#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2012 14:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Μαζί τα φάγαμε.gr"



Αν μη τι άλλο, παραμένει σταθερός στις απόψεις του ο Θεόδωρος Πάγκαλος. Και το δείχνει με έργα! Πριν λίγο καιρό είχε ανακοινώσει την κυκλοφορία ενός e-book με την ονομασία «Μαζί τα φάγαμε», με προφανές περιεχόμενο. Τώρα, πάει ένα βήμα παραπάνω ανεβάζοντας την ιστοσελίδα mazi-ta-fagame.gr, όπου οι πολίτες μπορούν να αναρτούν προσωπικές τους εμπειρίες… αλληλοφαγώματος.

«Ζητούμε από τους πολίτες με την τεχνική crowdsourcing να μας στείλουν επώνυμα, ή ανώνυμα, την ιστορία τους μέσω του δικτυακού τόπου mazi-ta-fagame.gr. Στο βιβλίο θα δημοσιευθούν οι πιο αντιπροσωπευτικές ιστορίες ανώνυμα» διαβάζει κάποιος στην ιστοσελίδα, στην οποία, επίσης,  μπορεί κανείς να βρει επεξηγήσεις για το περιεχόμενο και το σκοπό του επερχόμενου βιβλίου του κου Πάγκαλου.

Στην ιστοσελίδα ήδη έχουν αναρτηθεί διάφορες καταγγελίες και ιστορίες πολιτών, ενώ υπάρχουν στιγμές που ο server στον οποίον έχει ανέβει «κλατάρει»  από τον αριθμό επισκεπτών!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 02/08/2012 14:45:14

    Και ακόμα είναι πεσμένο το site! Δεν ξέρω αν είναι marketing stunt, φτηνιάρικος server ή όντως έχει μπει τόσος κόσμος!

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/08/2012 14:50:19

    Πρόλαβα και επισκέφθηκα τη σελίδα νωρίτερα (τώρα έχει "πέσει", ίσως και αποσυρθεί). Πρόκειται για κατάσταση σκάλες χειρότερη ακόμα κι από τα πιο αναξιόπιστα blogs. Ο καθένας στέλνει ό,τι θέλει, όπως θέλει, και -κυρίως- χωρίς την παραμικρή τεκμηρίωση. Θα έλεγα ότι είναι ο παράδεισος του κάθε κακοήθους και του κάθε κοινωνικού αυτοματιστή. Για να φανταστεί κάποιος το μέγεθος της προχειρότητας, δημοσιεύτηκε "ιστορία" τριών (3) αράδων, με τίτλο "κλοπή γραφικού υλικού σε σχολείο". (Προφανώς αυτός που την έστειλε δεν ήξερε καν ότι λέμε "γραφική ύλη" και όχι "γραφικό υλικό".)

    Αν ο χοντροπάγκαλος βασίσει και το υπό έκδοση βιβλίο του σε τέτοιες "ιστορίες", καταλαβαίνει κάποιος εκ προοιμίου τι... αξιοπιστία θα έχει

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/08/2012 15:05:25

    www.mazitafagame@hotmonoisasklaite.gr

  4. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 02/08/2012 15:21:46

    Yπάρχουν όμως τόσα κρατικοδίαιτα νούμερα σε αυτή τη χώρα που θα κάνει ρεκόρ πωλήσεων να είσαι βέβαιος.

  5. irida avatar
    irida 02/08/2012 16:12:34

    Να μας πει ο ίδιος πρώτα πόσα έφαγε . Να μας πει πόση ασφάλεια δικαιούται και πόση διαθέτει.Γιατί αν έχει πέντε και δικαιούται ένα πρόσωπο, τότε τρώει σε βάρος μας, ακόμα. Το σημαντικότερο όλων; Να γράψει σε βιβλίο, όχι μόνο αυτός, το σπουδαίο έργο που επιτέλεσε όλα τα χρόνια που τον συντηρούσε ο ελληνικός λαός. Με λεπτομέρειες, για να χουμε και στοιχεία( όχι πως δεν μπορούμε να βρούμε). Να δούμε πως καινοτόμησε, πόσο καινοτόμησε και πόσο μπρος ή πίσω πήγε η χώρα με το έργο που έχει επιτελέσει. Τέλος πάντων να ξέρουμε αν άξιζε το..ψωμί του ή έστω το παντεσπάνι του..Όλοι να το κάνουν αυτό. Κι έτσι όταν πεθάνει, πάντα έρχεται η ώρα για όλους, να ξέρουμε τι θα αναφωνήσουμε: χάθηκε ένας μεγάλος άνθρωπος ή κάτι άλλο.Ό,τι προαιρείται ο κάθε πολίτης.

    • Κώστας τουρίστας. avatar
      Κώστας τουρίστας. @ irida 02/08/2012 16:53:32

      ..Γιατί συμφωνώ μαζί σου!!!! Μα τελείως σου λέω.

  6. LYKOYRGOS avatar
    LYKOYRGOS 02/08/2012 16:21:15

    ...ΑΦΟΥ ΦΑΓΑΜΕ ΚΑΛΑ, Γ.... ΤΟ ΛΑΟ ΚΑΛΑ, ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΑΜΕ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΓΙΝΑΜΕ ΣΥΝΩΝΥΜΟ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ.... ΒΓΑΛΑΜΕ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟ, ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ... ΝΑ ΠΕΡΟΠΑΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΛΑΟ....

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 02/08/2012 16:34:56

    Φοβερό! Κυκλοφορεί σε T-Shirt, η απάντηση στο αλήστου «Μαζί τα Φάγαμε»
    (photo credit: 3.bp.blogspot.com) http://bit.ly/P9wsqt

  8. LYKOYRGOS avatar
    LYKOYRGOS 02/08/2012 18:29:04

    ... ΑΦΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΤΙ, ΞΕΣΧΙΣΑΝΕ ΤΟ ΛΑΟ, ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ, ΚΑΝΑΝΕ ΤΗ ΜΠΑΖΑ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΤΡΙΣΕΓΓΟΝΑ, ΜΠΛΕΞΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ «ΧΡΗΣΙΜΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ» ( ΤΟΥΣ ΔΩΣΑΝΕ ΤΑ ΨΙΧΟΥΛΑ, ΠΟΥ ΕΠΕΦΤΑΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ, ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ) ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ... ΤΩΡΑ ΧΟΡΤΑΣΜΕΝΟΙ, ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ «ΑΤΥΧΕΙΣ» ΧΡΗΣΙΜΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ...
    ΕΜ ΣΕ Γ,,,, ΣΕ ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΩ ΚΙΟΛΑΣ...
    ΑΠΙΘΑΝΟΙ ΤΥΠΟΙ, ΓΙΑ ...

  9. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 03/08/2012 12:53:52

    Όταν ήμουν φοιτητής, ένας καθηγητής έκανε την εξής ερώτηση:
    "Ποιος είπε το όχι, ο Λαός ή ο Μεταξάς;" Ασφαλώς η σωστή απάντηση ήταν ο Μεταξάς. Αν αυτός έλεγε το "Ναι" κανένας άλλος δεν θα μπορούσε να πει το όχι.

    Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το πασοκ. Αν οι πρωθυπουργοί, οι υπουργοί, τα κομματικά στελέχη του πασοκ δεν εξέθρεφαν την διαφθορά, αν δεν έκαναν 500.000 προσλήψεις το 80', αν δεν εισήγαγαν την ισοπέδωση και την αναξιοκρατία παντού, ΤΟΤΕ και να ήθελε κάποιος απλός πολίτης να είναι διεφθαρμένος, δύσκολα θα τα κατάφερνε.

    Όπως λέει ο λαός μας το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Το κεφάλι του πασόκ πάντα ήταν βρωμερό και δυσώδες. Η προσπάθεια λοιπόν του Παγκάλου να εξομοιώσει την ευθύνη του πασόκ και του πολιτικού συστήματος γενικότερα, με αυτήν του απλού ψηφοφόρου είναι γελοία και ανέντιμη.

    Ας ζητούσε ο κόσμος διορισμούς. Ας ζητούσε ρουσφέτια. ΑΣ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΡΕΙΧΑΝ ΕΦΟΣΟΝ ΗΤΑΝ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ.