Antinews: Η ανανέωση συνεχίζεται
17/03/2014 00:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Antinews: Η ανανέωση συνεχίζεται

Όταν, πριν από ένα μήνα παρουσιάσαμε τη νέα μορφή του Antinews οι αντιδράσεις ήταν ανάμεικτες. Από την μια μεριά ενθουσιασμός και εγκωμιαστικά σχόλια, από την άλλη επιφυλάξεις, ακόμα και δυσαρέσκεια, σε μια κατηγορία αναγνωστών. Αν και οι αρνητικές γνώμες ήταν λίγες σε σχέσεις με τις θετικές, δεν τις απορρίψαμε και στον ένα μήνα της λειτουργίας του νέου site, διαπιστώσαμε κι εμείς ότι η μορφή έπρεπε να απλοποιηθεί ώστε να μην μπερδεύεται ο αναγνώστης και να είναι πιο εύκολη η πρόσβαση στα άρθρα και τις κατηγορίες.

Η βασική αλλαγή είναι ότι επαναφέρουμε στην κορυφή της σελίδας την επιλογή των βασικών άρθρων της ημέρας. Με την κίνηση απλώς του ποντικιού στις φωτογραφίες, αλλάζουν τα θέματα.

Αλλάξαμε επίσης τα χρώματα, για να μοιάζει περισσότερο στο προηγούμενο σχήμα, μπας και σταματήσουν να γκρινιάζουν μερικοί φίλοι και αναγνώστες.

Οι αλλαγές θα συνεχιστούν και στις μέσα σελίδες και θα ολοκληρωθούν σύντομα.

Περιμένουμε όπως πάντα τις προτάσεις σας

Ευχαριστούμε

Antinews

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lestrange avatar
    Lestrange 17/03/2014 01:16:35

    ΕΜΠΡΟΣ...ΠΙΣΩ!

  2. Μεταφραστής avatar
    Μεταφραστής 17/03/2014 01:59:23

    Αρκεί να μπορεί να βρίσκει κανείς τα παλαιά άρθρα,κατά τα άλλα καλή συνέχεια στις μεταρρυθμίσεις.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Μεταφραστής 17/03/2014 08:04:11

      Λίγη υπομονή, ετοιμάζουμε μια καταπληκτική μηχανή αναζήτησης

  3. Αποστολης Χ avatar
    Αποστολης Χ 17/03/2014 03:28:42

    Πολυ καλυτερο τωρα...

  4. Δρυς avatar
    Δρυς 17/03/2014 07:02:56

    Όντως πιο λειτουργικό τώρα. Αλλά αν δεν ενημερωθεί με όλα τα παλαιότερα άρθρα, δεν αποκαθίσταται και η εμπιστοσύνη των αναγνωστών. Θέλω τα παλαιά άρθρα, γιατί όπως εσείς λέτε "τα γράφαμε τότε", να λέμε και εμείς "να τι γράφατε τότε". Στην τελική, αν δε γίνεται να μεταφερθεί όλος ο παλαιός ιστοχώρος, μπορείτε να κάνετε μια συνηθισμένη κίνηση, σε ένα subdomain, π.χ. old.antinews.gr να φιλοξενείται το παλαιό site.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Δρυς 17/03/2014 08:13:07

      Λίγη υπομονή, υπάρχουν τα παλιά άρθρα, αλλά η αναζήτηση μπορεί να γίνει μόνο με τον τίτλο. Αυτό διορθώνουμε τώρα στην μηχανή αναζήτησης όπως είπα προηγουμένως

  5. Vesper avatar
    Vesper 17/03/2014 07:20:44

    Τώρα ακόμη καλύτερα

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 17/03/2014 07:44:11

    Αριστα. Να δημοσιεύονται και όλα τα σχόλια που δεν είναι υβριστικά, όχι μόνο αυτά που θέλετε να διαβάζετε.

  7. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 17/03/2014 07:50:52

    Πολύ καλίτερη και λειτουργικότερη η νέα μορφή. Συνεχίστε την προσπάθεια. Χρειάζονται και οι καλοπροαίρετοι "γκρινιάριδες"

  8. Μεγάλες στιγμές. avatar
    Μεγάλες στιγμές. 17/03/2014 08:16:13

    Αντε να περασει και στο κομμα τωρα η ανανεωση...καλημερα

  9. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 17/03/2014 08:35:47

    Πολυ καλλιτερο και πιο ευχρηστο το νεο layout

  10. Ted avatar
    Ted 17/03/2014 09:02:19

    Το σημαντικότερο για βεβαία, καθ αυτό που σας κανείς να ξεχωρίζετε από τα υπόλοιπα sites, είναι ότι δεν χρησιμοποιείτε "teasers" στο news feed σας. Χρησιμοποιώ (όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι) κινητό για διαβάζω τα νέα μέσω RSS reader, και μπορώ να βλέπω το άρθρο ολόκληρο, και όχι μόνο τις πρώτες 2-3 σειρές, και αυτές κομμένες ακριβώς πριν το επίμαχο σημείο, ώστε να αναγκαστώ να φορτώσω ολόκληρο το άρθρο (μαζί με τις διαφημίσεις βεβαίως βεβαίως). Συνεχίστε ετσι.

  11. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 17/03/2014 09:21:16

    Η πρώτη εντύπωση ήταν εξαιρετική. Στη συνέχεια διαπίστωσα ότι τα θέματα ήταν λίγο...σκόρπια και δυσκόλευαν το διάλογο. Σοβαρά ποστ χάνονταν. Ήμουν όμως επιφυλακτικός να το κάνω θέμα σαν τον φούρνο του Χότζα. Αυτές τις μέρες ήμουν σίγουρος ότι κάτι έπρεπε να βελτιωθεί και θα έστελνα τις παρατηρήσεις μου. Με πρόλαβε όμως ό διαχειριστής. Πάντα έτοιμος Factor.

  12. cielo avatar
    cielo 17/03/2014 09:25:55

    Πολυ καλυτερο, μπραβο! Αλλα βρε παιδια, μια παρακληση, την γραμματοσειρα στα "Τελευταια σχολια" μηπως μπορειτε να την κανετε κι'αυτην bold? Δεν ειναι ευκρινης, τουλαχιστον για μερικους απο εμας που το βλεμμα μας επαψε προ πολλου να ειναι αετισιο.

    • gikon avatar
      gikon @ cielo 17/03/2014 22:29:57

      Ούτε καν γαριδίσιο. Έχεις δίκιο. Φάκτορα, φτιάξτε το. Οι πρεσβύωπες σε χαιρετούν.

  13. Νικόλαος Μπεχράκης avatar
    Νικόλαος Μπεχράκης 17/03/2014 09:27:35

    Σημαντικές βελτιώσεις , κυρίως στην εστιασμένη προβολή της βασικής θεματολογίας. Μού αρέσει.

  14. Asterix avatar
    Asterix 17/03/2014 11:22:19

    Καλημέρα Σαν εμφάνιση είναι εντάξει αλλά νομίζω χάνονται πολλά σχόλια

  15. Anonymnous avatar
    Anonymnous 17/03/2014 12:48:11

    Για το ονομα του Θεου αλλαξετε την γραμματοσειρα που χρησιμοποιείτε. Δεν ειναι καθολου ευχρηστη και δεν κανει για το web

  16. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 17/03/2014 14:01:20

    Καλύτερο πιο λειτουργικό.

  17. Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
    Συντηρητικός Δημοκράτης 17/03/2014 14:05:26

    Ρε παιδια γιατι δεν βαζετε το disqus να μπορουμε να σχολιαζουμε με μεγαλυτερη ευκολια ???? Κατα τα αλλα πολυ πιο λειτουργικη η νεα μορφη του site.

  18. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 17/03/2014 14:20:51

    Ναι , έγινε καλύτερο τώρα ! Πολύ καλή η δυνατότητα της επιλογής των βασικών άρθρων με την κίνηση πάνω στις φωτογραφίες . Και τα χρώματα , που θυμίζουν το παλιό , καλό antinews ! Αλλά και στη γραμματοσειρά , βλέπω βελτίωση . Είναι πιο '' μαζεμένη '' τώρα και διαβάζεται πιο εύκολα . Το αποτέλεσμα είναι ένα εύχρηστο , κομψό και σοφιστικέ site . Συνεχίστε έτσι ! :)

  19. Γιατρός avatar
    Γιατρός 17/03/2014 15:06:20

    Μπράβο. Πολύ καλύτερη η νέα διάταξη. Να κανω δύο τρείς παρατηρήσεις κι αν θέλετε, σκεφτείτε τες. 1) Η ταχύτητα δημοσίευσης των σχολίων είναι ακόμη αργή και κάποιες φορές, πάρα πολύ αργή 2) Δεν εμφανίζονται στα άρθρα παρά συγκεκριμένοι σχολιαστές, με σχόλια συγγενούς ...ύφους. Παλιότερα ήταν πιο ελέυθερη η έκφραση. Η μονόχρωμη θεώρηση και ο αποκλεισμός της αντίθεσης, περιορίζει το ενδιαφέρον. 3) Το ΒΑΝ θα μπορούσε να ...περιοριστεί και ο διάλογος να γίνει πιο ζωντανός. Όσο και να μη σας ενδιαφέρει...εμπορικά η αύξηση των σχολίων που στο νέο σχήμα είναι κατά πάρα πολύ περιορισμένη σχετικά με το προηγούμενο Antinews, ενδιαφέρει εμάς που διαβάζουμε ακόμη και αν δεν γράφουμε συχνά. Όταν ξέρουμε ποιούς και τι ακριβώς θα διαβάσουμε, δεν υπάρχει λόγος καν να κοιτάξουμε..... Αυτά φιλικά, θεωρώντας οτι το 0 , 2 , 3 , 6 σχόλια ανά ανάρτηση ή οι 10 συγκεκριμένοι σχολιαστές που συνεχώς ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ γράφουν είναι πολύ λίγο και πολύ λίγοι για το Antinews. Κατά την άποψή μου αυτό οφείλεται στην ΑΦΑΙΡΕΣΗ του ενδιαφέροντος που η αχρείαστη και υπερβολική λογοκρισία επέφερε. Δικαίωμά σας, αλλά και λάθος σας. Ευχαριστώ.

  20. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 17/03/2014 21:08:58

    Καλύτερη γραμματοσειρά και καλύτερη εμφάνιση

  21. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 17/03/2014 21:53:53

    ΑΝΤΙ νά ᾿ναι καί ὅτι ἀνανέωση/μορφή τοῦ δώσεις Φάκτορα, τό διαβάζω . . .φανατικά

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Φωτεινή 17/03/2014 22:57:25

      +1000

    • Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
      Συντηρητικός Δημοκράτης @ Φωτεινή 18/03/2014 00:45:23

      Σωστο !

  22. partyman avatar
    partyman 17/03/2014 22:40:46

    σαφώς πολύ καλύτερο τώρα..πιο ανάλαφρο και ξεκούραστο για το μάτι..πιο εύκολο στην πλοήγηση έιχα γράψει ότι ήταν λίγο χαοτικό αλλά τώρα τα πράγματα διορθώνονται

  23. gikon avatar
    gikon 17/03/2014 23:08:24

    Γιατί όμως τόση ώρα για την ανάρτηση δύο σχολίων μου; Τι φταίει;

    • Factorx avatar
      Factorx @ gikon 18/03/2014 00:29:30

      Κι αυτό τι είναι;

      • gikon avatar
        gikon @ Factorx 18/03/2014 07:27:40

        Miracolo!

  24. victoria (true) avatar
    victoria (true) 18/03/2014 16:23:06

    Μπράβο, όλο και καλύτερο!