13/08/2009 00:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Pedro Almodovar: ο ερωτάς μου για μια…γυναίκα



Ο μεγάλος Ισπανός σκηνοθέτης παραδέχθηκε ότι είχε δαγκώσει τη λαμαρίνα για τη διάσημη μούσα του Penelope Cruz. Σε συνέντευξή του στους Sunday Times, ο σκηνοθέτης των «Γυναίκες στα πρόθυρα νευρικής κρίσης» και «Volver» δήλωσε: «Από όλες τις ηθοποιούς με τις οποίες συνεργάστηκα η Penelope ήταν η μία και μοναδική που μου δημιούργησε πόθο πέρα από τον αισθησιασμό που δημιουργεί η σκηνή ενός έργου».

Και συνεχίζει: « Συνήθως ως σκηνοθέτης, συνδέεσαι με την πρωταγωνίστριά σου σε ένα απίστευτο συναισθηματικό επίπεδο, που έχει να κάνει με τα πάντα εκτός από το σεξ. Η Penelope είναι διαφορετική όμως. Μου δημιούργησε σεξουαλική επιθυμία.»



Η εξομολόγηση του έρωτα του 59χρονου Αλμοδοβάρ προς την Penelope Cruz, φυσιολογικά δε θα υπήρχε λόγος να σημειωθεί, αν ο μεγάλος σκηνοθέτης δεν ήταν ομοφυλόφιλος…

Συνειδητοποίησε για πρώτη φορά τα αισθήματά του για την Cruz- η οποία είχε σχέση με τον Tom Cruise και το τελευταίο διάστημα με τον Javier Bardem- ενώ γύριζαν το «Volver».

Συναντήθηκαν ξανά στην τελευταία του ταινία «LOS ABRAZOS ROTOS» (Ραγισμένες Αγκαλιές), μια ιστορία για το θάνατο, τη ζήλια και την προδοσία.

H νέα ταινία του Almodovar, πέρα από τα πολλά που έχουν ακουστεί λόγω του βάρους του ονόματος του σκηνοθέτη και την παρουσία στην ταινία της βραβευμένης με Oscar πλέον Penelope Cruz, πρέπει να υπενθυμίσουμε ότι πέρασε και στο διαγωνιστικό τμήμα του Φεστιβάλ των Καννών. Έχει σαν κεντρικό πρόσωπο έναν σκηνοθέτη που μένει τυφλός από ένα αυτοκινητικό ατύχημα και θυμάται την ζωή του όπως ήταν πριν από 14 χρόνια, όταν διατηρούσε μία σχέση με μια πρωταγωνίστρια την οποία ερμηνεύει η Cruz. Η ταινία θα παιχθεί στην Ελλάδα την επόμενη σαιζόν.

Μ.Α.

Δείτε το trailer της ταινίας για να πάρετε μια γεύση…

[youtube ElNHosO21TA]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/08/2009 01:00:36

    Φίλη μεν η Penelope Cruz, Φιλτάτη δε η Sasha Grey ή αλλιώς Μαρίνα Χατζή εκ του Λος Άντζελες ορμώμενη θεραπαινίδα της υποκριτικής τέχνης και alltime Thespian και άλλα πολλά που δεν είναι για ετούτο δω το σάιτ...

  2. Factorx avatar
    Factorx 13/08/2009 01:59:34

    Γιατι δεν ειναιο γι αυτο το σαιτ;

    • Χι avatar
      Χι @ Factorx 13/08/2009 02:41:55

      Μην τον ακούς. Είειειναι, είειειναι.

      http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=4520788

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 13/08/2009 10:54:04

    Δεν τον συγκίνησαν γυναικάρες όπως η Κάρμεν Μάουρα η Βικτόρια Αμπρίλ, και καψουρεύτηκε το σαμιαμίδι την Πενέλοπε Κρουθ;

    Πέδρο, αγόρι μου, άκου τη συμβουλή μου, γιατί με τις ταινίες σου ανδρώθηκα και σε ξέρω καλά!

    Έκαστος εφ'ώ ετάχθη.

    Πήγαινε να βρεες κανέναν ωραίο debonaire καλύτερα, γιατί στις γυναίκες δεν έχεις γούστο.

  4. lypon avatar
    lypon 13/08/2009 11:04:05

    Τι να πω, ρε παιδιά...

    Υποθέτω πως οι ομοφυλόφιλοι άνδρες 'ερωτεύονται' γυναίκες με άλλο τρόπο: ταυτίζονται.

    Και φαίνεται πως του ήταν ευκολώτερη η ταύτιση με την υστερία της Κρουθ από της υστερία της Αμπρίλ ή της Μάουρα (την οποία γουστάρω με χίλια, παρεπιμπτόνως...)

    Και γαμώ την ψυχανάλυση!

  5. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 13/08/2009 11:21:54

    Ο ομοφυλόφιλος άνθρωπος δεν υπογράφει συμβόλαιο με τον εγκέφαλό του οτι ποτέ δεν θα δώσει ετερόφυλη εντολή πόθου. Οι άνθρωποι που είναι αποκλειστικά ετερόφυλοι ή ομοφυλόφιλοι δεν είναι όσο συντριπτική πλειοψηφία φαίνεται. Ούτε κι εκείνοι που βρίσκονται ακριβώς στη μέση. Αν το φανταστεί κανείς σαν βελόνα ραδιοφώνου, οι περισσότεροι άνθρωποι «παίζουμε» κάπου ενδιάμεσα, είτε προς τη μια πλευρά είτε προς την άλλη. Στις εφηβεία μας οι περισσότεροι για κάποιο διάστημα το είχαμε διαπιστώσει αυτό ασχέτως αν για κοινωνικούς λόγους καταφέραμε να πείσουμε τον εαυτό μας οτι είμαστε αποκλειστικά ετερόφυλοι και δεν θέλουμε ούτε να το παραδεχθούμε ούτε και να θυμόμαστε τα παιχνιδίσματα που έκανε το μυαλό μας τότε.

    • ο νοών...νοείτω avatar
      ο νοών...νοείτω @ Ανώνυμος 13/08/2009 12:08:17

      Θα μπορούσε να ισχύει αυτό εάν βίωνες μόνος σου την εφηβεία όλης της ανθρωπότητας.
      Το να το λες όμως έτσι αβίαστα και εύκολα, έχοντας δείγματα από τις συναναστροφές της εφηβείας σου είναι παρακινδυνευμένο, και αφήνει εντυπώσεις.
      Δεν είναι λίγο άκομψο να μιλάς εκ μέρους εμπειριών άλλων;

      • Ανώνυμος avatar
        Ανώνυμος @ ο νοών...νοείτω 13/08/2009 12:24:15

        Είναι. Αλλά έτσι μου βγήκε η διατύπωση. Όποιος νιώθει οτι η εκδοχή του "παρολίγον ομοφυλόφιλου βιώματος" δεν τον αγγίζει καθόλου, ανήκει στους αποκλειστικά ετερόφυλους. Προσανατολισμός σεξουαλικής ταυτότητας είναι, όχι προσβολή. Δεν χρειάζεται να θίγεται κανένας και να ζητά εξηγήσεις.

      • ο νοών...νοείτω avatar
        ο νοών...νοείτω @ ο νοών...νοείτω 13/08/2009 12:49:40

        Αγαπητέ, ούτε θίχτηκα, ούτε ζήτησα εξηγήσεις.
        Απλά βρισκόμαστε σε ένα χώρο που πολλές φορές η τρίχα γίνεται τριχιά.
        Η σημασία της διατύπωσης μίας σκέψης σε γραπτό λόγο, μπορεί να παρεξηγηθεί από κάποιους.
        Το έχω πάθει και εγώ.
        Τίποτε προσωπικό. Την καλημέρα μου.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Ανώνυμος 13/08/2009 15:42:16

      Ο Ανώνυμος έχει απόλυτο δίκιο.

      Η ανθρώπινη σεξουαλικότητα δεν μπαίνει σε στεγανά.
      Η ταυτότητα "ομοφυλόφιλος" είναι εξίσου αρτηιροσκληρωτική με την ταυτότητα "ετεροφυλόφιλος".

      Αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τον Πέδρο να ερωτεύεται γυναίκα...