#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/03/2011 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα ψέματα των ελίτ της παγκοσμιοποίησης




Οι παγκόσμιοι τραπεζίτες βλέπουν την επίσημη ρητορική τους να καταρρέει, με τον Νομπελίστα Ομπάμα, και τον «ριζοσπάστη μεταρρυθμιστή» David Cameron να επαναλαμβάνουν τη περιπέτεια του Ιράκ, που όμως βασίζονταν στα ψέματα.

Μετά από εβδομάδες ψεμάτων, η Δύση τελικά αδιαφόρησε για τη νομιμοποίηση της δράσης της, και αποφάσισε να προχωρήσει σε επιβολή ζώνης απαγόρευσης πτήσεων στη Λιβύη. Και αυτό μεταφράζεται σε ολοκληρωτική  επίθεση με πυραύλους και βομβαρδισμούς εναντίον της χώρας, με μοναδικό σκοπό να αντιστραφεί η δυσμενής θέση των υποστηριζόμενων από τη Δύση ανταρτών.

Η London Telegraph που μας είχε πληροφορήσει πως ο Καντάφι διέφυγε στη Βενεζουέλα, τώρα επιχαίρει για τη σκληρή του τιμωρία, αφού όπως λέει «σκότωνε αμάχους». Άσχετα αν δεν υπάρχει κανένα στοιχείο που να αποδεικνύει ότι πράγματι ο Καντάφι σκότωσε αμάχους. Ακόμη και το BBC παραδέχεται ότι καμία πληροφορία από τη Λιβύη δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί ως γεγονός. Προφανώς, οι εικασίες αρκούν για μια ακόμη εισβολή στα πλαίσια της παγκοσμιοποίησης, που προσπαθεί να δημιουργήσει τη νέα παγκόσμια κυβέρνηση.

Η ρωσική κυβέρνηση παρουσίασε στοιχεία που αφήνουν να εννοηθεί ότι ο Καντάφι δεν πραγματοποίησε αεροπορικές επιθέσεις εναντίον οποιουδήποτε. Και βέβαια ούτε διέφυγε στη Βενεζουέλα.

Ακόμη και το International Institute for Strategic Studies (IISS), που στηρίζει τη παγκοσμιοποίηση, παραδέχθηκε πως ο Καντάφι αποφεύγει να θίξει στόχους αμάχων, για να μη δώσει αφορμές στη Δύση.

Τα Δυτικά ΜΜΕ χρησιμοποιούν μια κλασική συνταγή, όπως κάνουν πάντα, για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Το μόνο όμως που μπορεί να επιβεβαιωθεί είναι ότι το αντιστασιακό κίνημα της Λιβύης έχει τη στήριξη των ΗΠΑ και της Βρετανίας εδώ και 30 χρόνια. Η απαρχή της «ημέρας της οργής» έγινε στην Εθνική Συνέλευση της Λιβυκής Αντιπολίτευσης (NCLO) στο Λονδίνο και όχι στη Βεγγάζη. Ο αρχηγός της Ibrahim Sahad έδινε συνέντευξη στα ΜΜΕ από τα σκαλιά του Λευκού Οίκου, μόλις ξεκίνησαν οι πρώτες διαδηλώσεις στη Τρίπολη. Και παπαγάλιζε τις απόψεις των κυβερνήσεων για την ανάγκη στρατιωτικής επέμβασης.

Παράλληλα, επιβεβαιώνεται ότι ο αποδεδειγμένα τρομοκράτης Noman Benotman, που συνεργάστηκε με τη ΜΙ6 και τον Osama Bin Laden, τώρα στηρίζει τους εξεγερμένους.

Είναι πλέον ξεκάθαρο, πως η «αραβική άνοιξη», που αποφασίστηκε από τους ιθύνοντες της παγκοσμιοποίησης μέσω του αμερικανικού Στέιτ Ντιπάρτμεντ, συμπεριλαμβάνει και την ανατροπή του Καντάφι. Και αν δεν επαρκούν οι πυραυλικές επιθέσεις, σίγουρα θα σταλούν και δυνάμεις εδάφους, προκειμένου να επιτευχθεί ο στόχος των παγκοσμιοποιητών.

Έτσι, τα παγκόσμια πουλημένα ΜΜΕ, στηρίζουν ανερυθρίαστα την άθλια  προπαγάνδα έτσι ώστε η πραγματικότητα να ταιριάζει με τη πολιτική ατζέντα κάποιων ελίτ.

Ποτέ στο παρελθόν η  διεθνής κοινότητα και οι σκοποί της δεν ήταν τόσο ξετσίπωτα και έκδηλα εκτεθειμένες. Την ώρα που η Ιαπωνία υφίσταται τις συνέπειες του χειρότερου σεισμού όλων των εποχών, ενός καταστροφικού τσουνάμι, και μιας πυρηνικής κρίσης, η Δύση αφιερώνει όλες τις δυνάμεις, τους πόρους, και τη επιρροή, για να πραγματοποιήσει έναν πόλεμο για το κέρδος στη Λιβύη, υπό το κάλυμμα της «ανθρωπιστικής» φροντίδας.

Αυτό όμως δεν ισχύει, και βασίζεται απλά σε αυτό που το ίδιο το BBC χαρακτηρίζει εικασίες και φήμες. Την ίδια ώρα που επιβεβαιωμένα, η Ιαπωνία υποφέρει τα πάνδεινα.

Αντί να κατευθυνθούν οι πόροι της Δύσης προς ανακούφιση της Ιαπωνίας, χαραμίζονται στην παρέμβαση στα εσωτερικά μιας ανεξάρτητης χώρας. Αυτό συνιστά εγκληματική αδιαφορία. Η Δύση, για μια ακόμη φορά, αποδεικνύει ότι είναι εγκληματίας πολέμου, δρώντας στη Λιβύη, και αδιαφορώντας για την Ιαπωνία.

Μια τέτοιου είδους ανεύθυνη πολιτική, με εγωιστικές προτεραιότητες, που αφήνει την ανθρωπότητα να υποφέρει, δεν αξίζει του σεβασμού μας, της υπακοής μας, και της στήριξής μας.

Οι τραπεζικοί ολιγάρχες που ελέγχουν τα παγκόσμια κεφάλαια, και που απαρτίζουν τη δήθεν «παγκόσμια συναίνεση», θα πρέπει επιτέλους να απομονωθούν. Αν τους αφήσουμε να συνεχίζουν τη δράση τους, αφήνοντας εκατομμύρια Ιάπωνες να βασανίζονται, και παράλληλα καταστρέφοντας τη Λιβύη, αυτό θα οδηγήσει αναπόφευκτα και στη μελλοντική επίθεση τους εναντίον όλων εμάς.

 

S.A.-Prison Planet

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 22/03/2011 08:32:25

    Κατι δεν παει καλα με τους δικους μας παγκοσμιοποιημενους, μετα τον Παγκαλο και τις απειλες κατα του ΣΥΡΙΖΑ, μετα τον Πεταλωτη που ειμαστε τρομοκρατες οσοι διαμαρτυρομαστε, τωρα και ο Μπεγλιτης , "η παρουσια του κρατους σε τετοιες περιπτωσεις πρεπει να ειναι σκληρη κατασταλτικη."
    Ρε μπας και επεσαν τα πρωσοπεια, και εχουμε καργα χουντα.

  2. ΚΡΙΤΩΝ avatar
    ΚΡΙΤΩΝ 22/03/2011 08:52:39

    Ζούμε το "κύκνειο άσμα" της νέας τάξης.
    Το προσωπείο έχει πέσει και τώρα είναι απροκάλυπτοι.

    Το τσουνάμι, όμως έρχεται, .......... το τσουνάμι του καθαρμού που θα εξωβελίσει τους συμμορίτες τραπεζοτοκογλύφους και τους εμπόρους των ανθρώπινων ζωών ................

  3. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 22/03/2011 09:15:24

    Πέστε τώρα ότι και ο τύπος που λούστηκε με βενζίνη και κάηκε στο Τούνεζι στην μπαρμπαριά ήταν πράκτορας της CIA και του Μπιν Λάντεν, να γελάσουμε.

  4. sawas avatar
    sawas 22/03/2011 10:21:31

    Ξανά εύγε για την επιλογή Strange!!!!

  5. kastroHEL avatar
    kastroHEL 22/03/2011 10:42:53

    δειτε αυτες τις φωτογραφιες

    h**p://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?195684-Todays-Photos-Monday-21th-March-2011/page5

    στη μεση της σελιδας δειχνει συγκενρωμενους στο Λονδινο που ζητουν να επιβληθει Σαρια στη Λιβυη...σαν η μοναδικη λυση για τις συγκρουσεις...το ποιοι ειναι μπορειτε ευκολα να το καταλαβετε

    • Blut und Tränen avatar
      Blut und Tränen @ kastroHEL 22/03/2011 14:01:03

      Πόσα σου δίνει ο Καντάφι παλικάρι μου για να τα λες αυτά;

      • kastroHEL avatar
        kastroHEL @ Blut und Tränen 22/03/2011 14:11:26

        εισαι γελοιος και ασχετος...

  6. Ελευθεριακος Δεξιος avatar
    Ελευθεριακος Δεξιος 22/03/2011 14:51:58

    Αυτο το κειμενο μοιαζει με προπαγανδα του ΚΚΕ χρησημοποιοντας Δεξια συντηριτικη ρητορικη. Τι να πω... το εχουν καψει τελειως αυτοι οι συνομοσιολογοι, και παντου βλεπουν "πληρωμενους μισθοφορους" που θελουν να ριξουν τον "καλο" Κανταφι. Γι' αυτους ολα τα καθεστωτα ειναι νομιμα και δικαιολογημενα αρκει να μην επεμβαινει η "Νεα Ταξη" και να τα απειλει. Τι κι αν τα καθεστωτα προσβαλουν τα ατομικα δικαιοματα και τις ελευθεριες των πολιτων αυτο δεν τους νοιαζει αρκει να μην βαζει το χερι του ο "μπαμπουλας¨της νεας ταξης. Αληθεια δεν εχουν τι αριθμους νεκρων, τραυματιων και προσφυγων δειχνουν οι αργανωσεις ανθρωπινων δικαιοματων? Ή μηπως ειναι και αυτοι υποκινουμενοι?

    Σε λιγο θα μας που οτι και η επανασταση του 1821 ηταν υποκινουμενη απο την νεα ταξη και οτι επρεπει να παραμεινουμε σκλαβοι στους τουρκους...

    ΑΣ ΤΕΛΟΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΥΣ.
    Ο ΧΙΤΛΕΡ ΧΑΡΙΣ ΤΙΣ ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ελευθεριακος Δεξιος 22/03/2011 14:59:35

      Θα ενδιαφέρονταν κανείς για τη Λιβύη αν αντί για πετρέλαιο είχε πορτοκάλια; Βλέπε περίπτωση Κύπρου.

      • Ελευθεριακος Δεξιος avatar
        Ελευθεριακος Δεξιος @ Strange Attractor 22/03/2011 15:18:29

        Ναι μα στην Λιβυη η ιδια η αντιπολιτευση ζητησε βοηθεια απο τον ΟΗΕ, αρα δεν εγινε καμοια εισβολη.

        • A.M. avatar
          A.M. @ Ελευθεριακος Δεξιος 22/03/2011 15:25:57

          Και αν δηλ. αύριο η .. αντιπολίτευση στην .. Κύπρο ζητήσει παρέμβαση του ΟΗΕ για να διώξει τα κατοχικά τουρκικά στρατεύματα - όχι εσωτερικό ζήτημα όπως στην Λιβύη, ΞΈΝΑ στρατεύματα που βρίσκονται μετά από εισβολή εντός κυρίαρχου κράτους, μέλους της ΕΕ! κατά παραβίαση αποφάσεων του Σ.Α. του ΟΗΕ - τότε ο ΟΗΕ θα στείλει αεροπλάνα και αεροπλανοφόρα και πολεμικά πλοία για να ελευθερώσουν την Β. Κύπρο.

          Σωστά;

          Και μετά ξυπνήσαμεεεεε!
          Και είδαμε ότι δεν γίνονται έτσι τα πράγματα.

        • ΚΡΙΤΩΝ avatar
          ΚΡΙΤΩΝ @ Ελευθεριακος Δεξιος 23/03/2011 09:09:14

          Πώς περνούσε η Λιβύη επι Γκαντάφι; Πως περνούσε ο κόσμος; Ήταν καταπιεσμένος, όπως γενικά μαθαίνουμε; Ας ρίξουμε μια ματιά στα γεγονότα.

          Πριν ξεσπάσει το χάος, η Λιβύη είχε ένα χαμηλότερο ποσοστό κρατουμένων από την Τσεχική Δημοκρατία. Βρισκόταν στην 61η θέση. Η Λιβύη είχε το χαμηλότερο ποσοστό βρεφικής θνησιμότητας στην Αφρική. Λιγότερο από το 5% των κατοίκων της πεινούσαν. Ενω στον υπόλοιπο κόσμο οι τιμές των τροφίμων συνεχώς αυξάνονταν, η κυβέρνηση της Λιβύης είχε καταργήσει όλους τους φόρους επί των τροφίμων.

          Οι Λίβυοι ήσαν πλούσιοι. Η Λιβύη είχε το μεγαλύτερο κατά κεφαλή εισόδημα στην Αφρική. Η κυβέρνηση φρόντιζε, ώστε ο καθένας να μπορεί να συμμετάσχει στην ευημερία. Ο πλούτος ήταν μοιρασμένος δίκαια. Στη Λιβύη ζούσαν λιγότεροι άνθρωποι κάτω από το όριο της φτώχειας από ότι στην Ολλανδία.

          Φίλε, στην Λιβύη συμβαίνει ότι συνέβη πριν σε Γιουγκοσλαβία, Ιράκ ,.........
          Με "κατασκευή" ενοχοποιητικών στοιχείων προλειαίνουν το έδαφος για την "χειρουργική" επέμβαση.

          Φίλε, έχεις αναρωτηθεί εσύ ο Έλληνας πολίτης μήπως σήμερα έχεις την "ανάλογη" ενημέρωση, με αυτή που είχανε οι λοιποί ευρωπαίοι και οι αμερικάνοι, για το "χειρουργείο" της πρώην Γιουγκοσλαβίας?

          Φίλε, έχεις "αναρωτηθεί" άραγε ποιός σ΄ενημερώνει για τις "σφαγές" των αμάχων?
          Φίλε, είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν έχει συμβεί το αντίθετο?
          Φίλε, έχεις ενημερωθεί ποιός είναι αυτός ο ηγέτης των αντικαθεστωτικών ο Αμπντούλ Τζαλίλ και ποιός ζήτησε την επέμβαση των ξένων δυνάμεων στην Λιβύη?

      • A.M. avatar
        A.M. @ Strange Attractor 22/03/2011 15:21:08

        Αυτό ακριβώς.
        Και ΜΉΝ ξεχνάνε το ΕΝΆΜΙΣΗ ΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΟ σφαγιασθέντως κυριολεκτικά με χατζάρες στην Ρουάντα.
        ΜΉΝ το ξεχνάμε!
        αποτελεί ύβρη για όσους σφαγιάστηκαν
        και ΠΛΉΡΗ ΑΠΑΞΊΩΣΗ κάθε διεθνούς οργανισμού και κάθε έννοιας διεθνούς δικαίου και καθιστά ντε φάκτο ΑΔΙΚΑΙΟΛΌΓΗΤΗ κάθε επέμβαση οπουδήποτε στον κόσμο και με οποιαδήποτε πρόφαση ή αιτία!

        Όταν επιτρέπεις την ΕΘΝΟΚΆΘΑΡΣΗ ενάμιση εκατομμυρίου ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΈΝΑ ΆΜΑΧΩΝ δεν μπορείς να επεμβαίνεις στην Λιβύη επικαλούμενος σφαγές «αμάχων» που επιτίθενται στις κρατικές δυνάμεις με πυροβολικό, τάνκς, όπλα και .. αεριπλάνα!!!! αν είναι ποτε δυνατόν! «άμαχοι» με .. πολεμικά αεροσκάφη!!!

        Όποιος δεν βλέπει την απέραντη ΥΠΟΚΡΙΣΊΑ του ΟΗΕ, του ΝΑΤΟ, της ΕΕ και όλων όσων επεμβαίνουν στην Λιβύη ή είναι λειψός κατά το iq ή εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα με το αζημίωτο.

        • A.M. avatar
          A.M. @ A.M. 22/03/2011 15:29:44

          *ξεχνάμε
          *σφαγιασθέντων

  7. xriteo avatar
    xriteo 22/03/2011 20:48:37

    "Aποψεις" υπαλληλου της Καθημερινης με master υποθετω στις πολιτικοστρατιωτικες αναλυσεις .Πως και δεν τον εχει μυριστει το ΝΑΤΟ να τον προσλαβει.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ xriteo 22/03/2011 21:49:56

      Σημειωτέον ότι ο συγκεκριμένος ήταν υποψήφιος στην εκλογές με την ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α. (ή «ΑΝΤΑΡC.I.A.», όπως είναι το ορθότερο).

  8. xriteo avatar
    xriteo 22/03/2011 23:52:11

    Σε επομενο του αρθρο θα αναλυσει το παρασκηνιο της μαχης των Θερμοπυλων και πως ο ανεκδιηγητος ΛΕΩΝΙΔΑΣ υπεγραψε πραξη υποτελειας στον Ξερξη.

  9. xriteo avatar
    xriteo 23/03/2011 00:05:27

    Σε επομενο αρθρο του θα προβει σε αναλυση της μαχης των ΘΕΡΜΟΠΥΛΩΝ και πως ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ υπεγραψε πραξη υποτελειας με τον Ξερξη...!!!!

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 23/03/2011 03:31:35

    Και οι πιλότοι που λιποτάκτησαν και πήγαν με τα πολεμικά αεροπλάνα στη Μάλτα; Γιατί λιποτάκτησαν; Προφανώς επειδή ο Καντάφι τους έστειλε να βομβαρδίσουν λιβυκές πόλεις. Καλή η συνομωσιολογία, αλλά ως ένα σημείο.