#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/07/2012 15:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι 20, τι 40…τι 70!



Όταν ήμουν 20άρης, και πάνω στη τρέλα μου, απορούσα ειλικρινά για το πώς είναι δυνατόν, να μου αρέσουν κάποιοι 40άρηδες «γέροι» ροκάδες.

Απορούσα επίσης για το πώς αυτοί οι γέροι μπορούσαν όχι μόνο να παίζουν σπουδαία μουσική, αλλά να είναι ταυτόχρονα και τα σύμβολα του σεξ για εκατομμύρια γυναίκες (και άνδρες) σε ολόκληρο τον πλανήτη.

Μια άλλη μεγάλη μου απορία, είναι το πώς μπορούσαν να αντέχουν στο χρόνο, αφού η εποχή για την οποία μιλάω ήταν το 1980, και ήδη οι εν λόγω «θεοί» είχαν συμπληρώσει 18 χρόνια μουσικής ζωής!

Μάλιστα, το 1981 κατάφερα να τους δω ζωντανά σε συναυλία τους στην Μινεσότα των ΗΠΑ, πιστεύοντας και εγώ, όπως χιλιάδες άλλοι, ότι αυτή θα ήταν η τελευταία τους συνεύρεση, όπως διέδιδαν πειστικότατα τα ΜΜΕ.

Από τότε μέχρι τώρα πέρασαν 30 και πλέον χρόνια, και οι Rolling Stones όχι μόνο συνεχίζουν, αλλά διαπρέπουν κιόλας!

Και μάλιστα είναι τόσο σπουδαίοι, που όπως διάβασα κάπου, κάποτε, η ανακοίνωση και μόνο ότι σκοπεύουν να βγάλουν δίσκο, καθιστά τον δίσκο αυτόν αυτομάτως πλατινένιο! Χωρίς δηλαδή καν να έχει γραφτεί ένα τραγούδι, ο δίσκος έχει ήδη προπωληθεί παντού!

Σαν χθες, πριν από 50 ολόκληρα χρόνια, την 12/7 του 1962  οι Stones εμφανίστηκαν μαζί για πρώτη φορά στο Marquee Club του Λονδίνου.

Έπαιξαν μάλιστα μια διασκευή τους του Come On, του Chuck Berry.

Για να γιορτάσουν αυτή την εκπληκτική από κάθε πλευρά επέτειο, οι γερόλυκοι του ροκ ξαναπήγαν στο συγκεκριμένο κλαμπ της Oxford Street ,και φωτογραφήθηκαν μαζί για πρώτη φορά από το 2008.

Θα ξανακάνουν όμως περιοδεία; Θα ξαναδούμε συναυλία τους; «Όλα είναι πιθανά», λέει ο Keith Richards, «το σκεφτόμαστε, και ήδη κάναμε και μερικές πρόβες… θέλουμε να παραμείνουμε ενεργοί, όσο το δυνατόν περισσότερο».

70άρηδες πλέον οι Stones, και δεν το βάζουν κάτω.

Τι να πω; Τα λόγια είναι περιττά.

Μακάρι να τα εκατοστήσουν, για να τους χαίρονται και τα εγγόνια μου… σε συναυλίες!

www.hollywoodreporter.com/earshot/rolling-stones-marquee-club-photo-348095

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 13/07/2012 16:04:46

    Μαζί σου Στρέϊντζ. Τι λές; να κάνουμε διαγωνισμό για το καλύτερό τους άλμπουμ;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Νίκος Αργεάδης 13/07/2012 16:18:48

      Sticky Fingers, και το καλύτερο κομμάτι όλων των εποχών: Sister Morphine.

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Strange Attractor 13/07/2012 20:59:02

        Ναιιιιι! Το Wild Horses είναι επίσης ωραίο.
        Ο Goat's Head Soup είναι εξαιρετικός επίσης.
        Ξέρεις, το '86-87 στην Νέα Υόρκη εβγαζα τα προς το ζειν παιζοντας (και) την Angie σε ακουστική κιθαρα σε μαγαζί στην Bleecker Street. Τι μου θύμισες Στρέϊντζ...

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Strange Attractor 13/07/2012 21:17:46

        Να μη ξεχάσω και το under my thumb.

        Λοιπόν, αν (και όταν) συναντηθούμε θα φέρω κιθάρα να παιξω την Angie και λίγα ακόμη....

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Νίκος Αργεάδης 15/07/2012 00:47:22

          Επιβάλλεται άμεση σύγκλιση της κόβας...

      • marios avatar
        marios @ Strange Attractor 15/07/2012 13:36:11

        Σε πείραξαν οι μπύρες από το περίπτερο εσένα.

  2. Εύα avatar
    Εύα 13/07/2012 16:06:52

    Paint it black..από τα ωραία τους..
    youtube.com/watch?v=InRDF_0lfHk
    ΥΓ: Το μόνο που δεν μου άρεσε στο συγκρότημα..πολύ κούνημα βρε παιδί μου..

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Εύα 13/07/2012 16:20:49

      Ναι σε χάλασε!!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Δαναός 13/07/2012 16:21:38

        Δαναέ, ήσουν μήπως και γιεγιές;

      • Εύα avatar
        Εύα @ Δαναός 13/07/2012 17:10:45

        Δεν ήταν αντρίκιο Δάσκαλε, όπως και να το κάνουμε!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Εύα 13/07/2012 17:14:09

          Τι περιμένεις τώρα να σου πει ο κομοδινί βαψομαλλιάς; Που χόρευε σέικ στις πλαζ, και έπινε ταμ ταμ, και μετά το βράδυ ξέδινε με βερμούτ και Ατίκ;

          • Εύα avatar
            Εύα @ Strange Attractor 13/07/2012 17:21:39

            Έχει σημασία: το ''λίκνιζε'' το κορμί;
            Δαναέ, περιμένω φωτό...βαψομαλλιάς; ουαί τοις βαμμένοις..(ελπίζω να το έγραψα σωστά..)

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Εύα 15/07/2012 00:47:52

      Πες τα ρε Εύα! Κι εμένα all time αγαπημένο μου!

  3. rollin avatar
    rollin 13/07/2012 16:17:39

    Παιδια ενα εχω να πω οταν τους ειδα πριν ποσα να ναι 10? χρονια στο ολυμπιακο σταδιο οταν ειδα τον μεγιστο jacker στη.μικρη εξεδρα αναμεσα στο κοινο ειπα μεσα μου δεν εχω πια να δω αλλη συναυλια στη ζωη μου ταχω δει ολα ενας αμερανοητος θαυμαστης τους 25 χρονια εχοντας ολη την δισκογραφια τους original USA βυνιλιο φυσικα

  4. Δαναός avatar
    Δαναός 13/07/2012 16:25:08

    Κρυάδες!!! Ήμουν ρε!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δαναός 13/07/2012 16:43:05

      Ναι, αλλά άκουγες Κοινούση, και σε ροκιές μόνο Τζον Τίκη.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Strange Attractor 13/07/2012 16:46:38

        Τους έχεις και σε βινύλιο αυτούς Strange; Ε για να τους ξέρεις ήσουν της εποχής!

  5. rollin avatar
    rollin 13/07/2012 16:25:11

    Paint it black ο εθνικος υμνος του rock

    • akenaton avatar
      akenaton @ rollin 13/07/2012 17:36:19

      Συμφωνώ, paint it black!!!!!!

    • Ελευθερία avatar
      Ελευθερία @ rollin 13/07/2012 18:13:33

      Tι να πει και το Child in Time ή οι δίσκοι των Pink Floyd; Εθνικός ύμνος του ροκ χωρίς σόλο ηλεκτρικής γίνεται?

      Πάντα μέτριοι μου φαίνονταν και πολύ mainstream... Όσο για το "σύμβολα του σεξ παγκοσμίως"... αν είναι έτσι τα σύμβολα του σεξ καλύτερα να πάω για καλόγρια. Ειδικά αυτός ο Τζάγγερ... και έχει πάει και με 4.000 γυναίκες όπως ισχυρίζεται! Τζίζους!

  6. alakran avatar
    alakran 13/07/2012 16:53:05

    http://www.youtube.com/watch?v=WJDnJ0vXUgw.

  7. Factorx avatar
    Factorx 13/07/2012 16:59:23

    Ένα είναι το τραγούδι και το έχουμε κάνει και κομμάτι (http://www.antinews.gr/2010/03/15/37461/):

    "Sympathy For The Devil"

    Please allow me to introduce myself
    I'm a man of wealth and taste
    I've been around for a long, long year
    Stole many a mans soul and faith
    And I was round when jesus christ
    Had his moment of doubt and pain
    Made damn sure that pilate
    Washed his hands and sealed his fate
    Pleased to meet you
    Hope you guess my name
    But what's puzzling you
    Is the nature of my game
    I stuck around st. petersburg
    When I saw it was a time for a change
    Killed the czar and his ministers
    Anastasia screamed in vain
    I rode a tank
    Held a generals rank
    When the blitzkrieg raged
    And the bodies stank
    Pleased to meet you
    Hope you guess my name, oh yeah
    Ah, what's puzzling you
    Is the nature of my game, oh yeah
    I watched with glee
    While your kings and queens
    Fought for ten decades
    For the gods they made
    I shouted out,
    Who killed the kennedys?
    When after all
    It was you and me
    Let me please introduce myself
    I'm a man of wealth and taste
    And I laid traps for troubadours
    Who get killed before they reached bombay
    Pleased to meet you
    Hope you guessed my name, oh yeah
    But what's puzzling you
    Is the nature of my game, oh yeah, get down, baby
    Pleased to meet you
    Hope you guessed my name, oh yeah
    But what's confusing you
    Is just the nature of my game
    Just as every cop is a criminal
    And all the sinners saints
    As heads is tails
    Just call me lucifer
    Cause I'm in need of some restraint
    So if you meet me
    Have some courtesy
    Have some sympathy, and some taste
    Use all your well-learned politesse
    Or I'll lay your soul to waste, um yeah
    Pleased to meet you
    Hope you guessed my name, um yeah
    But what's puzzling you
    Is the nature of my game, um mean it, get down
    Woo, who
    Oh yeah, get on down
    Oh yeah
    Oh yeah!
    Tell me baby, what's my name
    Tell me honey, can ya guess my name
    Tell me baby, what's my name
    I tell you one time, you're to blame
    Ooo, who
    Ooo, who
    Ooo, who
    Ooo, who, who
    Ooo, who, who
    Ooo, who, who
    Ooo, who, who
    Oh, yeah
    What's my name
    Tell me, baby, what's my name
    Tell me, sweetie, what's my name

    • Εύα avatar
      Εύα @ Factorx 13/07/2012 17:12:21

      Φάκτορα..και ροκάς;;;;;;;;;

      • Factorx avatar
        Factorx @ Εύα 13/07/2012 17:14:43

        Αν σου πω έπαιζα ντραμς σε συγκρότημα με τον Δ.Τσακνή θα με πιστέψεις; Και ανέβηκα και στην σκηνή στα "Αστέρια" με τους Ολύμπιανς και μετά μας περιμέναν στην έξοδο οι μανάδες μας με τα σκουπόξυλα

        • Εύα avatar
          Εύα @ Factorx 13/07/2012 17:17:56

          Να κλείσουμε συμφωνία να γράψω την αυτοβιογραφία σου! το βρίσκω εξαιρετικό..

          • Factorx avatar
            Factorx @ Εύα 13/07/2012 17:45:33

            Με πάτε για σύνταξη βλέπω μερικοί.τα μπερδέψατε. Ο Ροδινός έιναι σε ηλικία συνταξιοδότησης.

          • Εύα avatar
            Εύα @ Factorx 13/07/2012 18:17:33

            Μα Φάκτορα..αν δεν ξεκινήσουμε από τώρα, σε 35 χρόνια που θα συνταξιοδοτηθείς δε θα προλάβουμε..

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Factorx 13/07/2012 17:29:43

          Με τον Πασχάλη;

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Factorx 13/07/2012 17:59:19

          Ο Πασχάλης γύρω στα εβδομήντα δεν είναι τώρα;

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Δαναός 13/07/2012 18:06:57

            Ο Πασχάλης είναι μικρότερος από τον Ροδινό, ο οποίος έπαιζε ήδη 12 χρόνια σαντούρι με τον Μπαγιαντέρα, όταν ξεκινούσαν οι Ολύμπιανς το 1966.

          • flou avatar
            flou @ Strange Attractor 13/07/2012 18:14:50

            Και ο Φάκτορας έστριβε τα τσιγάρα στο Ροδινό και στους ρεμπέτες;

          • Φιδίσιος avatar
            Φιδίσιος @ flou 13/07/2012 18:24:57

            Εσένα σε κόβω για παππούκα πάντως.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Φιδίσιος 13/07/2012 18:28:26

            Βρε πού είσαι εσύ;

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ Factorx 13/07/2012 21:03:19

          Α ρε Φάκτορα, τι μου θύμισες... ήμουν 2η κιθάρα και τραγούδι. Μέσα με τέλος της δεκαετίας του '80 στη Νέα Υόρκη.

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Factorx 13/07/2012 18:04:47

      Δεν το πιστεύω.....ο φάκτορας ανεβάζει στίχους στο antinews?

      • tak avatar
        tak @ Φελίζα 13/07/2012 18:13:20

        Στίχους ναι, την ποίηση δεν συμπαθεί!

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ tak 13/07/2012 18:36:08

          Τυμπανοκρούστης όμως με τον Τσακνή!!!

          • tak avatar
            tak @ Δαναός 13/07/2012 18:45:02

            Και Προκρούστης Δαναέ... Όλα μου τα κόβει... Τα κείμενα εννοείται...

    • loretta avatar
      loretta @ Factorx 15/07/2012 12:42:20

      θεικο !!!

  8. rollin avatar
    rollin 13/07/2012 17:10:25

    "Sympathy for the devil" αναμφιβολα "out of time" κ "angie" υμνοι

    • Factorx avatar
      Factorx @ rollin 13/07/2012 17:12:09

      μην βάζεις σε παρακαλώ το site στη σχετική θέση του σχολίου (δεν χρειάζεται) επειδή φαινεται σαν να το ανεβαζω εγω και να κανω διάλογο με τον εαυτό μου

  9. rollin avatar
    rollin 13/07/2012 17:15:54

    "Brown sugar" τι να πεις γιαυτο απλα θεικο

  10. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 13/07/2012 17:56:58

    http://www.youtube.com/watch?v=JMkFjYRWM4M

    A N G I E!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. unfair avatar
    unfair 13/07/2012 18:01:56

    Time Is On My Side

  12. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 13/07/2012 18:08:05

    Paint it black, angie, under my thumb, sympathy for the devil, wild horses, satisfaction, out of control.

  13. Δαναός avatar
    Δαναός 13/07/2012 18:32:10

    Να σας τη σπάσω λίγο;www.youtube.com/watch?v=VwcJ5WQSamQ

  14. Factorx avatar
    Factorx 13/07/2012 19:01:42

    μην ξύνεσαι στα τύμπανα

    • tak avatar
      tak @ Factorx 13/07/2012 19:55:03

      Ξέρω... "Κόβουν"!

  15. rollin avatar
    rollin 13/07/2012 19:03:43

    Brian jones β' κιθαριστας των rolling stones το 1964 πεθανε γρηγορα μεγαλη μορφη ενημερωτικα για τους fun των pink floyd

    • lord tanamo avatar
      lord tanamo @ rollin 14/07/2012 09:13:24

      Τι σχέση έχουν οι Pink Floyd ?? Και είναι fan όταν αναφερόμαστε στον οπαδό (ή,στον ανεμιστήρα) και fun όταν μιλάμε για πλάκα,ότι περνάμε καλά δηλαδή.

      Επί του θέματος,φυσικά τον Brian κάποιος τον έπνιξε και δεν είναι καθόλου παράξενο που εμπλέκονται σε αυτό οι glimmer twins.Και φυσικά όλοι ξέρουμε ότι οι Stones μια ζωή προσπαθούσαν να φτάσουν στο επίπεδο τωνBeatles,τουλάχιστον καλλιτεχνικά.Φυσικά,δεν έχουν όλες οι μπάντες Lennon-Mc Cartney-Harrison ως tour de force στις τάξεις τους !

      Οι Stones πολύ κουραστικό συγκρότημα και σίγουρα όχι καλύτεροι από τους Who !
      Βέβαια τώρα θα ορμήσουν να με φάνε οι πιστοί ορκισμένοι,αλλά έχω γύρω στα 15.000 βινύλια αποκλειστικά από 1955 έως 1977 περίπου (η συντριπτική πλειοψηφία αυθεντικές κόπιες) αλλά ζήτημα να έχω δύο άλμπουμ από Stones ! Έχω ό,τι πιο undergoround κυκλοφόρησε τότε,τα πλέον άγνωστα ψυχεδελικά και χαρντ ροκ γκρουπ,αλλά όχι Stones.Το αφήνω για την...πλειοψηφία.

      Πάντως δεξιοί και να ακούτε ροκ είναι σαν να λέμε ότι ο επίσκοπος ακούει grindcore ή death metal...απλά,δεν κολλάει ! Τους δεξιούς -μουσικά- τους έχω μέχρι Ρόμπερτ Ουίλιαμς,λολ !

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ lord tanamo 14/07/2012 13:45:39

        Που κολλάει το δεξιοί;
        Μάλλον δεν μας παρακολουθείς καιρό.

        • lord tanamo avatar
          lord tanamo @ Strange Attractor 15/07/2012 11:35:15

          Δεν το είπα ως μομφή αλλά ως πραγματικό γεγονός.Δεν γίνεται να συνδυάζεις ΚΑΙ rock'n'roll lifetsyle ΚΑΙ συντηρητισμό τύπου ΝΔ.Ή το ένα ή το άλλο,όλα μαζί δεν γίνονται (δεν είναι και σοφό άλλωστε).Το λέω αυτό διότι η συντριπτική πλειοψηφία ΟΝΝΕΔιτών ή άλλων δεξιών που έχω γνωρίσει είτε στα πανεπιστήμια είτε έξω,στην πραγματική ζωή,είναι δυστυχώς τύποι Άννα Βίσση,δηλαδή δεν ακούν τη μουσική,αλλά κοιτάνε τα κάλλη της τραγουδίστριας και σχεδιάζουν πότε θα βγουν μαζί της φωτό στις στήλες κοσμικού περιοδικού.Θα μου φαίνονταν εξωφρενικά περίεργο δηλαδή να συναντήσω έναν κλασσικό δεξιό και να μου πει ότι του αρέσουν οι Van Der Graaf Generator ή οι Incredible String Band για να φέρω ένα παράδειγμα,λολ !-----Και για να μη λέτε ότι τα βγάζω από το μυαλό μου όλα αυτά,φανταστείτε τον Lennon να ψηφίζει Σαμαρά ! Απλά,ΔΕΝ κολλάει,δε γίνεται να γράφεις το Working Class Hero και να συμφωνείς ΚΑΙ με τα white collars !------------Θέλω να τονίσω ότι αυτές είναι καθαρά προσωπικές απόψεις.Στην τελική,αυτό που μετράει είναι να ευχαριστιόμαστε αυτό που ακούμε (και γιατί όχι,να προσπαθούμε να καταλάβουμε και τι λέει ο καλλιτέχνης - δε γίνεται να έχεις την τζιπάρα σου και να τρέχεις σε Αράχωβες κλπ με τη λοιπή μεγαλοαστική τάξη και στο cd player να παίζει Street Fighting Man ! - ε,χρειάζεται και λίγο τσίπα - θα πέσει φωτιά από τον Keith και θα μας κάψει,χα χα ! )-----------Καλά να περάσετε σήμερα :)

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ lord tanamo 15/07/2012 13:12:44

            Εγώ φίλε είμαι δεξιός και αν θέλεις να μιλήσουμε για μουσική σε περιμένω! Και ακούω από Beatles μέχρι Nightwish και από Caravan μέχρι Οpeth. Δε θα σου πω για Ελληνικά, άλλα και δεν σ' αφήνω να μονοπωλείς τη μουσική,την τέχνη γενικότερα κατά πώς σε συμφέρει.

          • Εύα avatar
            Εύα @ Δαναός 15/07/2012 14:03:33

            Ωραίος ο κοτσιδάκιας από τους Nightwish! Και η Tarja φωνάρα..

          • lord tanamo avatar
            lord tanamo @ Δαναός 16/07/2012 09:48:05

            Μέσα ! Μόνο που δεν ακούω μέταλ,το θεωρώ απαράδεκτο από την ηλικία των 15 και μετά να ακούει κάποιος μέταλ.Αλλά για μουσική κόντρα...το καλύτερό μου ! Περιμένω λοιπόν :)

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ lord tanamo 17/07/2012 15:01:59

            Εγώ ευτυχώς εξακολουθώ να ακούω και μέταλ και οτιδήποτε έχει νότες.Μετά ξεσκαρτάρω. Αυτό από έναν δεξιό:www.youtube.com/watch?v=8VgLKXD-BoY

  16. rollin avatar
    rollin 13/07/2012 19:05:34

    Ian steward πληκτρα στους πρωτους δισκους επισης μονοφωνικους decca

    • lord tanamo avatar
      lord tanamo @ rollin 16/07/2012 09:49:22

      Και όχι μόνο στους πρώτους.Ο Ian Stewart είναι γνωστός και σαν ο 6ος Stone.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ lord tanamo 16/07/2012 20:00:23

        Τον έστειλε ο μάνατζερ τους διότι ήταν χοντρούλης, ασχημούλης, και δεν ταίριαζε με το ίματζ που ήθελαν (του ερμαφρόδιτου ξερακιανού σκιαχτροειδούς σεξ σίμπολ) για τους Στόουνς ως αντίβαρο στους Μπιτλς (τα καλά παιδιά).

  17. η Dimi avatar
    η Dimi 13/07/2012 20:43:55

    Rolling On The River
    http://bit.ly/cXEcu

  18. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/07/2012 01:30:19

    Στόουνς, η ψυχή του ροκ.

  19. Σταύρος avatar
    Σταύρος 14/07/2012 11:54:56

    Diane Damrau.
    Θεά!
    http://youtu.be/WOQ7W8-_Ekg

  20. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 14/07/2012 16:14:06

    Τότε μάλλον , δεν ξέρεις τους πραγματικούς δεξιούς.... Οι ταμπέλλες είναι ο πιο σίγουρος δρόμος για τις λανθασμένες εκτιμήσεις.

  21. blue nile avatar
    blue nile 14/07/2012 19:19:09

    Να σας πω την αλήθεια οι Rolling Stones δεν ήταν ποτέ στην κορυφή των μουσικών μου προτιμήσεων.
    Τα'φερε έτσι η τύχη και πάντα με συγκινούσε περισσότερο η μελαγχολική κομψότητα του μεταπάνκ ακόμα και όταν αυτή υπέκυπτε στην πεσσιμιστική απόγνωση των πολυαγαπημένων μου Joy Division.
    Ακόμα και τώρα όμως αν με ρωτήσει κανείς ποιο είναι το ομορφότερο τραγούδι που έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου το μυαλό μου πάει αβίαστα στο You can't always get what you want...
    Χώρια που ακούγοντας το δε παύω να θυμάμαι τις πρώτες σκηνές μιας εκ των πιο εμβληματικών ταινιών της πολύ πρώτης νιότης μου...της Μεγάλης Ανατριχίλας...

    Έτσι κι αλλιώς πενήντα χρόνια δημιουργίας μπορούν και χωρούν εκατομμύρια θύμησες αποτυπωμένες στο άκουσμα του κάθε ακόρντου της κιθάρας του Keith.

    Α ρε Strange...
    Είκοσι χρόνια πριν στη φοιτητική μου γκαρσονιέρα στην Ηρώων Πολυτεχνείου στα Χανιά καθόμουν και απολάμβανα τους ήχους πoυ έβγαιναν από το πρώτο μου cd player.
    Έτσι κι αλλιώς η μουσική αποτελούσε πάντα το πιο σίγουρο διαβατήριο για να κινείται κανείς στον χώρο του φαντασιακού.
    Να αφιερώσω εξαιρετικά σε όλο το antinews το ασματάκι που με ταξίδευε πιο πολύ εκείνη την εποχή...

    http://www.youtube.com/watch?v=S5YQ8aEdQEI

  22. Κογξ Ομ Παξ avatar
    Κογξ Ομ Παξ 15/07/2012 11:45:43

    Προς lord tanamo.
    Ελπιζω να αστειευεσαι,για ροκ & δεξιους.
    Απ' οτι θυμαμαι στην παλαι ποτε Σοβιετικη Ενωση και λοιπες Ανατολικες Δημοκρατικες Χωρες, το ροκ ηταν απαγορευμενο δια ροπαλου.
    Ψαξε και διαβασε για τα γεγονοτα της πρωτης συναυλιας των stones
    στην Μοσχα και μετα ξαναγραψε το σχολιο σου.
    Πως να το κανουμε, ακομη και το ροκ δημιουργημα καπιταλιστικο ειναι.

    • lord tanamo avatar
      lord tanamo @ Κογξ Ομ Παξ 16/07/2012 10:05:53

      Όχι δεν αστειεύομαι.Έχω συναναστραφεί άπειρο κόσμο στη ζωή μου (λόγω ΚΑΙ της μουσικής) και τολμώ να πω ότι οι δεξιοί είναι πιο συντηρητικοί στα γούστα τους (λογικό).Το ροκ όπως σωστά γράφεις είναι δημιούργημα καπιταλιστικό (αν και την πραγματική του καταγωγή την έλκει από τις βαμβακοφυτείες της Αλαμπάμα και αν πάμε ακόμη πιο πίσω,από τους ρυθμούς κυρίως της Δυτικής Αφρικής,οι κάτοικοι της οποίας μεταφέρθηκαν ως σκλάβοι στην...καπιταλ-η-στική Αμερική) αλλά υποτίθεται ότι πάει ενάντια στον καπιταλισμό.Εδώ ελπίζω να συμφωνούμε ! Φυσικά τόσο ευκολόπιστος δεν είμαι για να πιστεύω ότι οι ροκ σταρς είναι τόσο καλοί και ό,τι κάνουν το κάνουν επειδή ΔΕΝ είναι καπιταλιστές,αλλά το ζήτημα είναι τι υποτίθεται ότι πρεσβεύει το ροκ (ή,πρέσβευε τουλάχιστον,στα πρώτα χρόνια της ύπαρξής του - τώρα έχει γίνει απλά κομμάτι της μηχανής).
      Επίσης να σημειώσω και κάτι ακόμη εδώ : αυτήν την ψυχαναγκαστική τάση να βαφτίζουμε αριστερό όποιον δεν είναι δεξιός.Σαν να απαγορεύετεια να είσαι απολιτίκ ας πούμε και να μην πιστεύεις κανέναν από τους καραγκιόζηδες,είτε δεξιούς είτε αριστερούς.Δεν με ενδιαφέρει λοιπόν τι έγινε στη Μόσχα γιατί είναι το τελευταίο μέρος που θα επισκεπτόμουν στον πλανήτη,σιχαίνομαι τον κομμουνισμό όσο σιχαίνομαι και την άκρα δεξιά και όλα τα ακραία συστήματα.
      Γι'αυτό σε παρακαλώ,μη με βαφτίζεις αριστερό.Εγώ αυτή τη στιγμή γράφω σε ένα σάιτ το οποίο αποδεδειγμένα έχει δεξιές καταβολές.Αυτό δεν είναι κακό και απορώ γιατί προσπαθείτε να το αρνηθείτε !Ε,μου έκανε εντύπωση που ένα τέτοιο σάιτ ταυτόχρονα ανεβάζει και ένα αφιέρωμα στους Stones.Θετικό το βρίσκω,όχι αρνητικό αλλά σίγουρα,αξιοπερίεργο ! Σε λίγο βλέπω αφιέρωμα και στον Lee Perry ή στον Joseph ! (ε,ψιτ,μυημένε,εσύ που με προκάλεσες σε διαγωνισμό γνώσης,τον ξέρεις τον Joseph ??Για τσέκαρε,μόνο που αν θέλεις τον δίσκο υπάρχει μόνο σε βινύλιο και σε επανέκδοση (το τονίζω,ΣΕ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ) κοστίζει μόνο....65 ευρώ.Τα στάζεις ; Ή είσαι χωμένος μέσα στη μουσική ή δεν είσαι ! Διαλέγεις και παίρνεις :)

      Υγιαίνετε !

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ lord tanamo 16/07/2012 17:02:53

        Ψάξε στο search (επάνω δεξιά) και θα δεις άρθρα για ταινίες, για ΠΑΕ, για ροκάδες, για φαντάσματα, για κβαντοφυσική, για αστροναύτες κλπ.
        Προσωπικά έγραψα ουκ ολίγα εδώ και 4 χρόνια. Κάθε άλλο παρά σάιτ με δεξιές καταβολές είναι.
        Το περιοδικό ΑΝΤΙ το πρόλαβες;

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/07/2012 12:30:27

    Συμφωνώ μαζί σου, αλλά το ερώτημα παραμένει: που κολλάει το δεξιοί; Επειδή στη παρούσα συγκυρία η αριστερά είναι εθνικά μειοδοτική, και επειδή ο Σαμαράς θεωρείται ως η μόνη λύση, μας βάφτισες δεξιούς;
    Εξάλλου οι λαθρό, που τους προστατεύουν οι "αριστεροί" συριζαίοι, τσιφτετελοαμανέδες στυλ Βίσυ ακούνε και όχι ...Ροτζερ Γουότερς.

  24. rollin avatar
    rollin 15/07/2012 19:53:19

    Πες τα ρε αδελφε ΚΟΓΞ ΟΜ ΠΑΞ γιατι τα ξεχασαν οι κομμουνιστες πριν 25 χρονια τα πρωτοσελιδα του Ριζοσπαστη ειχα παει αδελφε σε φεστιβαλ οδηγητη μαθητης ακομα κ ειχαν.φωτο Sid Vicious σαν σατανα για να μην θυμηθω οταν.πηγανα σπουδασω στην ελληνικη επαρχεια πως με κοιταζαν οι πσκ με τα περφεκτο.που φοραγα ελεος πια το

  25. rollin avatar
    rollin 15/07/2012 19:55:46

    Αυτο το μονωπολιο της μουσικης κ των.τεχνων απ την αριστερα μου προκαλουσε τα γελια παντα

    • lord tanamo avatar
      lord tanamo @ rollin 16/07/2012 10:07:29

      Κι εμένα το ίδιο.Τον αριστερό ψάχνω ακόμη,που είναι ;;

  26. Κογξ Ομ Παξ avatar
    Κογξ Ομ Παξ 16/07/2012 16:37:01

    Φίλε lord, κανονικά εγώ έπρεπε να παρεξηγηθώ απο τα λεγόμενά σου.
    Πίστεψέ με έχω συναντήσει αριστερούς συντηρητικούς του κερατά, και
    αντιθέτως δεξιούς τόσο προοδευτικούς που δεν γίνεται καμία σύγκριση.
    Θέλω να πιστεύω οτι είμαι ένας απ' αυτούς.
    Η καλή μουσική και ειδικά η ροκ είναι τρόπος ζωής, ακόμα για αυτό.

  27. Κογξ Ομ Παξ avatar
    Κογξ Ομ Παξ 16/07/2012 16:38:10

    Η καλή μουσική και ειδικά η ροκ είναι τρόπος ζωής, ακόμα προσπαθώ για αυτό.

    • lord tanamo avatar
      lord tanamo @ Κογξ Ομ Παξ 17/07/2012 09:56:14

      ΟΚ,εδώ μου φαίνεται ότι συγκλίνουν (θετικά) οι απόψεις όλων μας. ! Και δυστυχώς,σήμερα ο κόσμος του ροκ θρηνεί ακόμη μία απώλεια : τον Jon Lord των θρυλικών Deep Purple.Ο Θεός ας αναπαύσει και τη δική του ψυχή.
      Να περνάς καλά ΚΟΓΞ ΟΜ ΠΑΞ !

  28. rollin avatar
    rollin 17/07/2012 09:13:34

    100% συμφωνω φιλε Κ.Ο.Π. αλωστε μην ξεχναμε το "οι συνθηκεε διαμορφωνουν.τις καταστασεις" με μια μικρη απλουστευση ατσκα απο την.περιφημη ταινεια Blue του kislovfki

  29. Κογξ Ομ Παξ avatar
    Κογξ Ομ Παξ 17/07/2012 12:05:13

    lord tanamo, rollin
    Tι να πω για τον Jon Lord,τα πρώτα 45άρια μου ήταν Deep Purple, και φυσικά
    παίζανε σε μονοφωνικό πικαπ.
    Νάστε υγιείς και να ακούτε πάντα ρόκ.
    Φιλικά Κ.Ο.Π