24/12/2010 00:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O βασιλεύς Ἀλέξανδρος ζεῖ



'Ενα εκρηκτικό μουσικό μείγμα, όπου η καθ’ ημάς μουσική παράδοση, παντρεύεται αρμονικά με τους καταιγιστικούς industrial metal  και rapcore ρυθμούς και τους εμπνευσμένους στίχους του Αρτέμη. Ένα πραγματικά πρωτόγνωρο άκουσμα για τα ελληνικά δεδομένα.  Ένας δίσκος που αποπνέει αισιοδοξία και δύναμη και προφανώς  αυτό είναι το μήνυμα που αποσκοπεί να περάσει στους ακροατές.

Μουσική: Σταμάτης Σπανουδάκης

ΑΛΕ ΙΣΚΑΝΤΕΡ



(Ἐπιμελώδημα)
Τῶν Αἰγῶν ὁ ἀστήρ
ἀπ’τή γῆ τῆς Μακεδονίας εως τό Παμίρ
Σ΄ὅλον τόν γνωστό κόσμο
ἐξακτίνωσε τόν ἑλληνικό Λόγο
Δέν ἡττήθη ποτέ και ἀπό κανέναν
πρῶτον αὐτόν ὀνόμασε ἡ ἱστορία Μέγαν
Κί ὅλη ἡ οἰκουμένη τώρα λέει:
Ἰσκαντέρ, Σικαντέρ, Δούλ - Καρνέϊν

Εἰν’ ἱστορία κί ὅμως ὑπερβαίνει τά ὅρια τοῦ μύθου
ὁ τράγος τῶν Αἰγῶν, τοῦ Δανιήλ τοῦ προφήτου
ὁ παῖς τοῦ Φιλίππου, πού ἔγινε παῖς τοῦ Διός
αὐτός πού σαν νέος Προμυθεύς ἔδωσε φῶς
μέχρι τά βάθη τῆς Ἀσίας, τά σκοτάδια
διαλύοντας τῆς ἀμαθείας καί τῆς τυραννίας
αὐτός πού ἄλλαξε τῆς ἱστορίας τό ῥεῦμα
δίνοντας ἕναν ἑλληνικό, καινούργιο κόσμο, μέγα.
αὐτός πού ἐνσάρκωσε ἰδανικά στό πρόσωπό του
τίς ἀρετές τοῦ πολεμιστοῦ καί τοῦ φιλοσόφου
αὐτός πού διέβη διά πυρός καί σιδήρου
γιά τήν πραγματοποίηση τοῦ πανελληνίου ὀνείρου
στόν Γρανικό, στήν Ἰσσό, στ’ Ἄρβυλα, στήν Ἄορνο Πέτρα
στόν Ὑδάσπη, ἄθλοι ἔξω ἀπ’ τά ἀνθρώπινα μέτρα
στήν ἔρημό τῆς Γεδρωσίας, στοῦ Καυκάσου τά χιόνια
πρότυπον ἡρωικόν ἀκατάλυτο στόν αἰώνα!

Ἔθεσε βάσεις γιά τή διάδοση τοῦ Εὐαγγελίου
οἱ χῶρες πού δέν τόν εἶδαν,δέν εἶδαν τό φῶς τοῦ ἡλίου
χάραξ’ ὁδούς, πού πάνω τους, ἔθνη βαδίζουν ἀκόμα
τί κί ἄν παρῆλθαν δυό χιλιάδες τριακόσια χρόνια
αὐτός ἐπίσης ὤθησε τήν ἑλληνική μας γλώσσα
ἀπ’ τήν Ἐσχάτην Ἀλεξάνδρειαν ἕως τή νῆσο Σοκότρα
κίι ἀπ’ τό Γιβραλτάρ ἕως τίς πεδιάδες τοῦ Παντζάμπ
γι’αὐτό ὡς φόρο τιμῆς τοῦ ἀφιερώνω αὐτό τό ῥάπ
σήμερα π’ ἀρκετοί πολεμοῦν νά ρίξουνε τή δρῦ
ἀσημαντότητες, ἄνθρωποι πραγματικά μικροί
νά ξέρουν πῶς ἀέρα δέρουν, κερδίζουν μόνο χλεύη
ὁ βασιλεύς Ἀλέξανδρος ζεῖ καί βασιλεύει

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Steve avatar
    Steve 24/12/2010 00:59:44

    Κιτς εθνοράπκορ δηλαδή;

    • Μιχαήλ Μανωλόπουλος avatar
      Μιχαήλ Μανωλόπουλος @ Steve 24/12/2010 08:12:26

      Προς Steve
      Εκτός από Ρουβά μπορείς να διαλέξεις και Πέγκυ Ζήνα. Και φυσικά για να σοβαρευτούμε δεν έχω τίποτα με τους παραπάνω, απευθύνονται στο κοινό τους. Σε ένα ποίημα υπάρχει η μορφή και η ουσία. Στο Αλέ Ισκαντέρ η μορφή δεν προκαλεί δένει μάλιστα με τη μουσική. Αν σε ενοχλεί η ουσία δικό σου πρόβλημα. Τότε δεν θα σε ικανοποιούσε ούτε Νόμπελ.

    • KM avatar
      KM @ Steve 24/12/2010 12:38:41

      Στηβάκο:

      «...σήμερα π’ ἀρκετοί πολεμοῦν νά ρίξουνε τή δρῦ
      ἀσημαντότητες, ἄνθρωποι πραγματικά μικροί
      νά ξέρουν πῶς ἀέρα δέρουν, κερδίζουν μόνο χλεύη
      ὁ βασιλεύς Ἀλέξανδρος ζεῖ καί βασιλεύει.»

  2. The Don avatar
    The Don 24/12/2010 01:14:21

    Εσυ φαίνεται προτιμάς Ρουβά... Αυτο το link μπορεί να σου φανεί χρήσιμο (http://www.sakisrouvas.com/cdparaforapage.asp).

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/12/2010 09:32:03

    Συγχαρητήρια στους Αρτέμη και Σπανουδάκη.
    Συγχαρητήρια για τους ιστορικούς στίχους και το καταπληκτικό
    νεανικό ρυθμό.
    Αυτό για τους "παππούδες" στην ψυχή και στο σώμα μπορεί να ξενίζει και να τους πονάει που λέει τις αλήθειες που οι ίδιοι δεν είπανε ποτέ στα παιδιά τους.
    Όμως η μαγιά στην Ελλάδα υπάρχει και θα υπάρχει.

    • Ιωαννης avatar
      Ιωαννης @ Δημήτρης 17/09/2012 03:08:47

      Μια φορα και ενα καιρο καποια μερη εγραφαν την δικη τους ιστορια.
      Τωρα πια περασαν τα χρονια και οι καιροι ,ομως η ιστορια παραμενει
      γραμμενη στην οψη τους.

  4. ruddock avatar
    ruddock 24/12/2010 10:02:53

    Όποιος δεν αρέσκεται στις αιώνιες ηλιθιότητες του Σπανουδάκη δηλαδή,είναι αυτόματα...ρουβίτσος ?:)
    Για να μην μιλήσουμε για την τεράστια καλλιτεχνική προσωπικότητα που λέγεται...Αρτέμης !

    Εγώ σας αφιερώνω το merry christmas war is over του John Lennon,να ακούσετε και λίγη πραγματική μουσική και σύμφωνη μάλιστα με το πνεύμα των ημερών.

    Χρόνια Πολλά !

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ruddock 24/12/2010 10:15:08

      Πολύ Lucy in the Sky with Diamonds φίλε, μετρίασέ το λίγο.

    • Ιωαννης avatar
      Ιωαννης @ ruddock 17/09/2012 03:01:03

      Ποιον Λενον βρε πρωτοζωο??αυτοι, οταν εμεις γραφαμε και λαξευαμε ηταν πανω στα δεντρα..Πηγαινε γινε μελος σε καμμια ΜΚΟ για την τρανσοφοβια σε παρακαλω και αστα αυτα..Με ολο το σεβασμο φιλε

  5. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 24/12/2010 10:53:08

    Άσε άσε καλύτερα.....

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 24/12/2010 12:47:58

    Ακόμη κι αν έχετε ενστάσεις για την αισθητική τού συγκεκριμένου κομματιού, είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι από όλον τον προχριστιανικό Ελληνισμό, μόνο ο Μεγαλέξανδρος επέζησε στη λαϊκή ψυχή ως ζώσα μνήμη.

    "-Ζει ο Βασιλιάς Αλέξανδρος;
    - Ζει και βασιλεύει και τον κόσμο κυριεύει".

  7. ruddock avatar
    ruddock 24/12/2010 14:58:46

    Εντάξει,είμαι και ολίγον προκατειλημμένος με την ελληνική μουσική (όχι την παραδοσιακή,αυτή τη λατρεύω).
    Όλα τα υπόλοιπα,από λαϊκά,ρεμπέτικα,έντεχνα και άλλα υβρίδια,κατά 90% τα βρίσκω σκουπίδια και για κατανάλωση από την πλατιά μάζα.
    Αλλά η πλατιά μάζα δεν είχε ποτέ γούστο και κριτήριο,αρέσει /δεν αρέσει αυτό.

  8. dimitris hamenos avatar
    dimitris hamenos 24/12/2010 17:01:42

    Προτεινω να κανουμε την εξης τρομοκρατικη ενεργεια. Να βαλουμε να παιξει δυνατα αυτο το αριστουργημα στους εκπροσωπους της τροίκας του ΔΝΤ και τους 300 τις βουλης. Ειμαι σιγουρος πως αν δεν παθουν εγκεφαλικο θα φυγουν αμεσως τρεχοντας απο την χωρα. Πιστευω πως αυτος ηταν και ο απωτερος σκοπος του κ. Σπανουδακη, ο οποιος κατα πληροφοριες εργαζοταν για το συγκεκριμενο πονημα τα τελευταια δωδεκα συναπτα ετη, εξυπηρετωντας ετσι και τις πολιτικες επιδιωξεις της αγαπημενης του ΝΔ αλλα και ολων των γνησιων απογονων του Μεγα Μακεδονα Βασιλια. Ευγε Σταματιε η Τεχνη και οι Ελληνες θα σε ευγνωμονουν στους αιωνες!!!

  9. KM avatar
    KM 24/12/2010 17:55:10

    Δυσαρεστημένη μου προοδευτικάντζα, προτείνω να λιθοβοληθεί που το κυκλοφόρησε χωρίς την έγκριση του Σύριζα...

  10. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 24/12/2010 19:41:32

    Ααααααααααααααααααααααλέξανδρος

    ΕγώογυιόςτουΦίλιππουαπ'τηΜακεδονία
    πουένωσατουςΈλληνεςκαιφτάσαμεΙνδία

    Ααααααααααααααααααααααλέξανδρος

    ΤώραμεμαγαρίζουνεΝίμιτςκαιΣκοπιανέοι
    (οιμούτσοιπουγαμούσαμεγίνανκαπεταναίοι)

    Ααααααααααααααααααααααλέξανδρος

    ΜέχρικαιτονΚαραμανλήμούβάλανφάτσακάρτα
    ματινακάνω;τώραπιαεδώδενείναιSparta

    Ααααααααααααααααααααααλέξανδρος

    ΕδώείναιτωνΓιΑΠηδωνηπουλημένηχώρα
    τουΝτομινίκκαιτουΤρισέ,τουΌλικαιτηςDora

    Ααααααααααααααααααααααλέξανδρος

    .......