#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/03/2012 09:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προτιμούν οι γυναίκες τα μούσια ή όχι;



Τελικά, ποιους άνδρες προτιμούν οι γυναίκες; Τους γενειοφόρους, ή αυτούς με καθαρά μάγουλα;

Αυτό προσπάθησαν να μάθουν κάποιοι Καναδοί ερευνητές ψυχολόγοι, με μια επιστημονική εργασία που πραγματοποίησαν  στην Νέα Ζηλανδία.

Και όπως φαίνεται τελικά, οι γυναίκες μάλλον προτιμούν τους καλοξυρισμένους άνδρες.

Οι επιστήμονες έδειξαν σε 200 γυναίκες από την Ν. Ζηλανδία και την Σαμόα, εικόνες 19 ανδρών της πατρίδας τους με γένια, και στη συνέχεια εικόνες των ιδίων, αλλά ξυρισμένων. Σε κάθε περίπτωση, υπήρχαν από δυο φωτογραφίες, στη μια ο άνδρας πόζαρε φυσιολογικά, ενώ στην άλλη έδειχνε θυμωμένος.

Οι γυναίκες προτίμησαν τους ξυρισμένους. Μάλιστα, το γεγονός ότι οι γυναίκες, και οι άνδρες ήταν και από την Σαμόα, έπαιξε κάποιον κρίσιμο ρόλο, αφού η χώρα αυτή δεν είναι τόσο επηρεασμένη από τα δυτικά πρότυπα ομορφιάς, στυλ, και τάσεων μόδας.

Παράλληλα, οι ερευνητές ζήτησαν και την άποψη ανδρών. ‘Όπως οι γυναίκες, έτσι και οι άνδρες που ρωτήθηκαν, ανέφεραν ότι οι γενειοφόροι εξέπεμπαν περισσότερο κύρος.

Σύμφωνα με έναν από τους επιστήμονες που έκαναν την έρευνα, είναι πολύ πιθανόν τα γένια να μην έχουν σκοπό να προσελκύουν τις γυναίκες, αλλά να διώχνουν τους άνδρες. Αυτή είναι μια λογική εξήγηση, αφού οι περισσότεροι άνδρες περιέγραψαν τους γενειοφόρους ως μεγαλύτερους σε ηλικία (από ότι ήταν), και ως πιο σκληρούς!

 

The Daily Mail

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2110272/Psychologists-confirm-Women-REALLY-dont-like-beards.html?ITO=1490

Απόδοση: S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 07/03/2012 15:48:11

    Άντε πάλι ο επιδερμικός μεταφυσικός Δαρβινισμός. Ας μας εξηγήσουν τότε ποιος ο επιλεκτικός λόγος που τρίχες φυτρώνουν και εκεί όπου ο ¨ηλιος δεν φωτίζει ποτέ";

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Νίκος Αργεάδης 07/03/2012 19:20:19

      Σε πιάνω αδιάβαστο.
      Για αποφυγή ερεθισμών λόγω τριβής (αλήθεια)!

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Strange Attractor 08/03/2012 12:05:58

        Δεν ομίζω "Τάκη" που λέει και το ρητό, "Παραξενε". Οι "τριβες" είναι ακόμα μια μεταφυσική κατασκευή των ακραίων επιλεκτιστών (προσοχή! δεν λέω εξελικτικτιστών) για να αιτιολογήσουν κυκλικα και επομένως ταυτιστικά την ιδέα της επιλογής ως της μόνης "δύναμης" στην εξέλιξη. Μία λέξη θα πώ μόνο: Κιμούρα...

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Νίκος Αργεάδης 07/03/2012 21:39:42

      Ένας λόγος θεωρείται η ευκολότερη ανάδυση μυρωδιών από ιδρώτα που ελκύει το αντίθετο φύλο. Κάτι σαν τους σκύλους ένα πράγμα. Μόνο που τότε ο άνθρωπος είχε πιο αναπτυγμένη όσφρηση.

  2. Ακις avatar
    Ακις 07/03/2012 16:09:27

    Υπάρχει και το ενδιάμεσο, που είναι το πλέον ελκυστικό... :)

  3. Έλβις avatar
    Έλβις 07/03/2012 16:22:49

    Ποιον προτιμούν οι γυναίκες;
    Μα, φυσικά, αυτόν που έχει λεφτά αισθήματα. Δεν πα' νά'ναι το τέρας της αποκαλύψεως;

    Έχετε πάει σε γλέντι ελληνικού γάμου;

    Είναι γεμάτο χρηστοήθεις μανάδες που βγάζουν τις κόρες τους στο κουρμπέτι, προς άγραν καλού (=πλούσιου) γαμπρού, ούτε τσατσάδες σε μπουρδέλο να ήταν.

  4. Berlousconication avatar
    Berlousconication 07/03/2012 16:48:57

    Τρίχες!
    :)

  5. Ραβινος avatar
    Ραβινος 07/03/2012 18:39:40

    ''Ποιον προτιμούν οι γυναίκες;Μα, φυσικά, αυτόν που έχει λεφτά ....''

  6. ellhn avatar
    ellhn 07/03/2012 19:03:00

    προτιμουν τον ομορφο και παντρευονται τον πλουσιο

  7. Πρόμαχος avatar
    Πρόμαχος 07/03/2012 19:18:47

    Γαμω τα θεματα παλι.

  8. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 07/03/2012 19:19:39

    Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες στη φωτογραφία εμφανίζεται ο Δαναός με το νέο του λουκ.....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Dee Jay Stelios 08/03/2012 00:46:46

      Σιγά το χάπατο στη φωτό ρε, ο Δαναός έχει αρχαιοελληνική ομορφιά (στην κυριολεξία, λόγω ημερομηνίας γεννήσεως).

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ TopGunZ 08/03/2012 17:01:51

        Σωστός,όντως ο Δαναός είναι ομορφάντρας,το nick του νομίζω δεν είναι τυχαίο.....

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/03/2012 19:26:26

    Μπραντ Πιτ με γένια, ή Κιλτίδης άνευ;
    Ιδού το δίλημμα.

  10. Argi avatar
    Argi 07/03/2012 19:57:13

    Στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό...

  11. Argi avatar
    Argi 07/03/2012 19:58:07

    Τότε γιατί όλες το ξυρίζουν;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Argi 07/03/2012 21:46:58

      Τούς ἀρέσουν οἱ...ἐρεθισμοί...

  12. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 07/03/2012 20:05:34

    Οι αντρες παντως προτιμουν γυναικες χωρις γενια...

  13. Ο Βουνίσιος avatar
    Ο Βουνίσιος 07/03/2012 20:42:28

    Μα νομίζω ότι οι γυναίκες προτιμούν τους Άντρες .... που κρατούν καλό πολυβόλο στο παντελόνι τους, το οποίο βεβαίως δεν παθαίνει εμπλοκές. Τα γένια είναι μια ασήμαντη λεπτομέρεια-

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ο Βουνίσιος 08/03/2012 00:12:43

      Μην το λες. Η εναλλακτική αν τύχει και πάθει εμπλοκή το πολυβόλο (άνθρωπος είσαι ρε αδερφέ) δε δουλεύει πολύ καλά με σκληρά γένια.

  14. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 07/03/2012 21:41:41

    χωρίς γέννια = ομορφιά
    γένια = αρρενωπότητα.

    Η κάθε γυναίκα έχεις τις κλίσεις της.

  15. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/03/2012 21:45:33

    Μ' ἀρέσει πού οἱ ἐρευνητές ζήτησαν παράλληλα καί τή γνώμη τῶν ἀνδρῶν...,γιατί,γιά νά τούς ποῦν ἂν τούς ἀρέσουν οἱ γυναῖκες μέ μούσια;!;
    Πάντως,κυρίες μου,ἀρχίστε νά μᾶς συνηθίζετε μέ μούσια,ἀφενός μέν γιατί οἱ τιμές στά ξυραφάκια τραβοῦν τήν ἀνηφόρα,ἀφ' ἑτέρου δέ ἡ κατάθλιψη βαράει κόκκινο καί δέν ἀφήνει περιθώρια συγκέντρωσης γιά ξύρισμα...

  16. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/03/2012 23:05:19

    Πραγματικό δίλημμα...
    ΥΓ: Φιλική συμβουλή...ας αποφεύγουν οι άντρες να ξυρίζονται από το λαιμό και κάτω...

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ ΕΥΑ 08/03/2012 12:08:00

      Α! πα πα πα! Χα, χα, χα!