#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/06/2011 16:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Mυστήριο η προέλευση του φονικού βακτηρίου E.coli



Οι επιστήμονες της Γερμανίας προσπαθούν απεγνωσμένα να εντοπίσουν τις ρίζες του δολοφονικού βακτηρίου E.coli, σε ένα εστιατόριο της πόλης Luebeck στη Βόρεια Γερμανία. 17 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους, μετά από επίσκεψη στο συγκεκριμένο εστιατόριο.

«Δεν φταίει το εστιατόριο», λέει ο μικροβιολόγος Werner Solbach. «Η αλυσίδα των προμηθευτών του όμως, μπορεί να μας βοηθήσει να βρούμε από πού ξεκίνησε το παθογόνο μικρόβιο».

Μέχρι σήμερα, οι γερμανικές αρχές δεν μπόρεσαν να βρουν την αρχή του νήματος, για το πως άρχισε η διάδοση του βακτηρίου, που θεωρείται υπεύθυνο για το θάνατο 19 ανθρώπων στην Ευρώπη, και την ασθένεια 1.700 άλλων (που ταξίδεψαν στη Β. Γερμανία) σε 12 συνολικά κράτη. Πολλοί από όσους προσβάλλονται από το E.coli, αναπτύσσουν το σύνδρομο HUS, που επηρεάζει τα νεφρά, και μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο.

Σύμφωνα με το περιοδικό Focus, οι αρχές εξετάζουν τη θεωρία ότι όλα ξεκίνησαν στις αρχές Μαΐου στο Αμβούργο. Η τροφική αυτή μόλυνση, έχει να κάνει, λένε, με κακές συνθήκες υγιεινής στο αρχικό αγρόκτημα, στη μεταφορά, ή στο μανάβικο όπου κατέληξαν τα ύποπτα ζαρζαβατικά. Οι αρχές προειδοποιούν τους καταναλωτές να αποφεύγουν μερικά ωμά λαχανικά στη Βόρεια Γερμανία, κάτι που έχει προκαλέσει ανησυχία στους αγρότες αλλά και στους εμπόρους τροφίμων, καθώς η περίοδος ενδείκνυται για κατανάλωση σαλατικών. Σύμφωνα με πληροφορίες, τις τελευταίες δυο ημέρες έχουν αναφερθεί 199 νέες περιπτώσεις προσβολής από το σπάνιο αυτό βακτήριο.

Οι ευρωπαϊκές αρχές δημόσιας υγείας προσπαθούν να ηρεμήσουν τους πολίτες, τονίζοντας πως το E.coli, που είναι από καιρό γνωστό, μπορεί να εξουδετερωθεί αν προηγείται καλό πλύσιμο των χεριών και των λαχανικών, πριν από τη κατανάλωση.

Η Γερμανία αποτελεί το επίκεντρο της επιδημίας, αλλά πολλοί άνθρωποι έχουν αρρωστήσει και σε άλλες χώρες, καθώς και στις ΗΠΑ, έχοντας προηγουμένως φάει μαρούλια, τομάτες, και αγγούρια στη Γερμανία.

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, το εν λόγω μικρόβιο είναι σπάνιο αλλά γνωστό, και ποτέ στο παρελθόν δεν έχει προκαλέσει τόσους θανάτους.

Τα βακτήρια του E.coli κολλάνε στα τοιχώματα του εντέρου, και αποβάλλουν τοξίνες, προκαλώντας διάρροια και νεφρική ανεπάρκεια.

Όπως ανακοίνωσε ο εκπρόσωπος τύπου της γερμανικής κυβέρνησης, η καγκελάριος Angela Merkel σύστησε ειδική ομάδα εργασίας, ενώ συνομίλησε και με τον Ισπανό πρωθυπουργό αναφορικά με τις συνέπειες της επιδημίας στους αγρότες της χώρας του, αφού αυτοί είναι που αρχικά είχαν θεωρηθεί υπεύθυνοι για τα μολυσμένα αγγούρια.

Η κατάσταση έχει δημιουργήσει εντάσεις στις εμπορικές σχέσεις των δυο χωρών. Η Ισπανία μάλιστα σκέφτεται να διεκδικήσει αποζημίωση από τη Γερμανία, η οποία αναγκάστηκε και πήρε πίσω τις κατηγορίες, ότι για όλα έφταιγαν οι Ισπανοί αγρότες.

S.A.-Alert Net

ΣΧΟΛΙΑ

  1. χρηχα avatar
    χρηχα 04/06/2011 16:48:27

    Όταν τα πράγματα σοβαρεύουν ...όταν έχουμε να κάνουμε με οικονομικό πόλεμο, ένα βιολογικό σαμποτάζ σε μια διαμετακομιστική αποθήκη λαχανικών στην Γερμανία, κάνει την δοκιμαζόμενη αγορά της Ισπανίας να χάνει διακόσια εκατομμύρια ευρώ την εβδομάδα...κάνει την Ρωσία και τις Αραβικές χώρες να επιβάλουν εμπάργκο εισαγωγών , γενικά στα αγροτικά προϊόντα όλης της Ευρώπης.....

    Εύκολο δεν ήταν;....μερικές αμπούλες ενός βακτηριδίου που καλλιεργήθηκε σε εργαστήριο, δεν είναι εύκολα ανιχνεύσιμο από τα "αντιδραστήρια" των Γερμανών , που έχουν παράδοση στην εξιχνίαση όλων των παθογόνων , από παλιά...ρεζιλεύεται ο πιο φερέγγυος Ευρωπαϊκός οργανισμός...οι Ισπανοί ζητούν αποζημιώσεις.....οι Ευρωπαίοι νιώθουν ΤΟΝ ΦΟΒΟ του πιθανού βιολογικού πολέμου , μετά τον οικονομικό....

    Το ερώτημα είναι :ποιος κερδίζει από όλα αυτά;

    Είναι φανερό πια σε όλους ότι "κάτι γίνεται"....

    ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;

    Ξέρει κανείς να μας απαντήσει;

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/06/2011 16:52:10

    Το συγκεκριμένο βακτήριο χρησίμευε και χρησιμεύει στη παραγωγή βιοκαυσίμου!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Strange Attractor 04/06/2011 16:54:48

      h__p://www.sciencedaily.com/releases/2008/01/080106202952.htm

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ Strange Attractor 04/06/2011 21:41:31

      Τα βακτήρια που χρησιμοποιούνται στην βιομηχανία μπορεί να είναι , και μάλλον είναι εργαστηριακά βακτήρια , έτσι δεν είναι;
      Και φύσει , εργαστηριακά βακτήρια , δεν κυκλοφορούν στα κέντρα διανομής κηπευτικών , και δη της Γερμανίας, με τους αυστηρότερους κανονισμούς υγιεινής τροφίμων στον κόσμο....εκεί που όλες οι παρτίδες εισαγόμενων κηπευτικών (ΟΛΕΣ) δίνουν δείγμα για εξέταση , για όλα τα πιθανά ενδεχόμενα , εισάγοντας ένα μικρό δείγμα, σε "αντιδραστήρια" ελέγχου ουσιών και μικροβίων....
      Το ότι αν πέρασε από τα σύνορα και δεν ανιχνεύτηκε είναι δείγμα ότι δεν υπήρχε το κατάλληλο "αντιδραστικό δείγμα" για τον εντοπισμό του, δλδ ΔΕΝ ήταν στον κατάλογο των πιθανών εχθρών προς εντοπισμό...αλλά μάλλον η "δουλειά" έγινε εντός της Γερμανίας, και σε ένα μέρος όπου η συγκέντρωση ανθρώπων είναι μεγάλη , από όλα τα μέρη της γης, με εξασφαλισμένη την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διάχυση.....

  3. polylitoikairoi avatar
    polylitoikairoi 04/06/2011 16:59:05

    Ο ιός δεν εξήχθη πιθανά με τα αγγούρια καθότι είναι ζωϊκης προέλευσης και δεν ενσοματώνεται σε φυτικό ιστό.
    Πιθανές αιτίες:
    1. με ζωϊκό λίπος να γυαλίστηκε καθότι όλα τα φρούτα της γυαλίζονται
    2. να υπήρχε τυχαία μέσα σε τελάρα
    3. να δημιουργήθηκε στην χώρα εισαγωγής........
    Αναρωτήθηκε κανείς το παι΄χνίδι με τα μεταλλαγμένα;
    Απο τις παρτίδες που εξήχθησαν γιατί δεν υπήρξε μόλυνση στην Ισπανία;
    Στα θερμοκήπια δεν υπάρχουν οικονομικοί μετανάστες; Κάποιος δεν μπήκε στον πειρασμό να φάει έστω ρε αδελφέ για μεσιμέρι.

    • κοινός γκνούς avatar
      κοινός γκνούς @ polylitoikairoi 04/06/2011 18:19:05

      Αυτοί είναι αναλώσιμοι! Δε μαθαίνει κανένας αν "ψοφήσουν"

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ polylitoikairoi 04/06/2011 21:45:25

      Ποτέ δεν χρησιμοποιείται ζωϊκό λίπος για γυάλισμα των φρούτων...η παραφίνη είναι το οικονομικότερο και ασφαλέστερο προϊόν , που χρησιμοποιείται παντού και πάντα και πάντα με μηχανικούς τρόπους, αλλιώς το κόστος θα είναι μεγαλύτερο από την αξία του προϊόντος...

  4. mymoodgm avatar
    mymoodgm 04/06/2011 22:15:23

    το πρώτο σκαλοπάτι για την εφαρμογή του νεοταξικού Codex Allimentarius!!! Θέλουν τον έλεγχο των τροφίμων και μάλιστα με τη συγκατάθεση των λαών!! Ε τώρα με τον φόβο του θανάτου και την υπόσχεση ότι θα επιβάλλουν συνθήκες υγιεινής σε τρόφιμα που θα ελέγχονται υποχρεωτικά απο τη νέα τάξη, οι λαοί θα συνεναίσουν, κι έτσι θα έχουμε εναν πανευρωπαικό νόμο τροφίμων!!!!

  5. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 04/06/2011 22:18:36

    Ο ΓΑΠ τούς τον κόλλησε όταν είχε πάει Γερμανία . Λέτε να κόλλησε σε εκείνο το τετατετ και την Αγγέλα;

  6. jopil avatar
    jopil 05/06/2011 01:24:40

    Παίδες,
    Αυτό που αντιμετωπίζουμε σήμερα, με την "νέα" εκδοχή του E.Coli, το
    έχουμε δημοσιεύσει το 2007 στο "ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ", σε άρθρο που είχαμε γράψει
    μαζί με τον Ιατρό, ολιστικό θεραπευτή, Νίκο Παπανδρέου, από όπου το
    έχει πάρει και το αναδημοσιεύει και το blog που ακολουθεί, αλλά και άλλα:
    http://olixnos.blogspot.com/2011/03/blog-post_30.html?zx=93a5ab75e3e65a86
    Διαβάστε το προσεκτικά, και ειδικά εκεί που αναφέρουμε για το τροποποιημένο
    βακτήριο E.Coli.
    Όσα αναφέρονται είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ επαληθεύσιμα. Δέστε τα link και τις παραπομπές.

  7. Γιώργος avatar
    Γιώργος 05/06/2011 02:15:06

    Φυτευτό είναι το βακτήριο ...Το ποιός το έβαλε θα αποδειχθεί κάποια στιγμή

  8. anonymos avatar
    anonymos 05/06/2011 03:48:07

    Ειναι φοβερό πως η αμορφωσιά μπορεί να φερει την καταστροφή!

    Αυτοί που απορούν που βρεθηκε αυτο το εξαιρετικα “σπανιο“ βακτηριο e. coli, αν ειχαν βγαλει το λυκειο θα ηξεραν οτι ειναι μερος της χρωριδας του παχεως εντερου ολων των ζωων. Αυτη την ωρα δισεκατομυρια e. coli ειναι μερος τη
    ς πεπτικης σας αλυσιδας και παραγουν για σας βιταμινη Κ.

    Καθολου δυσκολο να βρεθει στο φαι σας. Αν πιασετε ενα αυγο (θυμηθειτε απο που βγενει...) που δεν εχει αποστειρωθει εξωτερικα, αν ο παραγωγος βαλει φρεσκια κοπρια αντι για χωνεμενη η με χιλιαδες αλλους τροπους το βακτηριο μπορει να φτασει στο πιατο σας. Αλλα και παλι ειναι μικρη η πιθανοτητα να σας βλαψει. Σε καθε περιπτωση αν πλυνουμε φρουτα και λαχανικα και οτι ειναι μαγειρεμενο δεν υπαρχει κινδυνος.

    Και αν οι γερμανοι δεν βρηκαν απο που ξεκινησε δεν ειναι λογω σπανιοτητας φυσικα, αλλα επειδη υπαρχει παντου.

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ anonymos 05/06/2011 13:09:04

      :) :) Το θυμάμαι από τη σχολική βιολογία! Μου έκανε κι εμένα εντύπωση που το ανέφεραν όλοι ως "σπάνιο" αλλά σκέφτηκα πως μάλλον εγώ δε θα τα θυμόμουν καλά.

    • Ένας avatar
      Ένας @ anonymos 05/06/2011 15:34:25

      μεταλλαγμένο E.Coli σου λέει κάτι;

      • anonymos avatar
        anonymos @ Ένας 08/06/2011 16:10:54

        Ναι μου λέει. Ακόμα και μεταλλαγμένο να είναι δεν είναι με μορφή Φρανκενστάιν όπως ίσως φαντάζεσαι. Υπάρχει η πιθανότητα να είναι πιο επικίνδυνο υπό προϋποθέσεις όπως υπάρχει και η πιθανότητα να είναι πιο ακίνδυνο. Εξαρτάται για τι προορίζεται.

        Αλλά αφού έτσι είναι τα αυθαίρετα σενάρια, ας υποθέσουμε ότι είναι πιο επικίνδυνο. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι είναι και αθάνατο και ούτε θα πολλαπλασιαστεί χωρίς τροφή! Άν κάποιος ακολουθεί τους κανόνες υγιεινής δεν θα καταφέρει να φτάσει στον οργανισμό του σε τέτοιον αριθμό ώστε να μην είναι μια απλή υπόθεση ρουτίνας για το ανοσοποιητικό να το εξολοθρεύσει.

        Και αν βλέπετε σενάρια βιολογικού πολέμου(!) σας πληροφορώ ότι κανείς δεν είναι τόσο αφελής ώστε να σου επιτεθεί με ένα μεταλλαγμένο βακτήριο που μπορείς να το πολεμήσεις με το σαπούνι σου! (και ούτε καν αντί-αντιβακτηριδιακό σαπούνι) Αν ήθελε θα σου έστελνε ένα μεταλλαγμένο ιό, και φυσικά σε μεγάλες ποσότητες. Δεν θα σου έδινε την ευκαιρία να τον πολεμήσεις με το όπλο του ή να φτιάξεις εμβόλια... Θα μιλούσαμε για χιλιάδες νεκρούς όχι 19(!). Προφανώς όμως κανείς δεν θα πάρει τέτοιο πολιτικό, ηθικό και οικονομικό ρίσκο να χρησιμοποιήσει τέτοια όπλα σε καιρό ειρήνης. Υπάρχουν πολύ αποτελεσματικότερα και "νόμιμα-ηθικά" όπλα (πχ βλέπε ΔΝΤ).

        Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, πριν πούμε την άποψη μας για ένα θέμα και ασπαστούμε τα πιό ακραία σενάρια καταστροφής, βοηθάει καμιά φορά να κάνουμε έστω και ένα γρήγορο ξεσκόνισμα σε μια εγκυκλοπαίδεια. Είναι πολύ χρησιμότερο από το να λέμε αυτά που ακούσαμε στο Χόλιγουντ ή στην τηλεόραση. Όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί έχουμε καταντήσει πολύ αμερικανάκια και όλα αμάσητα τα καταπίνουμε.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/06/2011 05:18:19

    βιολογικές καλλιέργειες; Αειφόρος ανακύκλωση απο κακάκια;

    Στις ΗΠΑ πριν από λίγα χρόνια κάτι τέτοιο δεν είχαν από μεξικάνικους μαϊντανούς ή πρασινάδες;

    • Γερμανός avatar
      Γερμανός @ archaeopteryx 05/06/2011 06:19:19

      Εσύ μην χάσεις να πεις την κακία σου.
      Για εμένα μάλλον τα αιολικά θα φταίνε, ακόμα δεν το κατάλαβες?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Γερμανός 05/06/2011 13:42:27

        Όχι, για αυτό δεν φταίνε τα αιολικά... Φταέι που δεν έχουν βάλει οι Νότιοι Ευρωπαίο Siemens Water Treatment. We have soluutions...χαχχαχάαα μπες στην ιστοσελίδα τους... χαμός, καθαρίζουν και e coli

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/06/2011 05:19:32

    νερό από ανακύκλωση;

  11. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 05/06/2011 11:15:37

    Διάβαζα το άρθρο και λέω κάπου την έχω ξανακούσει την ιστορία, κάπου την έχω ξανακούσει...Και που την είχα ξανακούσει ή μάλλον ξαναδεί; Σε επεισόδιο του CSI Miami αυτής της σεζόν!Καρμπόν το στόρυ λέμε!Εκεί βέβαια αποδείχτηκε ότι πίσω από τη μόλυνση με το μεταλλαγμένο E.Coli κρυβόταν εταιρεία μεταλλαγμένων τροφών. Φυσικά ο CEO συνελλήφθη και δικαστηκε.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/06/2011 22:35:32

    γερμανικά, πράσινα , βιολογικά, αειφόρα, οργανικά bean sprouts.Ώμα φυτρωμένα φασολάκια, για φρουτοοικολόγους και οπαδούς των τριχωτών ποδιών και του ανύπαρκτου αποσμητικού. Χαχαχαχαχάααα. Οι Ισπανοί δεν θα χαίρονται καθόλου.