#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/06/2013 10:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί η οικογένεια Μπόμπολα θέλει τον Π.Καψή στην ΕΡΤ;



Σε αναζήτηση ισχυρού προσώπου που θα αναλάβει την υφυπουργία της ΕΡΤ βρίσκονται Σαμαράς και Βενιζέλος. Σύμφωνα με πληροφορίες η πρόταση που μέχρι πριν λίγο είχε τις περισσότερες πιθανότητες να υλοποιηθεί ήταν αυτή της υπουργοποίησης του Παντελή Καψή, ο οποίος θυμίζουμε ότι ήταν κυβερνητικός εκπρόσωπος επί υπηρεσιακής κυβέρνησης Λ.Παπαδήμου. Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι μερίδα της Ν.Δ. δεν επιθυμεί την τοποθέτηση του κ. Καψή στη θέση αυτή λόγω της στάσης που τήρησε όλον αυτόν τον καιρό απέναντι στην κυβέρνηση. Για τον Παντελή Καψή ασκούνται πιέσεις από τoν όμιλο Μπόμπολα, για τη ναυαρχίδα της οποίας, το «Εθνος» αρθρογραφεί ο πρώην διευθυντής των «Νέων».

Πατέρας και υιός Μπόμπολας θεωρούν – και δικαίως - ότι δεν έχουν ευνοηθεί από τη νομή εξουσίας σε ΔΕΚΟ κυρίως δε στην ΕΡΤ. Μάλιστα σε συζητήσεις του συγκροτήματος με στελέχη του ΠΑΣΟΚ διαμηνύθηκε ότι όλα αυτά τα χρόνια ευνοήθηκε ο όμιλος Αλαφούζου, ο ΔΟΛ ακόμη και ο πρώην διευθυντής του Ελεύθερου Τύπου ενώ ο Πήγασος δεν έχει δει στέλεχός του να αναλαμβάνει υψηλό θώκο. Μόνο ο Παναγιώτης Παναγιώτου βρίσκεται στο συγκρότημα και αυτός προηγήθηκε στην προεδρία της ΕΡΤ πριν καταλήξει στο Χαλάνδρι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες avatar
    κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες 24/06/2013 11:07:19

    H ΕΡΤ χρειάζεται ένα Τζάβεζ, ένα Κάστρο ή ένα Κασιδιάρη για να στρώσει.
    Από τη στιγμή που θα μοροδιοτηθούν οι προηγούμενοι υπάλληλοι και οι δημοσιογραφοι το ΠΑΣΟΚ θα λαμβάνει 100%

  2. menios avatar
    menios 24/06/2013 11:11:50

    το καλυτερο οικοπεδο της γης με το χειροτερο λαο

    • ελλην-1821 avatar
      ελλην-1821 @ menios 26/06/2013 17:02:13

      καλό είναι μην αναμασάμε κάποιες σαχλαμάρες. Τώρα αν είσαι στους χειρότερους πρόβλημα σου

  3. Hrthe_to_telos avatar
    Hrthe_to_telos 24/06/2013 11:51:16

    "Πατέρας και υιός Μπόμπολας θεωρούν – και δικαίως – ότι δεν έχουν ευνοηθεί από τη νομή εξουσίας σε ΔΕΚΟ κυρίως δε στην ΕΡΤ"!!!!!
    Παμε καλα?
    Και εγω δεν εχω ευνοηθει απ τα διοδια του Μπομπ του Μαστορα.

    • Bob ο μάστορας avatar
      Bob ο μάστορας @ Hrthe_to_telos 24/06/2013 15:11:00

      Σωστός!

      Μόνο θεολογικά και όχι λογικά, εκπορεύεται το «αγιο πνεύμα» από τον «πατέρα και τον υιό».

      Γιατί και εμείς θεωρούμε τον εξοστρακισμό απαραίτητη δικλίδα στη Δημοκρατία, όπως και οι εμπνευστές της.

      Κι αν επανέλθει, έχουν θέση στη πρώτη δεκάδα.
      :)

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ Bob ο μάστορας 25/06/2013 12:12:38

        @ Bob ο μάστορας

        ''..........εκπορεύεται το «αγιο πνεύμα» από τον «πατέρα και τον υιό»....''

        ΛΑΘΟΣ.

        Για την αποκατάσταση της αλήθειας.
        Εκ του Πατρός εκπορευόμενο ........... και επι τον Υιόν αναπαυόμενο.

        Αλλά οι περι ού ο λόγος ............ καμία σχέση.

        • Χαιρετώ! avatar
          Χαιρετώ! @ ΕΛΛΗΝ 25/06/2013 19:54:43

          Πατήρ, Υιός και Άγιο Πνεύμα είναι ΕΝΑ και ΤΟ ΑΥΤΟ: ο Θεός. Ή όχι;

          • ΕΛΛΗΝ avatar
            ΕΛΛΗΝ @ Χαιρετώ! 26/06/2013 10:57:52

            Κάποτε ρώτησαν τον Αγ. Σπυρίδωνα πως είναι ο θεός ΕΝΑΣ αλλά και Τρισυπόστατος.

            Και ο Αγιος απάντησε : Απο τί αποτελείται 1 κεραμμύδι ????
            Χώμα - Νερό - Φωτιά ήταν η απάντηση.

            Ετσι είναι και ο Τριαδικός Θεός ΕΝΑΣ.

            Όσον αφορά το σχόλιό μου ψάξε στα τροπάρια της ημέρας του Αγίου Πνέυματος και θα το βρείς μέσα.

  4. δημης avatar
    δημης 24/06/2013 11:59:09

    -Πρόθυμος ...ΝΑΙ
    -Οικογενείας ΝΑΙ
    -Προϊστορία ΝΑΙ (ΑΠ -Σημιτικός "εκσυχρονισμός"-GA_GAP- fan του μνημονίου- -ΔΟΛ (μέχρι δλολαρίου- όπου προτζεκτ και χαρά πρώτη η...δημοσιογραφική -δημοκρατική δυνείδηση...
    ΕΜΕΙΣ (οι ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ και για κάποιους , δίκαια, Υπολοιπόμενοι των προσόντων ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ;;;;;;

    • Κραντωρ avatar
      Κραντωρ @ δημης 24/06/2013 16:02:20

      Από το ΚΚΕ εσωτ. εκκίνησε τη σταδιοδρομία του στην μεταπολιτευτική Μπανανία των Καραμανλή-Παπανδρέου.

      • δημης avatar
        δημης @ Κραντωρ 24/06/2013 22:57:15

        Γιατί δηλ ...
        ΜΗΝ αδικούμε και το..ΑΦΕΝΤΙΚΟ του ...ΟΜΟΪΔΕΑΤΗΣ εαμίτης τουλάχιστον ο ...ΜΕΓΑΛΟΣ για τους άλλους δεν ξέρω...

  5. apasmurf avatar
    apasmurf 24/06/2013 12:14:43

    'Ολα τριγύρω αλάζουνε κι΄'ολα τα ίδια μένουν....

  6. ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ avatar
    ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ 24/06/2013 12:15:56

    Και να μην ξεχναμε και τις σχεσεις αγαπης και μισους της φαμίλιας με τη αριστερα και την τσιπροπαρεα

  7. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 24/06/2013 12:21:18

    Το σχέδιο Αλιβιζάτου που προσπάθησε να προωθηθεί επί υπουργίας Μόσιαλου και Καψή για την αναδιάρθρωση της ΕΡΤ ήταν πολύ σωστό. Μακάρι να αναλάβει υφ. αρμόδιος για την ΕΡΤ, ένας από τους τρεις, αν και θεωρώ ότι η επιλογή του Ν. Αλιβιζάτου ή του Ηλ. Μόσιαλου είναι καλύτερη από την επιλογή για την αντίστοιχη θέση του Π. Καψή.

  8. panagiotis avatar
    panagiotis 24/06/2013 13:27:09

    και .."γαμω" τις μεταρυθμισεις

  9. mara Μ avatar
    mara Μ 24/06/2013 14:42:46

    Κανένας απ΄αυτούς που εργάζονται στα διαπλέκόμενα μέσα ενημέρωσης, ή έχει την παραμικρή σχέση με αυτά δεν πρέπει να αναλάβει θέση οπουδήποτε.
    Τι μας ενδιαφέρει τι θέλει ο Μπόμπολας είναι δυνατόν; Ας φροντίσει να επιστρέψει τα θαλασσοδάνειά του κι ας αφήσει την ΕΡΤ. Αν δεν μπορούν να βρούν Ελληνα μη διαπλεκόμενο ας βρούν ξένο ικανό να προσδώσει στην δημόσια τηλεόραση την είκόνα που της ταιριάζει, αδέσμευτη και ανεξάρτητη και όχι λάφυρο της εκάστοτε κυβέρνησης. Οποια κυβέρνηση κι αν αλλάξει η δημόσια τηλεόραση δεν πρέπει να επειρεάζεται. Ο λαός της πληρώνει, όχι οι κυβερνήσεις για να την κάνουν φερέφωνο. Φτάνει πιά.

    • Tsaros avatar
      Tsaros @ mara Μ 24/06/2013 21:18:28

      Κανένας απ΄αυτούς που εργάζονται στα διαπλέκόμενα μέσα ενημέρωσης, ή έχει την παραμικρή σχέση με αυτά δεν πρέπει να αναλάβει θέση οπουδήποτε. Τι μας ενδιαφέρει τι θέλει ο Μπόμπολας είναι δυνατόν; Ας φροντίσει να επιστρέψει τα θαλασσοδάνειά του κι ας αφήσει την ΕΡΤ.

      Γιατί, εσύ πίστεψες για την ...εξυγιάνση της ΝΕΡΙΤ;

      Θα διώξουν κάποιους χαμηλούς που δουλεύανε, θα κρατήσουν Στάες, Σαλαγκούδες, κλπ, θα διώξουν όσους φέραν αντιρρήσεις σε ξεπουλήματα και μνημόνια, και θα πάρουν όσους «δικούς τους» μπλε-πράσινους γουστάρουν.

      • mara M. avatar
        mara M. @ Tsaros 25/06/2013 16:50:27

        Αν πίστεψα; χαχαχαχα μ' έκανες και γέλασα.

  10. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 24/06/2013 15:31:29

    Ακου 'Γιατί η οικογένεια Μπόμπολα θέλει τον Π.Καψή στην ΕΡΤ;' ...καλό. Για τον ίδιο λόγο που θέλει πάση θυσία και την παρούσα κυβέρνηση.

  11. Panas avatar
    Panas 24/06/2013 16:00:47

    Ο ανένταχτος και αντικειμενικός Παντελής Καψής διαπλεκόμενος;
    Τι λάσπη είναι αυτή πάλι.
    Κοττάκη, εσύ...; :)

  12. αρμαθόδωρας avatar
    αρμαθόδωρας 24/06/2013 16:10:17

    μάλιστα... εαν αυτό θα πρέπει να το δεχόμαστε έστω και σαν είδηση, τότε αυτό σημαίνει ότι ακόμα λύνουν και δένουν οι γνωστοί- γνωστοί. Θα μου πεις, ποιός είχεε αμφιβολία; ε ξερωγω; ο αθεράπευτος και αγν ός δεξιός πιχι.

  13. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 24/06/2013 16:11:41

    Ο Παντελής Καψής μεταπήδησε απο ΔΟΛ σε Πηγασο.
    Ευλόγως του "την πέφτει" μονίμως ο ΔΟΛ.
    Μερίδα της ΝΔ "την πέφτει" σήμερα άγρια στον Καψή.
    Και οι τρείς μαζί (ΔΟΛ, ΝΔ και Καψής), "την πέφτουν" σήμερα ακόμη πιό άγρια, μαζί και ταυτοχρόνως, στην ΔΗΜΑΡ, ως υπεύθυνη για την αναστάτωση και το τουρλουμπούκι. Απο το οποίο ως γνωστόν παλεύουν να βγούν κερδισμένοι...
    Και εφόσον η ΔΗΜΑΡ είναι κόμμα- και όχι σάκκος του μπόξ - τι στο διάτανο γίνεται;
    Η ΔΗΜΑΡ αποχώρησε ή η λογική;
    Θα αναφωνήσω "εγκό αντροπάκι από πλανητή Άρη, ντέν κακαλαβένι τι τρέχει στο μουρλό πλανητή Γκή"...

  14. Διογένης avatar
    Διογένης 24/06/2013 16:22:46

    Για την καινούργια ΕΡΤ, έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, χρειάζεται ενα πρόσωπο πραγματικά άφθαρτο. Πραγματικά αποδεκτό. Με πυγμή και εντιμότητα, με αδιαμφισβήτητα καλές προθέσεις. Όχι ένα πρόσωπο από την κατεστημένη νομή εξουσίας. Όχι κάποιος που θα βάλει "αλλιώς τα ρούχα του Μανωλιού" στην ΕΡΤ.

    Για τον σκοπό αυτό, χρειάζεται κάποιος έμπειρος πολιτικός με εγνωσμένη εντιμότητα. Υπάρχουν πολλοί και από τον χώρο του ΠΑΣΟΚ. Ο Αλ. Παπαδόπουλος θα ήταν μια επιλογή, ο Φλωρίδης επίσης. Ας μην θεωρήσουν την θέση "μικρή", είναι υπερβολικά μεγάλης σημασίας για την χώρα αυτό που πάει να γίνει με την ΕΡΤ. Και για τα ονόματα αυτά μπορούν να υπάρξουν αντιδράσεις, όμως λιγότερες από ό,τι για τον Π. Καψή.

    Το πρόβλημα, πέρα από ουσιαστικό, είναι και βαθιά πολιτικό. Ο Καψής σηματοδοτεί το παλιό και το φθαρμένο. Ο κόσμος θα γελάσει. Θα του έρχεται στο νου ο Μανώλης Καψής, η φυσιογνωμία του Μανώλη Καψή. Δεν είναι το πρόσωπο που μπορεί να σηματοδοτήσει την μετάβαση σε ένα καλύτερο αύριο του ελληνικού Δημοσίου, την πρώτη αυτή χειρουργική τομή που επιχειρείται να γίνει.

    Γι' αυτό τον λόγο και μόνον θα έπρεπε να απορριφθεί. Πόσο μάλλον που και η ουσία είναι εις βάρος του. Δεν είναι το κατάλληλο πρόσωπο, πολύ απλά.

  15. κουκουλοφόρος με ζαρτιέρας avatar
    κουκουλοφόρος με ζαρτιέρας 24/06/2013 16:22:48

    Ο Παντελής Καψής προωθείται από τον όμιλο Μπόμπολα για να διατηρήσει το πρότερο Σταλινικό καθεστώς στην ΕΡΤ,χωρίς Δημοκρατία και άλλες πολυφωνικές παραφυάδες!

  16. ΒΜ avatar
    ΒΜ 24/06/2013 17:56:17

    Φοβερό ανέκδοτο: “Πατέρας και υιός Μπόμπολας θεωρούν – και δικαίως – ότι δεν έχουν ευνοηθεί από τη νομή εξουσίας σε ΔΕΚΟ κυρίως δε στην ΕΡΤ”!!!!!
    Επί της ουσίας: Το ερώτημα "ποιος κυβερνάει αυτόν τον τόπο", έχει απάντηση με ονοματεπώνυμα. Το "Μπόμπολας" παίζει διαχρονικά (και μαγειρεύει τώρα πάλι κάτι ...μεταρρυθμίσεις τρέλα), το "Σαμαράς" είναι στο έξω-μέσα-έξω.

    • Tsaros avatar
      Tsaros @ ΒΜ 24/06/2013 21:20:07

      Και μόνο το γεγονός ότι ένα σάιτ που υποτίθεται ασκεί και ...κριτική, και είναι κοντά και στην κυβέρνηση, τα γράφει, χωρίς να προσθέτει τίποτα ως σχόλιο, π.χ. την αηδία που νιώθουμε για όλα αυτά, σαν να είναι ...αυτονόητα, τα λέει όλα.

  17. roadrunner avatar
    roadrunner 24/06/2013 18:24:41

    Ας βρεθει τεχνοκρατης που να μην εχει σχεση με τη ΝΔ. Γιατι πρέπει οπωσδηποτε ο νεος Υφ να σχετιζεται με το Πασοκ?
    Το "πας μη νεοδημοκράτης,πασόκος",
    απέχει πάρα,πάρα πολύ, από τα σημερινα ποσοστα του πασοκ..

  18. Mak avatar
    Mak 24/06/2013 18:45:49

    Αν γίνει και αυτό, η ιστορία με την ΕΡΤ αποδεικνύεται ότι ήταν φιάσκο επικών διαστάσεων! Θα τρώμε στη μάπα για μια ζωή τον κατιμά του πασοκ στην ΕΡΤ, με ευθύνη της ΝΔ!

    Αν θέλει ο Σαμαράς να κατευνάσει την αγανάκτηση των νεοδημοκρατών θα πρέπει η επόμενη κίνηση του να είναι η καρατόμηση όσων του εισηγήθηκαν να διαχειριστεί το πρόβλημα με την ΕΡΤ όπως το διαχειρίστηκε.

    Δεν μπορώ να θυμηθώ άλλη κίνηση τόσο επουσιώδη με τόσο μεγάλο αντίκτυπο στην πολιτική σκηνή τα τελευταία χρόνια. Έχουμε να δούμε τέτοιο πολιτικό αυτογκόλ δεκαετίες. Έκανε το πεθαμένο πασοκ του 4% ισότιμο διαχειριστή της εξουσίας!

    Βγες πες ότι ο προϋπολογισμός της ΕΡΤ πάει στα 100εκ.€ και άσε τη διοίκηση και τους υπαλλήλους της να βρούνε πως θα γίνει αυτό (απολύσεις, μετατάξεις, μειώσεις μισθών κλπ).

    • Χαιρετώ! avatar
      Χαιρετώ! @ Mak 25/06/2013 20:03:30

      @..η καρατόμηση όσων του εισηγήθηκαν να διαχειριστεί το πρόβλημα με την ΕΡΤ όπως το διαχειρίστηκε-----

      Την ευθύνη έχει όποιος παίρνει τις αποφάσεις. ΟΧΙ όποιος τις εισηγείται. Άσε που και την ευθύνη ύπαρξης των συγκεκριμένων συμβούλων/εισηγητών την έχει όποιος τους επέλεξε: ο πρόεδρος.

      ΥΓ. Όλοι αυτοί που προτείνουν καρατόμηση των συμβούλων, γιατί παγίδευσαν σε αδιέξοδο τον πρόεδρο, κανονικά, θα έπρεπε να τους αφαιρείται το δικαίωμα ψήφου, λόγω εξόφθαλμης ανεπάρκειας σε ΚΡΙΤΙΚΗ σκέψη...

  19. περιμπανού avatar
    περιμπανού 24/06/2013 19:00:08

    μήπως θα συγχωνευτεί τελικά η ερτ με το μένγκα;
    ωραία... να μην μπλεκόμαστε και στο τηλεκοντρολ

    • dimx avatar
      dimx @ περιμπανού 24/06/2013 20:23:01

      Καταπληκτικο το σχολιο σας ,φανταζομαι την αντιδραση του Σιμου μολις το διαβασει '' ΑΥΤΟ γιατι δεν το σκεφτηκα ΕΓΩ ρε γ@@@το"

      • περιμπανού avatar
        περιμπανού @ dimx 24/06/2013 20:38:15

        Προφανώς αγνοείτε, το ανέκδοτο που κυκλοφορεί, ότι συγχωνεύτηκε η ερτ με το άλτερ...

    • kat avatar
      kat @ περιμπανού 25/06/2013 21:59:17

      Εύγε...

  20. Evangelos avatar
    Evangelos 24/06/2013 19:52:47

    όπως είπε και η Τρέμη σήμερα "ε μη χρεώνεις τον Παντελή στο Πασόκ Παύλο" .... τρομερό καλαμπόρι Όλγας 0αχ0αχ0αχα0

  21. αιρετικός avatar
    αιρετικός 24/06/2013 21:53:02

    Αν υποψιαστώ ότι όλα αυτά έγιναν για να έρθει να σώσει την ΕΡΤ ο Καψής, ε, τότε το σχέδιο ήταν ευφυέστατο...

  22. Χαιρετώ! avatar
    Χαιρετώ! 25/06/2013 20:08:03

    Λάθος ήταν ο διορισμός Παντελή Καψή.

    Τον μπαρμπα- Γιάννη, τον πατέρα του, έπρεπε να βάλουν, για να πάμε μπροστά.
    Να μην σου πω και τον αδελφό του.

    Κατά τα 'αλλα, θα πατάξουμε την Αναξιοκρατία, την Διαπλοκή και τα παπαγαλάκια του Συστήματος.

    • kat avatar
      kat @ Χαιρετώ! 25/06/2013 22:00:05

      Ο Μαρούδας ζεί?