#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2012 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τζιχάντ… με χριστουγεννιάτικα δέντρα



Σάλο έχει προκαλέσει η απόφαση του δήμου των Βρυξελλών να στολίσει στην κεντρική πλατεία της πόλης αντί για το παραδοσιακό χριστουγεννιάτικο δέντρο, μια ηλεκτρονική εικαστική εγκατάσταση, προκειμένου να μην προσβάλει τους αλλόθρησκους. Το περίεργο αυτό δέντρο με τον τίτλο «Φαρμακείο» (επειδή μοιάζει με τον πράσινο σταυρό που αναβοσβήνει έξω από τα φαρμακεία), είναι μία κατασκευή ύψους 25 μέτρων, η οποία αποτελείται από τηλεοπτικές οθόνες σε σχήμα που μοιάζουν με έλατο. Κατά την διάρκεια της ημέρας, όσοι θέλουν μπορούν να ανέβουν στην κορυφή του ηλεκτρονικού δέντρου και να θαυμάσουν την θέα της πόλης.

Το δέντρο της πλατείας Γκραν Πλας έχει προκαλέσει την έντονη αντίδραση ορισμένων συντηρητικών κατοίκων. Προς το παρόν, 25.000 έχουν υπογράψει σχετική διαμαρτυρία, ενώ αντίστοιχα κινήματα με αιτήματα του στυλ «δώστε πίσω το δέντρο μας» έχουν κατακλύσει και το Internet. Ο δήμος υποστηρίζει πως «το δέντρο ως σύμβολο των χριστιανικών Χριστουγέννων μπορεί να προσβάλει τους ανθρώπους των άλλων θρησκειών» και πως η εγκατάσταση αυτή είναι μέρος της γενικότερης θεματικής του χρόνου που είναι το φως. «Γνωρίζουμε πως ζούμε σε μια χώρα με χριστιανική κουλτούρα, οπότε δεν μας πειράζει να βλέπουμε το παραδοσιακό χριστουγεννιάτικο δέντρο», τονίζει από την πλευρά του ο Σεμσετίν Ουγκουρλού, εκπρόσωπος της μουσουλμανικής κοινότητας του Βελγίου. Οι μουσουλμάνοι εκπροσωπούν το 22% του πληθυσμού της βελγικής πρωτεύουσας, ενώ πρόσφατα δύο μουσουλμάνοι εξελέγησαν στο δημοτικό συμβούλιο της πόλης.

gatestoneinstitute

Πυθία 

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Inno avatar
    Inno 05/12/2012 19:04:22

    η δημοκρατία της μειοψηφίας.

  2. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 05/12/2012 19:35:49

    Εννοειται να μην θιξουμε τους μουσουλμανους και οχι ολες τις αλλες θρησκειες...

  3. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 05/12/2012 20:42:13

    Mή θίξετε τούς μουσουλμάνους!
    Ἔτσι,ὅταν γίνετε μειοψηφία,θά προσέχουν κι αὐτοί μή σᾶς θίξουν...

  4. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 06/12/2012 09:09:10

    Πολιτική ορθότης, ή υποταγή;

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 06/12/2012 10:37:28

    Χέρι που δεν μπορείς να το δαγκώσεις, το φιλάς. Αυτή είναι η στάση της Ευρώπης έναντι του Ισλάμ. Μερικοί, οι αριστεροί, το γλείφουν κιόλας και τους αρέσει....

  6. Mπροστα και Δεξια avatar
    Mπροστα και Δεξια 06/12/2012 10:56:00

    Θα γινουνε και εδω αυτα.Δεν απεχουμε.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/12/2012 12:30:03

    Ω! Έλατο...
    Ω! Έλατο...
    τι δίδαγμα η στολή σου !
    (σαν ούφο αναβοσβήνεις...)

    Ε ρε ολική επαναφύτευση που τους χρειάζεται !

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/12/2012 13:43:45

    Ο Δήμος Βρυξελλών λέει ότι πήρε την πρωτοβουλία για "αισθητικούς λόγους".
    Μεταμοντέρνα σαχλαμάρα δηλαδή.
    Έτσι ή αλλοιώς σαχλαμάρα είναι.
    Αποξένωση του ανθρώπου απο την φύση (στην Μέση Ανατολή δεν έχουν έλατα - αλλά οι Βρυξέλλες είναι δίπλα στις ελατοσκεπασμένες Αρδέννες).

  9. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 06/12/2012 13:43:45

    Προφανώς ο ίδιος '' σεβασμός '' στις θρησκευτικές μειοψηφίες , επιδεικνύεται και στις μουσουλμανικές χώρες , ε; Πόσο ευνουχισμένοι τελικά, είναι αυτοί οι ευρωπαίοι;

  10. Λαζαρος avatar