#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/01/2012 23:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Νέρων Γεώργιος Ανδρέα Παπανδρέου Γερμανικός"



"Νέρων Γεώργιος Ανδρέα Παπανδρέου Γερμανικός" - κατά το "Νέρων Κλαύδιος Καίσαρ Αύγουστος Γερμανικός" - θα μπορούσε να είναι ο τίτλος του εξώφυλλου με το οποίο κυκλοφόρησε το Foreign Policy.

Το παγκόσμιο σπίτι καίγεται και βλέπουμε τον ΓΑΠ με ένα σπίρτο στο χέρι, τονΣαρκοζί, τον Κάμερον, τη  Μέρκελ, τον Ομπάμα, τον Τζιαμπάο να τρέχουν να σωθούν και την Λανγκάρντ να κρατάει τον πυροσβεστήρα. Θα μπορούσε να ήταν κι έτσι αν ο ΓΑΠ ήταν αυτόβουλος ...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 05/01/2012 23:39:57

    Το Qualis artifex pereo θα το ακούσουμε πολιτικά ή θα πρέπει να αναμένουμε την αρωγή κάποιου Επαφρόδιτου;

  2. αυτοβουλος avatar
    αυτοβουλος 05/01/2012 23:43:46

    Καλα δειχνει καθαρα..τον ρολο που επαιξε ο γιωργακης.
    Και βαζει στην εικονα και τον ομπαμα,με τον τζιαμπαο,για να κρυψει την πραγματικη αληθεια της..foreign polisy..
    "βαλαμε τον γιωργακη, να καψει την ελλαδα,για να διαλυσουμε την ευρωπη.

  3. rally monkey avatar
    rally monkey 05/01/2012 23:52:38

    αναμενουμε και τα απομημνημονευματα του στοχαστη
    με τιτλο I VLACUDIUS

  4. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 06/01/2012 00:11:12

    Γιατί συκοφαντείται για μια ακόμη φορά ο Μέγας Νέρων; Ποιός αποδεικνύει ότι αυτός έκαψε τη Ρώμη; Για το λόγο αυτόν τον αγαπούσαν οι απλοί (πληβείοι) Ρωμαίοι, που γνώριζαν ότι οι senatores και οι πατρίκιοι είχαν κάνει τη βρωμοδουλιά αυτή, μαζί με το "Ρωμαίο πολίτη" Paulus);
    Ο καλύτερος παραλληλισμός του ΓΑΠ (όπως και άλλων προθύμων, πρασίνων, φαιών, κυανών, κεντροαριστερο-ροδόχροων, οικο-πρασινωπών) θα ήταν με τους εκθεμελιωτές του Ελληνικού Πνεύματος Θεοδόσιο Α', Αρκάδιο, Ιουστινιανό.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γιαγκούλας 06/01/2012 01:51:50

      Ρίξε και μια σπονδή τώρα!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Γιαγκούλας 06/01/2012 09:06:01

      Πολύ Δαυλό και Ελλάνιον Ήμαρ διαβάζεις. Διάβασε και λίγο Φιλοκαλία και μετά να μας πεις αν όντως υπήρξε καταστροφή του ελληνικού πνεύματος ή αντίθετα δημιουργική ενσωμάτωση, εμπλουτισμός και πνευματική σύνδεσή του με τον χριστιανισμό

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Γιαγκούλας 06/01/2012 14:50:19

      Ο Νέρων είναι δεδομένο ότι δεν έβαλε την φωτιά αλλά από την άλλη είναι και τελείως αβάσιμο να λες ότι την έβαλαν οι χριστιανοί.
      Σε μία πόλη με σχεδόν 1 εκ. πληθυσμού σε πολύ μικρή έκταση, πολλά ξύλινα σπίτια, τις οροφές όλες των κτιρίων ξύλινες και υποδομές σημερινού τρίτου κόσμου δεν ήταν δύσκολο να συμβεί ένα τέτοιο ατύχημα.

  5. firiki2010 avatar
    firiki2010 06/01/2012 00:57:15

    Μπα , το Foreign Policy; Αυτό που τον ανέδειξε πέρυσι ανάμεσα στους 100 "global thinkers" (θέση 79);; Πόσο γρήγορα αλλάζουν τα πράγματα!!!! Για να δούμε τι θα λένε του χρόνου αυτοί που τον κατέταξαν στους ήρωες του 2011! Αλήθεια το βραβείο Quadriga για τη " δύναμη της ειλικρίνειας" του το πήρε πίσω ο Ακερμαν;;

  6. karamanlikos avatar
    karamanlikos 06/01/2012 12:08:10

    Το παγκόσμιο "σπίτι" περιλαμβάνει: πολιτικούς, οικονομικούς παράγοντες και λαούς. Εδώ βλέπουμε τους πολιτικούς και τους λαούς που εκπροσωπούν να προσπαθούν να σώσουν τον καιόμενο κ@λο τους!
    Είναι, προφανές, ότι αυτοί που είναι απ' έξω είναι οι "Σορος" και το εργαλείο τους, δηλαδή, ο Γιωργάκης που έβαλε τη φωτιά και οι Έλληνες που πληρώνουν την απληστία της αποδοχής του "λεφτά υπάρχουν"...

  7. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 06/01/2012 12:21:16

    Ο Νερών , μέσα στην τρελίτσα του ,τουλάχιστον, αποδεδειγμένα, ΑΓΑΠΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

    Ακριβώς το αντίθετο απο τους GAP/NAP!

  8. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 06/01/2012 12:26:32

    Βέβαια ,αν είναι αυθεντικό το εξώφυλο ,αυτό που θα κρατήσει ο ΓΑΠ είναι το καμάρι πως απεικονίζεται μαζί με τους μεγάλους ηγέτες του πλανήτη, μαζί ακόμα και με τον Mr President!

    Θα το σκανάρει και θα το προσθέσει στο βιογραφικό του, για όταν επιστρέψει στην πατρίδα του να βρεί δουλειά!

    Δοκιμασμένο σύστημα! Κάτι ήξερε ο Ηρόστρατος!

  9. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 06/01/2012 16:09:29

    η Λαγκάρντ τον πυροσβεστήρα;Λίγο χλωμό!Ως Γαλλίδα ή ως ΔΝΤ;

  10. ΙΑΣΩΝ avatar
    ΙΑΣΩΝ 06/01/2012 16:28:15

    ΕΛΠΙΖΩ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΠ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ.

  11. δημης avatar
    δημης 06/01/2012 20:19:05

    ΣΥΓΝΩΜΗ....ΝΕΡΩΝ ΗΗΗΗΗΗΗΗ΄ Λ Ε Ρ Ω Ν;;;;;;;;;

  12. kapavita avatar
    kapavita 07/01/2012 12:03:44

    Όπως και στην πραγμαρική Ιστορία ενώ κατηγορείται ο Νέρων για την πυρκαγιά, την φωτιά την είχε βάλει ο Απόστολος των Εθνών Σαούλ, Σαύλος, Παύλος κοκ. Έτσι και εδώ, ενώ την φωτιά την έβαλαν οι ίδιοι Αμερικάνοι, για να παραπλανήσουν δείχνουν, ποιον;.....τον "αγαθό"!

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ kapavita 07/01/2012 21:27:17

      Τι βολικο ρε καπαβιτα.
      Σε κοβω για μεγα Ιστοριοφιφη,αν και στην πραγμαρικη ζωη την Ιστορια την γραφουν Ιστορικοι και οχι Υστερικοι.
      Φιλικα.

      • kapavita avatar
        kapavita @ Δικερως 09/01/2012 07:54:20

        Αγαπητή "Δίκερως" καλά τα λες, την ιστορία την γράφουν ιστορικοί και όχι υστερικοί σαν κι αυτούς που έγραψαν το παραμύθι ό,τι ο Νέρων έκαψε την Ρώμη. Κατά τα άλλα....Αντί να σταυροκοπιέσαι γονατιστή, άνοιξε κανένα βιβλίο να μάθεις την πραγματική ιστορία και όχι αυτήν που σου σερβίρουν οι υστερικοί.

        • Οικονόμου Ιωάννης avatar
          Οικονόμου Ιωάννης @ kapavita 09/01/2012 11:53:27

          Αγαπητέ kapavita, θά μπορούσατε νά μάς αναφαίρεται τίς πηγές σας καί από πότε χρονολογούνται γιά νά τό ερευνήσουμε καί εμείς νά διαφωτηστούμε;

    • tripaki avatar