#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2012 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χιλιάδες Γάλλοι υπέρ ομοφυλόφιλων



Δεκάδες χιλιάδες Γάλλοι βγήκαν στους δρόμους του Παρισιού την Κυριακή για να διαδηλώσουν υπέρ των γάμων αλλά και το δικαίωμα υιοθεσίας παιδιών από ομοφυλόφιλους. Οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για 60.000- 150.000 άτομα, τα οποία έδειξαν την υποστήριξή τους στις μεταρρυθμίσεις που ετοιμάζει η κυβέρνηση.

Οι διαδηλωτές, εν μέσω μουσική τζαζ και ρυθμούς ντραμ, φώναζαν συνθήματα του τύπου «ελευθερία, ισότητα, αξιοπρέπεια» και «το μίσος δεν είναι οικογενειακή αξία». Εκτός από το Παρίσι, διαδηλώσεις έγιναν και σε άλλες πόλεις.

Δημοσκόπηση της εφημερίδα Journal de Dimanche δείχνει ότι το 60% των Γάλλων υποστηρίζει τους γάμους ομοφυλόφιλων, αλλά μόνο το 46% υποστηρίζει και την υιοθεσία. Νόμος της σοσιαλιστικής κυβέρνησης, που αναμένεται να περάσει στα μέσα του 2013, θα νομιμοποιήσει τους γάμους ομοφυλόφιλων και τις υιοθεσίες, αλλά όχι και την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Παρόλα αυτά, αριστεροί υπουργοί της κυβέρνησης Ολάντ σκοπεύουν να προσθέσουν και αυτή την δυνατότητα στο νόμο.

Μετά την ψήφιση του νόμου, η Γαλλία θα γίνει η 12η χώρα που νομιμοποιεί τους γάμους ομοφυλόφιλων, κάτι που έχουν κάνει ήδη Αργεντινή, Βέλγιο, Καναδάς, Δανία, Ισλανδία, Ολλανδία, Νορβηγία, Πορτογαλία, Νότιος Αφρική, Ισπανία και Σουηδία. Τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια στη Γαλλία έχουν ήδη το δικαίωμα να εγγράφουν τη σχέση τους ως πολιτική ένωση.

Ομάδες που αντιτίθενται στον νόμο ετοιμάζουν μεγάλη αντιδιαδήλωση στις 13 Ιανουαρίου στο Παρίσι, λίγο πριν ο νόμος παρουσιαστεί στο κοινοβούλιο.

http://www.dw.de/thousands-demonstrate-in-support-of-gay-marriage-in-france/a-16458372

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 17/12/2012 13:50:13

    Η Γαλλία είναι 50-60 εκατ. άνθρωποι .
    Τώρα........ 50-60 χιλ. είναι υπερ των λούγκρα....... δεν λέει απολύτως τίποτα.
    Αλλοίμονο αν το παραφύσει υποστηρίζεται από ανθρώπους, είναι υποστήριξη του ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΥ από .........άνθρωπο.
    Η μέγιστη επί γης ΑΝΩΜΑΛΙΑ .

  2. enas αριστος avatar
    enas αριστος 17/12/2012 15:03:48

    Αν δεν εγκριθεί ο γάμος για κάθε σεξουαλική προτίμηση ή βίτσιο,(πχ. τριγωνικός ή πολυγωνικός γάμος, αιμομικτικός, σαδομαζοχιστικός κλπ), ο γάμος των γκέυ θα είναι μια ακόμα κοινωνική ανισότητα που εξυπηρετεί το πελατειακό πολιτικό κράτος. Οι Γάλλοι πολιτικοί εξαγοράζουν τις ψήφους των γκέυ νομιμοποιώντας την ανωμαλία τους . Τουλάχιστο οι Ελληνες πολιτικοί τις εξαγοράζουν διορίζοντάς τους, αντί να τους στέλνουν στον ΟΑΕΔ που άλλωστε δεν έχει λεφτά...
    Ποιό είναι άραγε πιό επικίνδυνο για το ανθρώπινο γένος?

  3. panos2 avatar
    panos2 17/12/2012 16:51:33

    γαμος των γκευ...οκ ως εδω αλλα το αλλο βημα πιο ειναι?
    να υιοθετουν παιδια?δεν θα επιτρεψω ποτε ουτε εγω ουτε η ΕΛληνικη κοινωνια

    καπου υπαρχουν και ορια

  4. Γιώργος Π. avatar
    Γιώργος Π. 17/12/2012 18:38:42

    Ο ορισμός της μετάλλαξης της έννοιας "πρόοδος".
    Ακόμα και στις αντιλήψεις των ανθρώπων, η πρόοδος δεν μπορεί να είναι συνυφασμένη με μη υγιείς καταστάσεις, με παραφύσει βιολογικές αποκλίσεις.
    Άλλο πράγμα η απαίτηση να μην αντιμετωπίζονται με ρατσισμό, εντελώς άλλο πράγμα η επιβολή της δικής τους "αλήθειας" ως φυσικού νόμου που δεσμεύει πχ ορφανά παιδιά να μεγαλώνουν σε αντίστοιχο περιβάλλον, που σίγουρα θα τα επηρεάσει ως προς τις σεξουαλικές προτιμήσεις τους.
    Και ποιος μου λέει πως αύριο-μεθαυριο δεν θα βρεθούν υποστηρικτές της κτηνοβασίας σε μακροεπίπεδο, και αντίστοιχων νομικών απαιτήσεων;
    Όσο προοδεύουμε με συστατικά που επί της ουσίας είναι προσχηματικά και κεκαλυμμένα με προοδευτική χρυσόσκονη άλλο τόσο η ευρηματικότητά μας θα περιορίζεται σε αυτού του είδους τις "επαναστατικότητες".

    Υ.Γ Μερικοί πολιτικοί πάντως είναι "τραβάτε με και ας κλαίω".
    Είναι επικουρικές αυτές οι συγκεντρώσεις για να τηρούνται τα προσχήματα της ...πίεσης, και να φτιαχτεί ο "νόμος" στα δικά τους μέτρα και σταθμά.
    Αλήθεια οι παιδεραστές το δικαιούνται ακόμα το επίδομα που είχε προβλεφθεί;

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/12/2012 21:14:52

    Δείτε στον υπερδεσμό τη φωτογραφία με το ανήλικο αγοράκι που κρατά το πανώ που γράφει "Ψ..ή μέσα στον κ...ο ή όχι, θέλουμε ισότητα στα δικαιώματα"...Ντροπή!
    http://fr.novopress.info/128356/manifestations-homosexualistes-mobilisation-moindre-que-les-manifestations-pour-les-droits-de-lenfant/
    Και το ρεπορτάζ, βέβαια, δεν λέει κουβέντα για τις διαδηλώσεις που έγιναν στη Γαλλία υπέρ των οικογενειακών αξιών και όπου συμμετείχαν και έγχρωμοι γάλλοι υπήκοοι και που μάλλον ήταν και πιο μαζικές από τη χτεσινή συγκέντρωση. Αφήνω που προσπάθησαν να προβοκάρουν τις συγκεντρώσεις των χριστιανών με το πρακτορίστικο "φεμνιστικό" γκρουπ Femen.

  6. Νικήτας avatar
    Νικήτας 18/12/2012 21:57:20

    Η διαστροφή της διαστροφής και μίσος απέναντι στην γυναίκα.

  7. Ρηνα avatar
    Ρηνα 19/12/2012 10:33:58

    Οταν η ανθρωπινη φυση αποκτηνωθει τοτε θα δουμε οχι μονο τετοια φαινομενα η κτηνοβασιας που ανεφερθη παραπανω αλλα νομιμοποιηση της παιδικης σεξουαλικης κακοποιησης και σοδομιτικους νομους που θα υποχρεωνουν πχ τον πατερα να παει με τη κορη κοκ. Σας φαινονται απιθανα; Οταν πριν λιγα χρονια μας προειδοποιουσαν οι πνευματικοι ανθρωποι για τους ομοφυλοφιλους δασκαλους στα σχολεια μας και το προτυπο που θα προβαλλουν στα παιδια μας μας φαινοταν ουτοπικο.Σημερα ειναι μια πραγματικοτητα.Και οσοι εχετε μικρα παιδια, γνωριζετε ποσο θελουν να μιμουνται τους δασκαλους τους σε ολα.
    Στη τηλεοραση κανεις δεν μπορει να προχωρησει αν δεν...... μεχρι που καποιος παντρεμενος προσφατα πρωϊνος παρουσιαστης ενοιωσε την αναγκη να διευκρινησει οτι ειναι.....φυσιολογικος.
    Η εισβολη ανθρωπων με το......κουσουρι, στη Βουλη ειναι επιεικως επικινδυνη και εξυπηρετει σκοπιμοτητες.
    Τελος για να θιξω και τη θρησκευτικη αποψη κατα τους πατερες η ομοφυλοφιλια ειναι αυτο που ο Θεος βδελυσσεται περισσοτερο γιατι προσβαλει ευθεωε το θελημα Του που επλασε μονο δυο φυλα.
    Τα υπολειμματα των Σοδομων υπαρχουν ακομα στο Ισραηλ και τιποτα δεν φυτρωνει εκει, παροτι οι Ισραηλιτες κατορθωσαν να σπειρουν ακομα και την ερημο....

  8. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 19/12/2012 19:16:00

    Ο καθένας με το πόνο του..