#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2011 23:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα UFO υπάρχουν λέει το "αληθινό" FBI X-Files



Στις 4 Απριλίου του 1949, οι πράκτορες του FBI στη πολιτεία Utah έστειλαν ένα «επείγον» τηλεγράφημα στον αρχηγό τους J. Edgar Hoover. Σε αυτό αναφέρονταν πως ένας στρατιώτης, και δυο αστυνομικοί, που απείχαν μεταξύ τους ενάμιση χιλιόμετρο, είδαν ένα UFO, που όπως είπαν εξερράγη στον ουρανό της Utah.

Σύμφωνα με το τηλεγράφημα, που είχε τίτλο «ιπτάμενοι δίσκοι», οι μάρτυρες μίλησαν για ένα χρώματος ασημί αντικείμενο, ψηλά στον ουρανό, κοντά στις βουνοκορφές, που εξερράγη μέσα σε μια μπάλα φωτιάς. Αρκετοί άλλοι κάτοικοι της περιοχής μίλησαν επίσης για δυο εκρήξεις, και ένα αντικείμενο που έπεσε από τον ουρανό.

Το συγκεκριμένο έγγραφο αποδεικνύει ότι το FBI ερευνούσε το αν τα UFOs ήταν αληθινά, και προφανώς πίστευε πως ήταν. Τέτοιου είδους έγγραφα είναι πλέον διαθέσιμα στο  vault.fbi.gov που περιέχει όλα τα αποχαρακτηρισμένα πια ντοκουμέντα, που δίνονται στη δημοσιότητα βάσει του νόμου Freedom of Information.



Ένα από τα έγγραφα δείχνει ότι το περιστατικό με τον ιπτάμενο δίσκο έγινε δυο μόλις εβδομάδες αφού το FBI είχε ενημερώσει εγγράφως το προσωπικό του, ότι σύμφωνα με φερέγγυες πηγές, οι ιπτάμενοι δίσκοι είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα και όχι φυσικά φαινόμενα. Παράλληλα, υπήρχε η «διαβαθμισμένη» πληροφορία πως τα τελευταία 4 χρόνια, η ΕΣΣΔ πειραματίζονταν με άγνωστου τύπου ιπτάμενους δίσκους.

Μεταξύ πολλών παρόμοιων περιστατικών, τον Μάρτιο του 1950, ο πράκτορας Guy Hottel της Ουάσιγκτον, έστειλε ένα υπόμνημα στα κεντρικά, που ανέφερε ότι πηγή της πολεμικής αεροπορίας επιμένει ότι δυο ιπτάμενοι δίσκοι κατέπεσαν στο Ros­well του Νέου Μεξικού, και πως βρέθηκαν τα συντρίμμια τους. Μάλιστα τα σκάφη περιγράφονται ως κυκλικά σε σχήμα με φουσκωμένο το κέντρο τους, και μεγέθους  περίπου 10 μ. το καθένα. Στο  κάθε ένα απ ό αυτά υπήρχε πλήρωμα τριών ανθρωποειδών, ύψους ενός περίπου μέτρου, ντυμένων με ένα μεταλλικό ύφασμα λεπτής υφής. Το κάθε ον ήταν τυλιγμένο με το ύφασμα, με παρόμοιο τρόπο όπως αυτόν που καλύπτονται οι πιλότοι δοκιμών της πολεμικής αεροπορίας.

 

S.A.-The Salt Lake Tribune

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. akis avatar
    akis 10/04/2011 23:55:00

    αυτο θα ειναι η νεα μοδα,
    οι εξοδοι δεν θα γινονται με ελικοπτερο πια,
    αλλα με υπταμενο δισκο...

  2. Nimfi avatar
    Nimfi 10/04/2011 23:58:14

    Όλα τα χαμε, οι εξωγιηνοι μας έλειπαν !!

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 11/04/2011 00:10:07

    Υπάρχουν, μας κυβερνούν και μας καπελώνουν με ΔΝΤ, μνημόνια και συμβάσεις. Τους αρέσει το μπλακ χιούμορ, ο ΧΥΤΑ στην Κερατέα, το κανο-καγιάκ και απεχθάνονται το γιαούρτι..

  4. Κάποιος avatar
    Κάποιος 11/04/2011 00:22:36

    Με ιπτάμενο δίσκο
    θα σε πάρω μια νύχτα,
    και το φράγμα του έρωτα
    να το σπάσω για σε.
    Στης καρδιάς μου το σύμπαν
    να σε δω γαλαξία,
    κι ό,τι θα ’χει αξία
    θα ’σαι εσύ, στεναγμέ.

    Σ’ αγαπώ, σ’ αγαπώ,
    όμως πού να βρω
    μια τέτοια μηχανή;
    Στο γκαράζ δεν ξέρουνε,
    λεφτά δεν περισσεύουνε.
    Θα τη βγάλουμε στη γη,
    φτάνει να ’μαστε μαζί.

    Με ιπτάμενο δίσκο
    και τρελός για τα σένα
    θα σε βγάλω σεργιάνι
    στο πουθενά, στο ποτέ.
    Σαν ουράνιο σώμα
    το κορμί σου να λάμπει,
    βραχιολάκι με τ’ άστρα
    θα σου φτιάξω καλέ.

    Σ’ αγαπώ, σ’ αγαπώ,
    όμως πού να βρω
    μια τέτοια μηχανή;
    Στο γκαράζ δεν ξέρουνε,
    λεφτά δεν περισσεύουνε.
    Θα τη βγάλουμε στη γη,
    φτάνει να ’μαστε μαζί.

  5. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 11/04/2011 00:39:02

    α

  6. neotera avatar
    neotera 11/04/2011 01:11:35

    Αφού δεν υπάρχει τίποτα ! Το λέω πολλά χρόνια, το τέλος του κόσμου πλησιάζει...

    • The Saint avatar
      The Saint @ neotera 11/04/2011 03:56:20

      Aυτό το λένε πολλοί, όχι μόνο εσύ αγαπητέ...
      Δέν ξέρω αν οι ιπτάμενοι δίσκοι είναι γήινο προιόν, ή εξωγήινο, δεν έχω δεί προσωπικά ποτέ, αλλά δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω. Μέσα σε αυτό το χάος του σύμπαντος, με τα δισεκατομύρια γαλαξίες, και μεσα σε κάθε ένα απο αυτά, άλλα τόσα ηλιακά συστήματα, είναι αδύνατον να μην έχει αναπτυχθεί ζωή, και άλλα όντα.
      Ισως κάποιοι πολιτισμοί, να είναι τόσο εξελιγμένοι, που να μπορούν να εκτελουύν διαπλανητικά ταξιδια...
      Ισως... πάλι όλα αυτά να είναι "παιχνίδια" των υπερδυνάμεων, ίσως να έχει δίκιο και ο Λιακόπουλος εν τέλει...

  7. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 11/04/2011 08:58:03

    Ρε εδώ να δείτε εξωγήινους. Είναι μαζεμένοι 100 μέτρα από τη Β. Αμαλίας δεξιά κατεβαίνοντας προς πανεπιστημίου.

    • diavgasi avatar
      diavgasi @ Αργοναύτης 11/04/2011 09:21:40

      φιλε Αργοναυτη,
      Σε επιβεβαιωνω!!!! Υπαρχουν, τους εχω δει και εγω!!!!

  8. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 11/04/2011 11:40:19

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΩΓΗΪΝΟΙ.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΟΦΟΡΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΦΟΡΑ ΟΝΤΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ, ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.
    ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΓΗΪΝΗΣ ΒΙΟΤΗΣ ΜΑΣ ΣΥΝΟΨΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΤΡΥΝΣΗ "ΘΕΟΙ ΓΙΝΕΣΘΕ", ΚΑΤΑ ΧΑΡΙΝ ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΥΣΙΝ.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 11/04/2011 15:27:11

      Και εσύ που το ξέρεις ;
      Στο ψιθύρισε στ' αυτί ο Δημιουργός ;

  9. δημης avatar
    δημης 11/04/2011 14:29:34

    ...ΘΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΜΕ...... Τ Ο Τ Ε Π Ε Ι Σ Τ Η Κ Α Ν ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΕΟΝ ΑΠΙΣΤΟΙ....

  10. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 11/04/2011 15:51:48

    ΚΑΠΟΙΕ,
    ΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7.000 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΖΩΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΜΦΑΝΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΞΩΓΗΪΝΩΝ ΜΕ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗΣ Ε Π Ι Κ Ο Ι Ν Ω Ν Ι Α ?
    ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΑΙΩΝΙΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΤΗΣ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑΣ, ΔΗΛΑΔΗ Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΕΝΟΣ ΕΚΑΣΤΟΥ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ Η ΣΠΑΤΑΛΗ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΩΓΗΪΝΟΙ, ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ / ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ.

  11. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 11/04/2011 16:16:59

    Αν στειλω ενα γραμμα στο FBI για τις ιδεες μου σχετικα με τους εξωγηινους στο Roswell και το FBI το συμπεριλαβει στο αρχειο του ειτε γιατι το ειδε σαν "υποπτο", η γιατι συμβολιζει ενα "δειγμα" απο το τι τους εστελνε ο καθε τρελαρας εκεινη την εποχη σχετικα με το θεμα, και μετα απο 50 60 χρονια μια εφημεριδα το "διαρρευσει", τοτε θα ειχα κανει οτι ακριβως εκανε και ο συγραψας αυτου του γραμματος.
    Περι αυτου προκειται. Καμια επισημη αρχη δεν παραδεχτηκε τιποτε απολυτως.