#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/02/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τουρκική προπαγάνδα για την Άλωση της Πόλης



«Είτε η Κωνσταντινούπολη θα κατακτήσει εμένα είτε εγώ αυτήν», είναι το κεντρικό σύνθημα της νέας ταινίας που έχουν ετοιμάσει οι Τούρκοι με τίτλο «Αλωση 1453» (Fetih 1453). Μια ταινία που παρουσιάζει τη ζωή του Μωάμεθ του Πορθητή, κυρίως από την ημέρα που έγινε σουλτάνος το 1451 μέχρι και την Αλωση της Κωνσταντινούπολης από τον ίδιο.

Η ταινία είναι μια υπερπαραγωγή, καθώς οι γείτονές μας ξόδεψαν 17 εκατ. ευρώ για τα γυρίσματα. Χρειάστηκαν τρία χρόνια για να ολοκληρωθεί η ταινία, από τη φάση των γυρισμάτων μέχρι και το μοντάζ, ενώ 6.000 ειδικές στολές έχουν χρησιμοποιηθεί για τους ηθοποιούς που συμμετέχουν και συνολικά περίπου 10.000 άνθρωποι εμφανίζονται στα γυρίσματα. Οι γείτονές μας φαίνεται πως δίνουν μεγάλη σημασία στην προπαγάνδα.

Βέβαια, η ταινία αναμένεται να προκαλέσει διάφορες συζητήσεις για τον τρόπο που παρουσιάζει τον Μωάμεθ, ενώ δεν δείχνει με τον καλύτερο τρόπο τους Βυζαντινούς. Ομως, σε σχέση με παλαιότερες «γραφικές» τουρκικές ταινίες της δεκαετίας του 1970 με πρωταγωνιστή τον Τούρκο ηθοποιό Τζουνέιτ Αρκίν, αυτή η ταινία φαίνεται πως προσπαθεί να προσεγγίσει περισσότερο την αλήθεια. Βέβαια, δεν δείχνει τις λεηλασίες μετά την Αλωση.

Παράλληλα στο σενάριο υπάρχουν ιστορικές ανακρίβειες. Οπως ότι κατά τη διάρκεια των μαχών ο Μωάμεθ συναντά τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη ποτέ. Αλλωστε, το παραδέχεται και ο παραγωγός και σκηνοθέτης της ταινίας Φαρούκ Ακσοϊ: «Ναι, δεν συνέβη κάτι τέτοιο στην πραγματικότητα. Δεν συναντήθηκαν ποτέ. Ξέρω πως πολλοί ιστορικοί θα πουν διάφορα. Ομως, εγώ θέλησα να εξηγήσω μ’ αυτό τον τρόπο τα γεγονότα. Δεν με ενδιαφέρουν τα αρνητικά σχόλια. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η αντίδραση του κόσμου», αναφέρει. Ο ίδιος υποστηρίζει πως με την ταινία αυτή εκτελεί το «χρέος προς την πατρίδα και την Ιστορία».

Ο Ακσοϊ υποστηρίζει πως προτού ξεκινήσει τα γυρίσματα διάβασε δεκάδες βιβλία Ιστορίας. Μόνο που στην ταινία αποφεύγει να δείξει ότι ο Μωάμεθ επιτίθεται στην Πόλη ως κατακτητής. Στην ταινία υπάρχουν και άλλες ανακρίβειες, όπως ο έρωτας του Ουλούματλι Χασάν, του στρατιώτη που φέρεται να έχει ανέβει πρώτος στα τείχη της Κωνσταντινούπολης, με την κόρη του Ουρβανού την οποία ερωτεύεται και ο Ιουστινιάνης, αρχηγός των Γενουατών υπερασπιστών της Πόλης και βασικός στρατηγός στο σχεδιασμό της άμυνας. Οι γείτονές μας προβάλλουν τον έρωτα που πάντα προκαλεί το ενδιαφέρον του κοινού, αδιαφορώντας παράλληλα για τις ιστορικές αλήθειες. Αυτό που παρουσιάζεται, σύμφωνα με πληροφορίες, είναι η σκληρή αντίσταση που δείχνουν οι Βυζαντινοί στον κατακτητή, αλλά η ταινία δεν δείχνει τις σφαγές των Βυζαντινών από τους κατακτητές αμέσως μετά την Αλωση.

 

Θα προβληθεί και σε κράτη-μέλη της Ε.Ε.

Το τρέιλερ της ταινίας ήδη προβάλλεται στο Διαδίκτυο και το έχουν παρακολουθήσει περίπου 2 εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο. Πάντως, στην ταινία δεν πρωταγωνιστεί κανένας δημοφιλής ηθοποιός. Τον Μωάμεθ υποδύεται ο Ντεβρίμ Ερίν, ηθοποιός στο Κρατικό Θέατρο της Τουρκίας. Ο ίδιος δηλώνει «υπερήφανος για το ρόλο» και τονίζει: «Ελπίζω πως έχω καταφέρει να υποδυθώ το ρόλο του Μωάμεθ, καθώς είναι κάτι δύσκολο». Τον Παλαιολόγο υποδύεται ο Ρετζέπ Ακτουγ, που έχει πρωταγωνιστήσει σε πολλές τηλεοπτικές σειρές.

Πολλά από τα γυρίσματα σε χώρους όπως το Βατικανό, το παλάτι και οι εκκλησίες έγιναν σε στούντιο, όμως, οι μάχες στα τείχη προβάλλονται από τα πραγματικά υπάρχοντα τείχη σε συνδυασμό με τη βοήθεια της τεχνολογίας. Η ταινία θα προβληθεί σε εκατοντάδες αίθουσες στην Τουρκία, ενώ για λόγους προπαγάνδας θα «ταξιδέψει» και σε Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία, όπως και στο ψευδοκράτος.

Μανώλης Κωστίδης στον "Ελεύθερο Τύπο"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/02/2012 07:22:27

    Μακάρι ὁ εὐγενής καί φιλίστωρ τοῦρκος σκηνοθέτης,στή θέση τῶν τούρκων ἠθοποιῶν πού ὑποδύθηκαν τόν Κων. Παλαιολόγο καί τούς ὑπόλοιπους Βυζαντινούς,νά ἒβαζε Ἒλληνες...,νά γίνονταν ἒτσι,πιό ρεαλιστικές οἱ σκηνές βρέ παιδί μου.

  2. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 15/02/2012 08:29:44

    Καλά πες στους τούρκους μην φάνε! Έχουμε γλάρο...

    Μ΄αρέσει που δηλώνει ο σκηνοθέτης «χρέος προς την πατρίδα και την Ιστορία»! Εδώ την μακελέψανε την Ιστορία και μιλάνε γι' αυτήν!

  3. sam avatar
    sam 15/02/2012 09:29:26

    ..τι ωραιαααα!!!
    Μακαρι να το κανουν σιριαλ, να καθομαστε ολα τα ελληνοπουλα αγκαλιτσα τα απογευματα και θα παιρνουμε ενα υπεροχο ντους ιστοριας !!!!

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ sam 15/02/2012 09:47:18

      Aν έχει και καμιά γκόμενα της προκοπής, σίγουρα θα το δούνε.

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 15/02/2012 09:43:19

    Μπράβο τους που προβάλουν και τιμούν την ιστορία τους!

    Εμείς τι κάνουμε? (η Ρεπούση ζεί , αυτή μας οδηγεί!)

    Αλλα τι περιμένεις τέτοιοι ξεφτίλες που καταντήσαμε, κάποτε παλεύαμε να πάρουμε την Πόλη ,και τώρα...έχουμε χάσει και την Αθήνα!

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 15/02/2012 10:22:49

      Ποιοί τιμούν την ιστορία τους; Πλάκα μας κάνεις; Αυτοί τα παρουσιάζουν όπως τους αρέσει. Παραχάραξη της ιστορίας είναι...

      Άκου εκεί βρέθηκε ο Μωάμεθ με τον Παλαιολόγο! Σιγά μην παίξανε και τάβλι...

  5. ΜΠ avatar
    ΜΠ 15/02/2012 10:17:07

    Δεν φταίνε οι Τούρκοι αν εμείς εδώ μασάμε το σανό που μας ταίζουν φερόμενο εξ Αμερικής.
    Πού είναι η βιομηχανία που είχαμε; Τη διατηρίσαμε; Όχι. Την κάναμε πακέτα Ντελόρ και ΕΣΠΑ και τη στείλαμε πακέτο στις Ελβετικές τράπεζες. Έχουν μείνει μόνον τα κουφάρια των εργοστασίων να μας θυμίζουν ότι κάποτε είχαμε και βιομηχανία.
    Απόδειξη; Πώς είναι δυνατόν ο ΣΕΒ να έχει πρόεδρο ο οποίος δεν έχει βιομηχανία επειδή την πούλησε;;; Αυτή είναι η λογική του ΣΕΒ λοιπόν που αντικατοπτρίζεται μέσω του Προέδρου της;
    Δεν φταίνε λοιπόν οι Τούρκοι αλλά εμείς και μόνον εμείς. Η αλήθεια είναι πικρή αλλά παραμένει αλήθεια.

  6. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 15/02/2012 11:15:35

    Μαγκιά τους που τα παρουσιάζουν όπως θέλουν! Ας είμασταν άξιοι να τα παρουσιάσουμε εμείς σωστά ,αντί να κλαιγόμαστε συνέχεια!

    • sam avatar
      sam @ ΣΤΕΛΙΟΣ 15/02/2012 11:52:43

      ..φανταστειτε οτι και εμεις το καναμε
      βγαλαμε τον Καραισκακη (αν θυμαμαι καλα) gay...

      (και μετα μου λετε οτι δεν υπαρχει σχεδιο)

  7. Petros avatar
    Petros 15/02/2012 12:01:47

    Ειμαστε αξιοι της τυχης μας εγω το εχω πει. Εμεις τα δινουμε τα χρηματα για σαλουφες στυλ "sirina" και για να αγοραζουμε δικαιωματα προβολης τουρκικων σειρων στην ελληνικη τηλεοραση και αυτοι τα σκανε να κανουν τη προπαγανδα τους στην ευρωπη και να βγαινουν μαγκες και εμεις πιο μ**** απ οτι ειμαστε. Και εις ανωτερα! Και μη νομιζετε οτι ειναι μονο στις ταινιες ετσι.. να μη σας φοβιζει αυτο, να σας φοβιζει το γεγονος οτι ειναι γραμμενα και σε βιβλια ιστοριας

  8. Dimitris MANH avatar
    Dimitris MANH 15/02/2012 12:49:08

    ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΟΥΝ...ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΗ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΟΥΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ...ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ''ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ'' ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ..ΕΔΩ Η ΡΕΠΟΥΣΗ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΕΘΑΝΑΝ ΑΠΟ ΣΥΝΩΣΤΙΣΜΟ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΣΜΥΡΝΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΑΓΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΣΦΑΓΗ...ΕΕΕ ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΗ ΦΙΛΙΑ...ΞΥΠΝΑΤΕ...ΕΔΩ ΑΝ ΠΑΤΕ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ...Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΠΟΥ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΛΑΟΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ...

  9. Tassos avatar
    Tassos 15/02/2012 13:16:51

    Πάλι καλά που γυρίστηκε το 300. Ολοι οι λαοί γυρίζουν επικά φιλμ για την ιστορία τους και μεις έχουμε πέσει στους συριζο-κκέδες σκηνοθέτες. Ρε οι ξεφτιλισμένοι ούτε "τα μυστικά του βάλτου" που θα είχαν 1 μύρριο εισιτήρια στο νερό δεν είναι άξιοι να γυρίσουν. Εβλεπα ένα Βουλγάρικο έργο του 87 με αγγλικούς υπότιτλους Време Разделно όπου βλέπεις τις θηριωδίες των Τούρκων τον 17ο αιώνα και σκεφτόμουνα ρε Ρεπούση τίποτα δεν έχεις μέσα σου? Τσίπα?

  10. axiokratikos avatar
    axiokratikos 15/02/2012 13:37:50

    ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ TA BEST SELLER Ο ΛΑΚΗΣ Ο ΓΛΥΚΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΛΕΝΕ ΒΑΓΓΕΛΗ...

  11. TopGunZ avatar
    TopGunZ 15/02/2012 13:52:16

    Έχουμε έτοιμα σενάρια για δεκάδες υπερπαραγωγές σε ότι κατηγορία θέλετε (δράσης-περιπέτειας, αγάπης, κοινωνικό, αστυνομικό θρίλερ) από την ιστορία μας και αντ' αυτού χαρίζαμε εκατομμύρια σε μετέωρες αριστερίστικες παρόλες και φοβόμασταν να φτιάξουμε εμείς κανάν Ηρακλή μη μας πούνε γραφικούς και κιτς.

  12. Θεμης avatar
    Θεμης 15/02/2012 14:07:10

    Καλυτέρα να αξιολογείς παρά να κρίνεις. Οι Τούρκοι καλά έκαναν και γύρισαν ταινία με όποιο θέμα ήθελαν και όπως τους σύμφυρε. Και ας αλλάζουν την ιστορία όπως τους συμφέρει . Το ζητούμενο είναι εμείς τι κάνουμε; Προσπαθούν να μας ξεκόψουν από την ιστορία και το μασάμε αλλοιώνουν τα βιβλία και δεν αντιδρούμε, βάζουμε ταμπέλες και όποιος τολμήσει και υπερασπιστεί την χώρα και την ίδια ιστορία, ακόμα και στης μεταξύ μας συζητήσεις χαρακτηρίζεται λαϊκιστής και εθνικιστής. Εδώ ολόκληρος ’’ ανεξάρτητος ‘’ τηλεοπτικός σταθμός ΣΚΑΙ έβγαλε ένα ντοκιμαντέρ για το 1821 και προσπάθησε να δείξει την ιστορία μόνο από ιστορική άποψη, οκ σωστά αλλά μέχρι ένα σημείο, τους μύθους, αν πρόκειται για μύθους, που έχουν μεγαλώσει γενιές και έχουν δημιουργηθεί για να δυναμώνουν το πατριωτικό συναίσθημα δεν τους γκρεμίζεις επειδή πληρώθηκες …………….η ίδια η επίσημη ιστορία και ιστορικοί δεν το τόλμησαν και το έκανε ένας γελοίος ‘’δημοσιογράφος’’ και η αντίδραση; Μικρή και ελλιπής. Πρέπει να αλλάξουμε παιδεία γιατί αυτό που μας λείπει είναι παιδεία.

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 15/02/2012 21:16:06

    Το Τουρκόλυγουντ είναι εδώ..(και για ποιο λόγο να μιλήσουν για τις σφαγές; τους βιασμούς; τους αισχρούς εκβιασμούς γονέων για τα ανήλικα παιδιά τους;)
    ΥΓ: Τον περασμένο Μάιο, ανήμερα της επετείου της Άλωσης, έγινε ένα εκπληκτικό αφιέρωμα από τον ραδιοσταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος..ανατριχιαστικά κείμενα που περιέγραφαν τη βιαιότητα των Τούρκων απέναντι στους Βυζαντινούς...

  14. Βαγγέλης Κ. avatar
    Βαγγέλης Κ. 15/02/2012 21:19:14

    Αν χρειαστεί θα αναφερθώ και εκτεταμένα στο θέμα, αλλά για μένα έχει κλείσει πριν βδομάδες όταν και κυκλοφόρησε το τρέιλερ της ταινίας. Πολύ συνοπτικά, τα 17 εκατομμύρια δολάρια του κόστους είναι παραφουσκωμένα, το καλοκαίρι παρουσιάζονταν για 8-10, τον Δεκέμβρη για 10-12, εκτοξεύτηκαν στα 17 όταν άρχισαν τα δημοσιεύματα πως ο παραγωγός-σκηνοθέτης ακόμα χρωστάει στους κομπάρσους, και όπως και να 'χει, μια παραγωγή κόστους 40-80 εκατομμυρίων (όσο το κόστος του 300 και των Immortals) τη λες μεσαίου μεγέθους, μια παραγωγή 4-8 εκατομμυρίων (όσο είναι το κόστος του 1453) τη λες πάμφτωχη για τα δεδομένα της βιομηχανίας.

    Και τέτοιου είδους παραγωγές σπάνια περνάνε τα σύνορα της χώρας, οι Ρώσοι έχουνε κάνει δεκάδες τις τελευταίες δεκαετίες ας πούμε, πόσες άκουσε κάποιος στην Ελλάδα; Επιπλέον, η ταινία έχει καθαρά εθνικιστικό περιεχόμενο, από τον τίτλο "Κατάκτηση 1453" όταν για όλο τον πολιτισμένο κόσμο είναι "Πτώση 1453", δεν έχει πολλή μοίρα στον ήλιο εκτός βαθιάς Τουρκίας.

  15. Φελίζα avatar
    Φελίζα 16/02/2012 00:30:57

    Το εξπρες του μεσονυχτίου το έχουν δει περισότεροι από αυτούς που θα δουν την ταινία τους

  16. Νίκος Μ. avatar
    Νίκος Μ. 08/04/2012 12:53:47

    Απ' ότι έχω καταλάβει,μέσα από τα διάφορα που διάβασα και άκουσα,η Κων/λη
    ήδη είχε φτάσει στο απώγειο της και κατέρρεε από μόνη της.Αυτό φαίνεται από την εδαφική συρρίκνωση και από τις αλλεπάλληλες διενέξεις μεταξύ τους.Σαν παράδειγμα δηλαδή έμοιαζε μ' ένα πληγωμένο θεριό που πορευόταν παραπαίοντας και του όρμηξαν τα άγρια θεριά.Δίχως πολλές αντιστάσεις,έπεσε.
    Άσε που υπάρχουν πληροφορίες ότι,ενώ στην μία πλευρά γινόταν χαμός με τις πολεμικές επιχειρήσεις, στην αντίθετη πλευρά της Πόλης υπήρχε μακάρια
    χαλαρότητα και ενδεχομένως να είχαν περάσει μέσα οι Οθωμανοί.