#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/10/2010 23:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χρονοταξιδιώτης



Ένα από τα πλέον αγαπημένα μου θέματα εδώ και πάρα πολλά χρόνια, ίσως το πιο αγαπημένο απ`όλα,  είναι τα ταξίδια στο χρόνο.  Κάποτε μάλιστα έγραψα και μερικά ανάλογα διηγήματα, που  έχουν δημοσιευτεί σε ελληνικό περιοδικό!

Πέρα όμως από την επιστημονική  φαντασία, το ζήτημα της δυνατότητας του ταξιδιού στο χρόνο αποτελεί και αντικείμενο της σοβαρής φυσικής, με πολλές εξελίξεις και προεκτάσεις. Εδώ όμως δεν θέλω να μιλήσω για αυτές, αλλά για κάτι άλλο. Μπορεί και πιο ενδιαφέρον.

Σήμερα λοιπόν, έπεσα  πάνω σε μια είδηση που κάνει το γύρο του διαδικτύου, και που κατά τη γνώμη μου είναι, αν μη τι άλλο, άκρως ενδιαφέρουσα. Το ίδιο φαντάζομαι πως θα  πιστεύει και ο φίλος μου ο Γιάννης Φαίλτωρ. Για τον Ροδινό και τον Θράκα δεν ξέρω. Λίγο πιο προσγειωμένους τους κόβω…

Ο Ιρλανδός George Clarke, που χαρακτηρίζει τον εαυτό του φανατικό θαυμαστή του Charlie Chaplin, έκανε μια πραγματικά εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, και ολίγον τι … τρομακτική ανακάλυψη.

Παρακολουθώντας τα εξτρά μιας dvd ταινίας του Chaplin,  The Circus, που γυρίστηκε το 1928, είδε κάτι που δεν μπόρεσε να χωνέψει. Όπως δεν μπόρεσα να το χωνέψω και εγώ όταν το είδα.

«Το πήγαινα μπροστά και πίσω, το εστίαζα ξανά και ξανά, το μεγέθυνα, το έπαιζα αργά… αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ακριβώς βλέπω», λέει ο 33χρονος, που μελετάει και αναλύει το συγκεκριμένο κομμάτι της κινηματογραφικής ταινίας εδώ και ένα χρόνο!

Στη σκηνή λοιπόν για την οποία συζητάμε, φαίνεται να περπατά στο πεζοδρόμιο μια εύσωμη ηλικιωμένη γυναίκα, φορώντας παλτό και καπέλο,  με τεράστιες πατούσες, κρατώντας κάτι μυστηριώδες στο αυτί της, και μιλώντας σε αυτό ή στον εαυτό της. Σε κάποια φάση μάλιστα γυρίζει το κεφάλι για λίγο προς τη κάμερα, και φαίνεται καθαρά πως μιλάει, μόνη της.

Μια σκηνή που εδώ και μερικά χρόνια είναι καθημερινή, αλλά που το 1928 φαντάζει απίθανη, αφού δεν υπήρχαν …. κινητά τηλέφωνα. Θυμίζω και διευκρινίζω, ότι το απόσπασμα είναι από τα εξτρά της ταινίας, και δεν δείχνει ηθοποιούς ή σενάριο, αλλά πραγματικούς ανθρώπους που έτυχε να περνούν εκείνη την ώρα έξω από συγκεκριμένο σινεμά του Χόλυγουντ, όπου έκανε πρεμιέρα το φιλμ του Chaplin.

Ο Clarke ανέβασε στο YouTube ένα σχετικό βίντεο, το οποίο πάει για ρεκόρ θεάσεων. Κάποιες εξηγήσεις για τη παράξενη σκηνή, θέλουν τη γυναίκα να κρατάει ακουστικό βαρηκοΐας, αλλά βέβαια αυτό δεν εξηγεί το γιατί θα πρέπει και να μιλάει σε αυτό!

Όποιος επιθυμεί μπορεί να δει το βίντεο εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=Y6a4T2tJaSU&feature=aso

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonimos avatar
    anonimos 28/10/2010 23:25:34

    http://balafara.blogspot.com/2010/10/1928.html

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ anonimos 28/10/2010 23:39:27

      Που είναι η απάντηση ρε φίλε ανώνυμε; Ερώτηση θέτει και το μπλογκ που λίνκαρες. Διαφήμιση θέλεις να μας το κάνεις;

      • Balafara Hunter avatar
        Balafara Hunter @ Strange Attractor 29/10/2010 08:05:33

        Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, δεν έβαλα εγώ το link, για να διαφημίσω το blog μου.

        Και επί της ουσίας, (κοιτάζοντας αρκετές φορές το τελευταίο καρέ), η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν κρατάει τίποτα.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/10/2010 23:34:33

    Με άντρα μοιάζει αυτή πάντως, τα χαρακτηριστικά είναι αντρικά και το χέρι τεράστιο, ίσως έτσι εξηγούνται και τα μεγάλα παπούτσια. Αλλά ίσως να πάσχει από ελεφαντίαση ή ακρομεγαλία, αν είναι γυναίκα.

    Μαύρο κινητό τηλέφωνο δεν διακρίνεται στο χέρι καλά.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/10/2010 23:40:56

    Και γιατί δεν επιχειρείς να μας δώσεις μια απάντηση να ξεστραβωθούμε, βρε παραμορφωμένε εσύ;

  4. Γλίτσας avatar
    Γλίτσας 28/10/2010 23:53:55

    Ανώνυμε η βλακεια που σε δέρνει είναι μεγαλύτερη και απο τα πελώρια παπουτσια της χοντρης με το κινητό. Αει πάγαινε.

    • anonimos avatar
      anonimos @ Γλίτσας 28/10/2010 23:59:29

      Γλίτσα παρεκτρέπεσαι
      Κοίτα νικ , μπλιαχ

  5. Μακκις Friss Τσιαβόλο avatar
    Μακκις Friss Τσιαβόλο 29/10/2010 01:17:31

    Ειναι το Nokia 35X στα 21G. Καλό μοντέλλο !!

    Αυτό το μοντέλλο πρωτοκυκλοφόρησε το 2065. Ημουν παιδάκι και το θυμάμαι οταν ειχε βγει στην αγορά.

    Η κυρία ειναι χρονοταξειδιώτης , και μάλιστα ερχεται απο πιο μακρυνό μέλλον απο οσο φαντάζεσται. Επίσης δεν ειναι η μόνη. Υπάρχουν και αλλοι πολλοί, χρονοταξειδιώτες, οπως και εγώ.

    Καιρός να συνηθίσετε στην ιδέα οτι κυκλοφορούμαι ανάμεσά σας.

  6. Γλίτσας avatar
    Γλίτσας 29/10/2010 01:25:59

    Αν κρινω από την ορθογραφία σου Μάκκις μάλλον εξωγήινος είσαι.

    • Μακκις Friss Τσιαβόλο avatar
      Μακκις Friss Τσιαβόλο @ Γλίτσας 29/10/2010 05:04:42

      Γλίτσα,

      στο μελλον ετσι θα γραφετε και εσεις !!!

      • lelos avatar
        lelos @ Μακκις Friss Τσιαβόλο 29/10/2010 09:40:17

        Kalo

  7. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 29/10/2010 01:34:46

    Στο τέλος της σκηνής με την κυρία, κουνάει κάπως τον δείκτη και τον μέσο...

    Εκεί "χαλάει" λίγο η αίσθηση ότι κάτι κρατάει και νομίζεις ότι ξύνεται ή κάτι τέτοιο...

    Ενδιαφέρον πάντως!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ (A)θανάσης 29/10/2010 01:36:58

      Ναι αλλά μιλάει κανονικά!!! Σε ποιον; Τρελή είναι;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ (A)θανάσης 29/10/2010 01:38:20

      Το "εξυπνάδες" πήγαινε σε άλλους.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ (A)θανάσης 29/10/2010 01:38:33

      Μπορεί να μιλάει στον κύριο που πέρασε πριν (Ωχ! ακούστηκα σαν το δαιμονάκι τώρα...)

      Ή όντως να είναι τρελή....

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/10/2010 01:35:51

    Η απορία παραμένει. Περί τίνος πρόκειται; Ξέχωρα από εξυπνάδες, καμιά απάντηση υπάρχει;

  9. Dan avatar
    Dan 29/10/2010 01:39:21

    Καλα τα extra που τα βρήκε; Καναν τότε extra;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Dan 29/10/2010 01:47:10

      Προφανώς η εταιρία που έβγαλε το ντιβιντι συμπεριέλαβε επίκαιρα κλπ από το προμόσιον της ταινίας τότε. Δεν αμφισβητείται η σκηνή, ούτε το αυθεντικό των εξτρά. Το θέμα είναι περί τίνος πρόκειται;

      • Dan avatar
        Dan @ Strange Attractor 29/10/2010 01:52:48

        Πσιτ, άμα θέλω να συζητήσω μ@@@@κίες βραδυάτικα πάω στο εσοτερικα, δεν κάθομαι εδώ, κατάλαβες;

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ Dan 29/10/2010 02:01:32

          Απορώ γιατί δεν έφυγες ακόμα...

        • Γλίτσας avatar
          Γλίτσας @ Dan 29/10/2010 14:06:33

          Άντε γεια χλεχλέ Dan-γκα ντάνγκα.

  10. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 29/10/2010 02:00:54

    Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι κάτι κρατάει, επιμένω σε αυτό. Η τελευταία σκηνή που σβήνει σιγά σιγά στην επόμενη, και είναι η πιο αποκαλυπτική και ουσιαστική, δείχνει να ανοίγει λίγο το χέρι...

  11. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 29/10/2010 02:05:23

    Ας υποθέσουμε ότι είναι "χρονοταξιδιώτης". Με ποιόν μιλούσε στο κινητό;; Σε κάποιον στο μέλλον; Τι δίκτυο κινητής τηλεφωνίας χρησιμοποιούσε;; κλπ, κλπ...

    Η υπόθεση του "χρονοταξιδιώτη" θέτει πολλά περισσότερα προβλήματα απ' όσα λύνει. Αρα είναι μία μάλλον κακή, αν όχι γελοία υπόθεση.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Professor Moriarty 29/10/2010 09:04:32

      Αν είναι, που λογικά δεν πρέπει να είναι, δεν θα μπορούσε να συνεννοείται με κάποιον άλλο συνταξιδιώτη της με γουόκι τόκι, χωρίς ανάγκη υποδομής; Μόνο δυο συσκευές αρκούν.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Strange Attractor 29/10/2010 10:59:19

        Επειδή η τεχνολογία του γουόκι-τόκι ήταν λίγο -πολύ εφικτή το 1928, η ιστορία λέει ότι αναπτύχθηκε στα μέσα της δεκαετίας του '30, τότε ίσως μπορείς να απαλλαγείς από την περίπλοκη υπόθεση του χρονοταξιώτη και να πεις ότι ήταν κάποιοι πρωτοπόροι που πρώϊμα πειραματιζόταν με ένα είδος γουόκι-τολκι. Αλλά και αυτό το βρίσκω τραβηγμένο από τα μαλλιά. Υπάρχουν χιλιάδες πιό απλές εξηγήσεις που δεν εμπλέκουν χωροχρονικές ανωμαλίες και τρελούς εφευρέτες.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Strange Attractor 29/10/2010 10:59:42

        Επειδή η τεχνολογία του γουόκι-τόκι ήταν λίγο -πολύ εφικτή το 1928, η ιστορία λέει ότι αναπτύχθηκε στα μέσα της δεκαετίας του '30, τότε ίσως μπορείς να απαλλαγείς από την περίπλοκη υπόθεση του χρονοταξιώτη και να πεις ότι ήταν κάποιοι πρωτοπόροι που πρώϊμα πειραματιζόταν με ένα είδος γουόκι-τολκι. Αλλά και αυτό το βρίσκω τραβηγμένο από τα μαλλιά. Υπάρχουν χιλιάδες πιό απλές εξηγήσεις που δεν εμπλέκουν χωροχρονικές ανωμαλίες και τρελούς εφευρέτες...

  12. zonitis avatar
    zonitis 29/10/2010 10:17:33

    Ο γιος μου παντως που σπουδαζει φυσικη μου ειπε οτι δεν ειναι δυνατον να ταξιδευσεις στο παραλθον, μονο στο μελλον. Μην με ρωτατε γιατι, δεν καταλαβα. Αν αυτη η κυρια ειναι χρονοταξιδιωτης τοτε εχει ταξιδεψει στο παρελθον, αρα, κατα τα λεγομενα του γιου μου, αδυνατο. Δεν εχω ομως και καμμια εξηγηση τι κραταει στο χερι της και τι ακριβως κανει. Εμενα προσωπικα με συνεπηρε η ιδεα των χρονοταξιδιων

    • Γλίτσας avatar
      Γλίτσας @ zonitis 29/10/2010 14:07:32

      Δεν λες του γιου σου να μας το εξηγησει και σε μας μπας και το καταλάβουμε. Μας ενδιαφέρει πολύ.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/10/2010 12:19:31

    Πές μας καμιά απ τις χιλιάδες απλές εξηγήσεις. Ειλικρινά.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Strange Attractor 29/10/2010 12:23:51

      Εγώ πάντως το μόνο λογικό που σκέφτομαι αυτή τη στιγμή είναι ότι κάποιος αλλοίωσε ψηφιακά την εικόνα...post production editing το λένε νομίζω.

      χα...

      Τα άλλα που σκέφτομαι πρέπει να ανατρέξω σε άρθρα περί στρατιωτικής τεχνολογίας.

  14. sawas avatar
    sawas 29/10/2010 12:23:00

    Η θεωρεία μου.....

    Από τα ρούχα συμπεραίνω πως κάνει κρύο.
    Υποθέτω πως η γυναίκα έχει πρόβλημα πχ. Ωτιτιδα και κρατάει κάτι για να διατηρήσει το αυτί της ζεστό.....

    Δεν φαίνεται να μιλεί σε όλη την διάρκεια, παρά μόνο στο τέλος όπου (μάλλον) βλέπει έναν γνωστό της και ίσως τον χαιρετάει.

    Τέτοια ταξίδια συμβαίνουν στο Hollywood (δες: Twelve Monkeys)

  15. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 29/10/2010 15:14:02

    Ότι έχει πονόδοντο, ότι ενδεχομένως κρύβεται από την κάμερα και μονολογεί, ότι βάζει το χέρι για να μην την γνωρίσει ο πρώην εραστής της και ταυτόχρονα τον καταριέται, ότι μόλις την τσίμπησε σφήκα στο μάγουλο, κλπ, κλπ. Τι καθόμαστε και λέμε τώρα ....