#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/01/2011 18:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε μερικές δεκαετίες δεν θα καπνίζει κανείς



Και ενώ στην Ελλάδα η απαγόρευση του καπνίσματος δεν περπατάει, με αποτέλεσμα οι ιθύνοντες να αναγκάζονται σε αναδίπλωση, επιτρέποντας παραθυράκια να ξεφυτρώνουν παντού, στον υπόλοιπο κόσμο το κάπνισμα σιγά σιγά .. εξαφανίζεται.

Σε μερικές δεκαετίες από σήμερα, η βλαβερή συνήθεια του καπνίσματος μπορεί να αποτελεί μια μακρινή ανάμνηση, τουλάχιστον στις αναπτυγμένες χώρες. Αυτό είναι το συμπέρασμα μιας ανάλυσης της Citigroup για τη βιομηχανία καπνού.

Χρησιμοποιώντας στατιστικά στοιχεία και ρυθμούς ανάπτυξης του καπνίσματος στη Βρετανία, υπολογίστηκε πως σε 30-50 χρόνια μπορεί να μην υπάρχουν καθόλου καπνιστές.

Πριν από μία μόλις δεκαετία, κάπνιζε ο ένας στους τέσσερις Αμερικανούς. Σήμερα καπνίζει ο ένας στους πέντε. Και η μείωση συνεχίζεται.

New York Post

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/01/2011 18:44:45

    Εδώ είναι Βαλκάνια. Θα μας το πάρουν απ το στόμα, λίγο πριν κλείσουν το φέρετρο.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Strange Attractor 10/01/2011 18:45:33

      χαχαχαχαα

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Strange Attractor 10/01/2011 19:04:54

      +100

    • YIOULI avatar
      YIOULI @ Strange Attractor 10/01/2011 21:15:06

      Θα φτιάξουν ειδικά φέρετρα με προεξοχή για να μην το παίρνουν από το στόμα ούτε τότε.

  2. Kostas D avatar
    Kostas D 10/01/2011 18:44:55

    Για την βλαβερη αμερικανοποιηση.....που με χιλια μυρια ηλιθια προσχηματα
    πανε να επιβαλλουν ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ αραγε?????
    Εδω ειναι Ευρωπη, οι ανθρωποι τρωνε, καπνιζουν, πινουν, γλεντουνε και ΖΟΥΝΕ σαν ανθρωποι.....
    Αρκετα με τις ηλιθιες αμερικανιες και τα Συμπλεγματα ενοχης που πανε να περασουν στον κοσμακη....

    (Περιττο να πω οτι ΔΕΝ ειμαι καπνιστης..)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kostas D 10/01/2011 18:45:50

      Ούτε Αμερικάνος;

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Strange Attractor 10/01/2011 18:52:54

        ουτε!!

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ Kostas D 10/01/2011 21:47:00

          Και δεν σε πειράζει που όπου κι αν πας να φας ή να πιείς ένα ποτό, τσούζουν τα μάτια σου, βρωμάνε τα ρούχα σου και βήχεις σαν γυματικός στο σανατόριο;

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ Kostas D 10/01/2011 21:47:42

          γυματικός=φυματικός

          • Kostas D avatar
            Kostas D @ Στέργιος 10/01/2011 21:54:11

            Ας μπουνε καλοι εξαερισμοι..!!
            Κι αν θελουν ας ριξουν προστιμα εκει..
            Τιποτα δε γινεται επειδη "μας αγαπανε" και "θελουν το καλο μας"...
            Δεν αμφισβητω οτι καποιους τους ενοχλει..
            Με ενοχλει και με εξοργιζει
            οτι αυτους που ενοχλουνται τους χρησιμοποιουνε σαν ΠΡΟΣΧΗΜΑ για να επιβαλλουν τα σχεδια τους....
            Γιατι για ΟΛΑ τα υπολοιπα θεματα υγειας ομως ΔΕ ΛΕΝΕ λεξη....ολως "τυχαιως"....πχ την ακτινοβολια κινητων τηλεφωνων, τα μεταλλαγμενα και ολα αυτα που ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΒΛΑΒΕΡΑ και ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΥΝ ΠΙΟ ΑΜΕΣΑ την υγεια.....

            Δες και το αρθρο που παραθετει καποιος σε πιο κατω σχολιο..
            Δυστυχως ετσι ειναι....

          • JOHN avatar
            JOHN @ Kostas D 11/01/2011 01:30:58

            Σωστος κι εσυ και ο Χαριλαος πιο κατω.Το κυνηγι ομως που γινεται σε βαρος των καπνιστων δεν εχει στοχο τη προστασια της υγειας μας.Ειναι μια καμπανια που ξεκινησε απο τις ΗΠΑ,περασε στην Ευρωπη και συνεχιζεται και αλλου,με στοχο την ακομα μεγαλυτερη απομονωση των κοινωνιων.Και για περιτυλιγμα η υποκρισια.Γιατι κυνηγουν τους καπνιστες και οχι το τσιγαρο που οπως ισχυριζονται ειναι τοσο βλαβερο?

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/01/2011 18:50:16

    Εδώ δεν τους ενδιαφέρει αυτή η προοπτική, ούτε η προστασία της δημόσιας υγείας. Ανέθεσαν την εφαρμογή ενός νόμου στις δημοτικές αστυνομίες-γιουσουφάκια των καφετεριάδων και των νυχτονονών, με προφανή σκοπό το μετρό να αποτύχει ώστε να βγει μετά ο ψευτοκομψευόμενος φαφλατάς Λοβέρδος και να πει "ας πάει και το παλιάμπελο, βρε αδερφέ, μπροστά στα μπικικίνια".

    Καλώς ήρθατε στον εφαρμοσμένο νεοφιλελευθερισμό. "Όλα είναι θέμα επιλογών", δεν μας παραμυθιάζουν οι ιεροκήρυκές του;

  4. Kostas D avatar
    Kostas D 10/01/2011 18:51:49

    Υστερα μιλησα πιο πανω για "Ενοχικα Συμπλεγματα" σε καπνιστες..
    Το λεω διοτι ΟΛΩΣ "ΤΥΧΑΙΩΣ" εχω δει σε περιοδικα πχ Ελληνικα να παρουσιαζουν τους Ελληνες ως τα...φουγαρα της Ευρωπης, εχω δει Αγγλικα περιοδικα να παρουσιαζουν τους Αγγλους ως ταχα τα φουγαρα της Ευρωπης,
    αλλα εχω δει και Γαλλικα περιοδικα να παρουσιαζουν τους Γαλλους ως τα ...φουγαρα με στατιστικες και αλλες ΤΡΙΧΕΣ....
    ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ Ο ΚΑΠΝΟΣ
    Ειναι θεμα ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ!!!! ( ασχετα αν αυτοι που τους ενοχλει ειναι λιγοτεροι...)

    ΑΛΛΑ τόσο πολυ "νοιαζονται για το ΚΑΛΟ μας" και γι αυτο τετοια φασαρια τωρα τελευταια???? Αν νοιαζονταν για το καλο μας θα μας ταλαιπωρουσαν
    τοσο πολυ σε ΤΟΣΑ ΒΑΣΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΙΤΗΤΑΣ????
    Μην κοροιδευομαστε!!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Kostas D 10/01/2011 22:31:57

      Κανείς δεν νοιάζεται για το "καλό" των καπνιστών. Απλώς η πολιτεία θέλει να προστατέψει το βασικό δικαίωμα ενός μη καπνιστή να μην υπόκειται τις βλαβερές συνέπειες μιας συνήθειας που ο ίδιος δεν επέλεξε για τον εαυτό του.

  5. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 10/01/2011 19:05:55

    Η παχυσαρκία, το κάπνισμα στις μικρές ηλικίες και η απομάκρυνση των παιδιών από το φυσικό περιβάλλον, κυρίως εξαιτίας των αλλαγών στη δομή της κοινωνίας και της διαμόρφωσης των σχολικών προγραμμάτων χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των παιδιών αποτελούν σοβαρά προβλήματα που αν δεν αντιμετωπιστούν έγκαιρα και σωστά στο μέλλον θα διαδραματίσουν μείζονα ρόλο στη διαμόρφωση της σωματικής και ψυχοκοινωνικής υγείας του πληθυσμού.
    Σύμφωνα με στοιχεία που έχουν δει το φως της δημοσιότητας, 4 στα 10 παιδιά κάτω των δέκα ετών είναι παχύσαρκα, το 10% των παιδιών της 5ης και 6ης Δημοτικού έχουν εμπειρία καπνίσματος. Επιπλέον, στον ενήλικο πληθυσμό το 67% των ανδρών και το 48% των γυναικών έχουν βάρος πάνω από το φυσιολογικό, το 30% των παιδιών ηλικίας 10-14 ετών καπνίζουν συστηματικά.
    Στην διαμόρφωση της δυσάρεστης κατάστασης την οποία αυτή τη στιγμή βιώνει σχεδόν ο μισός πληθυσμός της χώρας, παιδιά και ενήλικες, συνέβαλαν αποφασιστικά: Α. Oι αλλαγές στον τρόπο ζωής, έπαψε σήμερα να έχει θέση στη ζωή του ανθρώπου η άμεση επαφή με το φυσικό περιβάλλον που για αιώνες ήταν η αφετηρία κάθε ανθρώπινης δράσης. B. Η έλλειψη άσκησης, δεν δίνονται ευκαιρίες στους μαθητές για αυτοέκφραση, πρωτοβουλία, συνεργασία, αντιληπτικότητα, επίλυση προβλημάτων, δημιουργικότητα και κριτική σκέψη, στοιχεία απαραίτητα για τη διαμόρφωση του «ελεύθερου και υπεύθυνου πολίτη»
    Γ. Η κακή διατροφή και γενικότερα ο τρόπος ζωής ως αποτέλεσμα της επιδείνωσης του οικονομικού περιβάλλοντος. Από τα παραπάνω είναι προφανές ότι το σχολικό και το οικονομικοκοινωνικό πλαίσιο μέσω της δόμησης του ατομικού χαρακτήρα καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό την πορεία και την εξέλιξη του φαινομένου της παχυσαρκίας, του παιδικού καπνισματος και όχι μόνο.
    Δεδομένου του προβλήματος θα έπρεπε να έχει φροντίσει η πολιτεία να δημιουργηθούν όλες εκείνες οι προϋποθέσεις που είναι απαραίτητες για να υπάρχει ολοκληρωμένη προσέγγιση στην πρόληψη, από τη στιγμή μάλιστα που όλες οι παιδαγωγικές θεωρίες και έρευνες έχουν καταδείξει ότι οι ανάγκες των μαθητών μπορούν να καλυφθούν στο σχολείο μέσω της εκπαίδευσης και της άσκησης.
    Αντί όμως για πολιτική πρόληψης βλέπουμε συνεχόμενη υποβάθμιση της σχολικής φυσικής αγωγής και ΄΄μάντρωμα΄΄ των μαθητών σε τµήµατα καταναγκαστικού ολοήµερου σχολικού προγράµµατος με εξαντλητικό ωράριο, πάνω στο ίδιο θρανίο και μπροστά στην σχολική τηλεόραση.
    Έτσι τα παιδιά, αν και σε αυτές τις ηλικίες είναι δραστήρια και τους αρέσει ιδιαίτερα η κίνηση, είναι υποχρεωμένα να βρίσκονται αρκετές ώρες στις αίθουσες των σχολείων χωρίς συμμετοχή σε αθλητικές δραστηριότητες ή κάποια επίσκεψη για παιχνίδι και βιωματική επαφή με το φυσικό κόσμο για την κατανόηση της διαρκώς μεταβαλλόμενης φυσικής και κοινωνικής πραγματικότητας μέσα από ομαδικό πνεύμα συνεργασίας των μαθητών όλης της τάξης σε φυσικό περιβάλλον.
    Με άλλα λόγια, το «νέο σχολείο» δεν συμβάλει στην συνολική εξέταση του φυσικού και κοινωνικού κόσμου και δεν κινείται στα πλαίσια που ορίζει ο ευρύτερος σκοπός της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Ο ευρύτερος σκοπός, όπως αναφέρεται γενικότερα στο σύνταγμα: άρθρο 16, παρ. 2 ΄΄σκοπός της παιδείας είναι η ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Ελλήνων΄΄ και ειδικότερα στο νόμο 1566/85: ΄΄το σχολείο συμβάλει στην ολόπλευρη, αρμονική και ισόρροπη ανάπτυξη των διανοητικών και ψυχοσωματικών δυνάμεων των μαθητών, ώστε ανεξάρτητα από φύλο και καταγωγή, να έχουν τη δυνατότητα να εξελιχθούν σε ολοκληρωμένες προσωπικότητες και να ζήσουν δημιουργικά΄΄
    Συνεπώς, με βάση τα προαναφερόμενα, οι άξονες στους οποίους οικοδομείται η γνώση και η μάθηση δεν προωθεί την ανάπτυξη των παιδιών σε όλους τους παραπάνω τομείς, με σκοπό, το κτίσιμο και τη βελτίωση δεξιοτήτων, πολλές από τις οποίες θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ποικιλοτρόπως στη διάρκεια της ζωής για τη βελτίωση γνωστικών, αντιληπτικών, συναισθηματικών και κοινωνικών παραμέτρων.
    Στην αναζήτηση εργαλείων για την ενίσχυση της υγείας του μαθητή/τριας και την απόκτηση θετικών στάσεων για την μετά το σχολείο φυσική ενασχόληση ("δια βίου άσκηση") η Φυσική Αγωγή αποτελεί μια μοναδική πρόταση. Ο συνδυασμός Φυσικής Αγωγής και επαφής με το περιβάλλον μέσα από το μάθημα της φυσικής αγωγής με “έξυπνες” συνδυαστικές δράσεις θα προσφέρει όλα όσα χρειάζεται ο μαθητής για την καλλιέργεια και ανάπτυξη των δεξιοτήτων που απαιτούνται για μια σύγχρονη απάντηση στις σημερινές εκπαιδευτικές και κοινωνικές ανάγκες, για μια λειτουργική και «έξυπνη» κοινωνία.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ o βουνίσιος 10/01/2011 19:11:24

      Υπουργειο...Υγειας, Υγιεινη διατροφης.... κτλ
      Υπουργειο...."δια βιου μαθησης"....
      Υπουργειο...."ηλεκτρονικης διακυβερνησης"
      "Εξυπνη κοινωνια".....
      "Εξυπνη καρτα του πολιτη..." ,
      "Πρασινη αναπτυξη".......
      Πρασινα αλογα......
      ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ???? και τον ανεχομαστε ακομα????
      Ο ανθρωπος αυτος (αν ειναι αληθινος ανθρωπος κι οχι σαιμποργκ..)
      ή ειναι δημιουργημα εργαστηριου...... ή εχει παρει πολλα ναρκωτικα και χαπια στη ζωη του....και ζει σε "αλλους κοσμους.....επιστημονικης φαντασιας"

  6. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 10/01/2011 19:20:45

    Θα προτιμούσα πρίν μας κόψουν το τσιγάρο, να μας κόψουν τις διοξίνες, τα ματαλλαγμένα, τις ορμόνες, τα hamburgers και τα πατατάκια από πετρέλαιο και σόγια, τους βιολογικούς ψεκασμούς και τα εμβόλια, ακόμη και τα διάφορα χημικά που βάζουν στα τσιγάρα, και τότε ας μας έκοβαν και το τσιγάρο. Βέβαια δεν θά χρειάζονταν γιατί ΔΕΝ θα ήταν βλαβερό...
    ¨Ολα τα υπόλοιπα είναι... αμερικανιές...

    Χαρίλαος

    • kakos avatar
      kakos @ Χαρίλαος 10/01/2011 20:51:08

      οι γερμανοί μας ταΐζουν διοξίνη από τον Μάρτιο του '10!
      δείτε ένα άρθρο για την απαγόρευση (δεν είμαι καπνιστής)
      http://sxoliastesxwrissynora.wordpress.com/2011/01/10/%CF%86%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B6%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82-gesundheit-macht-frei/

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ kakos 10/01/2011 21:37:35

        Εξαιρετικο κειμενο..

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/01/2011 20:18:13

    Σε μερικες δεκαετιες θα πληρωνουμε την καθε ανασα μας. Με ή χωρις αναπνευστηρα.

    ΠΠ

  8. tsilivithras avatar
    tsilivithras 10/01/2011 20:43:31

    Μην μασάτε ρε, προπαγάνδα του Γιάνκη είναι...αφού του χρόνου θα τελειώσει ο κόσμος...δεν είπαμε;;;

    Α ρε και να χα μια πουράκλα τώρα.....

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ tsilivithras 10/01/2011 21:15:15

      @tsilivithras Kαι πριν από λίγο σκεφτόμουν, πως είναι δυνατόν να λείπουν τα δικά σου σχόλια γι'αυτό το καυτό θέμα. Ποταμός οι αναρτήσεις στο άρθρο του μυθικού «SANTÉ» θυμάσαι;

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/01/2011 20:59:11

    Η νικοτίνη, είναι εθιστική. Είδα και έπαθα να το κόψω. Και ΔΕΝ το έκοψα, απλά έχω να καπνίσω 10 χρόνια, και αισθάνομαι πολύ καλύτερα. Και όταν δεν είμαι υπέρβαρος, αισθάνομαι καλύτερα.

    Η πιο αποτελεσματική διαφήμιση (δεν την πρόλαβα, αλλά την ξέρω "επαγγελματικά") ήταν αυτή:

    http://www.youtube.com/watch?v=JNjunlWUJJI

    Ο Γιουλ Πρύνερ ζήτησε να παιχτεί αφού είχε πεθάνει, και απευθύνεται στην προηγούμενη γενιά. Κανείς δεν τον ξέρει σήμερα.

    Δεν το λέω να τρομοκρατήσω, ή να επιβάλω. Ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Ξέρω ότι φαίνεται βουνό. Ξέρω ότι λέτε "από αύριο" ή "μόνο με τον καφέ". Ξέρω ότι εάν κάνω ένα τώρα, αύριο θα κάνω μισό πακέττο, σε μια εβδομάδα 1,5.

    Κάντε την χάρη στον εαυτό σας. Και εάν δεν μπορείτε να το κόψετε, μειώστε το στα 6-8 τσιγάρα. Με τόσα ικανοποιείται ο βιολογικός εθισμός.

  10. Tem avatar
    Tem 10/01/2011 21:40:43

    σε μερικές δεκαετίες θα έχουμε αποκτηνωθεί όλοι

  11. tsilivithras avatar
    tsilivithras 10/01/2011 21:51:52

    Dimi

    Φιλενάδα ότι ήταν να πω το είπα και με το παραπάνω τότε.Το κάπνισμα συνεχίζεται σχεδόν παντού όπως και είχα πει ότι θα γίνει καθώς το μέτρο ήταν άδικο, άκαιρο και φοροεισπρακτικό.Χαίρομαι που το γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια αν και ο κίνδυνος της προσβολής της προσωπικής μας ζωής και ελευθερίας δεν αναιρείται τόσο εύκολα.

    Κατά τα άλλα...sorry που έχασα μερικές αναρτήσεις επειδή κάπνιζα αμέριμνος καθώς λύθηκαν όλα τα προβλήματα της ζωής μου τώρα που έμαθα για τα τηλέφωνα και τις επαφές του Σαμαρά...σοβαρά σου λέω δλδ ανατρίχιασε το κορμί μου από τις δηλώσεις και την αποφασιστικότητα.

    sigh...

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ tsilivithras 10/01/2011 22:11:11

      tsilivithras Sigh with relief, my friend. We’ve come a long away within a year, and it hasn’t been easy. If it was, every political party would be doing it. But it's Not. A LOT more needs to be done and fast and measurable results is a MUST have. Please remember: an ounce of action is worth a ton of theory ~Friedrich Engels
      Cheers!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ η Dimi 10/01/2011 22:14:50

        For the time being i place more trust on my sense of irony to get through the day...and a pack of Old Holborn of course...

        to each his own my friend.

        Cheers

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ η Dimi 11/01/2011 13:25:00

        Για Ντίμι, λέις τάκτουμπι μπελ ινγκλιζία;

  12. Maximilien avatar
    Maximilien 10/01/2011 21:55:25

    Ανεξαρτήτως των μεθοδεύσεων πίσω από την απαγόρευση του καπνίσματος που πολύ σωστά το επισημαίνουν πολλοί, υπάρχει και το ζήτημα της υγείας. Έκοψα το κάπνισμα πριν 5 μήνες και νιώθω πολύ χαρούμενος που έχω απεξαρτηθεί (προς το παρόν βέβαια, δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια) από αυτή τη συνήθεια. Οποιαδήποτε "αλυσίδα" και αν κόβεις, σου προκαλεί ευφορία. Περισσότερη από αυτή που μου έδινε το πρωινό τσιγάρο με τον πρώτο καφέ της ημέρας.

    ΥΓ. Η καλύτερη ατάκα για το τσιγάρο ήταν αυτή που διάβασα κάπου: Το τσιγάρο είναι ένας φίλος που σχεδιάζει τον θάνατό σου από την πρώτη στιγμή που γνωρίζεστε :)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Maximilien 10/01/2011 22:01:24

      Για τους πιο καινούργιους αναγνώστες μας:
      h__p://www.antinews.gr/?p=62339

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 10/01/2011 22:03:12

        Και αυτό το κλασικό κείμενο βεβαίως:
        h__p://www.antinews.gr/?p=60076

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Strange Attractor 10/01/2011 22:36:18

          S.A., Eυχαριστίες γιά την υπενθύμηση των συνδέσεων. Αυτή η 25χρονη καπνίστρια κοπελιά με τα φούξια, is an all time classic..

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 10/01/2011 22:27:50

        Lol ...έχω πετάξει κάτι ατάκες εκεί μέσα...αστεράτες!
        Ο Αυριανιστής είχε ανεβάσει πίεση 700...!!

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/01/2011 22:13:00

    Πέστο μας και στα ισπανικά να παραδεχθώ...

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Strange Attractor 10/01/2011 22:38:48

      S.A., είσαι τεράστιος, τελικά.

  14. yiannos avatar
    yiannos 10/01/2011 22:21:56

    άστε μας να πεθάνουμε ήσυχοι. μην μας πρήζετε.

  15. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 10/01/2011 22:49:10

    Δεν είμαι καπνιστής και με ενοχλεί το κάπνισμα. Ωστόσο μου φαίνεται τουλάχιστον αξιοπερίεργο που όλες οι κυβερνήσεις του κόσμου νοιάζονται τόσο πολύ για τις ζημιές στην υγεία μας όχι από τα απόβλητα και τα σκουπίδια, το νέφος, τα γεμάτα χημικά τρόφιμα και τoν αφανισμό των δασών αλλά από το τσιγάρο.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/01/2011 23:43:12

    Strange Attractor είπε:
    03/09/2010 στις 8:04 am

    Η πλάκα είναι ότι κάποιοι πειραγμένοι ψήφισαν τον ΓΑΠ με την ελπίδα πως θα αποποινικοποιήσει τη κάνναβη, κι αυτός ποινικοποίησε ακόμη και το τσιγάρο. Χα χα χα…

  17. απορία! avatar
    απορία! 10/01/2011 23:51:54

    Μόνο και μόνο που πιέζουν τόσο... ΔΕΝ θα το κόψω το ρημάδι!!!
    Αι σιχτίρ πια, ένα τσιγάρο έχω κόλλημα, θα μου το στερήσουν κι αυτό???

    Βλήματα παγκοσμιοποιημένα και δουλικά. Φτοουυυυυυυυυυ!

    • korax67 avatar
      korax67 @ απορία! 11/01/2011 11:47:17

      όλος ο πλανήτης μας φωνάζει κόψτε το και εμείς αρνούμαστε !!!!
      (και εγώ φουλ καπνιστής είμαι !)

      • korax67 avatar
        korax67 @ korax67 11/01/2011 11:52:27

        μου είπε και ο πνευμονολόγος ότι αν συνεχίσω έτσι πάω φουλ για ΧΑΠ (χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια . . . 43 είμαι)

  18. apo exoteriko avatar
    apo exoteriko 11/01/2011 01:49:33

    Προφανώς και κάνει κακό στη υγεία. Αλλά εδώ στην Αμερική αρχίσανε το κυνήγι των καπνιστών όταν οι ασφαλιστικές κατάλαβαν ότι χάνουν χρήμα από αυτό. Ψάξτε ποιος χρηματοδοτεί πολλές αντικαπνιστικές ΜΚΟ.