#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2011 11:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Robin Williams: «Η ανθρωπότητα οφείλει να υποκλίνεται στην ελληνική ιστορία»



Αρχαιολάτρες δεν είμαστε, αν και θα υπερασπιζόμαστε πάντα την ανάγκη δημιουργίας ενός σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού με βάση την ιστορία των προγόνων μας.  Αυτά που είπε, όμως, ο πασίγνωστος Αμερικανός κωμικός, βραβευμένος με Οσκαρ, Ρόμπιν Γουίλιαμς, μόνο συγκίνηση μπορούν να προκαλέσουν. Μιλώντας για την Ελλάδα ο κωμικός, καθόλου αστεία, είπε μεταξύ άλλων: «Η ανθρωπότητα οφείλει να υποκλίνεται στην ελληνική ιστορία. Μπορεί η οικονομία της χώρας σας να μην πηγαίνει καλά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είσαστε ανίσχυροι».

«Τα οικονομικά δεδομένα αλλάζουν συνεχώς για όλους. Αυτό που δεν αλλάζει είναι η κληρονομιά, η ταυτότητά σας. Ο Παρθενώνας δεν φεύγει από την Αθήνα. Είναι ακόμα εκεί για να θυμίζει ότι η πρόοδος και η ακμή μπορούν να επιστρέψουν», δήλωσε σε συνέντευξή του στην εφημερίδα «Πρώτο Θέμα»

Είπε ακόμα, ότι έχει κάνει διακοπές με σκάφος στα ελληνικά νησιά και πώς δεν ήταν αρκετό για να δει όλα όσα έχει διαβάσει στην ελληνική μυθολογία. «Στην Αγγλία για παράδειγμα, δεν πήγα πουθενά. Τι να δω; Το παλάτι του Μπάκιγχαμ; Δεν με νοιάζει. Όπως κι αν πάω στην Γερμανία, δεν θα πάω να δω το Τείχος του Βερολίνου. Ωστόσο, την Δήλο, τον Παρθενώνα και τις Μυκήνες δεν μπορείς να τις αγνοήσεις».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. jkr avatar
    jkr 05/12/2011 13:12:04

    "Goodmorning Athens"...κατά το "Goodmorning Vietnam.....!"

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/12/2011 13:13:05

    Μεγάλες κουβέντες ἀπό ἓναν μεγάλο ἠθοποιό καί ἂνθρωπο...

  3. juliet avatar
    juliet 05/12/2011 13:54:07

    Αχ,...και να σκεφτείτε ότι αυτοί ''που τα φάγαμε μαζί'' λέγονται ''Ελληνες''.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ juliet 05/12/2011 14:09:46

      Εξαιρετική!!!!!!!!!

      • juliet avatar
        juliet @ Diamond Angel 05/12/2011 14:29:38

        Χαιρετώ!

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ juliet 05/12/2011 15:10:27

      juliet, ...ούτε φιλέλληνες δεν τους λες!

      • juliet avatar
        juliet @ νεφέλη 05/12/2011 16:32:09

        Νεφέλη,
        Αν τους πω έτσι χάνει η λέξη την αξία της ,και μας χρειάζονται και λίγες αξίες μέσα στη τόση ξεφτίλα που μας φορτώσανε οι ''Ελληνάρες '' του ζεΐμπεκικου και του ποδηλάτου.

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 05/12/2011 13:54:23

    ''Goodmoοοοοοοrning Robin Williams !''.Τhank you !

  5. filistor avatar
    filistor 05/12/2011 14:54:12

    πάντως δεν μας κάνει καλό να "αναπαυόμαστε" συνεχώς στις δάφνες της Αρχαίας μας Ιστορίας....

  6. νεφέλη avatar
    νεφέλη 05/12/2011 15:23:38

    Dearest Robin

    Many thanks,
    for your expressed frank respect,
    for our beloved country!
    Persons like you,
    may show the way out, now,
    against those planning to extinguish
    any future Hellenic spirit, existance and.... survival!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ νεφέλη 05/12/2011 16:43:37

      !!!!!!!!!!! Και πολύ καλή χρήση της Αγγλικής!!

  7. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 05/12/2011 18:05:18

    "What Dreams May Come" dear Mr. Robin Williams!

  8. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 05/12/2011 18:26:24

    O Captain my Captain......................

    • juliet avatar
      juliet @ ΑΓΡΟΤΗΣ 05/12/2011 18:37:09

      AΓΡΟΤΗ
      καλησπέρα,
      τι κάνεις ;όλα καλά ;

  9. Θύμιος avatar
    Θύμιος 05/12/2011 18:58:07

    «Η ανθρωπότητα οφείλει να υποκλίνεται στην ελληνική ιστορία». . . αλλά και οι νέοι Έλληνες συγκεντρωτιστές

  10. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 05/12/2011 19:16:10

    juliet καλησπέρα και σε σένα. Όλα καλά .......σε πείσμα των καιρών.Λες να βοηθάνε και τα τρλά νερά στην αισιοδοξία μου?

    • juliet avatar
      juliet @ ΑΓΡΟΤΗΣ 05/12/2011 20:18:34

      Α ΓΡΟΤΗ
      Εγώ να δεις ,έχω πεισμώσει ...βάλε Μαλτέζικο , Κεφαλλονίτικο,Ιταλικό αίμα και έγινε το μείγμα ... προτιμώ να πεθάνω παρά να τους κάνω την χάρη.Ξέχασα γεννήθηκα στη Πάτρα!
      Μια φορά έκανα μια παράβαση στη Χαλκίδα ,είδα τους άλλους που στρίβανε -έστριψα και εγώ ,νάσου ένας τροχονόμος και με γράφει.Του λέω γιατί εμένα και όχι τους προηγούμενους ,μπροστά ήσουνα ,αυτός τίποτε .Να σου πω τι του έκανα; Του αφησα τα παιδιά και πήγα στη Τροχαία να παραπονεθώ.Δεν φαντάζεσαι....... με ρωτάει ο διοικητής ,τα παιδιά που τ΄άφησες;Με το που του είπα ότι τα φυλάει το όργανο της κίνησης μόνο που δεν πέθανε από τα γέλια.
      Πολλά χρόνια στη Ερέτρια ...ωραία καλοκαίρια .

      • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
        ΑΓΡΟΤΗΣ @ juliet 05/12/2011 22:23:36

        Έτσι έτσι Juliet .....μεσογειακό ταπεραμέντο.
        Νά ξερε η Αγκέλα με ποιούς τα βάζει

  11. Εύη Μπότσαρη avatar
    Εύη Μπότσαρη 06/12/2011 10:17:08

    Στο Σύμπαν τα πάντα κινούνται κυκλικά και οι μικροί κύκλοι της ζωής και της ιστορίας της είναι πιστή αναπαράστασή του. Στο Δυτικό ημισφαίριο του πλανήτη, οι Έλληνες είναι ο μόνος αρχαίος λαός που υπάρχει με κύτταρο αυτούσιο των προγόνων του, γι’ αυτό ο Παρθενώνας, οι Μυκήνες και η Δήλος παραμένουν μνημεία λαβωμένα, όμως όρθια, σε πείσμα του καιρού και της δυσμένειάς του, για να θυμίζουν την επιστροφή στην αρχή του κύκλου.
    Ο Εφιάλτης ποτέ δεν έλειψε, η μόνη διαφορά είναι ότι τότε ήταν μόνο ένας …