#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/10/2011 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόταση στον Γιώργο για να γίνουμε Δανία του Νότου



Η Δανία αποφάσισε να επιβάλλει έναν νέο «φόρο λίπους», σε τρόφιμα όπως το βούτυρο και το λάδι, με σκοπό να περιοριστούν οι ανθυγιεινές διατροφικές συνήθειες!

Ο φόρος άρχισε να ισχύει από το περασμένο Σάββατο, και αναλογεί σε περίπου $3 ανά  κιλού κορεσμένου λίπους σε κάποιο προϊόν.

Ο φόρος αυτός αναμένεται να αυξήσει την τιμή ενός μπιφτεκιού κατά $0.15, και ενός μικρού πακέτου βούτυρου κατά $0.40.

Η δανέζικη βουλή υπερψήφισε τον νέο φόρο, με μεγάλη πλειοψηφία, θεωρώντας πως έτσι θα αυξηθεί το προσδόκιμο όριο ζωής των πολιτών.

Ήδη, η Δανία, όπως και άλλες χώρες,  έχει αυξημένες τιμές σε τρόφιμα όπως είναι η ζάχαρη, η σοκολάτα, και τα αναψυκτικά, αλλά μάλλον είναι η πρώτη χώρα που φορολογεί το λίπος.

Το ίδιο όμως σκέπτονται να κάνουν η Φιλανδία, και η Ρουμανία.

Τον περασμένο μήνα, η Ουγγαρία εφάρμοσε ένα νέο φόρο, με το όνομα «φόρος μπιφτεκιού», αυξάνοντας τις τιμές των γλυκών, των αναψυκτικών, των αλμυρών σνακς, και των πρόσθετων στα τρόφιμα.

Στο Βέλγιο, οι πολιτικοί συζητούν για το αν θα πρέπει να εφαρμόσουν και αυτοί έναν φόρο λίπους, με σκοπό να περιοριστεί η παχυσαρκία. Κάποιοι όμως διαφωνούν, θεωρώντας πως αυτό δεν θα αλλάξει τις διατροφικές συνήθειες του λαού.

Στην Βρετανία, που έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά παχυσαρκίας στην Ευρώπη, συζητιέται σοβαρά η επιβολή ενός παρόμοιου φόρου. Όπως λέει ο εκπρόσωπος του National Obesity Forum, «Πρέπει να μιμηθούμε τους Δανούς. Αν δεν κάνουμε κάτι, το 2050, το 70% του πληθυσμού της χώρας θα είναι παχύσαρκο,  και αυτό θα επιβαρύνει το εθνικό σύστημα υγείας, αλλά και το εργατικό δυναμικό».

http://www.huffingtonpost.com/2011/10/03/denmark-fat-tax_n_992361.html

Απόδοση:S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nestor avatar
    nestor 06/10/2011 11:35:21

    Αμαν πια
    Εχετε γεμίσει το σαιτ με φωτογραφιες του Βενιζέλου σε ολες τις ηλικίες.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ nestor 06/10/2011 15:09:53

      Αναρωτιέμαι πόση περιουσία να έκανε ο άνθρωπος, που πουλούσε τυρόπιτες στο γυμνασιόπαιδο Μπένι...

  2. elsoto avatar
    elsoto 06/10/2011 11:38:31

    Να υποθέσω ότι κάνετε χιούμορ έτσι;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ elsoto 06/10/2011 11:46:20

      καθόλου χιούμορ. Πρόκειται για είδηση. h++p://www.businessinsider.com/denmark-fat-tax-2011-9

      Αλλά άσχετα από το πάχος, είναι Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος του σκοτωμού. 1984 το 2011. Αύριο θα φορολογούν το πήδημα ή την αναπνοή "για το καλό μας"

      • manos avatar
        manos @ archaeopteryx 06/10/2011 12:09:53

        Μήπως και ο φόρος στο διοξείδιο του άνθρακα, καθώς και το "άγχος" του Αλ Γκορ για την κλιματική αλλαγή, δεν εμπίπτουν στο ίδιο σχέδιο, Αρχαίε?

        • lampros avatar
          lampros @ manos 06/10/2011 19:30:57

          Να τα λένε αυτά τίποτα αμερικανάκια ρεπουμπλικάνοι από την επαρχιακή Νεμπράσκα που «δεν πιστεύουν στην κλιματική αλλαγή», να πω, στην Ελλάδα πότε έφτασαν αυτές οι σαχλαμάρες;

          Το ότι θα γίνουν χοντρά κόλπα «υπερ του περιβάλλοντος» και πράσινα και απ' όλα, θα γίνουν.

          Άλλο αυτό, άλλο άρνηση επιπέδου βλαχοκαμπόυ στο Άρκανσο...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ lampros 06/10/2011 20:00:33

            δεν είναι θέμα πίστης, αλλά εάν εσύ πιστεύεις ότι 1) το κλίμα αλλάζει με τρόπο διαφορετικό από ότι άλλαζε τα τελευταία 10.000 ή 10.000.000 χρόνια, και ότι 2) δεν φταίει για αυτό ο Ήλιος, οι τροχιές Γης -Σελήνης και οι τεκτονικές δραστηριότητες, αλλά 3) φταίει ο άνθρωπος, και 4) πρέπει και μπορείς νακάνεις κάτι επ αυτού, ή δουλέυεις στην Ζήμενς ή την Βέστας, ή απλά βλέπεις πολύ Σκάϊ.

            Δεν θα ήξερες τι είναι Ρεπουμπλικάνος από την Νεμπράσκα εάν κάποιος τέτοιος σου έπεφτε στο κεφάλι.

  3. Ignoramus avatar
    Ignoramus 06/10/2011 11:45:06

    επιτελους θα φορολογηθει και ο μπένυ

  4. sawas avatar
    sawas 06/10/2011 11:48:53

    Η πρόταση σου (τους) είναι σύμφωνη με την καταστροφική πολιτική τους......

    Φαντάσου να βάλουν φόρο στο λίπος (λάδι=100%λίπος, όχι κορεσμένο) και να ρίξει και άλλο τις εξαγωγές ....

    Τέτοιες ιδέες δωστους και αυτοί είναι έτοιμοι να τις εφαρμόσουν.....

    Είναι ικανοί.....

  5. Κρης avatar
    Κρης 06/10/2011 12:04:06

    ( από μεταφορά )
    Εδω οι Δανοι παράγουν χρόνια τώρα ''Φέτα'' απο λίπη και καζείνη
    Χωρις σταγόνα γάλα.

    Η φέτα που τρωτε στην χωράτικη τα καλοκαιρια σε τουριστομαγαζα
    ( επωνομαζόμενη και ασβέστης )
    και σου κανει πετρα το στομαχι
    τι νομιζετε πως ειναι ? ''λευκό τυρι Δανιας'' ειναι
    τώρα τι και ποσο γαλα εχει ...αγνωστον

    Στα λιπη οι Δανοι ειναι μάστορες

    τα ατομικα βουτυρακια που δινουν στα πρωινα στα Ξενοδοχεια κλπ
    τα Δανεζικα , πως γινει να λιωνουν και να ξαναπαγωνουν και να Μην παθαινουν τιποτε ?
    το ωραριο του πρωινου ειναι 2-3 ωρες ε το ''σκαφακι'' με το Δανεζικο βουτυρο
    καποια στιγμη ξεπαγωνει , τελειωνει ο χρονος του πρωινου και ξανα πισω στο ψυγειο για την επομενη....
    Λιωνει παγωνει- λιωνει παγωνει και Δεν αλλοιωνεται Ποτε.

    Αλλο, αν εχετε κανενα κολητο ζαχαλοπλαστη ρωτηστε τον ,
    Η δανεζικη εταιρεια που εχει σχεδον τον μονοπωλειο στις πρωτες υλες ,
    τους πουλαει υλικο που κανουν παστα σοκολατινα και οσες ωρες να την
    βλεπει ο ηλιος στην βιτρινα δεν παθαινει τιποτε ? εκει ...
    βραχος πανω στο πατεσπανι.

  6. katalytikos avatar
    katalytikos 06/10/2011 12:11:53

    ... καλού κακού αρχίστε τη δίαιτα, γιατί προβλέπω την ίδρυση νέας υπηρεσίας: Εθνική ΥπηρεσίαΕλεγκτών Σωματικού Βάρους !!
    Όταν θα δείτε τα συνεργεία με τις ζυγαριές στο δρόμο, θα είναι αργά!!!!!!!!!

  7. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 06/10/2011 12:35:13

    Καλα να μπει φορος στα κορεσμενα και τα τρανς λιπαρα αλλα και στα ακορεστα οπως ειναι το λαδακι,μηπως κανουμε καποιο λαθος?
    Η λυση παντως της παχυσαρκιας δεν ειναι η νομοθετικη αποτροπη των λιπαρων,που κατ εμενα ειναι τα μαλα ρατσιστικη και επικινδυνη,αλλα η ενημερωση.Και να μην ξεχναμε οτι η λογικη χρηση των λιπαρων καθε αλλο παρα ανθυγιεινη ειναι.
    Παραδειγματα προς αποφυγη Παγκαλος και Μπενυ,αν και ο πρωτος οπως λεει παχαινει απο τις ντοματες και ο αλλος απ τα πολλα νερα.

    • juliet avatar
      juliet @ NIK THE GREEK 06/10/2011 15:16:04

      Τι δίαιτα να αρχίσουμε, ο μέγας διατροφολόγος ΓΑΠ τ΄απαγόρευσε όλα τα ανθιυγεινά και ο υπηρέτης του ο Χοντρομπένυ ελέγχει την εφαρμογή του προγράμματος.
      Για την επίβλεψη του υποσχέθηκε μακαρόνια αλα Ε(υ)φορία με μπόλικο ΦΠΑ και για βούτυρο ,δεν έχει βούτυρο ,λάδι απο το λίπος του οχτρού του Παγκαλίνο.

  8. unfair avatar
    unfair 06/10/2011 14:38:02

    το θέμα είναι ο φόρος!
    εκτός το ΦΠΑ, φόρος κ πάλι φόρος!
    ...για το καλό μας βέβαια.
    φόρος, στο ένα, φόρος στο άλλο,
    κ όπως λέει κ ο αξιοσέβαστος archaeopteryx, θα μας φορολογήσουν κ το πήδημα, ...που θα έχει πολύ κέρδος, μιας κ μας γ@μ@νε όποτε κ όπως τους σηκωθεί.

  9. δημ τακ. avatar
    δημ τακ. 06/10/2011 14:43:53

    O Γιώργος μας έλεγε από παλιά πως θα γίνουμε η Δανία του νότου..... Αλλά το έλεγε μόνο προφορικά .... Στην πραγματικότητα γίναμε αυτό που έλεγε, εμείς δεν το καταλάβαμε .... δεν έλεγε Δανία , αλλά ΔΑΝΕΙΑ (με έψιλον γιώτα) , εννοώντας τα δάνεια που θα πάρουμε....

  10. juliet avatar
    juliet 06/10/2011 15:01:05

    Σε λίγο υπέρβαροι θα είναι μόνο οι συγκλήνοντες προς τους υπέρβαρους κυβερνώντες ,οι υπόλοιποι ότι πεις για πετροπόλεμο και ότι συνεπάγεται .....

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ juliet 07/10/2011 12:33:25

      Εχεις δίκαιο ! Με τις συνεχείς λιτότητες, σε λιγο καιρό οι ΄Ελληνες θα είναι σαν " τσίροι", οπότε μάλλον θα πρέπει να μας πληρώνουν λόγω ανυπαρξίας λίπους.
      (Να κάνουμε και λίγο χιούμορ, δέν βλάπτει).

  11. δημης avatar
    δημης 06/10/2011 15:08:47

    ΜΑ...ΕΙΜΑΣΤΕ ...ΔΑΝΕΙΑ ..ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟ;;;;

  12. Ύβρις avatar
    Ύβρις 06/10/2011 17:30:44

    εμάς εδώ θα μας εξάγουν ως σαπούνι.

  13. Ύβρις avatar
    Ύβρις 06/10/2011 17:30:44

    εμάς εδώ θα μας εξάγουν ως σαπούνι.

  14. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/10/2011 21:44:57

    Ἀντί νά βάλουν φορολογία στά λίπη, δέν φορολογοῦν καλύτερα τούς γιατρούς καί τούς διαιτολόγους πού φωνάζουν συνέχεια<>. Ἂντε γιατί συγχύστηκα πάλι καἰ θά μοῦ ἀνέβει ἡ χοληστερίνη. Καί τό ζάχαρο. Καί λίγο τά τριγλυκερίδια.Ἡ πίεση δέν πέφτει...

  15. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/10/2011 23:31:18

    Τόν Πάγκαλο τόν ἒχετε φωτογραφία σέ αὐτή τήν ἠλικία;

  16. βασίλης avatar
    βασίλης 07/10/2011 00:07:35

    Κύριοι γεώργιε και αντρίκο παπανδρέου.
    Για ένα πράγμα είμαι βέβαιος οποιαδήποτε χρονική στιγμή της ζωής μου σας
    δώ (το φτίσιμο-ο χλευασμός-η μούτζα) θα είναι λίγα, εάν υπάρξει η δυνατότητα
    θα υπάρξουν χειρότερα. Ακόμη δε η ιδια συμπεριφορά θα είναι και πρός οποιονδήποτε θα φέρει το επίθετο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.

  17. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 08/10/2011 04:48:33

    Να δω συνεργεια με ζυγαριες στο δρομο να μετραν και να φορολογουν το βαρος μας και τον Παγκαλο με τον Βενιζελο, να καταγραφουν τα αποτελεσματα και να τα ανακοινονουν στην βουλη!!!!