15/10/2013 16:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλλα τα μάτια του Χατζηνικολάου και άλλα του Πρετεντέρη....

Λάθος αντιμετώπιση έχουν όσοι πιστεύουν ότι ενέχουν χαρακτήρα πολιτικής αναμέτρησης  οι δυο συνεντεύξεις του Αλέξη Τσίπρα και του Α. Σαμαρά στο Star (χθες) και στο Mega την επόμενη εβδομάδα στην εκπομπή “Ανατροπή” του Γιάννη Πρετεντέρη. Ο αρχηγός του ΣΥΡΙΖΑ είχε πολύ υψηλή τηλεθέαση χθες στο Ν. Χατζηνικολάου (30% επί ανοικτών δεκτών) κυρίως στα λεγόμενα  νεανικά κοινά. Την προσεχή Δευτέρα ο Γ. Πρετεντέρης στο Mega θα πάρει συνέντευξη στον Α. Σαμαρά. Η συνέντευξη κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει στο Μέγαρο Μαξίμου. Όμως άλλο είναι ο Γιάννης Πρετεντέρης στο Μαξίμου και άλλο ο Νίκος Χατζηνικολάου στο στούντιο με άλλους 30 πολίτες να ρωτούν απευθείας τον καλεσμένο. Όταν θα καλέσει ο Ν.Χατζηνικολάου τον πρωθυπουργό, τότε θα είναι συγκρίσιμα τα ποσά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΦΒΚ avatar
    ΦΒΚ 15/10/2013 16:47:48

    O Xατζηνίκος την έχει δει Άρης Βελουχιώτης ή ιδέα μου είναι;

    • Tassos avatar
      Tassos @ ΦΒΚ 15/10/2013 18:05:42

      Ξέρεις φίλε τι είναι να έχεις όλα σου τα λεφτά στο εξωτερικό και να περιμένεις να χρεωκοπήσουμε για να τριπλασιαστούν τα λεφτά σου , να τα έχεις με 0 % τόκο και εδώ θα μπορούσες να τα είχες με 4%? Τρελλαίνεσαι, κοντεύεις να πάθεις εγκεφαλικό. Αλλος υποστηρίζει ΣΥΡΙΖΑ, άλλος βάζει τον συνεργάτη του κάνει εκπομπή πρωί απόγευμα και βράδυ σε ραδιόφωνο και τηλεόραση και ουρλιάζει υπέρ της ΧΑ, τρέλλα!!!

      ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Που έβγαλα 5 χιλιάρικα στο εξωτερικό και χτυπάω το κεφάλι μου.

      • Βουστροφηδόν avatar
        Βουστροφηδόν @ Tassos 15/10/2013 19:55:33

        Λάσπη στη λάσπη, κάτι νομίζεις οτι θα μείνει ε; Μάλλον αυταπατάσαι όμως. Χωρίς αποδείξεις κι εγώ μπορώ να σε κατηγορήσω για οτιδήποτε. Οι ανόητοι κια οι ευκολόπιστοι, δε συχνάζουν εδώ...Έχασες.

        • Tassos avatar
          Tassos @ Βουστροφηδόν 15/10/2013 21:10:19

          Τι έγινε ρε φιλαράκι? Σε θίξαμε τον Κουρή και τα κολλητήρια του?

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Tassos 15/10/2013 20:38:06

        Χτυπᾶς τό κεφάλι σου γιά τό...τρελό ἐπιτόκιο 4% πού ἔχασες;!
        Μήπως εἶναι 50.000 τά χιλιάρικα;

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Tassos 16/10/2013 03:02:35

        Αν ειναι μεγαλο ποσο, ειναι πιθανο να βρεις και 6% αν το διαπραγματευτεις σωστα, συν πολλες αλλες τραπεζικες αβαντες.
        Κατα τα αλλα συμφωνω> αλλος υποστηριζει ΣΥΡΙΖΑ, αλλος Χ.Α , αλλος Καμμενο, αρκει να γυρισουμε στη Δραχμη και να τριπλασιασουν μερικοι τα λεφτα τους, και να τα αγορασουν μετα ΟΛΑ στο ΤΣΑΜΠΑ.

  2. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 15/10/2013 18:49:33

    O Νίκος το παιζει Πανεπιστήμονας . Ειναι νομικός , οικονομολόγος, κριτικος Πολιτικών, Θα ήθελε να είναι μεγαλοεκδότης, σχολιαστής επι παντός θεματος. Το θεμα ειναι οτι και αυτός είναι γόνος πολιτικης οικογενειας που δεν δυσκολευτηκε να ξεκινησει την καριερα του. Ετρεξε την μιση διαδρομη απο αυτην που τρεχουν οι μη προερχομενοι απο τζακια , γονοι πολιτικων κλπ. Εχθες βοηθησε αρκετα τον προεδρο του 15μελους με παραμβασεις αττακες κλπ. Η εφημεριδα του πολλες φορες κιτρινιζει σαν την Αυριανη των προηγουμενων αφεντικων του. Ας θυμηθουμε τα περι κουρασμενου Καραμανλη, την επιθεση στον Μειμαρακη και τοσα αλλα. Οι συνεργατες του στον σταθμο προπαγανδιζουν ασυστολα. Π.χ η Ελληνοφρενεια που πολλες φορες αναφερονται απαξιωτικα για ατομα που δεν ανηκουν στην αριστερα. Που προσκαλουν τον κοσμο για εξεγερση . Ο δε Τραγκας με την περιουσια του στην Γαλλια εχει μετατρεψει σε επιθεωρηση την αντιμνημονιακη πολιτικη . Δεν ειμαι υπερ της λογοκρισιας αλλα ειμαι κατα των κατευθυνομενων επιλεκτικων ειδησεων. Η αντικειμενικοτητα ειναι ανυπαρκτη. Ευγενεια στους Συριζαιους , επιθεση στους της Κυβερνησης. Αυτοι που εχουν δημιουργησει περιουσιες ειναι αυτοι που ονειρευονται την δραχμη. Να αγορασουν τα παντα σε απαξιωτικες τιμες. Η να λαβουν θεσεις και αξιωματα πχ δημαρχοι στις επερχομενες εκλογες. Καποτε ομως το καυσιμο στο καλαμι θα τελειωσει και θα προσγειωθουν αποτομα. Και καλλιτερα ετσι παρα να προσγειωθει αποτομα ολη η Ελλαδα με δραχμη , σταση πληρωμων και αδυναμια εισαγωγων. Αν το 30% παρακολουθησε τον αρχηγο του 15μελους καταλαβε οτι η λυση δεν ερχεται απο εκει. Καταλαβε οτι ο ΣΥΡΙΖΑ σαμποταρει καθε προσπαθεια ιδιωτικοποιησης, υποσχεται επαναπροσληψεις σε οσους απολυονται, υποστηριζει την αδικια μεταξυ ΔΕΚΟ και λοιπων εργαζομενων και τοσες αλλες γενικολογες υποσχεσεις. Το θεμα ειναι σημερα οτι εχουμε εναν Πρωθυπουργο που υπερεργαζεται και προσπαθει μεσα σε ολες τις δυσκολιες να κανει κατι και απο την αλλη μερια μια αντιπολιτευση που υποσχεται τα παντα και καταδικαζει οτι σωστο παει να γινει . Μια αντιπολιτευση που καποια πρωτοκλασσατα στελεχη ειναι μια ζωη φοιτητες , που υποστηριξαν την φοροδιαφυγη του ταβερνιαρη στην Υδρα, που δεν δηλωσαν καποια εκ. εισοδηματα, που υποστηριξαν τους δολοφονους της Παρου και τους ληστες τραπεζων. Καποιοι απο ολους αυτους την εποχη της στασης πληρωμων θα βρεθουν να κατοικουν σε ασφαλεις περιοχες στον Λονδινο ενω οι απλοι πολιτες θα πεινουν και θα δυστυχουν.

  3. ωρε μανα μου avatar
    ωρε μανα μου 15/10/2013 19:03:27

    είδατε στη γυάλα θεαματικότητα 10% την επόμενη βδομάδα;

  4. Υποψιασμένη avatar
    Υποψιασμένη 15/10/2013 19:49:57

    Σίγουρα ο κ. Χατζηνικολάου θα καλέσει και τον κ. Αντώνη Σαμαρά στην εκπομπή και θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον η επαφή του με Έλληνες πολίτες, ζωντανά. Ίσως μόνο αυτές οι συναντήσεις να έχουν πια ενδιαφέρον και θα ήταν καλό να γίνονται και με δύο πολιτικούς ταυτόχρονα, όπου θα απαντούν στο ίδιο ερώτημα του κοινού. Πιστεύω οτι η συνέντευξη στον Πρετεντέρη, δεν είναι απαραίτητη. Ο κ. Πρετεντέρης δεν είναι ούτε αξιόπιστος, ούτε αντικειμενικός, ούτε και συμπαθής. Δεν έχουν ενδιαφέρον πια οι στημένες ερωτοαποκρίσεις.

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ Υποψιασμένη 16/10/2013 06:20:06

      ΕΝΩ Ο ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ
      ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ
      ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ
      ΚΑΙ....ΣΥΜΠΑΘΗΣ;;;;;;;;
      ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΠΙΝΕΙΣ;;;;;

  5. constantinos avatar
    constantinos 15/10/2013 21:09:52

    Ενω ο Νικολακης συμπαθης και αντικειμενικος.

  6. Βουστροφηδόν avatar
    Βουστροφηδόν 15/10/2013 21:29:14

    Τι έγινε ρε φιλαράκι; Σε ενοχλεί που η γκεμπελίστικη τακτική σου αποδεικνύεται αποτυχημένη; Πάνε σε κανα καφενείο να κοροϊδέψεις. Εδώ δεν....

  7. Δημητρης avatar
    Δημητρης 15/10/2013 21:47:31

    Eνω τωρα ειναι πανακριβα ε ? Ρε συ τασσο δεν ριχνεις μια ματια στις τιμες του 09 και τωρα ? και μετα πες μας ποσο κατω ειναι

  8. yianna avatar
    yianna 16/10/2013 06:12:11

    Κατώτεροι των περιστάσεων και οι δύο δημοσιογράφοι, πολύ passe, κλασσικοί του συστήματος, ανάξιοι αναφοράς. Δύο μεγαλοδημοσιογράφοι, εκ των οποίων ο ένας επιθυμεί να γίνει και μεγαλοεκδότης, που κατευθύνουν γκεμπελίστικα την κοινή γνώμη.
    Η ΝΔ δεν τους έχει ανάγκη, ζημιά της κάνουν όχι καλό.

  9. Υποψιασμένη avatar
    Υποψιασμένη 16/10/2013 09:09:18

    :-) Μονάχα κόκκινο κρασί πολύ καλής ποιότητας κι εμφιαλωμένο. Όταν δεν είναι αυτό διαθέσιμο, ωραία και η τσικουδιά. Ο κ. Χατζηνικολάου τώρα, δεν είναι πληρωμένος καραγκιόζης κανενός. Μπορεί να διαφωνήσει κανείς με τις θέσεις του, αλλά γελοίο δεν τον λες όπως τον άλλον.
    Περί ορέξεως.....

  10. ΓΡΗΓΟΡΗς avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗς 16/10/2013 11:54:17

    Λεγετε οτι "Οσοι εχουν λεφτα στο εξωτερικο επιθυμουν την επιστροφη στην δραχμη,για να τα αγορασουν ολα τσαμπα". Ερωτημα ,οι Ελληνες μεγαλο επιχειρηματιες,διαπλεκομενοι ,που σκιζουν τα ρουχα τους υπερ των μνημονιων & του ευρω ΔΕΝ εχουν λεφτα στο εξωτερικο,για αυτο στηριζουν φανατικα την κυβερνηση?

  11. Hawk avatar
    Hawk 16/10/2013 12:19:14

    Εγώ δεν θα έδινα συνέντευξη στους δυό αυτούς ούτε αν ήμουν Σαμαράς ούτε και Τσίπρας. Τώρα είναι θέμα γούστου αυτά τα πράγματα.
    Και επειδή με ενοχλεί αφάνταστα στο υπερβάλον υφάκι και η ούγια και των δυό τους λυπάμαι αλλά θα χάσω την συνέντευξη του πρωθυπουργού όπως βεβαίως δεν είδα και του τσίπρα.

    • Ειδωλολάτρες avatar
      Ειδωλολάτρες @ Hawk 16/10/2013 14:31:51

      Εγώ πάλι, αν και σιχαίνομαι αφάνταστα τον Πρετεντέρη, θα κάνω μία προσπάθεια να παρακολουθήσω τη συνέντευξη του Πρωθυπουργού. Αν δω πως πρόκειται για το γνωστό και βαρετό παιχνίδι ''συνεννοούμαστε τι θα με ρωτήσεις, προετοιμάζομαι και δίνουμε την παράσταση'', θ΄αλλάξω κανάλι άμεσα. Την εκπομπή με τον κ. Τσίπρα στον Χατζηνικολάου την παρακολούθησα όλη και το ίδιο θα κάνω και με του κ. Α. Σαμαρά όταν θα πάει εκεί. Γενικά, το υποκριτικό ...τετ α τετ των τελειωμένων φερέφωνων με τους πολιτικούς, δεν το αντέχω. Όταν τις ερωτήσεις τις υποβάλουν οι πολίτες είναι πιο αληθινές και μακάρι να γίνουν πιό τολμηροί και να τους φέρνουν ακόμη σε πιο δύσκολη θέση. Το μέλλον, είναι η συχνότατη επικοινωνία των πολιτικών με αυτούς που τους εξουσιοδότησαν να ασκήσουν εξουσία. Οι δημοσιογράφοι, μονάχα σαν ...συντονιστές είναι ανεκτοί κι αυτό εξ ανάγκης.