06/01/2011 14:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το "Δόγμα του Σοκ"



Το "Δόγμα του Σοκ" είναι το βιντεάκι παρουσίασης ενός από τα πιο συγκλονιστικά βιβλία των τελευταίων ετών (από την εξαιρετική Naomi Klein)... Πρόκειται για τη χρήση του σοκ που προκαλείται στους πολίτες σε περιόδους φυσικών ή τεχνητών κρίσεων, ως ένα είδος "όπλου" στα χέρια των νεοταξιτών πολιτικών και οικονομολόγων, προκειμένου να εξαναγκάσουν τις κοινωνίες να δεχτούν αλλαγές, που πριν από την περίοδο των κρίσεων θα φάνταζαν αδιανόητες...
Οι τεχνικές που ακολουθούνται απέναντι στις κοινωνίες είναι πανομοιότυπες με αυτές που χρησιμοποιούνται και κατά τη διάρκεια των ανακρίσεων κρατουμένων από τις αμερικανικές μυστικές υπηρεσίες.

http://citypress-gr.blogspot.com/2011/01/blog-post_2478.html




ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nikitas avatar
    Nikitas 06/01/2011 17:50:34

    Αυτό είναι μόνο ένα απόσπασμα από το ντοκιμαντέρ. Ολόκληρο το ντοκιμαντέρ χωρισμένο σε έξι μέρη βρίσκεται εδώ:

    h*tp://www.youtube.com/watch?v=bFx4gVul5WA

  2. βαγόνι avatar
    βαγόνι 06/01/2011 18:11:09

    ...μιά συγκροτημένη άποψη-ανοιχτά αντικαπιταλιστική-,
    μιά θελκτική γυναίκα....τί άλλο να ζητήσει κανείς!

  3. Orestios avatar
    Orestios 06/01/2011 18:15:14

    Freeze, flight or fight.
    Αυτές τις 3 επιλογές έχει κάποιος σε ένα οξύ σοκαριστικό γεγονός.

  4. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 06/01/2011 23:07:11

    Κυκλοφορεί και βιβλίο

  5. ο ξένος avatar
    ο ξένος 06/01/2011 23:20:18

    Η χώρα μας μπήκε σε περιπέτειες εξαιτίας της πολιτικής των τελευταίων ετών. Έγινε ο αδύναμος κρίκος. Σαφώς και απαιτείται μια πολιτική shock, προκειμένου οι Έλληνες να κατανοήσουν την θέση στην οποία βρίσκονται και να αποδεχτούν τις αναγκαίες για την επιβίωσή μας αλλαγές. "Η αλλάζουμε ή βουλιάζουμε"
    Είναι ευχή όλων των πραγματικών Ελλήνων, η κυβέρνηση Παπανδρέου μαζί με όλους εμάς, να τα καταφέρει-ουμε.

    • Enzo avatar
      Enzo @ ο ξένος 07/01/2011 00:40:17

      καινουριο ανεκδοτο ειναι αυτο που ειπες ? γιατι δεν το καταλαβαμε.ξαναπεστο.

      "Η χώρα μας μπήκε σε περιπέτειες εξαιτίας της πολιτικής των τελευταίων ετών" του μπαμπα ε?

  6. giorgos mpaloyrdos avatar
    giorgos mpaloyrdos 07/01/2011 03:06:33

    το "δογμα του σοκ" και το πειραμα που πραγματοποιειται στην Ελλαδα...
    δειτε το βιντεακι:
    http://www.youtube.com/watch?v=hUtZMfyS0uk