#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2013 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλο το παρασκήνιο για τη «χυλόπιτα» Λιάγκα – Σκορδά στο Mega



Ως κεραυνός εν αιθρία έπεσε στο υπερχρεωμένο Mega η αιφνίδια αποχώρηση του πετυχημένου ζεύγους, τόσο στη ζωή όσο και του τηλεοπτικού, Γ.Λιάγκα και Φαίης Σκορδά με κατεύθυνση την αντίστοιχη ανταγωνιστική ζώνη του ΑΝΤ1.

Πολύ καλά πληροφορημένες πηγές του ANTINEWS αναφέρουν ότι το ζεύγος κινήθηκε διακριτικά ενώ η θρυαλλίδα στις σχέσεις του με το κανάλι έσπασε όταν ο διευθυντής Προγράμματος του Mega Πέτρος Μπούτος αρνήθηκε στον Γιώργο Λιάγκα να του δώσει το πράσινο φως για βραδινό talk show. Παράλληλα το πετυχημένο ζευγάρι, που απογείωσε την τηλεθέαση, έφερε χορηγούς και διαφήμιση και έχοντας υποστεί δύο φορές «κούρεμα» στις αποδοχές του, επέλεξε περίπου τις ίδιες αποδοχές στον ΑΝΤ1 για τη ζώνη 10 π.μ. με 1 μ.μ. με παράλληλη μείωση κατά μια ώρα της εκπομπής του Γιώργου Παπαδάκη που θα ξεκινά στις 7 π.μ. Ο τίτλος της νέας εκπομπής θα είναι «Πρωινό ΑΝΤ1 (Παρέα)». Βέβαιη θεωρείται προς το παρόν η Λίτσα Πατέρα ενώ σχεδόν σίγουρη είναι και η Αργυρώ Μπαρμπαρίγου.

Στο Mega τρέχουν και δεν φτάνουν να καλύψουν το δύσκολα αναπληρούμενο κενό. Ο Διευθυντής Προγράμματος Πέτρος Μπούτος σπάει το κεφάλι του και μεταξύ των λύσεων που έχει στη διάθεσή του είναι η επαναφορά του Γρηγόρη Αρναούτογλου ο οποίος δεν υπάρχει περίπτωση να συνεχίσει τον «Ομορφο Κόσμο». Πάντως ο διευθυντής Ειδήσεων και Ενημέρωσης του Mega Χρήστος Παναγιωτόπουλος, μέσα από την σελίδα του στο facebook δίνει εμμέσως πλην σαφώς την άποψή του σχετικά με την απροσδόκητη μετεγγραφή του Γιώργου Λιάγκα και της Φαίης Σκορδά στον Ant1 σχολιάζοντας: «Κούνησαν μαντήλι χωρίς καν προειδοποίηση…».

Επιπλέον, ο Χρήστος Παναγιωτόπουλος ανέβασε ένα άρθρο από το site aixmi, το οποίο μιλά για έλλειψη τακτ εκ μέρους των μέχρι πρότινος παρουσιαστών της πρωινής ζώνης του Mega.

Χαρακτηριστικές φράσεις του εν λόγω άρθρου είναι: «Το δίδυμο που ανέδειξε και στήριξε το Μega, τα τελευταία τρία χρόνια, έφυγε χωρίς καν να προειδοποιήσει για λόγους τακτ. Ο Γιώργος Λιάγκας ανακοίνωσε στον Πέτρο Μπούτο την απόφασή τους, λίγες μόλις ώρες πριν βγει η επίσημη ανακοίνωση του Αντέννα…».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mariana avatar
    Mariana 02/08/2013 07:59:54

    Γιατί δε ζητάν βοήθεια από τους ειδικούς της ΔΤ ?

  2. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 02/08/2013 08:13:09

    Με διασκεδαζει ο Λιαγκας.Κυριως στο ραδιοφωνο οπου κοντεψα να τρακαρω οταν τον ακουσα να δηλωνει μετα τις εκλογες ψηφοφορος του Συριζα

    • κ.σ.μαυρόπουλος avatar
      κ.σ.μαυρόπουλος @ Μεγαλες στιγμες 02/08/2013 11:35:09

      -συνηθισμένη πασοκική μετάλλαξη.
      -δηλώνουν σοσιαλιστές-όχι πασόκ- και ψηφίζουν Συριζα.

  3. Hawk avatar
    Hawk 02/08/2013 08:36:08

    Κι όμως θα μπορούσαν (στο Μέγκα) να κάνουν το μεγάλο ρεσάλτο, να μετακινήσουν την Τρέμη, τον Καψή, τον μπαρμπα-Γιάννη και όλο το καστ του βραδυνού δελτίου και στην πρωϊνή ζώνη, έτσι το μασάζ (sic) στο πόπολο θα είναι πιό αποτελεσματικό.... μιάς και έρχονται νέα μέτρα και νέα μνημόνια ..... θέλω να ακούω τις αναλύσεις Καψή δυό φορές την ημέρα, τουλάχιστον δύο!!

    • xmkm avatar
      xmkm @ Hawk 02/08/2013 09:25:43

      ++

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ Hawk 02/08/2013 09:37:13

      Πολύ καλή ιδέα και σίγουρα θα σαρώσουν, αν καταφέρουν να πάρουν μεταγραφή και τον μπαρμπα.Μπάμπη του Σκάι, που μαγεύει κάθε βράδι τα πλήθη με τις ευφυείς και αντικειμενικές του αναλύσεις. Όλα τα φερέφωναμ

  4. Μ.Β avatar
    Μ.Β 02/08/2013 09:39:10

    Πολύ καλή ιδέα και σίγουρα θα σαρώσουν, αν καταφέρουν να πάρουν μεταγραφή και τον μπαρμπα.Μπάμπη του Σκάι, που μαγεύει κάθε βράδι τα πλήθη με τις ευφυείς και αντικειμενικές του αναλύσεις. Όλα τα φερέφωνα μαζί, θα είναι μιά αβάσταχτη ευτυχία!

    • Rainbow avatar
      Rainbow @ Μ.Β 02/08/2013 12:16:46

      Ξέχασες καλέ μου φίλε τον Προτοψάλτε και τον Πάσχοντα,μεγάλες μορφές της δημοσιογραφίας.Αντε βάλε και λίγο Χρήστο Κώνστα,λίγο Τάκη Χατζή και η αποβλάκωση των χαχόλων ολοκληρώθηκε.

      • Μ.Β avatar
        Μ.Β @ Rainbow 02/08/2013 16:01:33

        Ε, ν΄αφήσουμε και κάποιους στον Αλαφούζο να κρατάνε τη σημαία της μνημονιολαγνείας ψηλά! Μη μείνει γυμνή η έπαλξη!

  5. Jimakos avatar
    Jimakos 02/08/2013 10:39:59

    Και είχα μια αγωνία...

  6. Aggelos avatar
    Aggelos 02/08/2013 10:45:15

    καλα να παθουν,,δεν χωνευα το μεγκα..ακομα και στα πολιτικα θεματα το αντ1 κραταγε πιο ουδετερη τσταση,,οχι σαν την εμετικη προπαγανδα του μεγκα

  7. cielo avatar
    cielo 02/08/2013 11:10:22

    Ανατριχιασα!!!
    Και θα ειναι και η Λιτσα και η Αργυρω... γουαου!
    Εκει θα ειμαι καθε πρωι στον καναπε να παρακολουθω ΑΝΤ1 ανελλιπως.

  8. _Mara_ avatar
    _Mara_ 02/08/2013 13:11:39

    Ούφ...!!!! Τέλος καλό... όλα καλά....
    Η αγωνία του λαού για το μέλλον του ζεύγους είχε ξεπεράσει ακόμα και την αγωνία μας για το πώς θα πληρώσουμε τα κέρατα μας στα χαράτσια και τους φόρους. Ευτυχώς.... τα παιδιά θα την βγάλουν... και φέτος.

    Ε... δεν είμαστε με τα καλά μας....

  9. popaia avatar
    popaia 02/08/2013 15:50:46

    Κοίτα όμως πώς φέρονται ε; Ασχέτως τί ρουφιανοκάναλο είν' το Μέγκα, κοίτα ήθος πασοκτζίδικο τα παιδιά της πιάτσας. Να τους χαίρεται όλους αυτούς ο σύριζα.

  10. Ρηνα avatar
    Ρηνα 02/08/2013 18:05:20

    Οποιος μπορει να κοροϊδευει το ποπολο, το κανει και το απολαμβανει κιολας. Ο κοσμος ομως δεν πρεπει καποτε να ξυπνησει και να καταλαβει ποιοι τον δουλευουν; Οι γονεις δεν εχουν υποχρεωση να εκπαιδευσουν αυτο το "νεανικο κοινο" που γι αυτο γινονται ολα; εκτος κι αν και οι ιδιοι χρειαζονται εντατικη εκπαιδευση.....και οχι στη Τουρκικη γλωσσα.

  11. Τελης avatar
    Τελης 10/08/2013 08:37:47

    γιατί πρέπει πάντα να έχει το πάνω χέρι στην απόλυση-αποχώριση από μια δουλειά το αφεντικό. εμείς οι εργαζόμενοι δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα να απολύσουμε το αφεντικό. όποιος πιστεύει στίς ικανότητες του τολμά και πετυχαίνει. Η επανάσταση , η υποτίμηση , οι εκλογές , ο πόλεμος και οι ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ δεν ανακοινώνονται , ΓΙΝΟΝΤΕ.

  12. Sideris avatar
    Sideris 12/08/2013 09:37:46

    Χωρίς να έχω καμία εκτίμηση στο δημοσιογραφικό μέγεθος που αντιπροσωπεύει το δίδυμο, είναι αστείο να γίνεται λόγος για τακτ από πλευράς Mega. Εφόσον κάνεις διαπραγμάτευση για το συμβόλαιο της επόμενης χρονιάς, υποτίθεται ότι έχεις και εναλλακτικές σε περίπτωση που στραβώσει το πράγμα. Όσο για την "στήριξη" που παρείχε το κανάλι στους δύο, σε λίγο θα μας πιάσουν τα δάκρυα από την ανιδιοτελή προσφορά του καναλιού στους εργαζόμενους του.