#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/12/2011 21:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την πήρε και την σήκωσε την ψηφιακή επανάσταση!




Θυμόσαστε την ανάρτηση: http://www.antinews.gr/2011/11/19/134338/της 19/11;

Σε αυτήν διαμαρτυρόμουν, ότι ενώ κλείνει αισίως το σωτήριον έτος 2011, μια από τις «μεγάλες» εταιρίες τηλεπικοινωνιών της χώρας μας, μου  ζητάει 25 εργάσιμες ημέρες (συν τέλη, έξοδα, κλπ) για να κάνει μια μεταφορά τηλεφωνικής γραμμής λόγω μετακόμισης.

Ταλαιπωρία δηλαδή.

Ε, λοιπόν, υπάρχουν και χειρότερα.

Σήμερα είναι 2/12, και ακόμη να ολοκληρωθεί η κατά τα άλλα απλή μεταφορά τηλεφωνικής γραμμής, την οποία αιτήθηκα από την 4η Νοεμβρίου!

Το αποτέλεσμα είναι να μην έχω τηλέφωνο και ίντερνετ εδώ έναν μήνα!

Κατά τα άλλα οι τηλεοπτικές διαφημίσεις της εν λόγω εταιρίας συνεχίζονται κατά ριπάς, προβάλλοντας έναν κόσμο μαϊμού, που στη πραγματικότητα δεν υπάρχει.

Μια από τα ίδια είναι κι αυτή, όπως ο αλήστου μνήμης ΟΤΕ των προηγούμενων δεκαετιών, τότε που ήθελε 5-10 χρόνια για να σου βάλει τηλέφωνο.

Για αυτό φίλοι μου καλοί, μη μασάτε.

Ποια ψηφιακή εποχή, ποια τεχνολογική επανάσταση και τρίχες κατσαρές.

Όλα στον άνεμο είναι.

Όπου ακούς πολλά κεράσια….

 Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/12/2011 21:59:30

    Καιρός να εκπαιδεύσεις πιτσουνάκια! ο παλιός παραδοσιακός τρόπος επικοινωνίας...

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 03/12/2011 23:27:10

      Μην του βάζεις ιδέες...

  2. φλου avatar
    φλου 03/12/2011 22:00:02

    Σούπερ η φώτο. Φυσικά αναφέρομαι στη γραφομηχανή....

    • m.s avatar
      m.s @ φλου 03/12/2011 22:03:47

      που τέτοιες γραφομηχανές...

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ m.s 03/12/2011 22:30:19

        Σημερα βγαινουν πιο compact ενεκα της τεχνολογικης
        προοδου και καλα.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Δικερως 04/12/2011 01:00:08

          Πιο κόμπακτ, αλλά και ενοχλητικά μονοκόμματες.

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ TopGunZ 04/12/2011 01:23:32

            Sure my friend,οι μορφες εχουν χασει την πλαστικοτητα τους σημερα,Ι think.

  3. Δικερως avatar
    Δικερως 03/12/2011 22:06:02

    Εγω επικεντρωνω στο μουσειακης αξιας τηλεφωνο!
    Χαρμα οφθαλμων!Φτου σκορδα.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Δικερως 03/12/2011 22:11:35

      Υποτιμάτε νομίζω το καλάθι σκουπιδιών...προσδίδει στη φωτό μια μεταμοντέρνα άποψη...

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ ΕΥΑ 03/12/2011 22:26:52

        Πραγματι ΕΥΑ,αρχιζω κιολας να αναρωτιεμαι τι σκουπισε με το χαρτακι η νεαρα!
        Τροφη για σκεψη σου λεω,οχι αστεια!

        • juliet avatar
          juliet @ Δικερως 03/12/2011 23:32:26

          Τι άλλο τη γραφομηχανή ......

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ juliet 04/12/2011 01:00:12

            Ας οραματιστουμε κατι παραπανω απο την
            γραφομηχανη!
            Ηρθε ο καιρος της δημιουργικης οσο και
            αφαιρετικης σκεψης!

        • danaos avatar
          danaos @ Δικερως 03/12/2011 23:56:38

          Αλήθεια μήπως γνωρίζει η κοπέλα και από καπνοσύριγγα ή μόνο από γραφομηχανή;

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ danaos 04/12/2011 01:02:48

            Μαλλον η κοπελλα γεννηθηκε για κατι
            μεγαλυτερο Δαναε.
            Η εικονα υποκρυπτει ποιοτητα και
            συμβολισμους.
            Εξ'αλλου δια της ποσοτητος επερχεται η
            ποιοτης(Ιωσηφ Β.Σταλιν)

  4. κοινό γκνού avatar
    κοινό γκνού 03/12/2011 23:27:55

    δηλαδή τελικά όσοι λένε ότι ο ιδιωτικός τομέας την Ελλάδα απέχει παρασάγγας από τον δημόσιο, μάλλον δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Μια από τα ίδια κι εκεί.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ κοινό γκνού 04/12/2011 01:08:42

      Ο ιδιωτικος τομεας στην Ελλαδα ειναι το μικρο παιδι της οικογενειας,
      που τα παιρνει απο τον μεγαλο αδελφο,τον δημοσιο τομεα,που τα παιρνει απο τον πατερα, που ειναι το κρατος,που δανειζεται γι'αυτο απο την τραπεζα,που ειναι οι αγορες.
      Ενιοτε,ολοι μαζι,εκδιδουν την μητερα,που ειναι η Πατριδα.

  5. Σίχαμα avatar
    Σίχαμα 03/12/2011 23:47:35

    Ο ιδιωτικός τομέας σε όλο του το μεγαλείο.

  6. Δήμος avatar
    Δήμος 04/12/2011 00:04:02

    25 εργάσιμες λήγουν στις 9 Δεκεμβρίου. Αν δεν σε συνδέσουν μέχρι τότε, κάνε παράπονο στην ΕΕΤΤ να τους βάλουν πρόστιμο.

  7. Orestios avatar
    Orestios 04/12/2011 00:38:21

    S.A.
    7 plus (όπως λένε και στο Ελλάντα) μήνες χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ πέρασα το 2007. Και τότε εξίσου μεγάλη εταιρία που έκανε μέχρι και καφέ, δεν μπορούσε να βάλει μια γραμμή.
    Ιδιωτικές εταιρίες του...πόλου.

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 04/12/2011 09:09:56

    Γιατι δεν αναφερεις την εν λογω εταιρεια; Αν ολα αυτα που λες εχουν βασει και εχεις στοιχεια (πραγμα πανευκολο), δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.

  9. Θ.Α. avatar
    Θ.Α. 04/12/2011 09:26:16

    Αχ σύντροφοι !!!! Δεν πιάσατε καί λίγο την ουσία του θέματος. Η περί ου ο λόγος εταιρία μήπως είναι κάποιου εθνικού προμηθευτού μας, ή μήπως κάποιου διακυβερνητικού υφυπουργού μας ??? Για να δούμε πως θα τρέξουμε ψηφιακά και την επόμενη δεκαετία, όχι τίποτα άλλο.

    • Σίχαμα avatar
      Σίχαμα @ Θ.Α. 04/12/2011 09:28:59

      Εδώ είναι Βαλκάνια, και στα ψηφιακά.

  10. Giannakas Manolis avatar
    Giannakas Manolis 04/12/2011 16:56:23

    Δεν φταίει η εν λόγω εταιρία τηλεπικοινωνιών δεδομένου ότι τις μεταφορές
    τηλεφωνικών γραμμών κατά την μετακόμιση τις κάνει αποκλειστικά και μόνο
    ο ΟΤΕ με δικά του συνεργεία. Μετά ακολουθεί ο τεχνικός της εταιρίας που
    οριστικοποιεί τη σύνδεση και δοκιμάζει την γραμμή.
    Στην δική μου περίπτωση (είχα κάνει αίτηση μεταφοράς στην εταιρία που
    μου παρέχει τηλεφωνία και ιντερνέτ στις 5 Νοεμβρίου) το συνεργείο του ΟΤΕ
    ευδόκησε να έρθει στις 22 Νοεμβρίου, μετά από 17 ημέρες (για να κάνει μια
    δουλειά που δεν διήρκεσε ούτε 5 λεπτά!)
    Την επομένη, 23 Νοεμβρίου, με πήρε τηλέφωνο η εταιρία και έκλεισα
    ραντεβού με τον τεχνικό του για την 24η Νοεμβρίου, οπότε και ολοκληρώθηκε
    η μεταφορά. Δεν γνωρίζω βέβαια αν ο ΟΤΕ "χρειάζεται" 17 ημέρες για να
    μεταφέρει τις τηλεφωνικές γραμμές των δικών του πελατών.
    Δυστυχώς ακόμα και τώρα που όπου να'ναι μπαίνει το 2012 εξακολουθούμε
    να είμαστε "όμηροι" του ΟΤΕ.

  11. prigipas avatar
    prigipas 08/12/2011 12:38:37

    Δεν πειράζει. Η ταλαιπωρία είναι αυτή που σε κρατά ζωντανό στην ζωή. Αν ήταν όλα ρόδινα τι νόημα θα είχε η ζωή μας. Εντελώς βαρετή θα ήταν. kalo koyragio όπως είπε και ο Oli...