#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/01/2012 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα υποκατάστατα νικοτίνης δεν βοηθούν



Σύμφωνα με ερευνητές του Κέντρου Ελέγχου Καπνού του πανεπιστημίου Harvard, οι μαστίχες και τα υποκατάστατα της νικοτίνης, είναι αποτελεσματικά μόνο σε κλινικές έρευνες, και όχι στον πραγματικό κόσμο.

Έχοντας ολοκληρώσει μια από τις πιο ενδελεχείς επιστημονικές έρευνες σε σχέση με τις θεραπείες απεξάρτησης από τα τσιγάρα, οι ερευνητές ανακάλυψαν πως όσοι αντικαθιστούν το κάπνισμα με υποκατάστατα νικοτίνης, έχουν τις ίδιες πιθανότητες να το ξαναρχίσουν, με όσους το κόβουν μαχαίρι.

Οι επιστήμονες μίλησαν με πολλούς πρώην καπνιστές, σε διαστήματα δυο χρόνων, και ανακάλυψαν πως τουλάχιστον ο ένας στους τρεις ξανάρχισε το κάπνισμα.

«Εξεπλάγημεν, και απογοητευτήκαμε από τα συμπεράσματα, αλλά δυστυχώς έτσι είναι…», λέει ο επικεφαλής της ομάδας που έκανε την έρευνα. «Όπως φαίνεται, τα διάφορα προϊόντα υποκατάστατα βοηθούν στη διακοπή του καπνίσματος, για διάστημα μερικών μηνών, αλλά δεν αποτρέπουν την επιστροφή σε αυτό».

Και καταλήγουν πως τα χρήματα που δίνονται από το κράτος στην θεραπεία μέσω υποκατάστατων, θα ήταν πιο αποδοτικά αν δίνονταν στην εκπαίδευση των νέων για την πρόληψη του καπνίσματος.

 

S.A.-New York Times, Guardian

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παναγος avatar
    Παναγος 11/01/2012 15:21:14

    Παραμυθια ..
    Το κοψα με τις τσιχλες NICORETTE 2 mg ,εδω και 5 χρονια και δεν μου κανει καμμια αισθηση πια..

    Με πειραζει κιολας αμα καπνιζουν διπλα μου..

    Αλλα αν το κοψουν ολοι θα γινει της ποπης.
    Ενας ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ κοσμος ζει απο το τσιγαρο. Καλλιεργητες,εμποροι,καπνοβιομηχανιες,διανομεις ,περιπτερα και ΚΥΡΙΩΣ τα κρατη..
    Το Μαρλμπορο δεν κοστιζει ΟΥΤΕ 1 δολλαριο το πακετο στην καπνοβιομηχανια ..
    Και το περιπτερο το πουλαει 4,5 ευρω =6 δολλαρια περιπου .
    Δηλαδη απο το καθε πακετο το "οικος ανοχης" που λεγεται κρατος κονομαει περιπου 4,5-5 δολλαρια..
    Αυτο τους τσουζει και αρχισανε να γαυγιζουν οτι ετσι και αλλιως..

    Τελευταια παθανε πατατρακ με τα ηλεκτρονικα τσιγαρα..
    Μειωθηκαν τα εσοδα και αρχισανε να τρομοκρατουν τον κοσμο για .."τις βλαβερες συνεπειες του ηλεκτρονικου τσιγαρου"..
    Τους σιχαμενους.. Ντε και καλα οτι ενδιαφερονται για την υγεια μας!!!

    Υ.Γ
    Αμα βλεπω σαχινιδη,παγκαλο,βενιζελο παπακωσνταντινου και λοιπα "τετοια" η ..πεποιθηση μου αυτη ..εδραιωνεται.!!!
    Η υγεια μου ειναι σε καλα χερια.. Ουστ ρε

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 11/01/2012 15:33:42

    Δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου και γι'αυτό είμαι αναρμόδιος ,αλλα μόλις τώρα συζητούσα με ένα φίλο που έκοψε το τσιγάρο με χρήση αυτής της ηλεκτρονικής πίπας. Είναι το δευτερο άτομο στο στενό μου περιβάλον απο το οποίο μαθαίνω το ίδιο (ένας με νικοτίνη ,ένας χωρίς)

    Ισως οι διαψευσεις για τη χρησιμότητα των υποκατάστατων είναι κατευθυνόμενες...

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/01/2012 15:38:49

    Προσωπικά δοκίμασα να το κόψω με λέιζερ (€500), τίποτα.
    Πρόσφατα αγόρασα ηλκτρονικό τσιγάρο, τίποτα.
    Μόνο με απόφαση μαχαίρι κόβεται το ρημάδι. Και όποιος έχει την δύναμη το κάνει.
    Αλλιώς επανέρχεσαι στο κάπνισμα, αργά ή γρήγορα.

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ Strange Attractor 11/01/2012 15:45:11

      Δοκιμασε και την τσιχλα NICORETTE 2mg .
      Αν ,εννοειται, εχεις δοντια. Με μασελα ξεχασε το..

      Σε ενα -δυο μηνες θασαι περδικι ...

      Τις πρωτες 10 μερες ειναι το ζορι.. Μασησε 8-10 τσιχλες την μερα σε αυτο το διαστημα..
      Μετα σιγα σιγα αραιωνε το .. Και καποια στιγμη δεν αγοραζεις .."τσιχλα"..
      Ω! εκει θα τρελλαθεις .. αλλα την αλλη μερα δεν θα το θελεις..

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Strange Attractor 11/01/2012 15:46:07

      Σαν τη δίαιτα ,που την αποφασίζω κάθε Δευτέρα πρωί , και κρατάει μέχρι Δευτέρα βράδυ!

      Πάντως και οι δύο που αναφέρω ήταν της τάξης των 2-3 πακέτων την ημέρα plus, και με το ηλεκτρονικό το έκοψαν ,προς το παρόν βέβαια.

  4. manos avatar
    manos 11/01/2012 15:39:20

    Σίγουρα τα υποκατάστατα δεν βοηθούν.
    Οπως άλλωστε και τα υποκατάστατα εκλεγμένων κυβερνήσεων από εγκάθετα χαμαντράκια υποχείρια (ή υποχοίρια) φασιστικών και μοναρχικών καθεστώτων.

  5. Bosons avatar
    Bosons 11/01/2012 19:13:36

    H εξάρτηση από το τσιγάρο διαφέρει από άτομο σε άτομο.
    Άρα και ο τρόπος που ενδείκνυται σε κάποιον προκειμένου να το κόψει είναι διαφορετικός από άτομο σε άτομο.
    Ο χαρακτήρας καθενός είναι το κλειδί αλλά και ο βαθμός εξάρτησής του.
    Άλλο συμβαίνει σε κάποιον που καπνίζει μόλις ξυπνήσει 5-6 τσιγάρα απανωτά και άλλο σε κάποιον που ξεκινάει το κάπνισμα μετά τις 11μ.μ παρά το ότι καπνίζει 2 πακέτα στη συνέχεια.
    Τα υποκατάστατα είναι πολύ σημαντικά γιατί ανεξάρτητα αν τελικά οδηγούν όλους όσους τα δοκιμάζουν στη διακοπή του καπνίσματος, τελικά τους προσφέρουν το όφελος της αποφυγής της πίσσας και του μονοξειδίου του άνθρακος μαζί με 3000 περίπου άλλες βλαπτικές ουσίες.
    Αν δεν ήταν ωφέλιμα τα υποκατάστατα δε θα έσπευδε ο ΕΟΦ (προφανώς κατ'εντολή) να απαγορεύσει με ακαριαία ενέργεια τις πίπες εισπνεόμενης νικοτίνης με τον ισχυρισμό ότι δεν έχουν γίνει κλινικές μελέτες.
    Για τα τσιγάρα έχουν γίνει κλινικές μελέτες και τα έχουν βρει ακίνδυνα?
    Είμαι πλέον πεπεισμένος ότι τα συμφέροντα των καπνοβιομηχανιών είναι ικανά για να διαβάζουμε ότι μπορείτε να σκεφτείτε.

  6. Ρομαντικος avatar
    Ρομαντικος 11/01/2012 19:52:24

    Απο τοτε που εμαθα πως ο Μπους εχει πτυχιο του Χαρβαρντ εχασα καθε ιδεα γι'αυτον το "ναο της γνωσης".

  7. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 12/01/2012 09:16:59

    Ο μόνος τρόπος για να το κόψεις το ρημάδι είναι γιατί ΘΕΛΕΙΣ να το κόψεις.

    Ο πεθερός μου μετά από 30 συναπτά έτη καπνιστής το έκοψε με έμπλαστρα νικοτίνης. Έχει να καπνίσει πάνω από 5 χρόνια! Κι έκανε 2,5 πακέτα Marlboro την ημέρα!

    Εγώ έχω αρχίσει με ΗΤ και έχω 1,5 μήνα να καπνίσω. Και κάνω νικοτίνη μεσαίας "δυναμικότητας" (11mg)

  8. anna avatar
    anna 12/01/2012 21:24:25

    Κι εγώ το έκοψα με τσίχλες ΝΙKORETTE. Και κάτι άλλο: είναι μύθος και σίγουρα κάτι εξυπηρετεί όλη αυτή η φιλολογία για την δυσκολία να το κόψετε. Δεν είναι. Οι πρώτες 20 μέρες είναι το ζόρι.