#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2012 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υποκατάστατο του σεξ το... internet!



Απίστευτα είναι τα συμπεράσματα έρευνας της Boston Consulting Group που δείχνουν την «αφοσίωση» του μέσου Αμερικανού στον μαγικό κόσμο του ίντερνετ. Έτσι, το 77% των Αμερικανών δηλώνουν διατεθειμένοι να μην φάνε επί έναν χρόνο σοκολάτα  προκειμένου να μην χάσουν την πρόσβαση στο ίντερνετ, ένα 7% θα μπορούσε να μην κάνει μπάνιο για έναν χρόνο προκειμένου να «χάσει» τη σύνδεσή του κι ένα άκρως εντυπωσιακό 21% δηλώνει πως θα μπορούσε να απέχει από το σεξ για να μην χάσει την πρόσβαση στο Διαδίκτυο!!!

Το Internet συνεισφέρει περισσότερο στην αμερικανική οικονομία απ’ όσο ΟΛΗ η ομοσπονδιακή κυβέρνηση, με τις υπηρεσίες της και τους υπαλλήλους της! Για την ακρίβεια, ο κόσμος του διαδικτυακού επιχειρείν προσέθεσε, το 2010, το 4,7% στο σύνολο της αμερικανικής οικονομίας, στο ΑΕΠ της χώρας.

Τα στοιχεία αυτά αποκαλύπτoνται σε έρευνα της Boston Consulting Group που προσδιορίζει το συνολικό «τζίρο» στο ίντερνετ στα 684 εκατομμύρια δολάρια κατά την περασμένη οικονομική χρήση, την ίδια ώρα που η αντίστοιχη συνεισφορά της ομοσπονδιακής κυβέρνησης των ΗΠΑ άγγιζε μετά βίας τα 625 εκατομμύρια δολάρια.

Μόνον στον κλάδο των λιανικών πωλήσεων, το ηλεκτρονικό εμπόριο, το e-commerce, αντιστοιχεί στο 5% των συνολικών πωλήσεων αγαθών και υπηρεσιών στις ΗΠΑ το 2010. Μιλάμε για κύκλο εργασιών μεγαλύτερο εκείνων της εκπαίδευσης, της αγροτικής παραγωγής, ακόμα και του κλάδου οικιστικών κατασκευών. Με δυο λόγια οι Αμερικανοί ξόδεψαν πέρυσι περισσότερα χρήματα στο ίντερνετ παρά σε ανεγέρσεις νέων κατοικιών!!!

Κι αυτό είναι το λιγότερο: η αποκαλυπτική έρευνα της BCG κατέδειξε απίστευτα στοιχεία:

Ο μέσος Αμερικανός ξοδεύει ετησίως στο ίντερνετ περί τα 3.000 δολάρια, εκ των οποίων τα 472 αφορούν μόνον στο κόστος συνδρομής-χρήσης και στα χρήματα που είναι διατεθειμένος να πληρώσει για να βελτιώσει το επίπεδο των παρεχομένων υπηρεσιών. Δηλαδή πληρώνει περίπου 500 δολάρια κάθε χρόνο για να έχει σύνδεση ίντερνετ  και για να αγοράζει νέες συσκευές, νέα applications και διάφορα γκατζετάκια που του εξασφαλίζουν πιο γρήγορη και πιο καλή πρόσβαση στο Διαδίκτυο!

Αναλογιστείτε τώρα πως η ίδια έρευνα καταδεικνύει ότι οι ΗΠΑ είναι μεν μια οικονομία που στηρίζεται ολοένα και περισσότερο στο ίντερνετ, αλλά όχι η πρώτη. Η Βρετανία έχει ένα εντυπωσιακό ρεκόρ με το 8,3% του ΑΕΠ της να προέρχεται από διαδικτυακές επιχειρήσεις και συναλλαγές, έπεται η Νότια Κορέα με ποσοστό 7,3% και ακολουθεί η Κίνα με 5,5%...

Το καλύτερο για το τέλος. Οι ειδικοί της Boston Consulting Group εκτιμούν πως το ίντερνετ και οι διαδικτυακές επιχειρήσεις θα αναλογούν στο 10% της συνολικής οικονομικής δραστηριότητας των 20 πλουσιότερων χωρών του πλανήτη (G20), μέχρι το 2016…

http://www.protothema.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dgd avatar
    dgd 20/03/2012 12:35:42

    ...και το γυμναστηριο:

    http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=1&articleID=14448&la=1

  2. occoultist avatar
    occoultist 20/03/2012 13:02:54

    Το σκέπτομαι σοβαρά να κόψω το ιντερνετ και να το ρίξω στο σεξ!!!!

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/03/2012 14:05:01

    Τί κόλλημα εἶναι αὐτό πού ἒχουν τόσοι πολλοί μέ τό Ίντερνετ! Ἀφήνω ἐγώ τήν γκρίνια τῆς γυναίκας μου γιά νά βλέπω Antinews...! Sex καί γκρίνια,δέν τ' ἀλλάζω μέ τίποτα!

    • airman avatar
      airman @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/03/2012 18:22:54

      Σεξ και γκρίνια ταυτόχρονα, διαδοχικά ή γενικά; Γιατί η πρώτη περίπτωση παρουσιάζει ένα ενδιαφέρον!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/03/2012 18:45:34

      Θα ήθελα να καταθέσω ένα επιστημονικό ερώτημα:
      Η ''γκρίνια'' λαμβάνει χώρα πριν ή μετά; (πρόσεξε Κυθήριε, μην απαντήσεις το ''μετά'')

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 20/03/2012 19:25:48

        Σέ πρόλαβα Εὒα κι ἒχω ἀπαντήση ἢδη,τρία σχόλια πιό κάτω...

  4. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 20/03/2012 18:25:20

    Αμα σε αφηναν οι γυναικες να τρως και πιτσα κατα τη διαρκεια του σεξ, τα πραγματα ισως να αλλαζαν...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΝΕΚΚ 20/03/2012 18:28:56

      Τό θέμα δέν εἶναι τί θά σ' ἀφήσουν νά κάνεις κατά τή διάρκεια τοῦ σέξι,ἀλλά τί θά σ' ἀφήσουν νά κάνεις μετά...,ὃπως... γλυκόλογα καί χαδάκια(στόν ὓπνο σου φυσικά)!

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/03/2012 18:25:27

    Καί διαδοχικά καί γενικά καί ὃποιο θέλεις πρώτα καί τ' ἂλλο μετά...

  6. juliet avatar
    juliet 20/03/2012 18:34:52

    Ανικανοποίητοι άνδρες ...!τι τραβάμε ....,μεταξύ μας και εγώ αφήνω την γκρίνια του άνδρα μου για να βλέπω Antinews!

    • romeo avatar
      romeo @ juliet 20/03/2012 18:42:25

      Είναι αισθησιακό το ... Antinews καλή μου;

      • julietta avatar
        julietta @ romeo 20/03/2012 18:48:13

        romeo ,romeo ........μερικές φορές .....

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 20/03/2012 18:46:59

      Ὑπάρχουν γυναῖκες πού ἀφήνουν τούς ἂντρες τους νά γκρινιάξουν;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • juliet avatar
        juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/03/2012 19:17:32

        Ναι.....εγώ .

        • tak avatar
          tak @ juliet 20/03/2012 19:25:46

          Τακ

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ juliet 20/03/2012 21:15:44

          ....άλλοι έχουν τ' όνομα και άλλοι τη χάρη?

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ juliet 20/03/2012 21:31:39

          Μη μασάς juliet..
          Ένας επιχειρηματίας αποφασίζει να περάσει το βράδυ του με ένα 18χρονο πιπίνι..σε μια κρίση ειλικρίνειας, στέλνει ένα φαξ στη σύζυγο και της λέει: ''θα καταλαβαίνεις ότι στα 54 χρόνια σου δεν μπορείς να ικανοποιήσεις κάποιες ανάγκες μου..γι' αυτό κι εγώ αποφάσισα να περάσω κάποιες ώρες με τη 18χρονη γραμματέα μου..μη στενοχωριέσαι σε παρακαλώ, θα επιστρέψω σπίτι λίγο μετά τα μεσάνυχτα..
          Όταν επιστρέφει, βρίσκει γράμμα από τη σύζυγο..'' σε ευχαριστώ για την ειλικρίνειά σου αλλά μην ξεχνάς ότι κι εσύ είσαι 54 χρόνων..την ώρα που θα διαβάζεις το γράμμα, θα είμαι με τον Κώστα, τον προπονητή μου στο τένις..είναι κι αυτός 18 χρονών όπως και η γραμματέας σου..σαν εξαιρετικός επιχειρηματίας και με τα καταπληκτικά μαθηματικά που ξέρεις, καταλαβαίνεις ότι είμαστε στην ίδια κατάσταση..με μια μικρή διαφορά: το 18 χωράει περισσότερες φορές στο 54 απ' ό,τι το 54 στο 18..φιλιά, μη με περιμένεις νωρίτερα από αύριο το μεσημέρι....

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ ΕΥΑ 20/03/2012 21:42:53

            Ήταν τρείς άντρες και συζητούσαν τώρα πως κάνουν την γυναίκα τους να τους πει αν τους απάτησε.
            Λέει ο ένας:
            - Εγώ πηγαίνω σπίτι το βράδυ μετά την δουλειά, ξαπλώνω στον καναπέ, ανοίγω την τηλεόραση και την ρωτάω:
            -Γυναίκα σήμερα με απάτησες!
            - Ποιός, εγώ άντρα μου; Θα έκανα ποτέ εγώ τέτοιο πράγμα;
            Τσαντίζομαι, σηκώνομαι, την βάζω κάτω, την πλακώνω στις μπουνιές, στο τέλος δεν αντέχει και μου λέει:
            - Σ απάτησα με τον Νίκο...
            Λέει ο δεύτερος άντρας:
            - Και εγώ τα ίδια ακριβώς κάνω. Την πλακώνω στις μπουνιές και στο τέλος λέει:
            - Σε απάτησα με τον Βασίλη...
            Λέει και ο τρίτος:
            - Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Πηγαίνω σπίτι, ξεντύνομαι, βάζω τις φόρμες, ανάβω το τσιγαράκι μου, βγαίνω στο μπαλκόνι, βλέπω την γειτόνισσα να απλώνει ρούχα και της φωνάζω:
            - Μαρία είσαι π…….α!!!
            Και αρχίζει αυτή μετά:
            - Εγώ είμαι π……α ή η γυναίκα σου που πηγαίνει με τον Κώστα, τον Μήτσο, τον Τάκη...

          • romeo avatar
            romeo @ dikefalosaitos 21/03/2012 07:47:37

            Για διάβασε τα ονόματα χωρίς άρθρα;

          • juliet avatar
            juliet @ ΕΥΑ 20/03/2012 21:49:42

            Δεν μασάω ,μη φοβάσαι ....σαν ψάρι που είμαι ξέρω να ξεφεύγω.

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/03/2012 18:48:06

    χαχα! Το antinews θα κατηγορηθεί για....μοιχεία!

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 20/03/2012 19:18:58

      Πλατωνική....χαχαχαχαχα

      • romeo avatar
        romeo @ juliet 20/03/2012 19:23:43

        Πλατωνική ... ενέδρα, ένθα απέδρα πάσα πονηρία!

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ romeo 20/03/2012 19:27:54

          Ἒνθα ἀπέδρα πάσα λύπη καί στεναγμός...

        • juliets avatar
          juliets @ romeo 20/03/2012 20:06:20

          Είσαστε.......,έχω μεγαλώσει με άνδρες ,δεν υπήρχαν πολλές γυναίκες στην οικογένεια ,και ξέρω τις πονηριές σας.
          Ρωμαίος:Κυρία ,σου ορκίζομαι στην ιερή σελήνη που ασημώνει τις κορφές τούτων των δέντρων.
          Ιουλιέτα:Οχι ,μην ορκίζεσαι ,όχι στη σελήνη ,στην άστατη σελήνη ,πυ αλλάζει σχήμα κάθε νύχτα!Φοβάμαι μην η αγάπη σου της μοιάζει

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ ΕΥΑ 20/03/2012 19:29:31

      Ο σύζυγος: Τι λες βρε γυναίκα, πρώτα θα φάμε και μετά θα το κάνουμε ή πρώτα θα το κάνουμε και μετά θα φάμε;
      Η σύζυγος: Ό,τι πεις εσύ άντρα μ' και μετά ...τρώμε!

      • juliet avatar
        juliet @ Δαναός 20/03/2012 19:56:14

        Καλησπέρα...

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/03/2012 19:38:13

    Ὁ σύζυγος στή γυναίκα του γιά νά ξεκινήσουν τά ὠραῖα: θά ἀρχίσουμε; ξεκινᾶνε,προχωρᾶνε,ὁ σύζυγος: θά ἀρχίσουμε; νά τά χάδια καί τά φιλιά,ὁ σύζυγος: θ' ἀρχίσουμε; ἀπορεῖ ἡ σύζυγος,ἀναρωτιέται,ἀλλά οἱ στιγμές εἶναι ὂμορφες,συνεχίζουν τελειώνουν,ξεκουράζονται,κάτι θυμήθηκε ἡ σύζυγος πού δέν τό παραπονέθηκε τοῦ ἂντρα της τό πρωί κι ὁ σύζυγος...: ἀρχίσαμε...

    • airman avatar
      airman @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/03/2012 20:06:42

      Καλά τα ανέκδοτα, αλλά δεν θα μπω στον πειρασμό. Άρχισε και η ..... γκρίνια!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ airman 20/03/2012 20:26:21

        Ὑπεμονή...

        • juliet avatar
          juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/03/2012 20:32:58

          άστο γι΄αύριο...

  9. tak avatar
    tak 20/03/2012 20:42:11

    ΜΠΗΚΕ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΣΤΑ ... ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ! ΕΔΩ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ... ΣΧΟΛΙΟ!

    Πάτε λοιπόν για … ύπνο τώρα
    και … άρες μάρες σαχλαμάρες
    σκοτάδι κάλυψε τη χώρα
    και όλοι παίζουν τις … κουμπάρες!

    Να χα κι εγώ κουμπάρα μία
    να τη ρωτώ για τον … κουμπάρο
    πότε θα πάει στη … Λαμία
    κι εγώ να πάω να την … πάρω!

    • juliet avatar
      juliet @ tak 20/03/2012 20:50:44

      χαχαχαχα,ερωτευμένος είσαι .Kαλήσπερα!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ tak 20/03/2012 20:59:30

      Ωχ ! Δαναέ απόκτησες ανταγωνιστή !
      Τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν τον θέλεις στην ΚΟΒΑ !
      Τέρμα οι αποκλειστικότητες..

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 20/03/2012 21:14:00

        ...ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη, πολλοί όμως?

        • juliet avatar
          juliet @ Φελίζα 20/03/2012 21:43:51

          Φελίζα,
          απόψε μιλάνε οι άνδρες....και λένε πολλά.

          • tak avatar
            tak @ juliet 21/03/2012 07:49:48

            Και ονειρεύονται πρόσωπα που δεν έχουν δει ποτέ τους!

          • juliet avatar
            juliet @ tak 21/03/2012 08:39:20

            Φτάνει να έχουνε ..μάτια παιγνιδιάρικα και κεχριμπαρί το χρώμα.

          • tak avatar
            tak @ juliet 21/03/2012 09:06:56

            Και πράσινα γατίσια!

          • juliet avatar
            juliet @ tak 21/03/2012 09:22:13

            χιχιχιχιχι.
            Φάκτορ , μην παρεξηγείς ...Ανοιξη και τα παιδιά παίζουν!Αλλοστε ,είσαι ηθικός αυτουργός ..τα θέματά σου φταίνε.

          • juliet avatar
            juliet @ tak 21/03/2012 08:39:21

            Φτάνει να έχουνε ..μάτια παιγνιδιάρικα και κεχριμπαρί το χρώμα.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ tak 20/03/2012 21:07:49

      Σύντεκνο καί συντέκνισσα ἐπῆγε ν' ἀνταμώσει
      στό σπίτι μά ὁ σύντεκνος ἒλειπε νά ὀργώσει.

      Καλόοοστονε τό σύντεκνο κάνει ἡ συντέκνισσά του
      τοῦ πρόσφερε μιά τσικουδιά καί στάθηκ'ὀμπροστά του.

      Μπροστά στή μέση ἡ φούστα τση ἦταν ξεκουμπωμένη,
      κι ὣς τή θωρεῖ ὁ σύντεκνος ἀπάνω τσι μουντέρνει.

      Μπουρίνιασε ἡ συντέκνισσα κι ἀμέσως μάνι μάνι
      τήν κεφαλή τοῦ σύντεκνου βαρᾶ μέ τό τηγάνι.

      Ἒφυγε μέ τόν πόνο του καί τό παράπονό του
      ἐκιά ὃμως πού πάεν' ἀπαντᾶ τό σύντεκνό του.

      Κόπιασε λέει σύντεκνε στό σπίτι νά τά ποῦμε
      νά δεῖς καί τή συντέκνισσα καί τσικουδιά νά πιοῦμε.

      Πισώστρεψε κι ὣς πίνανε τήν τσικουδιά ὀμάδι,
      ὁ σύντεκνος στήν κεφαλή θωρεῖ του τό σημάδι.

      Ἲντα θωρῶ μπρέ σύντεκνε.Τί τρέχει,τί συμβαίνει;
      ποιόν πείραξες καί βλέπω σου τήν κεφαλή σπασμένη;

      Πάαινα στή φοράδα μου νά τήν καβαλικέψω
      μά εἰνταλῶς μέ κλώτσησε δέ θέλω νά πιστέψω.

      Κι ὀρμήνεψε ἡ συντέκνισσα: Πρώτα τηνε χαϊδεύουν,
      κι ἂμα τήνε μερώσουνε τηνε καβαλικεύουν...

  10. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 20/03/2012 21:27:43

    Τι μαθαίνει τελικά ο άνθρωπας άμα ενημερώνεται σωστός.
    Εγώ τόσα χρόνια είχα μείνει με την εντύπωση ότι υποκατάστατο του sex ήταν η μ@.....!!!!
    Ευτυχώς έβαλα ίντερνετ και υπόσχομαι να αλλάξω.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ dikefalosaitos 20/03/2012 23:11:33

      Πήρες το σωστό το δρόμο!

      • tak avatar
        tak @ ΕΥΑ 21/03/2012 07:51:27

        Μα, αν δεν κάνω λάθος, πάνε και τα τρία μαζί!