24/02/2013 15:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από την ΕΡΤ, διευθυντής στο Κόκκινο FM, ο Κώστας Αρβανίτης

Τελικά κανείς δεν χάνεται. Λίγες ημέρες μετά την εκπνοή της σύμβασής του στην ΕΡΤ, ο παρουσιαστής της «Πρωινής  Ενημέρωσης» Κώστας Αρβανίτης, που ηρωοποίησε σύσσωμη η Αριστερά για ένα μάλλον χλιαρό σχόλιο για τον υπουργό Δημόσιας Τάξεως (Δένδια), το οποίο έγινε αφορμή για μια σειρά κινητοποιήσεων, μπήκε στη ζεστή αγκαλιά του ραδιοφωνικού σταθμού του ΣΥΡΙΖΑ, «στο Κόκκινο» αναλαμβάνοντας τη διεύθυνσή του.

Αν και προέρχεται από τον χώρο του ΚΚΕ (είναι παράλληλα μέλος του Δ.Σ. του ΟΚΑΝΑ), ο Κ.Αρβανίτης, πλειοδότησε μεταξύ άλλων για τη θέση, την οποία κατέκτησε τελικά και που παρέμενε κενή σε έναν σταθμό που ταλανίζεται από χαμηλό budget και αργή ροή του χρήματος από την κομματική χρηματοδότηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μακεδων avatar
    μακεδων 24/02/2013 15:27:38

    Τα κατάφερε με την αξία του .........

  2. dim avatar
    dim 24/02/2013 15:37:07

    Τον έβλεπα τη προηγούμενη βδομάδα στην "Ανατροπή" και νόμιζα ότι ήταν εκπρόσωπος τύπου του Σύριζα... Για αυτό πολλές φορές καλό είναι να μη βιαζόμαστε να "κρίνουμε"... Μάλλον δίκιο είχε ο Λιάτσος τελικά τότε... Όχι μόνο ήταν προκλητικά ειρωνικός και προσβλητικό καθημερινά στην εκπομπή του για τη κυβέρνηση, αλλά φανταστείτε και πόσα άλλα γνώριζαν από τότε για τη συμπεριφορά του και την μεροληψία του, που δε τα γνωρίζαμε εμείς...

    • Apistos avatar
      Apistos @ dim 27/02/2013 11:29:33

      Ε για να το λέει ο Λιάτσος έτσι θα είναι!!!!!Τέτοιος δημοσιογράφος!!!!

  3. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 24/02/2013 16:41:34

    Τώρα ίσως ξανανοίξω τη ΝΕΤ. Ο άνθρωπος δεν βλεπόταν.

  4. παρεξήγηση avatar
    παρεξήγηση 24/02/2013 17:21:52

    Ε βέβαια. Να βλέπεις τον Κοτάκη, την Σαλαγκούδη,τον Κουβαρά και τα άλλα δεξιοκαλόπαιδα.

    • Svart Drottning avatar
      Svart Drottning @ παρεξήγηση 26/02/2013 00:18:36

      Μην κοιτάς. Αυτοί είναι ταλαντούχοι, ευφυείς, αντικειμενικοί και καταξιωμένοι. Το γαλάζιο κασκόλ δε, τους προσθέτει extra αξιοπιστία και ικανότητα. Πάντα στην Ελληνική ραδιοτηλεόραση, προωθούνται αξιοκρατικά οι δημοσιογραφοπαρουσιαστές κλακαδόροι.

  5. παρεξήγηση avatar
    παρεξήγηση 24/02/2013 17:22:59

    Αλήθεια, τελικά ο Δένδιας έκανε μηνυση στον Γκάρντιαν;

    • Αλέξανδρος avatar
      Αλέξανδρος @ παρεξήγηση 24/02/2013 18:27:38

      Αυτό θα το αποφασίσει το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, γιατί δεν θα την έκανε σαν ιδιώτης ο Δένδιας. Το θέμα έχει να κάνει με την κυβέρνηση, η οποία είναι η μόνη αρμόδια να ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και να αποφασίζει στο χρόνο που αυτή επιθυμεί. Η άποψη του Δένδια καταγράφηκε και ως κίνηση τακτικής λειτούργησε διορθωτικά για τα επόμενα άρθρα του Guardian. Τώρα προσέχουν πολύ περισσότερο τη γλώσσα τους, πριν βγάλουν συμπεράσματα σε ζητήματα που βρίσκονται υπό διερεύνηση.

      • Πειραχτήρι avatar
        Πειραχτήρι @ Αλέξανδρος 24/02/2013 19:10:15

        "...Η άποψη του Δένδια καταγράφηκε και ως κίνηση τακτικής..."

        Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...

  6. someone avatar
    someone 24/02/2013 17:55:52

    στο κοκκιο δηλαδη 105.8

  7. ΥΠΕΡ avatar
    ΥΠΕΡ 24/02/2013 19:17:10

    Αν κάνετε τον κόπο να διαβάσετε το πόρισμα του εισαγγελέα που ερεύνησε την υπόθεση των "βασανισμών" θα καταλάβετε ότι δεν προκύπτει τίποτα για βασανισμούς. Ο κλουζό Αρβανίτης το μετέδιδε σαν βέβαιο ότι υπήρξαν βασανισμοί αφού άλλωστε το ανέφερε και ο Γκάρντιαν, όπως είχε πεί. Τόσο καλός δημοσιογράφος...
    Η αιώνια κακομοίρικη συμπεριφορά της κυνηγημένης "καλής" αριστεράς από τους "κακούς" αστυνομικούς .

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ΥΠΕΡ 25/02/2013 11:56:18

      Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι η Ελληνική Αστυνομία ΔΕΝ βασανίζει;

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Στέργιος 25/02/2013 17:06:17

        Η αμερικάνικη του ειδώλου του Αλέξη καθαρίζει πάντως...

        • Svart Drottning avatar
          Svart Drottning @ Γεώργιος Τ. 26/02/2013 00:19:58

          Όλοι οι λύκοι μια γενιά....

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Στέργιος 25/02/2013 17:55:55

        Α πριόρι;

  8. ΚΜ avatar
    ΚΜ 24/02/2013 19:17:29

    Ούτε τα προσχήματα δεν τηρεί ο κύριος Αρβανίτης. Αλλά σάμπως τα τηρούσε όσο ήτανε στην ΕΡΤ και τον ακριβοπληρώναν οι πολίτες ; Ελπίζω σύντομα να λήξει και η σύμβαση της συμπαρουσιάστριάς του, που ήταν ακόμα πιο κραυγαλέα.

    • Svart Drottning avatar
      Svart Drottning @ ΚΜ 26/02/2013 00:22:38

      Ναι. Να απολυθούν. Κι όταν σε λίγο θα συγκυβερνά η ΝΔ με το Σύριζα, του ξαναπροσλαμβάνετε στα πλαίσια του αξιοκρατικού 4-2-1 που έχει θεσπίσει η ηρωϊκή μας συγκυβέρνηση !!!

      • Πέτρος avatar
        Πέτρος @ Svart Drottning 26/02/2013 11:05:46

        Nα σε δω που θα καταπίνεις πέντε πέντε τα υπογλώσσια κακιασμένε και τι στον κόσμο !

  9. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 24/02/2013 19:37:17

    Oρισμενοι εδω μεσα εχετε πολυ γουστο. Σας πειραζει επειδη ο Αρβανιτης εγινε διευθυντης στο "Κοκκινο", αλλα δεν σας πειραξε οταν ο "εγκριτος δημοσιογραφος' Αιμιλιος Λιατσος μεταπηδησε απο τις κουτσομπολιστικες ειδησεις του Star στην ΕΡΤ ! Επισης δεν σας χαλαει διολου οτι ο κυβερνητικος εκπροσωπος συμμετειχε παληα ως "γλαστρα" στις "ποιοτικες" εκπομπες της Ρουλας Κορομηλα.

    • Τάσος,θεσσαλονικη avatar
      Τάσος,θεσσαλονικη @ Μ.Γ 24/02/2013 19:58:25

      Πες τα Χρυσόστομε

    • Svart Drottning avatar
      Svart Drottning @ Μ.Γ 26/02/2013 00:24:34

      Γιατί να ενοχλήσουν αυτά που αναφέρετε; Κάθε ον έχει δικαίωμα στην ..εξέλιξη. Κι εμείς πολύ πιό πριν, χιμπατζήδες ήμασταν.

  10. πολίτης avatar
    πολίτης 24/02/2013 20:04:13

    Η πρωινή ενημέρωση με τους Αρβανίτη - Κατσίμη συγκέντρωνε 22-23% τηλεθέαση ακόμα και ώρες 6-8. Αυτά για την αξιοκρατία και το πόσο δημοφιλής ήταν η εκπομπή με ποσοστό ρεκόρ για δημόσιο κανάλι.
    Ξέρουμε τι ποσοστό συγκεντρώνει τώρα;
    Όσο για την αμεροληψία των δημοσιογράφων της ΕΡΤ, ΝΕΤ γίνεται ότι γινόταν πάντα. Φέουδο της εκάστοτε κυβέρνησης.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ πολίτης 25/02/2013 17:08:02

      Ακριβώς το ποσοστό του σύριζα για όσους είναι ξύπνιοι...

      • Svart Drottning avatar
        Svart Drottning @ Γεώργιος Τ. 26/02/2013 00:27:05

        Μην το κάνετε γηπεδική αντιπαράθεση. Αυτή η αλλαγή φρουράς ανάλογα το εκλογικό αποτέλεσμα και οι ασύστολοι κομματικοί διορισμοί, είναι κατάντια ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

    • Γιώργος Παπαζαχαρίου avatar
      Γιώργος Παπαζαχαρίου @ πολίτης 06/03/2013 14:01:52

      2 με 3%

  11. δημης avatar
    δημης 24/02/2013 20:19:44

    "Αν και προέρχεται από τον χώρο του ΚΚΕ"
    ΕΙΠΑΜΕ ...ΜΕ ΤΗ ΔΑΠ ΚΡΑΤΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗ ΤΑ ΜΑΣ...ΜΕ ΤΟ ΙΕΚ ΤΕΕ ΚΝΕ..ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ..ΜΙΣΘΟΥΣ..."ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥΣ"...

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/02/2013 20:26:20

    Βρήκε τον φυσικό του χώρο το παιδί....

  13. ΝΕΚΤΑΡ ΘΕΩΝ avatar
    ΝΕΚΤΑΡ ΘΕΩΝ 24/02/2013 21:39:16

    ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ (ΕΝΝΟΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΣΙΜΗ )ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ΑΘΕΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΔΥΝΑΤΟΙ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ (ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ )ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ-ΛΥΡΙΤΖΗ ,ΑΝ ΚΑΙ ΕΝ ΠΟΛΛΟΙΣ ΤΟΥΣ ΤΡΑΒΗΞΕ Ο ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΙΔΗΣ ΜΕ ΤΑ ΦΟΒΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΤΟΥ. ΟΙ ΤΩΡΙΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΩΜΟΙ , ΑΟΣΜΟΙ. ΚΟΙΝΩΣ ΣΟΥΠΑ .

  14. Nik avatar
    Nik 25/02/2013 11:29:31

    Προτείνω σαν εισαγωγή στην νέα εκπομπή:
    1)Το τραγούδι του Καζαντζίδη"" εγώ με την αξία μου και όχι με ξένες πλάτες..
    2) Στιγμιότυπα από επιδρομή διαδηλωτών στα Ματ.
    3) Διαμαντόπουλο σε πρωτο πλάνο
    ....
    Υγ. Να βοηθήσουμε έναν ακόμη τέως υποκριτή που βρήκε τον χώρο του ,όπως το ψάρι το νερό!

  15. kastis avatar
    kastis 25/02/2013 15:31:55

    Ο Αρβανίτης δεν έγλειφε για να μείνει στην ΝΕΤ όπως κάποιοι άθλιοι πρασινο-μπλε παπαγάλοι. Στην Ελλάδα φτάσαμε να κατηγορούμε και την δημοσιογραφική ανεξαρτησία όταν αυτή θίγει το κόμμα που υποστηρίζουμε όπως φαίνεται από το άρθρο και ορισμένα σχόλια.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ kastis 25/02/2013 17:09:28

      Γιατί να γλέιφει; Έτοιμη η θεσούλα ήταν όπως αποδείχθηκε περίτρανα. Άκυρο το επιχείρημα. Στρατευμένος στο άρμα του Αλέξη ήταν ενώ πληρώναμε όλοι. Τώρα τουλάχιστον θα τον πληρώνουν όσοι τον θέλουν. Τα λοιπά περιττεύουν...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ kastis 25/02/2013 17:54:30

      Προφανώς οι ροζ παπαγάλοι (δες πού πήγε στα καπάκια!) δεν σε ενοχλούνε...

  16. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 25/02/2013 16:25:27

    Εγώ πάντως την Κατσίμη θέλω να την ξαναδώ. Ήταν ο μόνος λόγος που τους παρακολουθούσα, με κλειστό ήχο εννοείται...

    • gianniss avatar
      gianniss @ Δεξιόχειρας 02/03/2013 18:32:35

      εξ αυτού το νικ που επέλεξες;

  17. yellow avatar
    yellow 26/02/2013 00:20:42

    Μήπως θα αναλάβει η Σαλαγκούδη την πρωινή ; ;-)

    • Svart Drottning avatar
      Svart Drottning @ yellow 26/02/2013 00:30:06

      Μπα... δε μπορεί να ξυπνήσει πρωϊ. Παθαίνει λόξιγκα και γλωσσοδέτη.

  18. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 27/02/2013 00:01:29

    Ε βέβαια, θα άφηναν να πάει χαμένο το ταλέντο; Θα προσλάβουν και την Καλογεροπούλου σαν υποδιευθύντρια. Εντάξ' τη δουλειά του κάνει το παιδί, ο μόνος είναι; Κάποιοι είχαν όνειρο από παιδιά να γίνουν δημοσιογράφοι στρατευμένοι σ' ένα καλό σκοπό. Έτσι καταλάβαιναν το ρόλο του δημοσιογράφου.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ MAYRO XABIARI 27/02/2013 00:10:35

      Λέτε να προαλοίφεται για εκπρόσωπος Τύπου του syriza ;
      Πάντως, η αλήθεια να λέγεται: τον ξεπερνάει σε physique τον Πάνο ..

  19. Apistos avatar
    Apistos 27/02/2013 11:33:17

    Ναι αλλά το ταλέντο τους, η ευφυΐα τους, η αντικειμενικότητά τους και η καταξίωσή τους γιατί πάντα αναγνωρίζετε ΜΟΝΟ από νειδημοκρατικές κυβερνήσεις?Μήπως λέω μήπως συντρέχει και κάτι άλλο το οποίο σας διαφεύγει?

    • Svart Drottning avatar
      Svart Drottning @ Apistos 27/02/2013 17:18:41

      OΛΕΣ οι κυβερνήσεις αναγνωρίζουν και προωθούν τις...αξίες. Οι κορυφαίοι, ποτέ δε χάνονται!