#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/10/2010 17:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολύ ενδιαφέρον και απλό λινκ για την παγκόσμια διαφθορά



http://www.transparency.org/policy_research/surveys_indices/cpi/2010/results

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/10/2010 17:44:42

    Η Κολομβία, το Περού, το Μαρόκο είναι λιγότερο διεφθαρμένες χώρες από την Ελλάδα. Εκεί με το Τσαντ και τη Σομαλία είμαστε, χάρη στο ευνομούμενο κράτος που έχτισε το ΠΑΣΟΚ με βάση την αξιοκρατία και την ισονομία, τα τελευταία 25 χρόνια. Έ, κε Ρέππα;

    • Aravas avatar
      Aravas @ Strange Attractor 28/10/2010 18:21:37

      Αλήθεια τώρα, θα τολμήσετε να βγάλετε τη νδ αθώα; εννοείται ότι το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχει το πασοκ, αλλά όταν μιλάμε για το εγκλημα της διαφθοράς που με τη σειρά του μας οδήγησε στη χρεωκοπία και σε όλα τα δεινά που έρχονται, ποιος θα χωρίσει την ευθύνη στο 60% και το 40%;

      Η ευθύνη σε ΟΛΕΣ τις κυβερνήσεις είναι ίδια. 6 χρόνια θα έπρεπε να ήταν αρκετά να σωθούμε από τα χειρότερα. Αλλά από ότι φαίνεται χωθήκαμε ακόμα πιο μέσα.

      Και εσείς θα τους βγάλετε αθώους;

  2. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 27/10/2010 18:11:12

    Σοβαρός χάρτης η Μέκα της διαφθοράς Αμερική που τα λόμπι κινούν το σύμπαν μας προέκυψε και τιμητής.

    • bromoskylo avatar
      bromoskylo @ Σοσιαληστής 27/10/2010 18:16:16

      Σε παρακαλώ! Το διαφθορόμετρο δεν είναι θερμόμετρο που έχει σφάλματα
      στις μετρήσεις του.

  3. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 27/10/2010 18:32:42

    ΜΑΚΑΚΙΕΣ .....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΕΙΚΤΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ...ΑΜΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...

  4. Le canard avatar
    Le canard 27/10/2010 20:01:05

    Πλάκα μας κάνουν ή μας περνάνε για αμερικανάκια; Δηλαδή, η Ελλάδα είναι πιο κάτω από τη Βουλγαρία και την Τουρκία; Μα, καλά, έχει ταξιδέψει έστω και για λίγο κανείς εκεί; Πολύ περισσότερο έχει ζήσει για να δεί τι γίνεται. Αντε τους παπάρες...

  5. Le canard avatar
    Le canard 27/10/2010 20:03:53

    Ξέρουν που πέφτει το Μαυροβούνιο, και ότι είναι το πανευρωπαϊκό κέντρο των λαθραίων τσιγάρων και ότι όλες οι κυβερνήσεις απο το 90 και μετά είναι καραδιεφθαρμένες; Αντε οι μα...κες

  6. Orestios avatar
    Orestios 27/10/2010 20:09:06

    Έργο GAP η τρίτη μεγαλύτερη πτώση στον πίνακα διαφθοράς για το 2010.
    Το περίφημό σχέδιο του τελικά γιγάντωσε την διαφθοπρά, όπως ήταν αναμενώμενο άλλωστε.

  7. laz avatar
    laz 28/10/2010 00:11:03

    αν περιοριστει το δημοσιο στις απολυτως απαραιτητες θεσεις σε δημους και ευρυτερο δημοσιο τομεα ολες οι προσληψεις γινονται μεσω ασεπ και οι υπηρεσιες υποβοηθηθουν ή αντικατασταθουν απο την τεχνολογια η διαφθορα θα περιοριστει τοσο στον κρατικο οσο και στον ιδιωτικο τομεα ...ωστοσο το δελεαρ της εξουσιας οπως δειχνουν τα παραδειγματα απο 81 ιδιως και μετα ειναι μεγαλο

  8. laz avatar
    laz 28/10/2010 00:11:45

    εξυπακουεται εξουσιολαγνεια χωρις κανενα ηθικο ερεισμα

  9. george avatar
    george 29/10/2010 21:16:19

    γεια σας ρε ελληναρες!!!!!!!1
    ακουσε εκει!τους αλητες!διαφθορα στην ελλαδα!απαπαπαπα!
    ψεμαααα!
    γι αυτο μας αξιζει το ΔΝΤ ρεεεεε!
    πολιτικα ανωριμα ζωα!
    ουστ!