#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/01/2014 18:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το δράμα της κινέζας λεσβίας εκατομμυριούχου



Με μια ανοιχτή επιστολή, που δεν άφησε μέσο για μέσο αδημοσίευτη, η νεαρή κινέζα σοσιαλιτέ Τζίτζι Τσάο εκφράζει στον δυστυχή και πάμπλουτο πατέρα της Σέσιλ Τσάο, την παράκλησή της να αποδεχθεί το γεγονός ότι είναι λεσβία. Ο 77χρονος ζάμπλουτος κινέζος, επικεφαλής μιας αυτοκρατορίας ακινήτων, πρόσφερε σχεδόν 95 εκατ. ευρώ σε όποιον άνδρα την έπειθε να έρθει στον «ίσιο δρόμο».

«Αγαπητέ μπαμπά» γράφει μεταξύ άλλων η 33χρονη Τζίτζι Τσάο, «ξέρω ότι είναι δύσκολο για σένα να καταλάβεις πώς μπορώ να έχω αισθήματα για μια γυναίκα. Δυσκολεύομαι αληθινά να το εξηγήσω και η ίδια. Αυτά τα πράγματα συμβαίνουν, αυτό είναι όλο, αργά και ήσυχα». Ζητά επίσης από τον πατέρα της να θεωρήσει τη σύντροφό της, Σον Ιβ, «ένα φυσιολογικό και αξιοπρεπές ανθρώπινο ον». Η Τζίτζι και η Σον είναι μαζί εδώ και εννέα χρόνια και παντρεύτηκαν το 2012 στη Γαλλία.

Ο Σέσιλ Τσάο διπλασίασε πρόσφατα την «προίκα» σε ένα δισεκατομμύριο δολάρια Χονγκ Κονγκ (περί τα 95 εκαττομμύρια ευρώ), τα οποία υποσχέθηκε να δώσει σε όποιον άνδρα δεχόταν εκείνη να παντρευτεί. Η πρώτη προσφορά είχε προσελκύσει πάνω από 20.000 υποψήφιους. «Υπάρχουν πολλοί καλοί άνδρες. Όμως δεν είναι για μένα» ήταν η απάντηση της νεαρής.

huffingtonpost

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικος avatar
    Νικος 29/01/2014 20:12:37

    Μόνο 20.000 υποψήφιοι για 95 εκατομμύρια ευρώ? Και δεν τη στέλνει για διακοπές στην Ελλάδα, μπας και βγούμε απο την κρίση? Εδώ είχαμε 35.000 υποψήφιους για μια θέση γραμματέα με 750 ευρώ το μήνα...

  2. Eva avatar
    Eva 29/01/2014 21:17:14

    Με τέτοιο πατέρα μάλλον μισεις τους άντρες.

    • Σπύρος Δούκας avatar
      Σπύρος Δούκας @ Eva 30/01/2014 10:21:58

      Έχεις δίκαιο, πάντα για αυτές τις συμπεριφορές ευθύνονται οι γονείς.

  3. Εντολέας avatar
    Εντολέας 29/01/2014 22:01:17

    Κοίτα να δείς Τζίτζι Τσάο μου. Αφού δεν σε αποκλήρωσε ακόμη ο μπαρμα Σέσιλ, μην του πολυκουνιέσαι και μην του ζητάς και ...αναγνώριση. Κάνε εκεί πέρα το χόμπυ σου και κόψε τις πολλές ανακοινώσεις, μην πάρει ανάποδες ο τροφοδότητης και βρεθείς να πουλάς ακρίδες και ρίζες μπαμπού στην αγορά. Άντε κοπέλα μου....

  4. Φαύλοι κηφήνες avatar
    Φαύλοι κηφήνες 30/01/2014 07:19:34

    Βρε πάρε έναν, μοιραστείτε το τζόκερ και μετά χωρίζετε. Σιγά το θέμα κουκλίτσα μου....

  5. νίκος avatar
    νίκος 30/01/2014 10:10:39

    Πάντως είναι συναισθηματικό και ευαίσθητο κορίτσι (33 ετών!) Ολα αυτά τα κάνει χωρίς καμμιά διάθεση αυτοπροβολής (Η πόζα είναι τυχαία, αν και πολύ μελετημένη...) και προσπαθεί να αποδείξει στον ανόητο πατέρα της οτι τα συναισθήματα μετράνε και όχι το χρήμα. Αλλωστε και να της κόψει την διατροφή ο άκαρδος μπαμπάς όπως λέει ο "Εντολέας" εδώ παραπάνω, σίγουρα θα βρεί μια τίμια δουλειά ώτε να επιβιώσει με τον ιδρώτα του προσώπου της και να συνεχίσει να μας ενημερώνει για την αγάπη της...Άλλωστε το να έχει μια γυναίκα φιλενάδα μια άλλη γυναίκα δεν είναι διαστροφή. Ολες οι γυναίκες έχουν φιλενάδες και χαιδεύονται μεταξύ τους...

  6. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 31/01/2014 03:22:20

    Από πότε οι επιθυμίες/προσδοκίες και το χρήμα των γονέων είναι αποδεκτό να προσδιορίζουν βασικά στοιχεία της ζωής (όπως είναι η επιλογή συνοδοιπόρου και συντρόφου ζωής, ανεξαρτήτως φύλου) ενηλίκων τέκνων; Η πρόσκληση του πατρός ομοιάζει με αγγελία εύρεσης αρσενικής πόρνης για την κόρη του.

    • νικος avatar
      νικος @ Αντίθεσις 31/01/2014 18:18:55

      Mετά τη δεκαετία του'70 στις ΗΠΑ όπου είχε κυριαρχήσει η σεξουαλική επανάσταση ," make love, not war",και ο ψυχαναλυτής (που συνέδεε τα πάντα με τη σεξουαλικότητα) είχε γίνει ο οικογενειακός γιατρός για τους περισσότερους Αμερικανούς, οι αγγελίες μαμάδων για εύρεση πόρνης για τον γιό τους προκειμένου να μην παρεκκλίνει της στρέιτ γραμμής, ήταν στην ημερήσια διάταξη . Πρόσφατα μάλιστα μια τέτοια αγγελία έγινε θέμα και εδώ στο αντινιούζ...
      Oι επιθυμίες/προσδοκίες και το χρήμα των γονέων δεν απαγορεύεται να προσδιορίζουν βασικά στοιχεία της ζωής (όπως είναι η επιλογή συνοδοιπόρου και συντρόφου ζωής, ανεξαρτήτως φύλου) ενηλίκων τέκνων, πλην της περιπτώσεως όπου αυτό δεν γίνεται αποδεκτό απο τα τέκνα, όπως στην περίπτωση της Κινέζας κόρης.
      Οι γονείς όμως έχουν το δικαίωμα να προσπαθούν να επαναφέρουν τα παιδιά τους στον ίσιο δρόμο, αρκεί να μην τα εξαναγκάζουν δια της βίας.

  7. pilot avatar
    pilot 31/01/2014 16:44:48

    καλο!!!!