#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/11/2010 18:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που οφείλεται η παρατεταμένη καλοκαιρία;

Οι ανοιξιάτικες και ηλιόλουστες ημέρες στα μέσα του Νοεμβρίου έχουν κάνει πολλούς να αναρωτιούνται πότε θα μας επισκεφθεί φέτος ο χειμώνας. Οι υψηλές θερμοκρασίες δεν είναι πρωτοφανείς για την Ελλάδα, που πέρασε πέρυσι σχεδόν ανοιξιάτικα Χριστούγεννα.

Η θερμοκρασία κυμαίνεται δύο βαθμούς υψηλότερα από το κανονικό για την εποχή επίπεδο και δεν αναμένεται να παρουσιάσει αξιόλογη μεταβολή τις επόμενες ημέρες.

Παράξενες διαθέσεις θα έχει ο καιρός και στην υπόλοιπη Ευρώπη. Χαμηλότερες του κανονικού θα είναι οι θερµοκρασίες στη Δυτική Ευρώπη από τον Νοέµβριο έως τον Ιανουάριο. Αντίθετα, στη Σκανδιναβία και την Ανατολική Ευρώπη οι θερµοκρασίες θα είναι υψηλότερες από το συνηθισµένο.

Όσον αφορά τη Νότια Ευρώπη που µας αφορά, η μετεωρολογική υπηρεσία προβλέπει: για τον Νοέµβριο πιο χαµηλές θερµοκρασίες από το κανονικό, εκτός από τα ανατολικά. Για τον Δεκέµβριο υψηλότερες θερµοκρασίες από το σύνηθες για την εποχή, εκτός από τα δυτικά. Για τον Ιανουάριο υψηλότερες θερµοκρασίες από τη µέση τιµή.

Μία ακόμη επίπτωση των κλιματικών αλλαγών στον πλανήτη καταγράφει νέα έρευνα στην οποία αναφέρεται ότι οι χειμώνες στο Βόρειο Ημισφαίριο και ειδικά στην Ευρώπη θα είναι ολοένα και πιο ψυχροί.

Σύμφωνα με ειδικούς του Ινστιτούτου Ερευνών Κλιματικών Επιπτώσεων Ρotsdam στη Γερμανία, η συρρίκνωση των θαλάσσιων πάγων στις αρκτικές περιοχές προκαλεί μια αλυσιδωτή ατμοσφαιρική αντίδραση, τελικό αποτέλεσμα της οποίας είναι να αυξάνεται το ψύχος κατά τη χειμερινή περίοδο στις περιοχές του Βορείου Ημισφαιρίου.

Τα τελευταία πέντε χρόνια η Ευρώπη έχει γνωρίσει σφοδρούς χειμώνες που σύμφωνα με τους Γερμανούς επιστήμονες, είναι προάγγελος μια εποχής όπου οι ακραίες καιρικές συνθήκες το χειμώνα στη Γηραιά Ήπειρο θα είναι σύνηθες φαινόμενο.

http://www.nooz.gr/science/apotelesma-klimatikon-allagon-i-paratetameni-kalokairia

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tsilivithras avatar
    tsilivithras 19/11/2010 19:35:50

    Δεν υπάρχει καμμία κλιματική αλλαγή.
    Η ανεβασμένη θερμοκρασία είναι απόροια της κόλασης που "άναψε και μας περιμένει" με τις μλκς που κάνουμε τώρα τελευταία.

    Πως λέμε "θα πέσει φωτιά να μας κάψει"...;;;...ε κάπως έτσι.

  2. man8os avatar
    man8os 19/11/2010 19:38:38

    Το GFS δειχνει να ερχαιτε κρυο στην Ελλαδα, προς το τελος του μηνα.

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 19/11/2010 19:39:26

      *ερχεται

  3. anonyme avatar
    anonyme 19/11/2010 21:13:05

    Είμαστε καλά ;;
    Βρέχει σε όλη την Ελλάδα από τον Σεπτέμβρη , έχουμε βουλιάξει στο νερό .
    Πού είναι αυτή η ξηρασία για την οποία κάνουν λόγο όλοι αυτοί οι
    επαγγελματίες οικολόγοι, πού είναι η ερημοποίηση και η κόλαση που έρχεται;
    Όσο για την θερμοκρασία την οποία αναφέρετε, να σας θυμίσω ότι ακόμα είμαστε
    στο φθινόπωρο , ότι ακόμα δεν έχει μπει ο χειμώνας..
    Τέτοιου είδους άρθρα ταιριάζουν στα κανάλια του επαγγελματία
    οικολόγου Αλαφούζου και στις ιστοσελίδες όλων αυτών που
    τρώνε το κουτόχορτο περί υπερθέρμανσης του πλανήτη.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ anonyme 19/11/2010 21:19:24

      anonyme δεν τα βλέπεις καλά τα πράγματα.

      Δεν υπάρχει απολύτως καμμία υγρασία...μόνο καύσωνες, ξηρασία, αύξηση των εκπομπών CO2, λιώσιμο παγόβουνων, αλλαγή του μαγνητικού πεδίου της γης, αντιστροφή των πόλων και τα σχετικά.

      Μάλλον σου χρειάζεται να φυτέψεις κανένα δεντράκι για να δεις τη ζωή ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ.

      Γιααααα να σε βλέπω να πιάνεις τσάπα και γκασμά λοιπόν...

      • anonyme avatar
        anonyme @ tsilivithras 19/11/2010 21:24:18

        Έχεις δίκιο.Την Κυριακή όλοι μαζί παρέα με τον Αλαφούζο και
        τον Πορτοσάλτε να φυτέψουμε δεντράκια και να προβληματιστούμε για το λιώσιμο των πάγων και την επέλαση του καύσωνα που έρχεται.
        Γίνε και συ οικολόγος , μπορείς!!

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ anonyme 19/11/2010 21:29:45

          Έεεεετσι μπράβο.

          Και όσο φυτεύεις να διαλογίζεσαι για το μέλλον του πλανήτη, την πράσινη ανάπτυξη, τα οικολογικά αυτοκίνητα και τα carbon credits που θα μας σώσουν από τον κατακλυσμό...!!!

  4. Ελλάς Ελλήνων τροικανών avatar
    Ελλάς Ελλήνων τροικανών 19/11/2010 23:54:35

    Αν κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν για την κλιματική αλλαγή,τότε τι σχέση μπορεί να έχει μαζί τους ο Γιώργος Παπανδρέου ο οποίος ονόμασε το αρμόδιο υπουργείο Περιβάλλοντος ενέργειας και ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ!!!!
    Για τις χημικές ουρές (chemtrails) τι λέτε;

  5. fumantsu avatar
    fumantsu 20/11/2010 20:39:55

    Μπαρούφες . Κάθε χρόνο τον ίδιο καιρό έχουμε . Εδώ στο χωριό οι παληοί λένε ότι μετά του Αγιού Αντρέα (30 Νοεμβρίου) αντριγιώνει το κρύο ! Αλλά πάντα κάτι πρέπει να φοβόμαστε , να ανησυχούμε ... (Τους) συμφέρει.