Το αφεντικό της Apple παραδέχθηκε  δημοσίως ότι είναι γκέι
30/10/2014 18:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το αφεντικό της Apple παραδέχθηκε δημοσίως ότι είναι γκέι

Την απάντηση σε όσους είχαν την απορία αν «είναι ή δεν είναι γκέι» έδωσε το αφεντικό της Apple, Τιμ Κουκ, με ένα άρθρο-εξομολόγηση που δημοσιεύεται στο Bloomberg Businessweek. «Παρόλο που ποτέ δεν αρνήθηκα τον σεξουαλικό μου προσανατολισμό, ποτέ πριν δεν το δήλωσα δημοσίως, μέχρι σήμερα. Επομένως, επιτρέψτε μου να είμαι ξεκάθαρος: Είμαι περήφανος που είμαι γκέι και πιστεύω ότι το να είμαι ομοφυλόφιλος είναι ένα από τα καλύτερα δώρα που μου έδωσε ο Θεός».

Όπως λέει, για χρόνια είχε ανοιχτεί σε πολλούς ανθρώπους για τις σεξουαλικές προτιμήσεις του: «Πολλοί συνάδελφοι στην Apple γνωρίζουν ότι είμαι γκέι και δεν φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι στον τρόπο που με αντιμετωπίζουν. Φυσικά, είχα την καλή τύχη να εργάζομαι σε μια εταιρεία που αγαπά τη δημιουργικότητα και την καινοτομία και γνωρίζει ότι μπορεί να ανθίσει μόνο όταν κανείς αγκαλιάζει τη διαφορετικότητα. Δεν είναι όλοι τόσο τυχεροί».

Στο ερώτημα γιατί αποφάσισε να κάνει αυτό το βήμα σήμερα, απαντά: «Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ακτιβιστή, αλλά συνειδητοποιώ πόσο πολύ έχω ωφεληθεί από τη θυσία των άλλων. Έτσι, αν κάποιος που αγωνίζεται να συμφιλιωθεί με το ποιος είναι και ακούσει ότι ο διευθύνων σύμβουλος της Apple είναι γκέι μπορεί να βοηθηθεί, ή να παρηγορηθεί όποιος αισθάνεται μόνος, ή να εμπνεύσει τους ανθρώπους να επιμένουν στην ισότητα τους, τότε αξίζει τον κόπο να ανταλλάξω την προστασία της ιδιωτικής μου ζωής».

http://time.com/3547893/tim-cook-gay-apple/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 30/10/2014 20:52:48

    Το μελώνει το μήλο ο μπόσης..

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Κυθήριος 31/10/2014 13:48:55

      Το κανελώνει το ρυζόγαλο... :)

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Lichnee 31/10/2014 14:33:34

        Tο γυαλίζει το πιστόνι. :-)

        • Μικρός Νικόλας avatar
          Μικρός Νικόλας @ Κυθήριος 31/10/2014 15:26:24

          Τον φυσάει τον κουραμπιέ.....

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Μικρός Νικόλας 31/10/2014 22:40:46

            Τις γυρίζει τις μπριζόλες..

          • Μικρός Νικόλας avatar
            Μικρός Νικόλας @ Κυθήριος 01/11/2014 09:47:36

            την αδειάζει την μπομπονιέρα

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ Μικρός Νικόλας 01/11/2014 19:26:20

            ...τον βοσκάει τον κένταυρο ...και το μαστιγώνει το δελφίνι (άμοιρα ζώα, τι φταίτε εσεις)

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Κυθήριος 05/11/2014 21:03:22

      Τώρα πλέον περιμένουμε να εμφανιστεί το boss της Samsung και να δηλώσει ότι είναι πιο gay από τον Κουκ και μάλιστα αδιάβροχος! ;) Γνωστός πλέον ο "πόλεμος" Apple-Samsung με δηλώσεις και memes.

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 31/10/2014 16:31:25

    Επί των ημερών του εικονιζόμενου, τα *πανέξυπνα* λύγισαν και από τη ρίζα τραβάνε τα γένια των πελατών, όπως οι ίδιοι κατέθεσαν. Και φαίνεται ότι, η συρρίκνωση των Πωλήσεων των πολλά υποσχόμενων, στον εικονιζόμενο στέλνει το ξεκάθαρο γράμμα ότι, η πελατεία των original πανέξυπνων, ΔΕΝ. Ο Στηβ, έφυγε νέος και η αίγλη του παγκόσμια αναγνωρίσιμου Εμπορικού του Σήματος, θάμπωσε νωρίς, λόγω ανεπάρκειας της διάδοχης κατάστασης. Για τον Στηβ, Ποιότητα κι Εμπορική Επιτυχία, ουδέποτε υπήρξαν δεδομένα και τυχαία γεγονότα: “Γίνε εσύ, το κριτήριο της Ποιότητας. Μερικοί άνθρωποι δεν είναι συνηθισμένοι σ’ ένα περιβάλλον όπου η Αριστεία, είναι αναμενόμενη.” “Θέλεις ν’ αναλώσεις το υπόλοιπο της ζωής σου πουλώντας ζαχαρόνερο, ή θέλεις την ευκαιρία να δημιουργήσεις ένα καλύτερο κόσμο;” “Είμαι πεπεισμένος ότι, περίπου το μισό από αυτό που διαχωρίζει τους μη-επιτυχημένους από τους Επιτυχημένους Επιχειρηματίες, είναι ξεκάθαρα, η Επιμονή.” •••

  3. Eva avatar
    Eva 31/10/2014 19:24:49

    Δικαίωμα του να είναι οτι θέλει. Τώρα αυτές οι δηλώσεις είμαι περύφανος -κλπ.κλπ..δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχουν το 2014. Την έχουμε αγκαλιάσει τη διαφορετικότητα εδώ και αρκετό καιρό αγαπητέ...

    • Δημήτρης Κ., avatar
      Δημήτρης Κ., @ Eva 01/11/2014 13:49:57

      .Δεν τους αρκεί νατην αγκαλιάσουμε αγαπητή Εύα. Απαιτούν και να την υιοθετήσουμε και να γίνουμε αδελφές και παλληκάρια, μαλλιά και κουβάρια.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Δημήτρης Κ., 01/11/2014 19:14:42

        Έτσι ακριβώς. Η εν λόγω «διαφορετικότητα» απαιτεί με τη σειρά της να μας «αγκαλιάσει» κι εκείνη (κλπ κλπ), για να μας μεταδώσει την συγκεκριμένη αρρώστια της.

    • Eva avatar
      Eva @ Eva 02/11/2014 19:47:08

      περηφανος

  4. Δημήτρης Κ. avatar
    Δημήτρης Κ. 31/10/2014 21:20:02

    Kαι εγώ δηλώνω περήφανα οτι είμαι ομοφοβικός ετεροφυλόφιλος. Μήπως πρέπει να γράφουμε όλοι και στις ταυτότητές μας τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις αντί για το θρήσκευμα?

    • Hunter avatar
      Hunter @ Δημήτρης Κ. 01/11/2014 15:53:52

      Δημήτρη, δεν υπάρχει ομοΦΟΒΙΑ όπως αρέσκονται εκείνοι να λένε. Δεν τους φοβάται κανείς. Τους σιχαίνεται, αλλά δεν το καταλαβαίνουν...

  5. ΚΜ avatar
    ΚΜ 01/11/2014 14:26:17

    Δεν φτάνει που «τον φορμάρει τον σκληρό», δεν φτάνει που εμμένει αμετανόητος στην ανωμαλία του και την παρουσιάζει ως ... αρετή αλλά είναι και βλάσφημος από πάνω, και την αποκαλεί «δώρο από το Θεό»! Και φυσικά, άν ήταν στη θέση του κάποιος άλλος που δήλωνε το αυτονόητο, ότι η συμπεριφορά αυτή είναι απόκλιση από το φυσιολογικό, θα τον είχαν καρατομήσει αμέσως! Πόσο πιο σάπια και οργουελικιά μπορεί να είναι μια κοινωνία; Και τί κατάληξη μπορεί να έχει;

    • Hunter avatar
      Hunter @ ΚΜ 01/11/2014 15:54:31

      Πάντα εύστοχος! Θα έχει την κατάληξη που είχαν όλες οι εκφυλισμένες κοινωνίες...

  6. Απονενοημένος Διάβημας avatar
    Απονενοημένος Διάβημας 01/11/2014 16:09:04

    Ξευτίλα χωρίς όρια. Το να ειναι γκέυ , δικαιωμά του , και το να το παραδέχεται , μπράβο του. Αλλα να πιστεύει κι'ολας πως το κουσούρι του είναι "το καλύτερο δώρο που δίνει ο Θεός" , σημαίνει απλά πως είναι ψυχικά ΑΡΩΣΤΟΣ, όπως οι περισότεροι απ'αυτούς τους δυστυχισμένους.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Απονενοημένος Διάβημας 01/11/2014 19:19:52

      Σωστός. Πνευματική αρρώστια είναι η διαστροφή,γιατί διεστραμμένος πνευματικά είναι όποιος θεωρεί ότι η ομοφυλοφιλία είναι και ''δώρο από το Θεό'' ! Βέβαια ίσως πεταχτούν κάποιοι -οι γνωστοί-και αρχίσουν τους κεραυνούς και τα αναθέματα για τις δήθεν ''επιθέσεις'' στους ομοφυλόφιλους χωρίς να καταλαβαίνουν ότι,στηλιτεύοντας τη διαστροφή,δεν αποστρέφεσαι τον έχοντα το πάθος,αλλά το ίδιο το πάθος.

    • Seagull avatar
      Seagull @ Απονενοημένος Διάβημας 04/11/2014 13:46:46

      Ε όχι και κουσούρι αγαπητέ, κουσούρι είναι να ζεις στον έβδομο ουρανό όπως ο φίλος μας, εξάλλου τον Θεό τον δοξάζει γιατί τον φώτισε να " δει" έγκαιρα το φως το αληθινό, αυτό της απολύτης ικανοποίησης, αυτό θέλει να πει ο άνθρωπος.... απλά και κατανοητά τα λέει .. Με γειά του με χαρά του λοιπόν και πάντα ευτυχισμένες στιγμές να του ευχηθούμε!!

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 01/11/2014 19:24:05

    Και που είναι το πρόβλημα; Τι Apple και τσουτσούνια μωβ; Ποιός είναι ο κύριος, τον γνωρίζουμε; Εδώ ολόκληρος τρισμέγιστος Καρβέλας παραδέχτηκε ότι ο εντιμότατος σκύλος του είναι γκέη. Και μάλιστα είχε το θάρρος και την παρρησία σε δύσκολες εποχές, τότε που τους γκέηδες τους έσκιαζε η φοβέρα...

  8. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 01/11/2014 19:30:19

    Το τελευταίο της εξαιρετικά πλούσιας συλλογής συνωνύμων είναι το εξής: "το κάνει αδιαπέραστο το σουρωτήρι"

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Uncle Stgm 01/11/2014 19:58:27

      Είναι κι άλλο: Την πετράς τη πέτρα με τ'αριστερό;

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 01/11/2014 19:38:40

    “Εμ, έτσι είναι αγάπη μου. Άμα πας στο κρεβάτι Ασυμφώνητος, από κάτω θα βρεθείς κι Απλήρωτος! πώς να το κάνουμε; κάποια στιγμή, θα σου κάτσει από κάτω.” ~Αείμνηστη Μαλβίνα προς “κουνιοτράμπαλα”

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ η Dimi 02/11/2014 11:49:49

      Ωραίο! Καλημέρα και καλό μήνα Dimi.

  10. George N avatar
    George N 02/11/2014 07:06:09

    Μια και καλό είναι να υπάρχει αντίλογος, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η δικιά μας κοινωνία έδωσε κώνειο σε έναν άλλο Σωκράτη, τον Alan Turing, που το μόνο του "έγκλημα" ήταν η ομοφυλοφιλία: http://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing και για πιο πολλά αναφορικά με το έργο του: https://www.youtube.com/watch?v=gtRLmL70TH0 Επίσης δεν είχε (αλλά και σε πολλά μέρη ακόμα δεν έχει) πρόβλημα να ξεπαστρέψει κάποιους απλά γιατί γεννήθηκαν διαφορετικοί: https://www.youtube.com/watch?v=_EkksZis3S8 Σε αυτό το σκηνικό πολέμου η δήλωση του Tim Cook έχει νόημα ακόμα και μέσα από την υπερβολή της.

    • Δημήτριος Κ., avatar
      Δημήτριος Κ., @ George N 03/11/2014 19:51:53

      Nαι αλλά όποιος κηρύσσει τον πόλεμο πρέπει να είναι έτοιμος και να τον χάσει, ιδίως όταν δεν διαθέτει μεγαλύτερη ισχύ απο τον αντίπαλο. Αυτοί που αναφέρεις, ήταν θύματα αυτού του πολέμου. Δεν ξέρω για τον Alan Turing, όμως η δικιά μας κοινωνία τίμησε τον Μάνο Χατζιδάκη περισσότερο κι απο όμοιούς του ομότεχνους, που δεν ήταν ομοφυλόφιλοι όπως εκείνος. Αρα δεν είναι και τόσο μονόπλευρη, όταν το μόνο "προτέρημα" κάποιου δεν είναι η ομοφυλοφιλία...

      • George N avatar
        George N @ Δημήτριος Κ., 04/11/2014 13:37:54

        Τον πόλεμο τον έχει διεξάγει ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας μας, εναντίον τους. Και απλά έδωσα κάποια παραδείγματα απρόκλητης θανάτωσης μόνο και μόνο λόγω της διαφορετικότητας. Υπάρχει μια αντίδραση από την άλλη μεριά που είναι γεγονός ότι κάποιες φορές φτάνει σε παράδοξες δηλώσεις ή ακόμα και στο kitch. Απλά πρέπει να κατανοούμε πως προκύπτουν και όχι να τα χρησιμοποιούμε για να ενδυναμώσουμε αυτούς που την λέξη ανεκτικότητα την βρίσκουν μόνο στα λεξικά. Αποτελεί τιμή για την Ελληνική κοινωνία η αντιμετώπιση του Χατζηδάκη όπως για την Αγγλική η δημόσια έκφραση συγνώμης από την κυβέρνηση (με τεράστια καθυστέρηση όμως), για τον Turing.

        • Δημήτριος avatar
          Δημήτριος @ George N 04/11/2014 20:27:30

          Eδώ η κοινωνία μας κάνει εξοντωτικό και ατελεύητο πόλεμο κατά των φτωχών και αδύναμων ανθρώπων, δεν θα έκανε κατά των γκέηδων? Πάντως συμφωνούμε οτι υπάρχει μια αντίδραση από την άλλη μεριά που είναι γεγονός ότι πολλές φορές φτάνει σε παράδοξες δηλώσεις ή ακόμα και στο kitch, όπως όταν βγαίνουν "οι ντίβες τους" στα κανάλια και δηλώνουν χαζοχαρούμενα οτι είναι γκέηδες...Ε τότε πώς να μην ξεχάσεις την ανεκτικότητα φίλε George N?

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 03/11/2014 19:07:56

    Ρωσία: σε κολέγιο της Αγίας Πετρούπολης γκρέμισαν μνημείο για την Apple λόγω της ομοφυλοφιλίας του Τιμ Κουκ / Δευτέρα, 03 Νοεμβρίου 2014 @18:14 / http://bit.ly/1wrZcVl Που να διανοηθεί ο Στηβ την υπέρτατη Ύβρη στη μνήμη του, που προκάλεσε ο κακίστης επιλογής διάδοχός του.

    • Frankie avatar
      Frankie @ η Dimi 04/11/2014 17:30:12

      Δε ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάματα... και ποιό από τα δύο, ότι έστησαν μνημείο για την... Apple, ή ότι το γκρέμισαν επειδή ο Cook δήλωσε ομοφυλόφιλος... ή κι ότι... υποχρεώθηκαν από το νόμο να το γκρεμίσουν...