#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/07/2009 18:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Mare Tranquillitatis

 



Τον Ιούλιο του ’69 είχαμε ήδη χούντα στην Ελλάδα. Δεν θυμάμαι αν είχε έρθει η έγχρωμη τηλεόραση, αλλά μερικοί  είχαν σίγουρα ασπρόμαυρη. Τα βράδια του καλοκαιριού έκανε ζέστη. Οι μεγάλοι πήγαιναν σε θερινούς κινηματογράφους, οι μικροί, αν έκανε πολλή ζέστη, την έβγαζαν στο μπαλκόνι.

Εκείνο το βράδυ θυμάμαι, αμυδρά, προετοιμασία. Θα πηγαίναμε στου κυρίου Π., που ήταν γείτονας, και είχε τηλεόραση, στο μπαλκόνι, αυτό το θυμάμαι. Οι μεγάλοι είχαν μπύρα, οι μικροί «ταμ ταμ» ή κάτι αντίστοιχο, που αργότερα έμαθα έγινε «κόκα κόλα». Πολύ αργότερα κατάλαβα ότι τότε υπήρχε ψυχρός πόλεμος και ο Απόλλων 11 ήταν μέρος του.

Πριν αρχίσουν οι συνομωσιολόγοι να λένε ότι ποτέ δεν προσφεγγαρωθήκαμε, έχουν μείνει κάτι συσκευές εκεί επάνω που επιτρέπουν σε ερασιτέχνες να αντικατοπτρίζουν ακτίνες λέιζερ.  Bέβαια, οι συσκευές αυτές μπορεί να πήγαν με …ρομπότ…

Archaeopteryx

 Δείτε καταπληκτικές φωτογραφίες εδώ: Πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 20/07/2009 18:49:16

    Ταμ-ταμ,τι θυμιζεις τωρα!
    Οπως και να εχει πηγαμε μια βολτα στο φεγγαρι τα πιτσιρικια εκεινη την βραδια.

  2. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 20/07/2009 18:52:02

    Μπράβο για την λεβεντιά σου να πεις "πήγαμε" και όχι "πήγανε" (οι Αμερικάνοι). Αρκετοί δεν θελουν να το βλέπουν έτσι. Όπως και πολλά-πολλά άλλα παρόμοια.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/07/2009 19:03:30

    1-Η τηλεόραση πρωτοέγινε έγχρωμη στην Ελλάδα το 1981-82
    2-Το ΤΑΜ ΤΑΜ ήταν διαφορετικό της κοκα κόλα. Παρόμοια μεν διαφορετικά αναψυκτικά δε.
    3-Το να μην πήγαμε στο φεγγάρι (αν το ψάξεις ενδελεχώς και όχι απλά στο ιντερνετ) θα δεις ότι είναι πολύ πιο λογικό από το να πήγαμε. Δεν χρειάζεται να είναι κανεις συνωμοσιολόγος για να το καταλάβει. Απλά λογικός και με κάπως ανοιχτό μυαλό.

    • mus musculus avatar
      mus musculus @ Strange Attractor 20/07/2009 20:00:51

      Νέες αποδείξεις from the horse's mouth:

      http:++www.nasa.gov+mission_pages+LRO+multimedia+lroimages+apollosites.html (/ αντί για +)

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/07/2009 19:26:36

    χωρίς να παραβλέψω ότι η δυσκολία του εγχειρήματος είναι το «επανδρωμένο» της αποστολής, και γνωρίζοντας ότι οι Ρώσοι έιχαν κάνει κάτι σχετικό (μη επανδρωμένο, φυσικά) και συμφωνόντας με την «λογική», θυμάμαι δύο λεπτομέρειες. 1. Αυτά έγινα επί Richard M. Nixon. Ο άνθρωπος είχε περισσότρους πολιτικούς αντιπάλους και αντιπάθεια από όσο μπορούμε να φανταστούμε...Βιετναμ, Watergateκαι δεν συμμαζεύεται. Δεν θα βρισκόταν ένας να τραγουδίσει; 2. Moon Rocks

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ archaeopteryx 20/07/2009 20:06:53

      Όλες οι αποστολές προς τη σελήνη έγιναν αποκλειστικά επί προεδρίας ΝΙΞΟΝ. Κανένας άλλος Πρόεδρος δεν είχε στείλει πύραυλο. Χμμμμ....

  5. ataktos avatar
    ataktos 20/07/2009 20:01:36

    Και εγώ ο αφελής δεν ξεχνώ τον Γιούρι Γκαγκάριν τα αλλά είναι απλά αντιγραφή του .Εύγε στο παιδί του λαού …Aιωνία η μνήμη του .!!!!!!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ataktos 20/07/2009 20:13:08

      Άτακτε, η αποστολή του Γκαγκάριν ήταν και μεγάλη και πρώτη. Τρέχοντας έστειλαν οι άλλοι τον Glenn

  6. chgian avatar
    chgian 20/07/2009 20:24:05

    Έχω δει διάφορα ντοκυμανταίρ σχετικά με το αν πάτησαν οι αμερικανοί
    στην σελήνη το 1969 ή όχι. Αν ακούσει κανείς μόνο τα επιχειρήματα των
    σκεπτικιστών τότε θα συμφωνήσει μαζί τους γιατί είναι λογικά.
    Αν όμως τα αντιπαραβάλει με τα επιχειρήματα της ΝΑΣΑ τότε
    δεν μπορεί παρά να αποδεχτεί ότι όντως το 1969 πατήσαμε στην Σελήνη.

    Η λογική των σκεπτικιστών πως αφού στην γη με την ισχυρή βαρύτητα
    και την ατμόσφαιρα συμβαίνει αυτό άρα στην Σελήνη συμβαίνει κάτι άλλο,
    είναι λανθασμένη. Κανένας μας δεν πήγε στην σελήνη για να δει πόσο
    διαφορετικά σηκώνεται η σκόνη από το έδαφος, πώς περπατάει ένας
    άνθρωπος, αν έχει δύο σκιές λόγω του φωτός της γης ή πως κυματίζει
    η σημαία.

    Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως είμαστε
    (χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου) επιστημονικά αγγράματοι.

    Ένας αγγράματος αν διαβάσει σε μια εφημερίδα (ή ακούσει να διαβάζουν) την φράση
    "Ο πρωθυπουργός στηρίζει τους τρομοκράτες" θα την πιστέψει, μην μπορώντας
    να την αναλύσει και να υποψιαστεί πώς κάτι τέτοιο δεν στέκει.

    Αντίστοιχα, μια επιστημονικοφανής ερμηνεία ενός φαινομένου μας κάνει να
    πιστεύουμε ότι ισχύει, αφού έχει και την στήριξη της "αλάνθαστης" επιστήμης,
    για αυτό και έχουν τόση πέραση όλα αυτά τα περιοδικά των παραφυσικών
    φαινομένων και αναζήτησης των μυστηρίων. Και δεν είναι μόνο οι μεγάλες μάζες
    του αστικού πλυθησμού που υποκύπτουν στην γοητεία των διαφόρων τσαρλατανισμών.

    Αναλογιστείτε πόσοι και πόσοι τραπεζίτες, καθηγητές, άνθρωποι
    με χρήμα και διδακτορικά πίστεψαν λογής λογής συμβούλους, φιλοσόφους επιχειρήσεων,
    νομπελίστες οικονομολόγους και πάει λέγοντας, στους οποίους έδωσαν σεβαστό
    ποσό χρημάτων!

  7. ataktos avatar
    ataktos 20/07/2009 23:49:36

    Archaeopteryx- εσύ, εγώ και χιλιάδες άλλοι ... τον σεβόμαστε!!!, θυμόμαστε !!!! και εκτιμούμε !!!άσε τους άλλους να γράφουν σεντόνια και εκθέσεις …