#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/12/2013 13:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δάνειο πάνω στο δάνειο για την Πήγασος



Με υψηλότερο δανεισμό ύψους 178 εκατ. ευρώ συνεχίζει προς το τέλος του έτους η Πήγασος Εκδοτική έναντι 160 εκατ. ευρώ στις αρχές του ίδιου έτους την ίδια ώρα που τα έσοδα της εκδοτικής εταιρείας μειώθηκαν στα 57 εκατ. ευρώ (μειωμένα κατά 17% σε σύγκριση με το αντίστοιχο περσινό διάστημα). Οι ζημίες αγγίζουν τα 21,3 εκατ. ευρώ ή περίπου το 1/3 του τζίρου του.

Το ενδεχόμενο ο όμιλος να μην μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του σε κεφάλαιο κίνησης επισημαίνει και ο ορκωτός ελεγκτής που ελέγχει τις οικονομικές καταστάσεις της περιόδου Ιαν-Σεπτ. 2013. Συγκεκριμένα αναφέρει ότι και τα μέτρα που λαμβάνονται για την αντιμετώπιση του προβλήματος είναι ανεπαρκή. Και καταλήγει εκφράζοντας σημαντική αμφιβολία για την ικανότητα της εταιρείας και του ομίλου να συνεχίσουν τη δραστηριότητά τους.

Ένα ακόμα αρνητικό στοιχείο είναι ότι ο όμιλος έχει αρνητικά ίδια κεφάλαια ύψους 51 εκατ. ευρώ. Το φαινόμενο αυτό δεν αφορά την εταιρεία, αλλά άλλες επί μέρους εταιρείες του ομίλου. Και δεν είναι πρόσφατο.

Στις οικονομικές καταστάσεις η Πήγασος ενημερώνει ότι έχουν ληφθεί αποφάσεις γενικών συνελεύσεων για αυξήσεις κεφαλαίου α) της Εκδόσεις Έθνος Α.Ε. στις 27.2.2013 και 25.7.2013, β) της Pegasus Magazines Publications A.E.E. στις 7.1.2013, την 1.4.2013 και 2.9.2013 και γ) έχει ολοκληρωθεί η αύξηση κεφαλαίου της Εκδοτική Βορείου Ελλάδος Α.Ε.

Αν είχαν ολοκληρωθεί οι αυξήσεις κεφαλαίου που όφειλαν να κάνουν οι επί μέρους εταιρείες του ομίλου, τότε τα ίδια κεφάλαια δεν θα ήταν αρνητικά στο τέλος Σεπτεμβρίου 2013.

Η διοίκηση βέβαια ισχυρίζεται – όπως αναφέρεται στις οικονομικές καταστάσεις – ότι η ανεπάρκεια είναι πρόσκαιρη ενόψει ανάκαμψης της οικονομίας.

Αν δεν ανακάμψει έχει τις εξής δυνατότητες όπως ισχυρίζεται:

Α) αναδιάρθρωση του υφιστάμενου δανεισμού της εταιρείας και πρόσθετης χρηματοδότησης από τις τράπεζες. Δηλώνει μάλιστα ότι είναι σε διαπραγματεύσεις με τις τράπεζες.

Β) συνέχιση της προσπάθειας του λειτουργικού κόστους: μέσω μείωσης προσφορών των εντύπων, μείωση διαφημιστικής προβολής και μείωση μισθοδοσίας.

Γ) αναθεώρηση πιστοδοτικής και πιστοληπτικής πολιτικής με βελτίωση των όρων συνεργασίας με προμηθευτές και πελάτες ώστε να συνεχιστεί απρόσκοπτα η λειτουργία της εταιρείας και του ομίλου γενικότερα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. CHRIS avatar
    CHRIS 07/12/2013 13:50:27

    Και ο ΔΟΛ (Μέγκα μου!) δεν είναι καλύτερος.

  2. νικος avatar
    νικος 07/12/2013 14:38:42

    ποιες τραπεζες τους δανεισανε ξερει καποιος να μας πει ? να δουμε τελικα που πανε τα δισεκατομμυρια που πληρωνουμε για να σωσουμε τις τραπεζες για να σωσουν τον μπομπολα και τον καθε μπομπολα. Ντροπη τους

  3. Magganas avatar
    Magganas 07/12/2013 15:06:18

    Και τί σκοτίζεσται;;;
    Θα τα αποπληρώσει τα θαλασσοδάνεια ο ελληνικός λαός μέσω της αναδιάρθρωσης...

  4. Anonymous avatar
    Anonymous 07/12/2013 15:13:08

    Debt to Earnings στο 3. Not bad ! ! ? ?

  5. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 07/12/2013 15:23:22

    ...Και κατα τα γνωστά, οι Τράπεζες θα ανοίξουν τις στρόφιγκες της χρηματοδότησης για αυτήν και τις ομοειδείς επιχειρήσεις, ασχέτως οικονομικής καταστάσεώς των και εν αντιθέσει με το "εμπάργκο" που έχουν κάνει για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις και τους ιδιώτες για ρύθμιση των στεγαστικών. Βλέπεις, αυτές θέλουν να τις εξαφανίσουν προς όφελος των πολυεθνικών, ενώ τις "φυλλάδες" τις έχουν ανάγκη. Έρχονται και εκλογές το 2014......

  6. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 07/12/2013 15:31:29

    δανείζονται ακόμα,,,,,;

  7. kapar13 avatar
    kapar13 07/12/2013 20:02:57

    Ε, τώρα με τις επικείμενες αυξήσεις στα διόδια όσο να'ναι θα πάρει ο Μπόμπολας μια ανάσα...

  8. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 07/12/2013 20:52:19

    Την τιμητική τους είχαν η ιστοσελίδα και αυτό το δημοσίευμα συγκεκριμένα, αφού ο Καμενοψεκασμένος των Εξαρτημένων Ανθελλήνων με τα γνωστά "κοκοράκια στην παιδική του φωνούλα, το ανέφερε από το βήμα της Βουλής στην ομιλία του για τον Προϋπολογισμό.
    Όπου προσπάθησε να κάνει και επίδειξη ιστορικών γνώσεων ο πανάσχετος με κάτι πασαλείματα από την Βικιπαίδεια' όπως περίπου μιλάει αγγλικά ο Τσιπραφέντης, διαβάζοντας τον γκουγκλομεταφραστή στο ipad του.
    Ιδού η Νέα Συμφωνία για την αναγέννηση της Νέας Ελλάδας, από Νέους Π0λιτικούς' παρα-μορφωμένους....

  9. κωστας avatar
    κωστας 08/12/2013 09:42:07

    Φαηλο συμφωνεις ?

  10. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 08/12/2013 13:10:12

    Mπα ; Κι αφου οι τραπεζες, μετα την ανακεφαλαιοποιηση που πληρωνει ο ελληνικος λαος, ελεγχονται απο το κρατος ποιος ειναι εκεινος που επιτρεπει να δινονται τετοια δανεια ; Μηπως η ιδια η κυβερνηση που υποτιθεται τις ελεγχει ;
    Αφηστε λοιπον πια το παραμυθι με το προσφιλες σας σαμαρι και τον αθωο γαϊδαρο.

  11. X Rhodesian s.a.s avatar
    X Rhodesian s.a.s 08/12/2013 16:51:43

    ''Δάνειο πάνω στο δάνειο για την Πήγασος''.... πέφτω απ' τα σύννεφα...