#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/11/2012 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην Ολλανδία θα βρίζουν τα θεία ελεύθερα



Έναν νόμο ο οποίος ποινικοποιούσε την προσβολή στα θεία και ίσχυε από τη δεκαετία του 1930 αποφάσισαν να καταργήσουν οι ολλανδικές αρχές. Η πλειοψηφία του κοινοβουλίου απεφάνθη ότι ο νόμος, ο οποίος ούτως ή άλλως ήταν ανενεργός τα τελευταία 50 χρόνια, δεν ήταν συμβατός με τον 21ο αιώνα. Παραμένει πάντως «παράνομο» για τους Ολλανδούς να προσβάλουν την βασίλισσα Βεατρίκη και τις αστυνομικές αρχές.

Σε μια φιλελεύθερη και παραδοσιακά ανεκτική χώρα όπως  η Ολλανδία, η ελευθερία του λόγου έχει γίνει πολλές φορές αντικείμενο διαμάχης. Πολύ λόγος έγινε τελευταία για δικαστική απόφαση που επέτρεψε στον ακροδεξιό πολιτικό Γκέερτ Βίλντερς να εκφέρει την άποψή του ελεύθερα εναντίον του Ισλάμ, ακόμα και αν αυτό προσβάλλει τους μουσουλμάνους.

http://abcnews.go.com/International/wireStory/dutch-scrap-blasphemy-law-insulting-god-17826028#.ULc2GWf0csE

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 30/11/2012 14:18:37

    "ο νόμος, ο οποίος ούτως ή άλλως ήταν ανενεργός τα τελευταία 50 χρόνια, δεν ήταν συμβατός με τον 21ο αιώνα"
    " Πολύ λόγος έγινε τελευταία για δικαστική απόφαση που επέτρεψε στον ακροδεξιό πολιτικό Γκέερτ Βίλντερς να εκφέρει την άποψή του ελεύθερα εναντίον του Ισλάμ, ακόμα και αν αυτό προσβάλλει τους μουσουλμάνους."
    Μάλλον οι σύνθετες έννοιες , και ο σεβασμός δεν είναι συμβατές με τον 21 αιώνα που θέλουν να διαμορφώσουν.

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 30/11/2012 14:36:36

    Η κύρια και ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στις δύο διακρλισεις είναι οι (φοβούμενες) συνέπειες της προσβολής του Ισλαμ. Αν οι μουσουλμάνοπι ήταν τό ίδιο ανεκτικοί, δεν θα χρειαζόταν να απαγορευτεί. Πολιτικοί οι λόγοι, δλδ ο φόβος φυλάει τα έρημα...

  3. parsifal avatar
    parsifal 30/11/2012 14:52:46

    Στην πατρίδα μας το υβρίζειν τα θεία είναι τυπικώς μόνο απαγορευμένο (είναι απίστευτο το τι ακούει η δύσμοιρη η Παναγία καθημερινώς και οπουδήποτε...) αλλά προσοχή : Ουδείς δικαιούται να υβρίσει το ...Ισλάμ και τον προφήτη του. Θα εχομε σκηνές οπως με το "σχισμένο" κοράνι !

  4. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 30/11/2012 14:52:59

    Το κομμα παιδεραστων θα μπορουν να το βριζουν ή απαγορεύεται;

  5. Geros avatar
    Geros 30/11/2012 15:32:52

    Γενικά δεν είναι καλό να βρίζει κανείς , ούτε τα θεία , ούτε τίποτα. Από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί οι οργανωμένες θρησκείες θα έπρεπε να έχουν μια ειδική ασυλία σε αυτό το θέμα. Στην ουσία ο νόμος την ειδική ασυλία καταργεί και όχι την έννοια της προσβολής. Όταν θα βρίζει κανείς την εκκλησία αυτή θα έχει όλα τα έννομα μέσα να αμυνθεί όπως εγώ , εσείς και όλοι μας.
    Που το κακό?

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Geros 30/11/2012 17:57:03

      Αν σου βρίσω εγώ την μάνα, θέλεις να μην μπορείς να κινηθείς δικαστικά εναντίον μου; Πολλοί άνθρωποι έχουν την Παναγία πολύ πιο ψηλά από την μητέρα τους. Γιατί να μην είμαστε υποχρεωμένοι να την σεβόμαστε, όπως και τον Μωάμεθ για τους μουσουλμάνους; Είναι πρόσωπα ιερά για κάποιους, πώς να το κάνουμε δηλαδή;

      "Ὅταν μοῦ πειράζουν τὴν πατρίδα μου καὶ θρησκεία μου, θὰ μιλήσω, θὰ ῾νεργήσω κι᾿ ὅ,τι θέλουν ἂς μοῦ κάμουν."

      (Στρατηγός Μακρυγιάννης)

      • Geros avatar
        Geros @ Επισκέπτης 30/11/2012 20:30:04

        Μα σας είπε κανείς ότι η εκκλησία δεν θα μπορεί να κινηθεί δικαστικά? Δεν διαβάσατε την έγραψα?

        Αυτό που λέω είναι ότι το σωστό είναι , ότι ισχύει σε περίπτωση εξύβρισης της μητέρας να ισχύει και για το θρήσκευμα. Αν τώρα σε κάποιους δεν φτάνει αυτό τι να κάνουμε? Κάποιοι αγαπάνε και τον Ολυμπιακό πιο πολύ από την μάνα τους , τι θέλετε τώρα? Να φτιάξουμε ειδικούς νόμους που να προστατεύουν τον Ολυμπιακό από το βρισίδι?

        • Επισκέπτης avatar
          Επισκέπτης @ Geros 01/12/2012 18:33:22

          "Κάποιοι αγαπάνε και τον Ολυμπιακό πιο πολύ από την μάνα τους , τι θέλετε τώρα? "

          Aν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ Ολυμπιακού και ιερού και όσιου, που καθάπτεται της ψυχής και ξεπερνά τα εγκόσμια, τότε δεν μπορώ να κάνω τίποτε.

  6. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 30/11/2012 17:39:28

    Προτείνω νά καταργηθεῖ κι ἐδῶ ἡ ποινή γιά τήν προσβολή στά θεία.Μόνο ὑποκριτική εἶναι μιά τέτοια ἀπαγόρευση,ἀπό τή στιγμή πού σέ κανένα ἄλλο χριστιανικό κράτος δέν ὑβρίζονται τόσο πολύ τά ἱερά πρόσωπα τῆς θρησκείας μας.
    Καί τί να γίνει; Ἄς ἀφήσουν τά θρησκευτικά στά σχολεία,ἄς ἐνισχυθεῖ ἡ διδασκαλία τους,ἄς κοιτάξουν λίγο οἱ γονεῖς τά παιδιά τους νά τούς μάθουν λίγο σεβασμό στόν συνάνθρωπο καί στή θρησκεία μας.Αὐτά εἶναι ἴσως καλύτερα μέτρα ἀπό μιά ποινή,πού οὔτως ἤ ἄλλως δέν ἐφαρμόζεται..

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Κυθήριος Τ. 01/12/2012 18:36:14

      Το γιατί ειδικά στην Ελλάδα υβρίζονται θα θεία (δεν νομίζω ότι βρίζονται απλώς περισσότερο εδώ, αλλά μόνον εδώ) είναι όντως ένα θέμα που χρειάζεται ειδική εξέταση και συζήτηση.

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ Επισκέπτης 01/12/2012 20:30:43

        Συμφωνῶ.

  7. giorgos avatar
    giorgos 30/11/2012 22:22:12

    Ακόμη και τον Μωάμεθ??????

  8. Κώστας Κοντοθανάσης avatar
    Κώστας Κοντοθανάσης 01/12/2012 21:38:37

    Η βασίλισσα και ο χωροφύλαξ τυγχάνουν μεγαλυτέρου σεβασμού από το Θεό. Αυτό δεν είναι ανεκτικότητα αλλά παράνοια.