#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/03/2012 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το αρχαιότερο επάγγελμα του κόσμου;



 Λέγεται ότι η πορνεία είναι το αρχαιότερο επάγγελμα. Ισχύει άραγε;

Εξαρτάται από το πώς ορίζουμε την πορνεία.

Εδώ και χιλιάδες χρόνια, οι άνθρωποι προσφέρουν χρήματα ή και αγαθά, με αντάλλαγμα τις ερωτικές υπηρεσίες.

Κάθε κοινωνία που αναπτύσσει υλικό πλούτο, αναπτύσσει παράλληλα και κάποια μορφή πορνείας.

Η Βίβλος περιγράφει τους Ισραηλίτες να διατηρούν ερωμένες, οι οποίες ήταν ή πόρνες, ή σύζυγοι Β` κατηγορίας. Ο βασιλιάς Σολομών, λέγεται, πως είχε 700 συζύγους, και 300 ερωμένες!

Στην αρχαία Ρώμη, οι πελάτες των πορνείων αντάλλασσαν «μάρκες» για σεξ.

Η κλασική εικόνα της πόρνης, που ως περιθωριακή ύπαρξη, κάνει πιάτσα στα σοκάκια, πρωτοεμφανίστηκε στην Βικτωριανή εποχή, όταν οι αρχές άρχισαν να κατηγορούν την πορνεία, ως τρόπο μετάδοσης αφροδισίων νοσημάτων.

Στον σημερινό αιώνα, η πορνεία είναι διαδεδομένη σε όλες τις κοινωνίες, σε όλα τα πολιτικά συστήματα, ακόμη και στα σοσιαλιστικά.

Αυτός που πρώτος μίλησε για το «αρχαιότερο των επαγγελμάτων» ήταν ο Rudyard Kipling. Σε διήγημα του το 1888, ξεκινάει γράφοντας πως «η Λαλούν είναι μέλος του αρχαιότερου επαγγέλματος στον κόσμο…».

Την ώρα που οι προοδευτικοί προσπαθούσαν να βρουν τρόπους να διαχειριστούν την πορνεία στις ΗΠΑ στις αρχές του 20ου αιώνα, πολλοί γιατροί άρχισαν να επαναλαμβάνουν (μερικές φορές λάθος) την φράση του  Kipling, η οποία άρχισε να διαδίδεται παντού.

Κάποιοι ήθελαν την εξαφάνιση της πορνείας, ώστε να εξαφανιστούν και τα αφροδίσια νοσήματα.

Άλλοι το θεωρούσαν μάταιο, αφού η πορνεία είναι το αρχαιότερο επάγγελμα, και, όπως λέγανε,  είναι στη φύση του ανθρώπου.

Οι οπαδοί της δεύτερης αυτής άποψης, δεν πρόσφεραν κάποια ιστορικά παραδείγματα για να την στηρίξουν. Μπορεί οι προοδευτικοί  Χριστιανοί να αναφέρονταν στις πόρνες και στις ερωμένες, της Παλαιάς Διαθήκης, αλλά για κάποιους άλλους, ήταν απλά ένα σχήμα λόγου.

Κάποιοι μάλιστα συγγραφείς άρχισαν να χρησιμοποιούν τον όρο στους τίτλους των βιβλίων τους, όπως ο γιατρός William Josephus Robinson, που το 1929 έγραψε το The Oldest Profession in the World: Prostitution, και το  The Story of the World`s Oldest Profession, του Joseph McCabe το 1932.

Το τι ακριβώς είναι η πορνεία συνεχίζει και σήμερα να αποτελεί πεδίο αντιπαράθεσης, αν και υπάρχουν πλέον ενδείξεις ότι ακόμη και κάποια ζώα την εξασκούν συστηματικά.

Οι θηλυκές χιμπατζίνες στην Ακτή του Ελεφαντοστού έχουν παρατηρηθεί να προσφέρουν σεξ για τρόφιμα.

Σε κάποια πειράματα, μαϊμούδες καπουτσίνοι διδάχτηκαν να χρησιμοποιούν ασημένια δισκάκια ως χρήμα, με τα οποία αγόραζαν σταφύλια. Μετά από κάποιο διάστημα, μια συγκεκριμένη μαϊμού άρχισε να τα ανταλλάσει με σεξ.

Η ερευνήτρια Dr. Fiona Hunter, του Cambridge University, παρατήρησε θηλυκούς πιγκουίνους στην Ανταρκτική, που πρόσφεραν σεξ με αντάλλαγμα κάποια βότσαλα. Οι συγκεκριμένοι  πιγκουίνοι χρησιμοποιούν τα πετραδάκια αυτά για να κατασκευάσουν τις φωλιές τους. Κάποια θηλυκά, που είχαν σύντροφο, προέβαιναν σε ερωτική επαφή με κάποιον «εργένη» πιγκουίνο, όταν έλειπε ο σύντροφός τους, και πληρωνόντουσαν με βότσαλα!

Αν και τα θηλυκά αυτά μπορεί να είχαν κάποια άλλα κίνητρα για τις πράξεις τους, η Hunter σημειώνει πως τα βοτσαλάκια αποτελούν πολύτιμη μονάδα συναλλαγής στον κόσμο των πιγκουίνων, και τα προστατεύουν με ζέση. Πολλά θηλυκά μάλιστα, εκπορνεύονταν  συνεχώς, αν και σύμφωνα με την ερευνήτρια, αποτελούσαν ένα πολύ μικρό ποσοστό του συνολικού γυναικείου πληθυσμού της κοινότητας.

 

Slate

http://www.slate.com/articles/news_and_politics/explainer/2012/03/rush_limbaugh_calls_sandra_fluke_a_prostitute_is_prostitution_really_the_world_s_oldest_profession_.html

Απόδοση: S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 12/03/2012 09:50:35

    Τι στον διατανο θελει να εκπεμψει το αρθρο !Ηρθε καιρος μετα τα μετρα πτωσης του βιοτικου επιπεδου που πηρε η ΠΑΣΟΚΟΛΑΜΟΓΙΑ να επιδοθουμε και στο αρχαιοτερο επαγγελμα του κοσμου ?Οι συνειρμοι ηρθαν στον νου μου ακουγοντας πρωι-πρωι στα καναλια τους αρχαγγελους της εκπορνευσης ενος λαου Πεταλωτη,Λοβερδο , Γιαννακα !Φτου φραγη τω στοματι μου !

    • Flat avatar
      Flat @ Ραβινος 12/03/2012 09:54:18

      Εχεις κάψει τσιμούχες;

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ Flat 12/03/2012 16:37:33

        Eγω οχι !Εσυ μαλλον τις φλαντζες του μυαλου σου !

  2. franc avatar
    franc 12/03/2012 10:24:43

    Ξέρετε υποθέτω τι γράφουν οι Βούλγαροι στην Εθνική Οδό για Σόφια : ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ...

  3. Fanis avatar
    Fanis 12/03/2012 10:41:46

    Το αρχαιότερο επάγγελμα του κόσμου;
    ==
    Γιατι ειναι το .."αρχαιοτερο επαγγελμα"??
    Εγω πιστευω οτι θεμα "promotion" πλασσαρισματος και διαφημησης ειναι απο τους ειδικους/ες του ειδους..

    Δηλαδη .."ΤΟΤΕ" δεν υπηρχαν κυνηγοι,ψαραδες,γεωργοι,δημαγωγοι κλπ?..
    (πασοκοι..κουκουεδες εξω-μεσα και λοιπα κακοποια στοιχεια??)

    Μην τρελλαθουμε κιολας...

    Υ.Γ
    Ισως γιατι αρεσει κιολας. Ειτε ετσι ειτε αλλιως..

  4. juliet avatar
    juliet 12/03/2012 11:17:42

    ...............
    Η πορνεία άκμασε στην Ευρώπη σ' όλη τη διάρκεια της μεσαιωνικής εποχής ,για 1000 περίπου χρόνια.Μια αντίδραση σ΄αυτόν τον ακλόνητο ''θέσμο'' θ΄αρχίσει να παρατηρείται μόνον από το 16ο αιώνα ,περίοδο της ευρωπαΐκής Αναγέννησης.Βλέπουμε τότε,στη Γαλλία την πρώτη απόπειρα για κατάργηση της πορνείας με βασιλικό διάταγμα(1560).Εξηντατόσα χρόνια αργότερα ,πάλι με βασιλικό διάταγμα ,η πορνεία γίνεται αντικείμενο διωγμού στην Ισπανία(1623).
    Αυτά όμως τα μέτρα μπορούν να θεωρηθούν απλώς περιστασιακά ,αν όχι και κάπως φαιδρά ,για την αντιμετώπιση μιας τέτοιας κοινωνικής πληγής ,που ξεπήδησε μέσα απ΄αυτή τούτη τη συγκρότηση των ανδροκρατικών κοινωνιών.Ο απεχθής ''θεσμός'' ,που σαν αιτία του, μετά την εξαφάνιση του θρησκευτικού στοιχείου,δεν απόμεινε παρά η φτώχεια ,η δυστυχία και η καταπίεση του ενός φύλου από το άλλου ,θα διατηρηθεί μέχρι και τον 20ό αιώνα ,με εξαίρεση -θεωρητικά τουλάχιστόν- τούς λαούς που οιοθέτησαν το σοσιαλιστικό σύστημα.
    Σελ.74 Θ.Καρζή''Η γυναίκα στο Μεσαίωνα''
    .........στην Αρχαία Αθήνα,ο μόνος τρόπος για να διακριθεί μια γυναίκα από τους άνδρες ήτανε ν' ασκήσει το επάγγελμα της εταίρας.Διαφορετικά ζούσε και πέθαινε απαρατήρητη στο γυναικωνίτη,χωρίς νάφήσει πίσω της κανένα άλλο ίχνος εκτός από τα παιδιά της.
    σελ.204 Θ,Καρζή ''Η γυναίκα στην Αρχαιότητα''

  5. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 12/03/2012 11:32:38

    τούς λαούς που οιοθέτησαν το σοσιαλιστικό σύστημα.
    ==
    Πειτε του ,του τυπά, οτι νυχτωμενος ειναι.. (και ενταξει το .."θεωρητικα" το ειδα,αλλα η αναφορα εγινε!!)

    Λοιπον πειτε του οτι στα "σοσιαλιστικα συστηματα" η λεγομενη πορνεια οργιαζε..
    Ετσι πειτε του..

    Τελικα δεν εχω καταλαβει .."τι εστι πορνεια"??
    Το σεξ επι χρημασι??
    Περιεργο.. Γιατι ΜΟΝΟΝ το σεξ??
    Ολα για το χρημα γινονται... Και δηλαδη αυτοι/ες που μοστραρουν με ενα "φυλλο συκης" τα γεννητικα τους τι κανουν?? Κοινωφελες εργο??

  6. juliet avatar
    juliet 12/03/2012 11:41:18

    Υποθέτω ότι θα πρέπει να ντρέπεσαι ,αλλά μάλλον το ευχαριστιέσαι γουρούνι.Βέβαια δεν με ενδιαφέρει αν είναι Ελληνίδες,Βουλγάρες ,Ρωσίδες,Αμερικάνες γιατί το Traffing δεν έχει ούτε εθνικότητα ούτε φύλλο.Αλλά τουλάχιστο αν ήσουνα Ελλήνας θα έπρεπε να ντρέπεσαι για τον ξεπεσμό της χώρας σου.

  7. Fanis avatar
    Fanis 12/03/2012 11:50:29

    Ισως δεν μου πεφτει λογος αλλα...

    Juliet
    Σε βλεπω πολυ καιρο εδω μεσα και δεν καταλαβαινω γιατι ..εξετραπης!(sic)
    Αλλο το "trafficking" (εμποριο σαρκας) και άλλο η "πορνεια" οπως τουλαχιστον εννοει η αναρτηση..

    • juliet avatar
      juliet @ Fanis 12/03/2012 13:15:15

      Δεν μπορώ να φανταστώ τον ξεπεσμό της χώρας μου.Γιατί είναι κατάντια .Αλλο η πόρνη πολυτελείας ,άλλο η πόρνη για ένα κομμάτι ψωμί.Η χώρα, που οι γυναίκες της γίνονται πόρνες για να ζήσουν αρχίζει να παραπαίει ,αρχίζει η κατρακύλα και αυτό δεν μου αρέσει.

  8. juliet avatar
    juliet 12/03/2012 11:51:36

    Σωτήρη,
    Καλημέρα,
    ήτανε όντως επιλεκτική αυτή η παράγραφος για να εμπεδώσουν όλοι αυτοί τι εστί σοσιαλισμός.ΔΙΑΦΘΟΡΑ-ΠΟΡΝΕΙΑ -ΦΑΣΙΣΜΟΣ .

  9. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 12/03/2012 12:07:25

    juliet
    ==
    Οκ. Καλημερα.

    Παντως στο παραπανω "οργίλο" σχολιο σου προς τον
    "franc" (που δεν γνωριζω καθολου) ,αν μου επιτρεπεις:
    Το "Traffing" που λες
    (εννοεις προφανως το "trafficking" =εμποριο σαρκας) ,
    δεν εχει σχεση νομιζω με τη νοημα της αναρτησης..

    Η πορνεια ειναι αλλο πραγμα ,ισως περιλαμβανει και το ""trafficking",
    αλλα ειναι πολυ πιο περιπλοκο..

    • juliet avatar
      juliet @ Σωτηρης 12/03/2012 12:51:12

      Σωτήρη
      εννούσα τα μπαρ με τις αναρτήσεις,και συγγνώμη για τη λάθος γραφή του trafficking ,αλλά κεκτημένη ταχύτητα .Η πορνεία είναι και το trafficking.

      • Σωτηρης avatar
        Σωτηρης @ juliet 12/03/2012 13:04:43

        Ειναι (αισχιστο ειδος) και το trafficking..
        Αλλα περιλαμβανει επισης και π.χ "αεροσυνοδους" (!!) και .."μοντελα"
        "υπανδρευομενα εις Παρισιους" κλπ ..
        Τοπιασες το ..υπονοουμενο??

        Προφανως "αι τοιαυται" δεν ερωτευονται τα σαπια γεροντια που ..υπανδρευονται,ετσι??
        Δεν ειναι ..πορνες βεβαιως...
        Α πα πα ,τι δηλαδη απαγορευεται να ερωτευθουν??

        • juliet avatar
          juliet @ Σωτηρης 12/03/2012 13:21:33

          Εκανα διευκρίνηση ,δεν εννοώ τις ..πολυτελείας ,και υπάρχουν πολλές φρόντισε το σοσιαλιστικό σύστημα γι΄αυτό δίνοντας εξουσίες ,πλούτη....-το έπιασες το υπονοούμενο:)- με λίγα λόγια ''προίκα'' ,μιλάω για την ανάγκη να ζήσει η άλλη .

          • Σωτηρης avatar
            Σωτηρης @ juliet 12/03/2012 13:33:49

            Η πορνεια ειναι περιπλοκο θεμα.
            Οι .."πολυτελειας" δεν ειναι ..πορνες.
            Ειναι .."κοκοτες" πολυτελειας,ειναι "μοντελα"... ειναι.... ειναι....
            Αυτες ειναι στο απυροβλητο,γιατι .."εξυπηρετουν" αυτους που κανονιζουν (με νομους) τα της πορνειας!!

            Μια (π)ουτανα στη οδο Αθηνας κινδυνευει να παει φυλακη γιατι εκδιδεται!!!!! ενω μια κοκοτα στο Χιλτον καμαρωνει και απο πανω...
            Τα ιδια δουλεια κανουν και οι δυο....

            Και αυτο συνεβαινε εδω και αιωνες και θα συμβαινει στον αιωνα τον απαντα..

          • juliet avatar
            juliet @ Σωτηρης 12/03/2012 13:52:34

            Δεν είναι το ίδιο ,όλο τα καταγώγια και άλλο οι πισίνες και οι βίλες .
            Είναι μεγάλο θέμα ,με πολλές παραμέτρους και ηθική .

          • Σωτηρης avatar
            Σωτηρης @ juliet 12/03/2012 14:12:47

            Αν καταλαβα καλα εκεινο που σε τρελλαινει ειναι η σκεψη οτι καποια γυναικα/κοπελλα
            "εκδιδεται" για να επιβιωσει..

            Κατα την αποψη μου αν το κανει "και για το κεφι της" δεν υπαρχει προβλημα..

            Αν υποχρεωνεται τοτε μιλαμε για εγκλημα..

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 12/03/2012 14:23:43

            Aκριβώς!

  10. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 12/03/2012 12:19:08

    Υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος που η πορνεία ήταν, είναι και πάντα θα είναι μισητή:

    Ρίχνει την τιμή του μ@@νιού σε "εξωφρενικά" χαμηλά επίπεδα...

    Άλλον λόγο δεν βλέπω, πιθανότατα επειδή άλλος λόγος δεν υπάρχει... Το ότι ένα σημαντικό κομμάτι του πληθυσμού, κυρίως του θηλυκού πληθυσμού, αλλά και διαφόρων τύπων θηλυπρεπών αντρών, "σκίζει τα ρούχα του" για την "ααααχ τόοοοοοοσο θλιβερή εκμετάλλευση της δύστυχης πόρνης", που, ανοίγοντας τα πόδια για τριάντα λεπτά, βγάζει όσα ένας άντρας, ρισκάροντας την ζωή του για αντίστοιχο χρόνο σε πόλεμο, ή και αφήνοντας οριστικά την ζωή του εκεί, και πιο πολύ μου μοιάζει σαν οργή του στυλ "γιατί μωρή το πουλάς για ένα 'κατοστάρικο και όχι για ένα σπίτι με κήπο και πισίνα και αιώνια υποταγή αυτού που το ζητάει και ολόκληρης της κοινωνίας και χαλάς και την πιάτσα για εμάς τις υπόλοιπες;"...

    Όσο για τα περί βάρβαρων ανδροκρατικών κοινωνιών: Χμ... Πρέπει να ήταν πολύ ηλίθιες αυτές οι ανδροκρατικές κοινωνίες, που κατάφερναν να πείθουν με την βία τους κρατούντες άντρες να "επιθυμούν" να σφαγιάζονται σε ανούσιους πολέμους επί αιώνες και με τον χειρότερο τρόπο και οι δύστυχες γυναίκες-σκλάβοι-αιώνια a priori θύματα, να ζουν κατά μέσο όρο ως και δέκα χρόνια περισσότερο από τους αιώνια κακούς-αφέντες-εκμεταλλευτές και βέβαια σε πολύ καλύτερες συνθήκες από αυτούς... Ακόμη και σήμερα. Ο στυγνός καταπιεστής ζει από πέντε ως και δέκα ολόκληρα χρόνια λιγότερα από τον καταπιεσμένο, και αυτό παγκοσμίως και διαχρονικά, και τον κατηγορούν κι από πάνω. Η τέλεια τρέλλα. Τα γηροκομεία είναι φουλ στις γιαγιάδες, για παππού ψάχνεις με το κυάλι, έχει ήδη δαγκώσει προ πολλού το γρασίδι. Φυσικά επειδή ήταν πάντα κακός και καταπιεστής και εκμεταλλευτής, και αντί να φροντίσει να ζήσει περισσότερο εις βάρος αυτών που εκμεταλλεύονταν, προτίμησε να πεθάνει νωρίτερα, πολύ λογικό. Ξέρετε ίσως την σημασία των "Λευκών Γαρύφαλων" στην Αγγλία λίγο πριν και κατά την διάρκεια της έναρξης της συμμετοχής της χώρας στις εχθροπραξίες του Β' ΠΠ;

    Δεν αφήνετε το παραμύθιασμα λέω εγώ, και να κάνουμε μια ύστατη προσπάθεια να σοβαρευτούμε;

    Εγώ τα είπα, ως όφειλα. Κάντε ό,τι θέλετε.

    (Μην το δημοσιεύσετε γιατί θα με βρίσουν)

  11. The Saint avatar
    The Saint 12/03/2012 12:47:55

    Η πορνεία, είναι και αυτή ένα επάγγελμα, όπως όλα τα άλλα, και με εξαίρεση τις περιπτώσεις μαστρωπείας, όπου οι κοπέλες το κάνουν κατ'εξαναγκασμό, οι υπόλοιπες το κάνουν γιατι έτσι θέλουν!
    Δεν ξερω γιατι ώς τώρα δεν έχει γίνει καμμιά αναφορά δε, και στο γεγονός, ότι η πορνεία αποτελει ΚΑΙ κοινωνικό λειτούργημα, και γι'αυτόν το λόγο έχει περιέλθει ώς επάγγελμα κάτω απο νομικές και ιατρικές διαιδικασίες ελέγχου.
    Κινδυνοι υπάρχουν όπου αυτή (η πορνεία) εφαρμόζεται απκλειστικα και μόνο παράνομα...
    Χαίρετε

    • greek doctor avatar
      greek doctor @ The Saint 12/03/2012 16:18:41

      Κοινωνικό λειτούργημα; Έλεος.
      Φάκτορα, έχεις μαζέψει όλους τους πεινασμένους με τις φωτογραφίες που βάζεις.

  12. Digon avatar
    Digon 12/03/2012 14:37:13

    Γενικώς γίνεται της πουτάνας...

    • franc avatar
      franc @ Digon 12/03/2012 21:19:00

      Aυτό κι αν είναι το καλύτερο σχόλιο...

      • juliet avatar
        juliet @ franc 13/03/2012 07:57:12

        OK, αλλά ούτε ειρωνικά δεν το δέχομαι,ίσως φταίει που μεγάλωσα πολυ δημοκρατικά και με πολλή αγάπη.

        • franc avatar
          franc @ juliet 13/03/2012 11:24:23

          Αγαπητή juliet , τα σέβη μου.
          Είσαι πολύ καλή. Αυτό που λές: "μεγάλωσα πολυ δημοκρατικά και με πολλή αγάπη." είναι ακριβώς αυτό που δείχνει την υπεροχή μας ως Ελληνες έναντι των Βορείων...Ακόμα και ο θυμός μας είναι πιό ανθρώπινος.

          • juliet avatar
            juliet @ franc 13/03/2012 11:53:53

            Αν σου πω ότι δεν είμαι βέρα Ελληνίδα ,είμαι Ελληνοιταλομαλτέζα τι θα πεις;

          • franc avatar
            franc @ juliet 13/03/2012 16:05:09

            Kαι εγώ και η οικογένειά μου είμαστε Ελληνογάλλοι, Βασκικής καταγωγής. Πατρίδα μας όμως είναι η γλώσσα στην οποία σκεφτόμαστε και ονειρευόμαστε και αυτό είναι κατα τη γνώμη μου ο Απόλυτος ορισμός του Εθνους.
            Υ.Γ.(Το franc δεν είναι ψευδώνυμο)

          • juliet avatar
            juliet @ franc 13/03/2012 16:22:43

            χαχαχαχα,λες οι ημίαιμοι να είναι πιο νευρώδεις από τους γηγενείς;Και εμένα το κανονικό μου όνομα είναι.

  13. franc avatar
    franc 12/03/2012 21:12:58

    Επιτέλους ενα σοβαρό σχόλιο,
    σ΄αυτή την ανάρτηση.
    Αγαπητή juliet αν το ειρωνικό μου σχόλιο σε πρόσβαλε, να με συγχωρείς και το παίρνω αμέσως πίσω. Το έβαλα όμως ακριβώς για να εκφράσω την ΙΔΙΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ για την κατάντια στην οποία οδήγησαν την πατρίδα μας οι ΝΤΑΒΝΤΖΗΔΕΣ και οι πουλημένοι πολιτικοί της.

  14. βασίλης avatar
    βασίλης 13/03/2012 11:46:16

    Πάντως μην βάλεται για ταμία τον Γεώργο και για συντονιστή τον Βενιζέλο
    διότι και εκεί θα τα κάνουν θάλασσα, θα το κλείσουν το μαγαζί διότι ο σούπερ
    πελάτης τους Στρος καν είναι στην φυλακή.

  15. franc avatar
    franc 13/03/2012 20:50:30

    Eννοείται...
    Η διασταύρωση πάντα βελτιώνει τη ράτσα. Δεν είναι τυχαίο που ο Μ. Αλέξανδρος την έκανε
    υποχρεωτική...Αλλωστε ο τελευταίος επικός ήρωας του Ελληνικού Εθνους ήταν ο ΔΙΓΕΝΗΣ Ακρίτας που πολέμησε σαν ίσος τον χάροντα στα μαρμαρένια αλώνια!!! νάσαι πάντα καλά και ηλιόλουστη, ειλικρινά αγαπητή Juliet.