#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/11/2011 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χωρίς Σχόλια


...εκείνος ο διαγωνισμός μάλλον για τον επανασχεδιασμό στα παγκάκια στην Αθήνα δεν προέβλεπε να κοιμούνται επάνω τους άστεγοι άνθρωποι.

Ενόψει των Χριστουγέννων, ο δήμος Αθηναίων ξήλωσε τα παγκάκια της πλατείας Κλαυθμώνος, για να μην βρίσκουν καταφύγιο εκεί οι άστεγοι.

Ας ελπίσουμε να μην τους κόψουν το ρεύμα...

Βανζέτι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. manos avatar
    manos 29/11/2011 11:43:18

    Τώρα που το "χαράτσι" θα αποσυνδεθεί από την ΔΕΗ και θα γίνει μόνιμο ως φόρος, θα δούμε πολλούς συμπολίτες στα παγκάκια.
    Σκεφτείτε μόνο τι θα γίνει με την αύξηση των αντικειμενικών αξιών.
    Πρέπει όλοι μαζί να ενώσουμε τις φωνές μας για να καταργηθεί αυτός ο δυσβάσταχτος φόρος. Ούτε εξαιρέσεις, ούτε ΔΕΗ, ούτε τίποτα.
    ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ.
    Ακούς Αντώνη? Δεν αντέχουμε άλλο.

  2. σίγουρος avatar
    σίγουρος 29/11/2011 11:56:32

    Είδατε ο Καμίνης; Είναι ένας άνθρωπος με αισθητική.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ σίγουρος 29/11/2011 20:23:40

      Έτσι ακριβώς. Μετά από έξι δεκαετίες διοίκησης του δήμου από την επάρατο, λαϊκίστικη δεξιά, βρέθηκε ένας ανώτερος άνθρωπος με καλλιέργεια για να αποδώσει στους Αθηναίους την εικόνα που πραγματικά αξίζουν. Οι μπρούτοι, άξεστοι προκάτοχοι δεν μπορούσαν να συνειδητοποιήσουν τι κακό έκαναν στη διεθνή εικόνα των Αθηνών οι άστεγοι, και τους άφηναν να αλωνίζουν. O, mon Dieu! Tres banal!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 29/11/2011 20:24:04

        διόρθωση: έξι τετραετίες

  3. The Saint avatar
    The Saint 29/11/2011 12:19:54

    Δεν καταλαβαίνω...
    Εδώ δεν έχουν σπίτι να μείνουν, πιθανότατα δεν έχουν και να φάνε, αν θα τους κοπεί το ρεύμα στην πλατεία θα τους μαράνει...?

    • The Saint avatar
      The Saint @ The Saint 29/11/2011 12:24:31

      Οσο για το σήξωμα στα παγκάκια...
      Εμ βέβαια, στους Λουδοβίκους δεν αρέσει η εικόνα της ασχήμιας που οι ίδιοι δημιουργούν...

  4. φωνη avatar
    φωνη 29/11/2011 15:28:55

    http://www.greekarchitects.gr/gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1/%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AC%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-10%CE%B7-triennale-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85-id1784

    • alakran avatar
      alakran @ φωνη 29/11/2011 20:47:44

      φωνή,
      αν σε ενδιαφέρει το θέμα, δες και εδώ:

      http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=earth%20cal&source=web&cd=1&ved=0CB0QFjAA&url=http%3A%2F%2Fcalearth.org%2F&ei=8CfVTvX_I8_54QS9uJikAQ&usg=AFQjCNEVzGDtumv5YUQKpUWeWGNzyMTHmQ&cad=rja

      • φωνη avatar
        φωνη @ alakran 29/11/2011 21:10:26

        Ναι με ενδιαφέρουν, είναι λίγο πειραματικά ακόμα, αλλά έχουν κάποιες δυνατότητες.
        Ωραίο το link σου. Δες και το παρακάτω είναι ένα από αυτά που αναφέρει το πρώτο κείμενο, αλλά δεν το απεικονίζει Είναι το κατάλυμα από ομπρέλες.

        http://www.designboom.com/weblog/cat/9/view/2938/kengo-kuma-umbrella-house.html

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ φωνη 29/11/2011 23:16:05

      Και οι παλετες χρήσιμες.
      h__p://www.tinypallethouse.com/
      h__p://www.tinyhousedesign.com/2010/05/21/tiny-pallet-house-eco-village/

  5. νεφέλη avatar
    νεφέλη 29/11/2011 15:30:05

    Συγκλονιστική η εικόνα από την σημερινή Αθήνα....
    Ενοχλητική ...για όσους φρόντισαν, να φτάσουν εκεί συμπατριώτες μας, χρεωμένοι... Ενοχλούν, φαίνεται, οι τύψεις ... αφού τα διαφυγόντα στην Ελβετία ... οδηγούν σε αυτές τις εικόνες!!!
    Συγκλονιστική η τρυφερότητα κι η ζεστασιά, που τελικά μόνο ένα αδέσποτο ξέρει, να δώσει..., όταν οι "ευαίσθητοι, προοδευτικοί, πολιτισμένοι..." άρχοντες, μαζεύουν τα παγκάκια.....!

    Τελικά φαίνεται, ο πολιτικός πολιτισμός κι η πολιτιστική αισθητική όλων αυτών, αφορά μόνο τους.... φοροδιαφεύγοντες!

    • Lampros avatar
      Lampros @ νεφέλη 29/11/2011 15:46:08

      Συγκλονιστική εικόνα πραγματικά.
      Σε κάνει να σκέφτεσαι, πώς όταν εχεις χάσει τα πάντα, αυτό που θα ειναι εκεί για να σου προσφέρει μια αγκαλιά, ένα στηριγμα, μια συντροφιά, μπορεί να ειναι ένα αδέσποτο που επέλεξε να σε ακολουθήσει για να μοιραστεί την μοναξιά του και το φόβο του το καημένο.

      • juliet avatar
        juliet @ Lampros 29/11/2011 21:37:42

        Αν εχεις δώσει αγάπη σ' αδέσποτο και έχεις νοιώσει την ευγνωμοσύνη του τότε η εικόνα αυτή είναι μαχαιριά .Δυό πλάσματα με την ίδια μοίρα ,παρατημένα και κυνηγημένα .........Δινουμε απο το υστέρημά μας κόντρα στα θηρία που προσπαθούν να ισοπεδώσουνε τις ευαισθησίες μας και την ανθρωπιά μας.

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/11/2011 15:48:05

    Αντ΄αυτού φαντάζομαι, θα δημιουργηθούν κέντρα που να μπορούν ν' ανακουφίσουν την ανθρώπινη απελπισία..διότι τα ποσά πλέον είναι αντιστρόφως ανάλογα...όσο περισσότερο δημοκρατικό κι ευνομούμενο θέλει να δείχνει το κράτος τόσο συρρικνώνει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια...
    ΥΓ: Με συγκίνηση καταθέτω την απίστευτη προσφορά απλών και φτωχών ανθρώπων προς το Χαμόγελο του Παιδιού..άνθρωποι που, πραγματικά από το υστέρημά τους, θέλησαν να δώσουν αυτές τις μέρες πραγματικό χαμόγελο σε κάποιες αθώες ψυχές...!

  7. juliet avatar
    juliet 29/11/2011 18:47:56

    H κατάσταση απελπιστική,οι δρόμοι γέμισαν πόνο,δυστυχία και δεν ξέρεις το αύριο τι θα φέρει για τον καθένα από μας.
    Προχθές ήμουνα στη τράπεζα ,προς βόρεια μεριά,στο διπλανό ταμείο μιά κυρία ρωτά την υπάλληλο πόσα που βάλανε ;2380 της απάντησε .Μου κάνανε κρατήσεις 300 αυτό το μήνα και 300 τον προηγούμενο της αποκρίνεται και δεν μιλάμε μη μας κόψουνε και απ΄αυτά!Κάνετε υπολογισμό και θα δείτε τι σύνταξη έπαιρνε.Λέτε να ήτανε του ιδιωτικού τομέα;
    Πιστεύετε ότι κάποιος απ΄αυτούς θα σκύψει στο πεινασμένο;Οχι δεν θα δώσει γιατί δεν θέλει να χάσει ....το λούστρο του,άλλοστε οι άδειες ψυχές μόνο με ευρώ γεμίζουν .

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/11/2011 20:13:56

    Μια "λεπτομέρεια": ο "κοινωνικά ευαίσθητος" Καμίνης έχει βάλει επικεφαλής της δημοτικής αστυνομίας τον ακρονεοφιλελεύθερο Αβραντίνη, αντιπρόεδρο του αποκόμματος Μάνου. Τυχαίο; Δε νομίζω!

  9. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 29/11/2011 20:15:07

    Να τις χαίρεται τέτοιες εικόνες ο διεθνιστούλης ανθρωπιστής κ. Καμίνης...

    Και για να το ελαφρύνουμε λιγάκι: 10 σχόλια στο Χωρίς Σχόλια!!!!

  10. danaos avatar
    danaos 29/11/2011 20:28:10

    Φυσάει βοριάς και παγωνιά,
    κουλουριασμένος στο παγκάκι τουρτουρίζεις.
    Δεν έχεις σπίτι ούτε γωνιά,
    είσαι σπουργίτι αλητάκι και γυρίζεις.
    Δεν έχεις άνθρωπο στη γη,
    ούτε δυο χείλη να σου πουν ζεστή κουβέντα,
    για σένα στέρεψε η πηγή
    κι η ατυχία σου μονάχα έχει ρέντα.


    Ένα δάκρυ καυτό και κυλά,
    η καρδιά σου κλειστή δε μιλά,
    σκάβει λούκι ρυτίδας βαθύ,
    πριν να πέσει στη γη να χαθεί.
    Ένα δάκρυ σταγόνα μικρή
    όλη σου η ζωή σου η πικρή,
    μοναχός σου το πίνεις κι αυτό,
    έτσι είναι γραφτό.


    Πέφτουν νιφάδες στις σκεπές
    και στο ωχρό, το παγωμένο πρόσωπο σου.
    Πάλι όμως τίποτα δε λες
    και υπομένεις στωικά το ριζικό σου.
    Ξέρω μονάχα τι ζητάς,
    ένα απάγκιο, λίγη ζέστη, ένα χάδι
    και ένα χέρι να κρατάς,
    που φύλακας σου θα 'ναι μέσα στο σκοτάδι.

    • juliet avatar
      juliet @ danaos 29/11/2011 21:09:56

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Το να μπορείς να αγγίζεις τη ψυχή του πονεμένου είναι δώρο Θεού.
      Tο ύφος μιας μουτζουρωμένης μέρας
      μη δούμε ξανά
      Πούπεφταν στους δρόμους τα κορμιά
      κι' έτριζαν τα κόκκαλα γυμνά
      άλάδωτοι τροχοί .απ΄την πείνα..
      Σκετελωμένοι σκελετοι ,
      στα σκουπίδια στιβάζονται οι νεκροί.
      Μουτζουρωμένη μέρα.
      Που γέμισεν ο ουρανός απ΄των παιδιών
      το κλάμα....
      Που στο βυσταρούδι ακουμπούσε η μάννα το βυζί
      να ξεγελάη,δεν είχαν γάλα οι μαστοί,
      κι έβλεπε δίπλα τ΄άλλο της παιδί
      να ξεψυχάει,
      και δεν μπόργε κοντά του να συρθεί.
      Κ Α Τ Ο Χ Η....
      Χίλιοι άνθρωποι θα κυνηγούσαν ένα μυρμήγκι
      αν τόβλεπαν να κουβαλάει ένα σπυρί
      γιατί άξιζε όλου του κόσμου το φλουρί.
      Γονατισμένο στο δρόμο το παιδί,
      με λαχτάρα στα σκουπίδια να κοιτάει
      καμμιά σταφίδα ,κάνα κόκκαλο μη βρεί...
      Σκελετωμένοι σκελετοί περνούν οι άνθρωποι σκυφτοί.
      Με σφιγμένη την καρδιά κι έξω ακούγεται βαργιά
      η μπότα του κατακτητή. Κ Α Τ Ο Χ Η.

  11. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 29/11/2011 20:41:41

    "....Ὁ μπάρμπα-Γιαννιὸς ἐστηρίζετο ὄρθιος εἰς τὸν παραστάτην. Ἐδοκίμασε νὰ εἴπῃ τὸ τραγούδι του, ἀλλ᾿ εἰς τὸ πνεῦμα του τὸ ὑποβρύχιον, τοῦ ἤρχοντο ὡς ναυάγια αἱ λέξεις:

    «Γειτόνισσα πολυλογοῦ, μακρύ-στενὸ σοκάκι!...»

    Μόλις ἤρθρωσε τὰς λέξεις, καὶ σχεδὸν δὲν ἠκούσθησαν. Ἐχάθησαν εἰς τὸν βόμβον τοῦ ἀνέμου καὶ εἰς τὸν στρόβιλον τῆς χιόνος.

    - Καὶ ἐγὼ σοκάκι εἶμαι, ἐμορμύρισε... ζωντανὸ σοκάκι.

    Ἐξεπιάσθη ἀπὸ τὴν λαβήν του. Ἐκλονήθη, ἐσαρρίσθη, ἔκλινε καὶ ἔπεσεν. Ἐξηπλώθη ἐπὶ τῆς χιόνος, καὶ κατέλαβε μὲ τὸ μακρόν του ἀνάστημα ὅλον τὸ πλάτος τοῦ μακροῦ στενοῦ δρομίσκου.

    Ἅπαξ ἐδοκίμασε νὰ σηκωθῇ, καὶ εἶτα ἐναρκώθη. Εὕρισκε φρικώδη ζέστην εἰς τὴν χιόνα.

    «Εἶχαν οἱ φωτιὲς ἔρωτα!... Εἶχαν οἱ θηλιὲς χιόνια!»

    Καὶ τὸ παράθυρον πρὸ μιᾶς στιγμῆς εἶχε κλεισθῆ. Καὶ ἂν μίαν μόνον στιγμὴν ἠργοπόρει, ὁ σύζυγος τῆς Πολυλογοῦς θὰ ἔβλεπε τὸν ἄνθρωπον νὰ πέσῃ ἐπὶ τῆς χιόνος.

    Πλὴν δὲν τὸν εἶδεν οὔτε αὐτὸς οὔτε κανεὶς ἄλλος. K᾿ ἐπάνω εἰς τὴν χιόνα ἔπεσε χιών. Καὶ ἡ χιὼν ἐστοιβάχθη, ἐσωρεύθη δυὸ πιθαμάς, ἐκορυφώθη. Καὶ ἡ χιὼν ἔγινε σινδών, σάβανον.

    Καὶ ὁ μπάρμπα-Γιαννιὸς ἄσπρισεν ὅλος, κ᾿ ἐκοιμήθη ὑπὸ τὴν χιόνα, διὰ νὰ μὴ παρασταθῇ γυμνὸς καὶ τετραχηλισμένος, αὐτὸς καὶ ἡ ζωή του καὶ αἱ πράξεις του, ἐνώπιον τοῦ Κριτοῦ, τοῦ Παλαιοῦ Ἡμερῶν, τοῦ Τρισαγίου."

    Ἀλέξανδρος Παπαδιαμάντης - Ὁ Ἔρωτας στὰ χιόνια

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Τιγράνης 29/11/2011 20:48:02

      +1000 για την επιλογή..πολυαγαπημένος πολλών από μας...

  12. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar