#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/01/2014 21:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Κολοράντο γιορτάζει τη νομιμοποίηση της μαριχουάνας



Το Κολοράντο ξεκίνησε ένα τολμηρό πείραμα την Τετάρτη με τη νομιμοποίηση της μαριχουάνας, καθώς καταστήματα από το κέντρο του Ντένβερ ως τα χιονισμένα χιονοδρομικά κέντρα άρχισαν να πωλούν το πάλαι ποτέ παράνομο ναρκωτικό σε κάθε ενήλικο. Για τους υποστηρικτές της νομιμοποίησης, ήταν μια κρίσιμη καμπή για τις  μπερδεμένες σχέσεις της χώρας με το πανταχού παρόν ψυχαγωγικό ναρκωτικό. Γιόρτασαν με ομιλίες και αερόστατα, παρομοιάζοντας τη νομιμοποίηση με το τέλος της ποτοαπαγόρευσης, και ανάβοντας τσιγαριλίκια σαν να άνοιγαν σαμπάνιες.

Για τους σκεπτικιστές, σηματοδότησε μια μεγάλη ανοησία, που θεωρούν  ότι θα οδηγήσει στην αύξηση της χρήσης ναρκωτικών μεταξύ των εφήβων και σε πιο αφηρημένους οδηγούς στους δρόμους και θα αμαυρώσει την εικόνα μιας πολιτείας της οποίας το επίσημο τραγούδι είναι το Rocky Mountain High του John Denver. Ο κυβερνήτης του Κολοράντο και ο δήμαρχος του Ντένβερ ήταν ενάντια στην νομιμοποίηση και έμειναν μακριά από τις γιορτές της Τετάρτης.

Ενώ περίπου 20 πολιτείες επιτρέπουν την ιατρική μαριχουάνα , οι ψηφοφόροι στο Κολοράντο και στην Πολιτεία της Ουάσιγκτον αποφάσισαν πέρυσι να πάνε ένα βήμα παραπέρα και να γίνουν οι πρώτοι στις ΗΠΑ που θα νομιμοποιήσουν μικρές ποσότητες του ναρκωτικού για ψυχαγωγική χρήση και θα τη θέσουν στους νόμους περί αλκοόλ. Από τότε, οι πολιτείες προσπαθούν να επινοήσουν νόμους για το πώς να καλλιεργούν, να πωλούν και να φορολογούν το ναρκωτικό. Τόσο στο  Κολοράντο όσο και στην Ουάσιγκτον, η χρήση μαριχουάνας για λόγους αναψυχής ήταν νόμιμη για περισσότερο από ένα χρόνο. Οι ενήλικες μπορούν να καπνίζουν στα σαλόνια τους και να τρώνε κουλουράκια με μαριχουάνα χωρίς το φόβο της σύλληψης. Στο Κολοράντο, έχουν ακόμη και τη δυνατότητα να καλλιεργούν μέχρι έξι φυτά στο σπίτι. Αλλά μέχρι την Τετάρτη, τα φαρμακεία μπορούσαν να πουλήσουν μόνο σε πελάτες με συνταγή γιατρού και με την κρατική κράτα ιατρικής μαριχουάνας. Πλέον, κάθε κάτοικος του Κολοράντο άνω των 21 ετών μπορεί να αγοράσει μέχρι και μια ουγγιά μαριχουάνας σε ένα από τα 40 φαρμακεία που άρχισαν να πωλούν σε πελάτες λιανικής την Τετάρτη. Οι επισκέπτες της πολιτείας μπορούν να αγοράσουν ένα τέταρτο της ουγγιάς, αλλά πρέπει να το χρησιμοποιήσουν εντός της πολιτείας. Η μεταφορά μαριχουάνας στο αεροδρόμιο παραμένει παράνομη.

http://www.nytimes.com/2014/01/02/us/colorado-stores-throw-open-their-doors-to-pot-buyers.html?_r=0

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris avatar
    Aris 01/01/2014 22:43:43

    Να η λύση στην αναδιάρθρωση του παραγωγικού μοντέλου της χώρας. Μάλιστα η καλλιέργεια και η προστασία των φυτειών μαριχουάνας και χασίς να ανατεθεί στο σρατό. Σε 3 χρόνια το πολύ θα έχουμε βγεί απο την κρίση και θα έχουμε λύσει το πρόβλημα της ανεργίας ακόμα και το μεταναστευτικό...

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 01/01/2014 23:07:15

    Την νομιμοποίηση της μαριχουάνας δεν την γιορτάζει μόνο το Κολοράντο.Την γιορτάζει και ο Γιωργάκης.Ο γνωστός MIND THE GAP.

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Νίκος 02/01/2014 00:31:22

      Μα ολοι οι Παπαντρεου, παππους, πατηρ και υιος ηταν παντα μπροστα απο την κοινωνια. Αλλες δυο-τρεις γεννεες Παπαντρεου και ολα σας τα προβληματα θα εχουν λυθει η θα τα εχετε ξεχασει. Α ρε μεγαλε Χαρη Κλυν!

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 02/01/2014 08:00:15

    Μπράβο και εις ανώτερα!!!!!!!

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/01/2014 12:05:01

    Η.....Τοπική Κολοράντο του ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να είναι ενθουσιασμένη!

  5. και πες και πες και ψ ψ π avatar
    και πες και πες και ψ ψ π 02/01/2014 12:42:38

    Καμιά φορά,
    σκέφτομαι,
    πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που είναι κατά της κάνναβης,
    ενώ,
    ταυτόχρονα,
    ταυτίζονται και γουστάρουν και μερακλώνουν κι έρχονται στο τσακίρ- κέφι με τραγούδια, είτε ελληνικά είτε ξένα, που έχουν γραφτεί από φουντικούς... Διότι ΟΛΑ είναι γραμμένα από τέτοιους.

    Κανονικά,
    αν σέβονταν τον εαυτό τους τον συναισθηματικό,
    θα έπρεπε να δοκιμάσουν, αν είναι καπνιστές,
    ή, το ελάχιστον,
    να μην έχουν καταδικαστική άποψη, αν δεν είναι...

    Αλλά,
    η ζωή είναι, βέβαια, αντιφατική και μυστήρια...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ και πες και πες και ψ ψ π 02/01/2014 17:13:56

      Δηλαδή για να μην σου αρέσει κάτι πρέπει να το εχεις δοκιμάσει;;;
      Εσύ θα είσαι φαντάζομαι straight μετα απο δοκιμή

  6. Σπορέας avatar
    Σπορέας 02/01/2014 15:14:17

    "Γιόρτασαν με ομιλίες και αερόστατα, παρομοιάζοντας τη νομιμοποίηση με το τέλος της ποτοαπαγόρευσης, και ανάβοντας τσιγαριλίκια σαν να άνοιγαν σαμπάνιες."

    Στην "προσευχή του μάγκα" υπάρχει καλύτερη περιγραφή :
    "... και ανάψαμε τις τσιγαριές, σαν νάτανε λαμπάδες..."

    • my way avatar
      my way @ Σπορέας 03/01/2014 12:49:31

      Στη "Λιτανεία του Μάγκα".

  7. Κωστας avatar
    Κωστας 02/01/2014 17:54:40

    Ουρες σοβιετικου τυπου στα καταστηματα πωλησης στο ντενβερ γραφει το ρεπορταζ.Τελικα εβλεπε πολυ μπροστα ο γιωργακης.

  8. masa avatar
    masa 03/01/2014 01:50:35

    Μακάρι νατο'χε περάσει ο γαπ.
    Αλλά ως συνήθως, σαν τα ζώα που είμαστε, θα την νομιμοποιήσουμε τελευταίοι στην Ευρώπη όταν ήδη κάτι Ισπανίες - Πορτογαλίες θα έχουν πιάσει την αγορά, και εμείς θα μπαίνουμε τελευταίοι και καταϊδρωμένοι να πάρουμε ένα κομματάκι της αγοράς.
    Και πέρα απ'το συνάλλαγμα και την εξουδετέρωση της μόνιμης πληγής εξαγωγής μαύρου χρήματος προς την Αλβανία...

  9. Διάλεξε και πάρε avatar
    Διάλεξε και πάρε 03/01/2014 04:24:44

    Οι μεθυσμένοι οδηγοί παραβιάζουν κόκκινα φανάρια,
    οι μαστουρωμένοι περιμένουν στο STOP να αλλάξει χρώμα.

  10. Πάνος avatar
    Πάνος 03/01/2014 12:33:43

    Από το να παραβιάζουν κόκκινα φανάρια, καλύτερα να περιμένουν την αλλαγή χρώματος ώστε να μη θρηνούμε θύματα....Η αλήθεια είναι ότι το χόρτο έχει λιγότερες βλαβερές συνέπειες από το αλκοόλ....

    Έβλεπα μια συζήτηση στο CNN για το συγκεκριμένο θέμα, όπου με νηφαλιότητα δύο συνομιλητές, ένας υπέρ και η άλλη κατά της νομιμοποίησης, επιχειρηματολογούσαν με στοιχεία χωρίς να ουρλιάζουν και να λαϊκίζουν, όπως δηλαδή γίνεται στην υπέροχη χώρα μας....
    έπρεπε να είχα πάρει εκείνη τη δουλειά που μου προσφέρθηκε στο Κολοράντο πριν από χρόνια......