#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/07/2012 16:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Λευτέρης ο Βουλγαροκτόνος και οι δυο Σαμουράι



Τελικά τίποτα δεν πάει χαμένο ή όπως έλεγαν οι πιο παλιοί  «μάθε τέχνη κι άστηνε».

Μέρες Ολυμπιακών αγώνων και ο κυρ Λευτέρης δεν χρειάστηκε καν να ταξιδέψει στο Λονδίνο, για να δείξει τις δυνατότητές του.

Και δεν υπονοούμε τίποτα παρά μόνο αντιγράφουμε την πραγματικότητα και την αφιερώνουμε στον… Αλέξη και λοιπούς. Έχουμε λοιπόν και λέμε:

Άσχημη κατάληξη είχε για δύο επίδοξους διαρρήκτες,ηλικίας 41 και 46 ετών, από τη Βουλγαρία το νυχτερινό τους σχέδιο.

Επέλεξαν λάθος σπίτι να κλέψουν στην Ορμύλια Χαλκιδικής. Κραδαίνοντας γιαπωνέζικα σπαθιά παραβίασαν το σπίτι και άρχισαν να ψάχνουν για χρήματα και κοσμήματα. Λογάριασαν όμως χωρίς τον ξενοδόχο! Γιατί λίγο αργότερα ο 56χρονος ιδιοκτήτης επέστρεψε.

Η ατυχία των δυο κακοποιών ήταν ότι ο ιδιοκτήτης, ο κύριος Λευτέρης, πέρασε τη ζωή του στα γυμναστήρια και στις παλαίστρες. Και παιδί της πιάτσας.

Το τι ακολούθησε θυμίζει εικόνες από κόμικ δράσης και περιπέτειας (φανταστείτε τα επιφωνήματα στυλ “POW” και “KABOOM” σε πολύχρωμα συννεφάκια): Φάπες, κουτουλιές, χτύπημα των κεφαλιών μεταξύ τους και άλλα… πολεμικά συμβάντα εν μέσω… γαλλικής φρασεολογίας.

Βέβαια, όλα αυτά σύμφωνα με τις περιγραφές του κυρ-Λευτέρη.

Αλλά και γιατί να μην τον πιστέψουμε; Η αστυνομία, που κλήθηκε να πράξει το καθήκον  της, τους βρήκε αναίσθητους και πακεταρισμένους (μαζί με τις σπάθες τους) και τον Λευτέρη τον… Βουλγαροκτόνο καμαρωτό καμαρωτό, που υπεραμύνθηκε του οίκου του και των ιερών του.

Κύριε Κούβελε, τι λέτε; Θα τον πάρετε στους επόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες ή θα τον κόψετε λόγω ρατσιστικής συμπεριφοράς;

Δαναός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δαναός avatar
    Δαναός 30/07/2012 16:09:32

    Στην Ορμύλια το σωστό.

  2. o kanenas avatar
    o kanenas 30/07/2012 16:12:57

    Αξιότιμε Δαναέ, αν επιτρέπεις μία μικρή διόρθωση: το όνομα της συμπαθητικής κώμης στη Χαλκιδική είναι η Ορμύλια. Εκεί βρίσκεται και η σταυροπηγιακή μονή του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 30/07/2012 16:17:17

    Επιβεβαιώνω το ρεπορτάζ κατ'ευθείαν από τον τόπο του εγκλήματος, όπου είχα και την τιμή να μου παρουσιάσουν εκ του μακρόθεν τον ninja gaiden της Ορμύλιας, καθώς θαυμάζαμε τις ομορφιές της θερινής Χαλκιδικής...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ TopGunZ 30/07/2012 16:24:29

      Είδες καμάρια πάνω στη μηχανή;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Δαναός 30/07/2012 16:26:34

        Εγώ να σου πω την αλήθεια περισσότερο θαύμαζα τα καμάρια στην παραλία, αλλά και ο κυρ-Λευτέρης άρχοντας, δε λέω...

        • Αντίθεσις avatar
          Αντίθεσις @ TopGunZ 30/07/2012 21:10:04

          Την επόμενη φορά που θα βρεθείτε στην περιοχή μην λησμονήσετε να δοκιμάσετε νοστιμότατα γλυκά και λοιπές λιχουδιές (δια χειρός της δεσποινίδος Αλίκης) από το αρτοποιείο στο κέντρο της Ορμυλίας απέναντι από το περίπτερο. Εικάζω, από τα γραφόμενά σας, πως θα έχετε αρκετά ενδιαφέροντα θέματα να συζητήσετε.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Αντίθεσις 30/07/2012 21:16:32

            Θα επιληφθούμε του θέματος λίαν συντόμως και καλώς να ορίσετε στην παρέα μας.

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 30/07/2012 16:19:27

    Ε ρε παλληκάρια που βγάζει η Ορμύλια!..
    Αν τους έκανε "μαύρους στο ξύλο" θα αποκλειστεί ο κυρ Λευτέρης.
    Αν τους έκανε τους έκανε "πρέσβεις της Νιγηρίας στο ξύλο" μπορεί να φάει μια επίπληξη.
    Αν όμως "τους προπηλάκισε εις βαθμόν τέτοιον ώστε αι παρειαί των κατέστησαν μελανόχρωες ομοιάζοντας ιθαγενείς της αφρικανικής ηπείρου" θα πάει

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/07/2012 16:22:31

      Χα χα χα απίθανο! Χαιρετούμε απ' την Ελλάδα!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/07/2012 16:25:43

      Ευτυχώς που δεν είχε και κουνούπια εκείνο το βράδυ...

  5. abc avatar
    abc 30/07/2012 16:19:48

    Φάκτωρ, είσαι πραγματικός καλλιτέχνης στη φωτογραφία, (μήπως επαγγελματίας?)
    Και πάλι συγχαρητήρια. Ακόμα και οι αστείες ή τα μοντάζ σου είναι ΚΑΛΛΙΤΕΧΙΚΑ. Σίγουρα το ψάχνεις πολύ...

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 30/07/2012 16:28:15

    Αβε Danaos από τη χώρα όπου διεξάγονται τα ολυμπιακά παιχνίδια.

  7. Δαναός avatar
    Δαναός 30/07/2012 16:29:38

    Θα τσιμπούσαν "τις μελανόχρωες παρειαίς των ομοιαζόντων με ιθαγενείς της αφρικανικής ηπείρου”

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 30/07/2012 16:29:57

    Καλύτερον μεν διότι οι κώνωπες θα ετρέφοντο με οίκοθεν τροφήν

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/07/2012 16:31:52

      Ωχ, τι το 'θελες, δε θα στείλουν τώρα την ομάδα του αντινέα στους αγώνες. Και είχαμε τόσες ελπίδες για μετάλλια στο βόλεϋ δωματίου και το άλμα εις βάθος.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/07/2012 16:34:24

      Σιωπή αναιδέστατε, κατά Κούβελον και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις ,ρατσιστή!!!

  9. TopGunZ avatar
    TopGunZ 30/07/2012 16:30:16

    Πλάκα πλάκα έχε υπόψιν σου μην δεις κάτι κλειδιά στο δρόμο, τα ψάχνουνε. Όχι τπτ σπουδαίο, από τις κλειδαριές του Wimbledon είναι.

  10. Δαναός avatar
    Δαναός 30/07/2012 16:36:25

    Περιμένω τη νομική άποψη τινός ποινικολόγου!

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 30/07/2012 16:57:26

    Εδώ πάντως ελάχιστοι ενδιαφέρονται για τα "παιχνίδια". Βέβαια ο στίβος δεν έχει αρχίσει ακόμα αλλά πολλά βασικά αθλήματα είναι έξω από τα ενδιαφέροντά τους. Τα περισσόττερα στάδια είναι άδεια. Και πολλοί προτιμούν τις παραλίες της νότιας Αγγλίας ή της νότιας Ερώπης από το να συνωστίζονται σαν τα ποντίκια στο μετρό του Λονδίνιουμ. Περισσότερες εντυπώσεις θα έχω σε λίγες μέρες

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/07/2012 17:12:38

    Ο Δαναός είναι πρωτευουσιάνος. Ούτε ξέρει κατά που πέφτει η Ορμύλια!

  13. Εύα avatar
    Εύα 30/07/2012 18:29:44

    χαχαχα! εύγε για τα σχόλια!
    Βλέπω τον κ. Λευτέρη να ανοίγουν οι δουλειές του τώρα που φεύγουν αστυνομικοί από τις υπηρεσίες αξιωματούχων...
    ΥΓ: Χάθηκε ο κόσμος Φάκτορα, να μπει στη φωτό κανένας άντρας Σαμουράι;;;;;;;;;

  14. cls avatar
    cls 30/07/2012 18:49:23

    Δε βλέπω στην Ορμυλια να ξανά εμφανίζεται κλέφτης. Μέχρι και τους ninja πιάνουμε.
    Ο Δαναός ειναι όντως πρωτεουσιανος. Αποκλείεται να ξέρει που ειναι η Ορμυλια.

    Η Ορμυλια έχει και αλλα δυο μοναστήρια. Του Αγιου Αρσενιου και του Αγίου Ιωάννη του Προδρομου. Αξιζει να τα επισκεφθητε. Μπορείτε να ζητήσετε απο το Δαναό να σας ξεναγησει

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ cls 30/07/2012 19:55:23

      Σαν πολλά να ξέρεις εσύ!!!

    • Εύα avatar
      Εύα @ cls 30/07/2012 20:01:06

      Αληθεύει ότι την ώρα που ο Λευτέρης κατατρόπωνε τους κλέφτες, ο Δαναός τραγουδούσε με τον Μητσιά;;;;;

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Εύα 30/07/2012 20:06:55

        Κι εσύ πολλά ξέρεις!!!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Εύα 30/07/2012 20:12:45

        έψαλλε είναι η αλήθεια για να ...παραγραφούν οι αμαρτίες του, αλλά τον... έγραψε ο Θεός με τόσες που έχει διαπράξει ο αθεόφοβος!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Εύα 30/07/2012 20:13:38

        μετά είπε και το γνωστό άσμα "το πάθος που διώκεται, δεν επιδιώκεται..."

        • Κώστας Ροδινός avatar