#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2011 18:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την αναγνώριση των τρανσέξουαλ ζητεί ο ΣΥΡΙΖΑ



Την αναγνώριση του κοινωνικού φύλου και την προστασία των διεμφυλικών ατόμων από διακρίσεις και ρατσισμό σε βάρος τους, ζητάει, με ερώτηση που κατέθεσε στη Βουλή, η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Ηρώ Διώτη.

Η βουλευτής ζήτησε να ενημερωθεί από τους υπουργούς Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, αν είναι διατεθειμένοι να αναλάβουν τις απαραίτητες πρωτοβουλίες για την αναθεώρηση του Νόμου 3896/2010, ώστε να υπάρχει ρητή αναφορά στις διακρίσεις για λόγους κοινωνικού φύλου αλλά και αναφορά στην αναγνώριση του κοινωνικού φύλου.

Ζήτησε επίσης να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις για την δυνατότητα αλλαγής των εγγράφων στα φυλομεταβατικά άτομα, ανεξαρτήτως αν έχουν κάνει ή όχι επέμβαση φύλου.

 

Από μένα ...κανένα σχόλιο...

Βανζέτι

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιληστής avatar
    Σοσιληστής 01/03/2011 18:55:35

    Ε αφού το θέλει ο σύριζα να δημιουργήσουμε και φύλο: ουδέτερο ή τρανφορμερς για να είμαστε ίν και προοδευτικοί.

    Εδώ ο κόσμος καίγεται και ο ΣΥΡΙΖΑ χτενίζεται.

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/03/2011 19:13:17

    Μεγάλε Χάρυ Κλυνν.
    Παρωδώντας τον Κ(Τσ)ύρκο :
    "... πάμε όλοι μαζί
    κι εσύ εργάτη
    κι εσύ φοιτητή
    κι εσύ αποτυχημένε τραβεστί..."

  3. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 01/03/2011 19:21:15

    Εμείς αναγνωρίζουμε πάντως ότι σε αυτό το κόμμα ανηκούν όλοι οι ανθέλληνες, προοδευτικοί, θολοκουλτουριάρηδες, γενίτσαροι, κουκουλοφόροι να λείψουν οι ανώμαλοι?

    • μετρό-στάση γουδί avatar
      μετρό-στάση γουδί @ Γ.Κ 01/03/2011 19:31:59

      ανήκουν όμως στο αντιμνημονιακό μπλοκ

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 01/03/2011 19:24:25

    Θα μπορούν να προσλαμβάνονται και στα ΜΑΤ; Έ ρε γέλια στις πορείες, θα είναι οι άξιοι υπερασπιστές του Μνημονίου..που να τολμήσουν να αντιπαρατεθούν οι διαδηλώτές..

  5. zap-zap avatar
    zap-zap 01/03/2011 19:36:13

    ε τι μόνο για να την πέφτουμε στον Πάγκαλο μας θέλετε;

  6. Steve avatar
    Steve 01/03/2011 19:46:15

    Αρε Aλόμα, 40 χρόνια στην παρανομία, 40 χρόνια στα πεζοδρόμια....
    Ερωτοδικείο και η Αλόμα στη χώρα των θαυμάτων!!!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=StVhT7K22EI

  7. A.M. avatar
    A.M. 01/03/2011 19:49:41

    Μήπως απλώς θέλουν να τις .. αναδείξουμε;;
    Γιατί σήμερα δεν νομίζω να ασχολείται και κανένας με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του οποιουδήποτε
    Όπως γουστάρει ο καθένας και η καθεμιά το κάνουν.. ..

    Καλά έγραψε κάποιος παραπάνω..
    .. εδώ ο κόσμος χάνεται και και ο ΣΥΡΙΖΑ ασχολείται με τα βίτσια του κόσμου

  8. popolaros avatar
    popolaros 01/03/2011 20:00:24

    Tραβεστί...κάτι σαν τον μεσαίο χώρο.
    Ολίγον από δώ και ολίγον από εκεί.

  9. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 01/03/2011 20:29:20

    αυτοί δεν είναι άνθρωποι... πρέπει να εκτελούνται στα πέντε μέτρα επειδή τόλμησαν να αμφισβητήσουν τα ιερά μας πρότυπα που μας έχουν φέρει σε αυτό το σημείο σήμερα

  10. ΚΜ avatar
    ΚΜ 01/03/2011 21:18:10

    Δεν ξέρω με τί να γελάσω περισσότερο: με τα «φυλομεταβατικά άτομα» του Σύριζα ή με την «εχθροπάθεια» του Καστανίδη...

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/03/2011 21:32:24

    Να γινει νομος το επιδομα τσιρλιού...

    ΠΠ

  12. zame avatar
    zame 01/03/2011 21:46:22

    και η Παρελαση τους ξερεται που θα γινεται....με χορηγο Μπουταρη..σε μια δυναμικη τουριστικη αγορα των απανταχου.."διεμφυλικών" παραλληλα με το νομοσχέδιο που έρχεται στην Ελλάδα τον Απρίλιο! τον κώδικα διατροφής (USA: Νόμος S-510) http://www.pentapostagma.gr/2011/02/2011.html.

  13. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 01/03/2011 22:10:46

    Και τα ταμεία να συμμετέχουν στα έξοδα της εγχείρησης κατά 50% τουλάχιστον

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/03/2011 22:55:11

    Και να γίνει ύμνος το τραγούδι του Τζιμάκου: Η πρώτη μάνα τραβεστί!

  15. parsifal avatar
    parsifal 01/03/2011 23:57:11

    Ωραίο το "φυλλομεταβατικά ατομα" ! ΣΥΡΙΖΑ, "φυλλομεταβατικοί κομμουνιστές" για να μήν τους μπερδεύωμε με το βαρβάτο ΚΚΕ

  16. xriteo avatar
    xriteo 02/03/2011 00:02:00

    Αξιολυπητη και θλιβερη Διωτη.

  17. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 02/03/2011 09:51:10

    Πρέπει να μας ξεκαθαρίσει ο ΣΥΡΙΖΑ ποιούς εννοεί.
    Τους εγχειρισμένους ή τους κατ' όψη?
    Βρίσκομαι σε μεγάλη σύγχυση και επείγομαι να τοποθετηθώ γιατί το θέμα ζέει.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 02/03/2011 15:16:06

      Υποθέτω ότι εννοούν όσους, προάγοντας την επαναστατική πρωτοπορία, τα έκοψαν σύ(ρ)ριζα.

  18. DIANE avatar
    DIANE 03/03/2011 08:45:29

    Χτυπάει θέση 3ου Κόμματος με τις διεμφυλικές και μετεμφυλικές μπούρδες η...κυρία(;) ποιός μπορεί να ξέρη σήμερα;
    Εκ του ασφαλούς εξασφάλιση ψήφων. Πονηρούληδες, ε;
    Ετσι καταντήσανε την Κοινοβουλευτική μας Δημοκρατία, βόθρο .