#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2011 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το τέλος του αμερικανικού ονείρου, και ο νέος τύπος άνδρα



Τα οικονομικά προβλήματα της Αμερικής δημιούργησαν μια νέα κατηγορία ανθρώπων: Τους BWM (Beached White Male), δηλαδή τους «ξεβρασμένους λευκούς άνδρες» (σε ελεύθερη μετάφραση).

Πρόκειται για τον «καμένο» πλέον άνδρα, που κάποτε οδηγούσε BMW.

Έτσι τον ονόμασε το περιοδικό Newsweek. Είναι ο άνδρας που διαθέτει πανεπιστημιακή μόρφωση, ανήκει στη μεσαία και πάνω κοινωνική τάξη, είναι ανεξάρτητος επαγγελματίας ή υψηλόβαθμο στέλεχος επιχειρήσεων, 45 χρονών ή μεγαλύτερος, και πρόσφατα απολυμένος.

Υπάρχουν εκατομμύρια τέτοιοι άνθρωποι στις ΗΠΑ, και δεν πρόκειται να ξαναβρούν εργασία, ακολουθώντας τη σκληρή μοίρα των χειρωνακτών συναδέλφων τους, αφού οι υπηρεσίες τους δεν είναι πλέον αναγκαίες.

Ο τρόμος ξεκινά με κάποια νούμερα: Τα ¾ των 8 εκατομμυρίων θέσεων εργασίας (λευκού κολάρου) που χάθηκαν από το 2007, ανήκαν σε άνδρες.

Ο BWM απολύεται, ενώ η σύζυγός του συνεχίζει να εργάζεται.

Τα επίσημα στατιστικά στοιχεία θέλουν το 51% των διευθυντικών θέσεων να ανήκουν πλέον σε γυναίκες, μια αύξηση της τάξης του 25% από το 1980. Σήμερα, το 54% των λογιστών, το 45% των δικηγόρων, και το 33% των γιατρών είναι γυναίκες. Στον τραπεζικό και ασφαλιστικό τομέα, οι γυναίκες απαρτίζουν το 50%.

Σχεδόν 20% των ανδρών μεταξύ 25 και 54, δεν έχουν πλέον μόνιμη δουλειά. Σε κάθε 100 πτυχιούχους άνδρες, αντιστοιχούν 185 γυναίκες, οι οποίες είναι αρκετά καταρτισμένες ώστε να αντικαταστήσουν τον «πανάκριβο» BWM.

Η New York Times αναφέρει πως στη σκληρή αγορά των στελεχών επιχειρήσεων, οι 45άρηδες είναι οι πρώτοι  που φεύγουν. Όπως λέει το Economic Policy Institute: Τα «κοστούμια» είναι αυτά που πλήττονται χειρότερα από κάθε άλλη φορά, από την εποχή του μεγάλου κραχ. Και σύμφωνα με στοιχεία του  Fiscal Policy Institute, οι 45άρηδες χάνουν την εργασία τους πολύ πιο γρήγορα από οποιαδήποτε άλλη ηλικιακή κατηγορία, ακόμα και από τις έφηβες κοπέλες.

Τα νούμερα είναι αμείλικτα. Και η αίσθηση που δημιουργούν, θλιβερή. Τη περασμένη εβδομάδα, μια δημοσκόπηση των Washington Post/ABC έδειξε πως μέσα σε λίγες μόνο μέρες, ο Ομπάμα έχασε τη δημοτικότητα που είχε κερδίσει με το θάνατο του Osama bin Laden, κι αυτό εξαιτίας της άσχημης οικονομικής κατάστασης.

Παράλληλα, η δημοσκόπηση έδειξε πως το 61% των ερωτηθέντων θεωρεί πως η Αμερική βαδίζει σε λάθος δρόμο. Οι περισσότεροι Αμερικανοί που γεννήθηκαν αισιόδοξοι, είναι σήμερα απαισιόδοξοι. Όλα δείχνουν πως το αμερικανικό όνειρο τελείωσε.

Ο πρώτος που ξύπνησε από το όνειρο, είναι ο BWM. Ο σκοπός της ζωής τους ήταν ο ίδιος με τους άλλοτε μετανάστες εργάτες. Να δουλέψει σκληρά, και να σκαρφαλώσει. Η κατάστασή του όμως, είναι για λύπηση. Όταν ξεκίνησε η κρίση, είχε ψηλά το κεφάλι, κρατούσε σφιχτά το BlackBerry του, φρεσκάρισε το βιογραφικό του, και ακολούθησε τις συμβουλές των ειδικών, στέλνοντας πάνω από 100 αιτήσεις για εργασία την εβδομάδα. Τα e-mails του όμως δεν απαντήθηκαν ποτέ. Λίγο αργότερα, άρχισε να τρώσει τις οικονομίες του, παρακολουθώντας σεμινάρια ευρέσεων εργασίας. Στη συνέχει άρχισε να επισκέπτεται ειδικά συνέδρια για ανέργους, και έφτιαξε καινούργιες κάρτες, όπου στη θέση του επαγγέλματος έβαλε τον όρο «σύμβουλος». Λίγο μετά άρχισε να πηγαίνει σε ομάδες υποστήριξης, όπου δικτυώνονται οι BWMs, και ο ένας παρηγορεί τον άλλο.

Όταν βρίσκεται στο σπίτι, η γυναίκα του προσπαθεί να δείξει κατανόηση, και ο BWM βοηθά με τα παιδιά, κουρεύει το γκαζόν, κλπ. Μια πρόσφατη δημοσκόπηση μάλιστα, έδειξε πως το 45% των BWMs έχασαν το ενδιαφέρον τους για το σεξ, αφού δεν αισθάνονται να ζουν πλέον την έννοια του ανδρισμού.

Ο 52χρονος Brian Goodall, που είχε κερδίσει χρυσό μετάλλιο στη κολύμβηση στους Ολυμπιακούς του 1976, απολύθηκε το 2008, και δεν μπόρεσε να ξαναβρεί εργασία. Όπως λέει, ντρέπεται να πάει ακόμη και στη παραλία με τον γιο του, ενώ η γυναίκα του δουλεύει σε δεύτερη δουλειά για να μπορέσουν να καλύψουν τα χρέη τους.

Μεγάλη άνοδο σημειώνουν και τα διαζύγια, ενώ τελευταία άρχισαν και οι … αυτοκτονίες.

Ο συγγραφέας του βιβλίου «Surviving Male Menopause» Dr Jed Diamond προειδοποιεί πως η ανεργία συνθλίβει αυτούς τους άνδρες. «Η πιο ακραία αντίδραση είναι η αυτοκτονία… πριν όμως φτάσει κάποιος εκεί, υπάρχει οργή και θυμός, κούραση και έλλειψη ενέργειας, απόσυρση, μέθη, και τσακωμοί στο σπίτι…».

Σίγουρα ο Ομπάμα, αλλά και οι Ρεπουμπλικάνοι αντίπαλοί του, παρακολουθούν με προσοχή τις δημοσκοπήσεις. Δεν υπάρχει πολιτικό μέλλον για όποιον πολιτικό κυβερνά σε αυτή τη  περίοδο του τέλους του αμερικανικού ονείρου.

Και οι καημένοι οι BWMs καλά θα κάνουν να αρχίσουν να προσέχουν περισσότερο τις γυναίκες τους.

Η New York Times αναρωτιέται: Πως θα επηρεάσουν αυτές οι αλλαγές στην απόφαση κάποιου να παντρευτεί; Μήπως θα πρέπει οι γυναίκες να αλλάξουν τις προσδοκίες τους σε σχέση με το τι θέλουν από έναν σύζυγο;

Τα ερωτήματα είναι κρίσιμα.

 

The First Post

Σ.Σ.- Πρόσφατα παρακολούθησα μια αμερικανική ταινία, που διαπραγματεύεται ακριβώς όλα αυτά που αναφέρονται στο άρθρο. Τη συστήνω ανεπιφύλακτα. Είναι η ταινία:The Company Men.

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/06/2011 08:09:17

    Καλημερα S.A.
    την εχω δει την ταινια ! Ρεαλιστικοτατη !
    τωρα για να χαλαρωσουμε.... αυτο το
    "Μήπως θα πρέπει οι γυναίκες να αλλάξουν τις προσδοκίες τους σε σχέση με το τι θέλουν από έναν σύζυγο;" χαχαχαχαααααααααααα

    Αυτο ειναι Διαγαλαξιακο Ερωτημα.... αιωρειται 4.5 δις χρονια ( απο δημιουργιας της Γης και του Ηλιακου Συστηματος ) χαχαχα
    Εχουμε αλλα 4-5 δις χρονια υπαρξης, και ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ! εκτος εαν ερθουν εξωγηινοι και μας μεταφερουν Γαλαξιακη ΓΝΩΣΗ και μας δωσουν την απαντηση στο κρισιμο ερωτημα ! χαχαααα

    ΠΠ

    • ελιάννα avatar
      ελιάννα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 12:25:06

      Για τα 4-5 δις χρόνια ύπαρξης, μια μικρή διορθωσούλα: για δες 60 ψωροχιλιάδες χρόνια πριν, επι μητριαρχίας, ποιό ρόλο είχε ο άντρας κ πως ήταν τότε η κοινωνία κ πες μας!!!

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/06/2011 08:54:44

    Δημογραφικό είναι. Το baby boom generation, γέρασε, δατς ωλ!

    • mind trap avatar
      mind trap @ archaeopteryx 17/06/2011 12:04:25

      Συστήνω να χτυπήσετε στο youTube το όνομα του Aaron Russo σε μία συνέντευξη λίγο πριν πεθάνει. Θα λυθούν κάποιες απορίες.

  3. Pikis avatar
    Pikis 17/06/2011 09:21:31

    Ε όχι και να αλλάξουν οι γυναίκες τα θέλω τους.
    Να μην τους πληρώσεις τον HONDO's CENTER;
    Να μην τις πας για φαγητό στο ΒΑΡΟΥΛΚΟ;
    Να μην πιουν ποτό (τραπέζι) στον Ρέμο (τι έγινε άραγε με την συναυλία στη Μύκονο);
    Να μην ψωνίσουν από PRADA;
    Να μην τις πας Επίδαυρο (λες και σκαμπάζουν);
    Να μην πάνε Μύκονο για "ξεκούραση";
    Να μην έχουν Mini Cooper (έστω SMART) για να ξεσκάνε με τις κολλητές;
    Να μην πάνε ΑΣΤΕΡΑ για καμιά βουτιά;

    Και άλλες τετριμμένες μικρές απολαύσεις!!!

  4. adidrust avatar
    adidrust 17/06/2011 09:33:47

    Στις United States -την μεγαλύτερη οικονομία και μπλα, μπλα, μπλα...- τα φαινόμενα γίνονται κυκλικά. Τι θυμίζει αυτό το άρθρο; -τα 20ς (the great depression etc.), απλά είναι σχεδόν 100 χρόνια μετά με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της εποχής.

    "Money is like manure. If you spread it around it does a lot of good. But if you pile it up in one place it stinks like hell." (Clint Murchison Jr.)

    ...και σε κάποιες αγορές (ναι, αυτές οι οποίες μετράνε και ορίζουν την αγορά), το χρήμα μαζεύεται εδώ και 10ετίες (μην πω αιώνες) στα ίδια και στα ίδια χέρια...και σε αυτές, μην ψάχνεται τους -notorious- κανόνες του antitrust για να τις επιβλέψουν...

  5. sam avatar
    sam 17/06/2011 09:38:20

    κοιταξτε να δειτε που εν τελει ο μεγαλος χαμενος θα ειναι η γυναικα...

    Μια γυναικα, οσα χρηματα και να βγαζει, οσο ομορφη και πετυχημενη και να ειναι, του κοσμου ολα τα καλα να εχει....εαν δεν εχει τον νταλγκα στο κρεβατι της , ειναι καταδικασμενη να γερναει δυστυχισμενη.. (οι κυριες καταλαβαινουν οτι τη λεξη ''νταλγκας'' μπορει να τη δημιουργησει μονον ενας Αρσενικος)

    • Messoua avatar
      Messoua @ sam 17/06/2011 10:37:05

      Βρε το Sam τον έξυπνο... χαχαχαχα... Είσαι τουλάχιστον αστείος.... Α! Και μη μου πεις: Μπακούρι ε?

      • sam avatar
        sam @ Messoua 17/06/2011 13:23:26

        messoua, προσεξε... ετσι ξεκιναει το βασανο (και δε με εχεις δει ακομα με μαγιω...)

  6. lukos kapsalos avatar
    lukos kapsalos 17/06/2011 10:50:11

    Σωστός ο σαμ!!
    Να ρίξουν λίγο τη μυτούλα τους, γιατί στο φινάλε είναι και περισσότερες..
    Αλλά και ο άντρας να μην είναι μακάκας,λίγο όχι καλό κάνει

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ lukos kapsalos 17/06/2011 11:25:39

      Καλημέρα Ελκυστή.
      Τι θέλει μια γυναίκα από έναν άνδρα;
      Να είναι όμορφος,να έχει ωραίο σώμα,να διαθέτει ακριβό αυτοκίνητο,δικό του σπίτι (με πισίνα ακόμη καλύτερα),να μπορεί να μαγειρεύει καλά,να είναι ρομαντικός,τρυφερός,γλυκομίλητος,χαδιάρης,φιλότιμος,κουβαρντάς,να πιάνουν τα χέρια του,κι αν είναι δυνατόν ν' απεχθάνεται τις μπύρες και το ποδόσφαιρο!
      Τι θέλει τώρα ένας άνδρας από μια γυναίκα;
      Να γα...ται καλά και να μην του πρήζει τ' αρχ.....α! ! !

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 17/06/2011 19:39:01

        Θέλει ακόμη να τη σέβεσαι ως χειραφετειμένη αλλά και συγχρόνως να την χειραγωγείς με στυλ, καλούς τρόπους. Απαιτήσεις απόλυτα συμβατές μεταξύ τους....

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/06/2011 11:28:00

    ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΡΘΡΟ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ,ΕΥΤΥΧΩΣ, ΑΚΟΜΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ...ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΙΣ ΑΔΙΚΕΙΤΕ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ..ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ FUN ΤΩΝ ΑΚΡΙΒΩΝ ΡΟΥΧΩΝ, ΤΩΝ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΚΡΙΒΩΝ ΚΑΡΑΒΙΔΩΝ! ΤΟ ΑΝΤΡΙΛΙΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΝΟΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΚΡΙΒΟ ΟΥΙΣΚΙ (ΤΣΙΒΑΣ ΤΟ ΕΛΕΓΕΣ SA;;) ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΟ ΡΟΛΟΪ ....

    • ελιάννα avatar
      ελιάννα @ ΕΥΑ 18/06/2011 12:33:42

      Ξεχνάς κάτι: ΑΥΤΕΣ τους αρέσουν!!!! Και όχι μόνον....κατά τα διεθνή πρότυπα, ο άντρας ο σωστός, ο πετυχημένος, πρέπει να έχει καλή δουλειά, τέλειο σπίτι κ γυναίκα-μοντέλο!!
      Όσες γυναίκες με τέτοια πρότυπα...την πάτησαν!!!
      Οι υπόλοιποι σκεπτόμενοι Άνθρωποι (κ όχι αυστραλοπίθηκοι όπως οι παραπάνω), μπορούμε να συνεχίσουμε να ζούμε (επιτέλους!!!!) παίρνοντας σαφείς αποστάσεις απο κάτι τέτοιους!!!

  8. unfair avatar
    unfair 17/06/2011 11:49:28

    Αρχίζουν οι πρώτες σταγόνες της καινούργιας βροχής, του δόγματος διαίρει κ κυβέρνα. Το μοτίβο αυτή την φορά, έχει για πρωταγωνιστές, τον άντρα κ την γυναίκα! Βέβαια, δεν λείπει στο υπόβαθρο το show me the money! ;)

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ unfair 17/06/2011 19:40:49

      Το νέο πρότυπο άνδρα είναι ο Πάγκαλος-Βενιζέλος.
      Μεγάλα κυβικά και διανόηση μαζί.

      Τα ντιντιλίκια στύλ όπως Γερουλάνος-Σπηλιωτόπουλος πάνε πια.

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/06/2011 15:41:51

    Είναι λάθος η σεξιστική προσέγγιση (άντρας/γυναίκα) εις τα καθ' ημάς. Η πιο ταιριαστή προσέγγιση είναι, κατά τη γνώμη μου, αυτή που έχει θεριέψει και τον κοινωνικό αυτοματισμό: η έκρηξη της ανεργίας σε αυτό το ηλικιακό εύρος, όπου έχουν αναληφθεί και οι περισσότερες υποχρεώσεις (παιδιά, δάνεια κ.λπ), δημιουργεί απόλυτα δυσοίωνες προοπτικές για επανένταξη στην αγορά εργασίας με αποτέλεσμα οι μη έχοντες (εργασία) απολυμένοι του ιδιωτικού τομέα να στρέφονται υποκινούμενοι από απελπισμένο φθόνο εναντίον των ΔΥ που εξακολουθούν να έχουν (εργασία).

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αυριανιστής 17/06/2011 19:42:05

      Αυριανιστή, άρρενες όπως οι δύο αντιπροεδροι μας, όπως ο Μπερλουσκόνι κτλ.. δε μένουν ποτέ άνεργοι. Και αρέσουν, ουυυυυυ!

  10. george plaka avatar
    george plaka 18/06/2011 06:53:52

    δεν συμβαινουν μονο στις ΗΠΑ...ριξτε μια ματια εδω τριγυρω σας... αθηναιοι ανεργοι...για να μην δεινουν την εικονα του καταστραμενου στον περιγυρο τους ...φευγουν πρωι πρωι απο το σπιτι κουστουμαρισμενοι σαν να πανε δουλεια και σουλατσαρουν στο κεντρο της αθηνας...