλαδίμηρος Μαγιακόφσκι

    Την πρώτη νύχτα πλησιάζουνε
    και κλέβουν ένα λουλούδι
    από τον κήπο μας
    και δε λέμε τίποτα.

    Τη δεύτερη νύχτα δε κρύβονται πλέον
    περπατούνε στα λουλούδια,
    σκοτώνουν το σκυλί μας
    και δε λέμε τίποτα.

    Ώσπου μια μέρα
    -την πιο διάφανη απ’ όλες-
    μπαίνουν άνετα στο σπίτι μας
    ληστεύουν το φεγγάρι μας
    γιατί ξέρουνε το φόβο μας
    που πνίγει τη φωνή στο λαιμό μας.

    Κι επειδή δεν είπαμε τίποτα
    πλέον δε μπορούμε να πούμε τίποτα.

    • TasosC avatar
      TasosC @ Αρκτική 30/10/2013 07:33:53

      Άψογο!!!
      Το ερώτημα όμως που ταλανίζει όλους μας (για την οικονομία και μόνο αναφέρομαι και όχι για τα κατεστραμένα όνειρα και τις ελπίδες) είναι το εξής:
      Θα μας τα πάρουν τελικά οι κομουνιστές ή οι φεουδάρχες ;

  3. Hawk avatar
    Hawk 30/10/2013 10:22:50

    Είναι το ΚΚΕ ηλίθιε και όχι οι δανειστές που νόμιζες, ούτε οι τραπεζίτες είναι πανηλίθιε που κακώς κάθεσαι και τους βρίζεις.
    Είναι να απορεί κανείς πως υπάρχουν ακόμη κάποιοι που πιστεύουν ότι στο τέλος θα ξεφύγουν από το δόκανο των δανειστών και θα την βγάλουν καθαρή, ας έχουν στην άκρη του μυαλού τους καλού - κακού ότι θα τους καταπιούν αμάσητους, έστω και τελευταίους.

  4. greatzoglo avatar
    greatzoglo 30/10/2013 12:15:55

    Παιδια ο Μπογιοπουλος μου θυμιζει εντονα τα αγαλματα του Λενιν, εχει πολυ τρομαχτικο βλεμμα!Νομιζω οτι κρυβει μεσα του τον φανατισμο των πρωτων μπολσεβικων.....

    • Tassos avatar
      Tassos @ greatzoglo 30/10/2013 13:34:06

      Τέτοιοι τύποι κρύβουν φοβερό μίσος για τους αστούς. Η φάτσα του εκπέμπει μίσος.

  5. stayros avatar
    stayros 30/10/2013 12:40:36

    ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΚΕ ΚΑΝΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ?ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟ? ΡΕ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕ.ΤΟ ΚΟΜΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ ΑΠΟΛΥΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ?ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ? ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ.

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/10/2013 13:08:37

    Πάντως μέχρι στιγμής, ούτε το ΚΚΕ, ούτε ο Μπογιόπουλος έχουν ανακοινώσει κάτι επίσημα.

  7. Αρκτική avatar
    Αρκτική 30/10/2013 18:05:29

    Μάλλον θα επιχειρήσουν να μας πάρουνε τα πάντα ( υλικά και πνευματικά), οι ίδιοι αλήτες που αλλάζουν προσωπεία παριστάνοντας άλλες φορές τους εκσυγχρονιστές σοφούς, άλλες τους υπεράνω εμπνευσμένους σωτήρες και κάπου κάπου τους ...επαναστάτες που φρονίμεψαν..... Το ερώτημα είναι για πόσο εμείς θ΄απουσιάζουμε απ΄τη λεηλασία των ζωών μας και θα τους επιτρέπουμε ατιμώρητα, να ασελγούν....

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/10/2013 18:17:27

    Το σπίτι σου πάντως και την περιουσία σου, θα σου την πάρουν τύποι με καλοσυνάτη ευγενική φάτσα!

    • Tassos avatar
      Tassos @ εναςάσχετος 30/10/2013 22:50:07

      Δεν θα μου πάρουν τίποτα. Νοικοκύρης είμαι όπως και η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων. Οι άλλοι ας μην έπαιρναν ...διακοποδάνεια.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Tassos 31/10/2013 09:23:37

        Να υποθέσουμε τότε, ότι ευχαρίστως και με συναίσθηση δικαίου πληρώνεις τα χαράτσια.

  9. sptampou avatar
    sptampou 02/11/2013 08:32:07

    ΠΕΡΙ ΑΤΟΜΙΚΩΝ (;)ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ
    Παρ' όλο που δεν γνωρίζω όλες τις πτυχές της υπόθεσης (αρμόδιοι να μιλήσουν είναι μόνο οι άμεσα εμπλεκόμενοι) θα ήθελα να παραθέσω λίγα κοινής λογικής σχόλια ( τα οποία είναι γνωστά σε όλους ένθεν κακείθεν):
    A. Δεν υπάρχουν ατομικές συμβάσεις στα κομματικά ΜΜΕ του ΚΚΕ! Αυτά είναι ιστορίες για αγρίους του Βήματος που έχει κάνει κανόνα και ευαγγέλιο τις ατομικές συμβάσεις. Το πήραν όλα τα μπλόγκ και άλλες ιστοσελίδες και το έκαναν δήθεν αλήθεια! Το να πληρώνεσαι σε κομματική επιχείρηση του ΚΚΕ ΣΑΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ , ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΣΤΕΛΕΧΗ , ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΣΗΕΑ ; Μην τρελλαθούμε κιολας.Τα κομματικά επαγγελματικά μέλη/στελέχη ( όπως καλά γνωρίζουν και οι τέως κομμουνιστές –επαγγελματικά μέλη/στελέχη και νυν σοσιαλ-κεντρο-αριστερο-δεξιο-πού να ‘μαιδημοκράτες) είναι εθελοντές. Δεν τους έβαλε κανένας με το ζόρι στο κόμμα, αποδέχτηκαν ένα καταστατικό και ένα πρόγραμμα. Όλα τα επαγγελματικά μέλη/στελέχη, δεν μπαίνουν στην επαγγελματική υπηρεσία του ΚΚΕ για να κάνουν λεφτά, αλλά για να υπηρετήσουν την πολιτική και την ιδεολογία του ΚΚΕ, αλλά και το λαό. . Το καταστατικό του ΚΚΕ, που ψηφίστηκε από το συνέδριο του κόμματος ,ορίζει ότι τα επαγγελματικά στελέχη, οι βουλευτές, τα μέλη του κόμματος που εργάζονται στα μέσα μαζικής ενημέρωσης και στο εκδοτικό του κόμματος θα αποζημιώνονται με το μέσο εργατικό μισθό...κατανοητο; (αυτό για όσους στέκονται απέναντι από το ΚΚΕ είναι παράλογο. Λογικό γι' αυτούς είναι να παίρνει ο διευθυντής του τάδε κομματικού μέσου 4-5000 € όπως στα αστικά ΜΜΕ...).Αυτό το υπαγορεύει η πολιτική αρχών , που υπηρετείς σε ένα επαναστατικό κόμμα, με δημοκρατικό συγκεντρωτισμό και πολιτική ανατροπής του καπιταλισμού.Α! Και με πλήρη διαφάνεια στα οικονομικά του.
    Αλλιώς θα είσαι ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ και θα μπαινοβγαίνεις στην διαχείριση του συστήματος ή θα είσαι ό, τι να ΄ναι και γιούργια αλά ΑΝΤΑΡΣΥΑ και γαία πυρί μειχθήτω( και ας πάρει ο διάολος το κίνημα) .
    Β. . Τον Νίκο Μπογιόπουλο τον πήραν "υπό την προστασία τους" ( την οποία ο ίδιος δε χρειάστηκε ποτέ), όλοι αυτοί που βγάζουν σπυράκια με όσα λέει ο ίδιος. Η Αυγή, Το Βήμα, η Ίσκρα, ο Κούλογλου, το σάιτ της Χρυσής Αυγής. Αυτοί ξέρουν περισσότερα. Άλλωστε λένε όλοι τα ίδια. Προφανώς θα έχουν δίκιο...
    Γ. Στο ΚΚΕ(ή με το ΚΚΕ) δεν είμαστε για κανένα Μπογιόπουλο, για κανένα Κουτσούμπα. Είμαστε, γιατί θέλουμε να τελειώσει η εποχή της εκμετάλλευσης και να περάσουμε από την προϊστορία στην αληθινή ιστορία της ανθρωπότητας.
    Οπότε τζάμπα ο κόπος των λιβελογράφων...

  10. ΛΙΑ avatar
    ΛΙΑ 11/11/2013 02:54:20

    Είναι γεγονός ότι τα σχόλια που διαβάζω είναι αυτά που πρέπει να ακουστούν......Οί Έλληνες παντα κοιτάμε να ρίξουμε την έλλειψη αξιοπρέπειας, την δουλοπαροικία καθώς και το σκύψιμο του κεφαλιού, όπως και το φίλημα των κατουρημένων ποδιών, που μας χαρακτηρίζουν από όσο ξέρω μεταπολιτευτικά μέχρι και σήμερα, στον γείτονα, στην μάνα, στο σχολείο, στη γυναίκα, στον εργοδότη. Απλά γιατί το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι πραγματικά άμα <> Χριστόδουλος. Και κάπως έτσι καθώς αρνούμαστε να γινουμε μια γροθιά μας παίρνουν τα όνειρα, την ελπίδα και την αξιοπρέπεια. Γιατί η απλή λογική, η ζωή, η καθημερινότητα, τα βιώματα μας το επιβεβαιώνουν πως είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε και ο φασισμός που έχει γίνει ένα με το πετσί μας γιατί έτσι μεγαλώσαμε και είμαστε αρκετά εγωιστές για να πετάξουμε αυτή την βρωμερή σάρκα από πάνω μας. Αυτός ο λάος δεν θα πάει μπροστά γιατί είναι παρτάκιας και πουλάει πλέον και μάνα και αδερφή και πατέρα για πέντε ευρώ. Είναι ευρώδουλος! Και αυτό γιατί δεν γνωρίζει την ιστορία, την γλώσσα του και έχει απαρνηθεί την θρησκεία και τον πολιτισμό του! Μάλλον για τα λεφτά και ότι συνεπάγεται από αυτά πουλήσαμε τον Σωκράτη, τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τον Θουκυδίδη και μην συνεχίζω γιατί για να τους αναφέρω δεν ξέρω πόσες σελίδες χρειάζομαι. Ένα κόμμα μιλάει για τους περρισοτέρους από μας, είναι το μόνο που διαφέρει στην πολιτική από τα άλλα και εσεις τρώτε την προπαγάνδα τους. Πλέον τα έχουμε δει και τα βιώνουμε δεκαετίες, δεν έχουμε δικαιολογία. Οι πολιτικοί των κομμάτων που έχουν ασκήσει εξουσία (και άλλοι που τους σιγοντάρουν ή φορούν τα ρούχα τους αλλιώς) δεν είναι τίποτα περισσότερο από εντεταλμένοι υπαλληλίσκοι, τους οποίους νομιμοποιούμε εμείς δεκαετίες, άρα είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Πάντως ντροπής μας να είμαστε τόσο<>, παρά την ιστορία μας!