#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/04/2012 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιό είναι το τέλειο πρόσωπο;



Οι Άγγλοι λένε πως: beauty is in the eyes of the beholder, και μάλλον έχουν δίκιο.

Η ομορφιά είναι υποκειμενική, και για αυτό ο Μικρός Οδυσσέας κόβει τις φλέβες του για την Scarlett Johanssen, εγώ θέλω να κάνω τατουάζ την  Sara Palin, και ο Δαναός ορέγεται την…. πιτσιρίκα Βάνα Μπάρμπα.

Η πιο όμορφη φάτσα όμως της Αγγλίας, δεν είναι μόνο υποκειμενικά αποδεκτή από κάποιους, αλλά αντικειμενικά αποδεκτή και από την επιστήμη!

Πρόκειται για την 18χρονη Florence Colgate, που πρόσφατα αναδείχθηκε νικήτρια σε έναν διαγωνισμό ομορφιάς με χορηγό την Lorraine Cosmetics.

Σύμφωνα λοιπόν με επιστήμονες, η όμορφη νεαρά  έχει ένα μαθηματικά τέλειο πρόσωπο.

Και όχι μόνο έχει μια απόλυτα συμμετρική γενική όψη, αλλά έχει και την βέλτιστη αναλογία, μεταξύ στόματος, ματιών, σαγονιού, και μετώπου.

Για παράδειγμα, οι επιστήμονες πιστεύουν πως σε ένα πρόσωπο με τέλειες αναλογίες,  η απόσταση μεταξύ των ματιών θα πρέπει να είναι 46% του συνολικού πλάτους του προσώπου. Στην περίπτωση της  νεαρής Florence, η απόσταση αυτή είναι 44%.

Πέραν των παραπάνω αναλογιών, και σύμφωνα με την ερευνήτρια Carmen Lefèvre του πανεπιστημίου του St. Andrews, η  συγκεκριμένη κοπέλα διαθέτει και αρκετούς άλλους παράγοντες που συμβάλλουν στην τέλεια ομορφιά της, όπως είναι τα μεγάλα μάτια, τα ψηλά ζυγωματικά, και τα γεμάτα χείλη, που αποτελούν κλασικές και διαχρονικές ενδείξεις κάλλους.

Ο διαγωνισμός ομορφιάς στον οποίο βγήκε πρώτη η Florence, που διοργάνωσε η εταιρία καλλυντικών Lorraine Cosmetics, ονομάζονταν «Lorraine: Naked», και οι διαγωνιζόμενες δεν θα έπρεπε να φοράνε μακιγιάζ, ούτε να έχουν υποστεί πλαστική ή διορθωτική επέμβαση.

Η Florence κατάφερε να μπει στη τελική  τριάδα των φιναλίστ, και στη συνέχεια να κερδίσει ην πρώτη θέση με ψήφους του κοινού.

Το έπαθλό της νικήτριας συμπεριλαμβάνει την φωτογράφηση της για διαφημιστικές γιγαντοαφίσες, που θα μπουν σε όλα τα καταστήματα Superdrug της Βρετανίας.

Η Florence είναι μαθήτρια λυκείου στο Kent, και σκοπεύει στο μέλλον να σπουδάσει διοίκηση οργάνωση επιχειρήσεων. Προς το παρόν εργάζεται τα Σαββατοκύριακα σε εστιατόριο fish and chips, ενώ ονειρεύεται να κάνει καριέρα στο μόντελινγκ.

 

http://www.huffingtonpost.com/2012/04/24/florence-colgate_n_1448779.html?ref=weird-news?hpweird=y#s725909&title=Chandra_Bahadur_Dangi

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. George avatar
    George 26/04/2012 09:00:29

    Είναι πολύ όμορφη κοπέλα, ποιος δεν θα την ερωτευόταν. Έχω ζήσει στην Αγγλία και έχω δει μερικές πανέμορφες γαλανομάτες. Πολύ θα ήθελα να πήγαινα για φαγητό εκεί που δουλεύει να την έβλεπα από κοντά.

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 26/04/2012 10:03:50

    Δέν έχετε ιδέα ,ουτε απο γυναικεία ομορφιά ,ούτε απο αισθητική...
    Ξαναδείτε μία την άχαρη ξανθούλα ,και μετά κοιτάξτε εδώ,για να συγκρίνετε:

    http://www.antinews.gr/wp-content/uploads/2012/04/repoush.jpg

    Ομορφιά στο πρόσωπο ,και ομορφιά στην ψυχη! (και ..εις διπλούν!) :

    • Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
      Δημήτρης Σκαμπαρδώνης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 26/04/2012 11:59:12

      Φίλε μου καλημέρα,τώρα ξύπνησα, δέν μέ λυπάσαι????

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 26/04/2012 12:49:31

        ε μα τέτοια ώρα που ξυπνάς ,σου χρειάζονταν η λαχτάρα!

    • NM avatar
      NM @ ΣΤΕΛΙΟΣ 26/04/2012 12:00:16

      XAXA!!!!

    • avanti avatar
      avanti @ ΣΤΕΛΙΟΣ 26/04/2012 14:11:56

      Είσαι άρχοντας!!!

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 26/04/2012 10:28:29

    Το τέλειο πρόσωπο είναι αυτό για το οποίο θέλεις να ξυπνάς το πρωί, αυτό το οποίο σε κάνει ευτυχισμένο και μόνο που το βλέπεις, αυτό το οποίο ακόμα κι αν περάσει ο χρόνος από πάνω του δε θα σταματήσει να είναι για σένα το πιο όμορφο. Πέρα από αναλογίες, χρώματα και ατέλειες.

  4. Angelina Jolie avatar
    Angelina Jolie 26/04/2012 10:57:03

    danaos lo prendo esclusivamente io,e` tutto miooooooo!!!!! angiolina Μετάφραση:
    τον Δαναό τον παίρνω.. αποκλειστικά εγώ ,είναι όλος δικόοοοοοοος μουυ!!!! αντζιολινα

  5. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 26/04/2012 11:21:21

    Και η Αντζελίνα στο antinews;;;!!! Μα, ποιος είσαι επιτέλους Δαναέ;;;
    Αντζελίνα δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ο Δαναός έχει χαρέμι.

    • Flat avatar
      Flat @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 26/04/2012 11:26:34

      Αληθεια ειναι πως μοιαζει με Άδωνη;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Flat 26/04/2012 15:53:37

        Μοιάζει με ΤΟΝ Άδωνι, αφού έφαγε τα γιαούρτια και τις μουστάρδες.

  6. Jennifer Klopez avatar
    Jennifer Klopez 26/04/2012 12:44:39

    Angelina θα δώσω μάχη για τον Δαναό, είμαι αποφασισμένη για όλα!

  7. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 26/04/2012 13:35:01

    Τό τέλειο πρόσωπο εἶναι τό χαμογελαστό...
    (Τό ὂμορφο εἶναι τῆς γυναίκας μου)

  8. Darki avatar
    Darki 26/04/2012 13:37:22

    Αυτο.χε χε
    http://1.bp.blogspot.com/-HDcZAJgYT3c/TzDkvEFLbwI/AAAAAAAAAa0/udlXZivwCyU/s1600/papandreou.jpg

  9. franc avatar
    franc 26/04/2012 13:49:21

    Η Ξανθούλα 1828 ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ

    Την είδα την ξανθούλα,

    την είδα 'ψες αργά
    Που εμπήκε στη βαρκούλα
    να πάει στην ξενητειά.

    Εφούσκονε τ' αγέρι
    λεπτότατα πανιά
    Ωσάν το περιστέρι
    που απλώνει τα φτερά

    Εστέκονταν οι φίλοι
    με λύπη με χαρά
    Και αυτή με το μαντίλι
    τους αποχαιρετά.

    Και το χαιρετισμό της
    Εστάθηκα να ιδώ,
    Ως που η πολλή μακρότης
    Μου το'κρυψε κι αυτό

    Σ' ολίγο, σ' ολιγάκι
    Δεν ήξερα να πω
    αν έβλεπα πανάκι
    ή του πελάγου αφρό

    Και αφού πανί, μαντίλι
    Εχάθη ς' το νερό
    Εδάκρυσαν οι φίλοι
    Εδάκρυσα κ' εγώ

    Δεν κλαίγω για τη βαρκούλα
    Δεν κλαίγω τα πανιά
    Μόν' κλαίω για την Ξανθούλα
    Που πάει στην ξενητειά
    Γράφτηκε Mετά την επιστροφή απ' την Ιταλία - 1828 περίπου Μουσική Νικόλαος Μάντζαρος

    Δεν κλαίγω τη βαρκούλα
    με τα λευκά πανιά
    Μόν' κλαίω την Ξανθούλα
    Με τα ξανθά μαλλιά.

    Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΘΑ ΣΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ: Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι «Ο ηλίθιος»

    Οι βαθύτερες αιτίες της ύπαρξής μας είναι δύο: 1. H ΓΝΩΣΗ 2. Η ΟΜΟΡΦΙΑ
    Πίσω απ' αυτές τις αιτίες βρίσκονται τα δύο βασικά ένστικτα: 1.ΑΥΤΟΣΥΝΤΗΡΗΣΗ. 2. ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ.

    Το τελειώτερο γνωστό μας όν στο σύμπαν είναι ο άνθρωπος . Και η τελειώτερη ομορφιά της φύσης είναι αυτή του όμορφου ανθρώπου. Και ο κατ΄εξοχήν όμορφος άνθρωπος είναι η γυναίκα...Εχει και επιστημονικά διαπιστωθεί αυτό που οι καλλιτέχνες διαισθάνονται . Ο Πρώτος κανόνας ομορφιάς είναι η Συμμετρία. Δεύτερος κανόνας η αρμονία. Τρίτος η ισορροπία. Ενδιάμεσα υπεισέρχονται χίλιες δυό αποχρώσεις και τόνοι και κλιμακες και διαβαθμίσεις που είναι αδύνατο να εντοπίσουμε και να κατατάξουμε. Oι κανόνες αυτοί δεν αφορούν μόνο τις μορφές, επιφάνειες, όγκους, φως, σκιά, αλλά και τα χρώματα, και κατ΄εξοχήν των ματιών, όπου το φώς παίζει κυρίαρχο ρόλο. Στόχος της ομορφιάς η έλξη με σκοπό την αναπαραγωγή . Το "ταίριασμα" των μορφών οδηγεί την εξέλιξη. Μέχρι και στα βάθη της κοσμολογίας η μορφή-ομορφιά (ευμορφία) φαίνεται να παίζει καθοριστικό ρόλο. Σίγουρα η ξανθούλα της ανάρτησης πληρεί όλες τις προδιαγραφές ομορφιάς. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε οτι μοιάζει πολύ στην Σαρλίζ Θερόν που μάλλον κατέχει δίκαια τον τίτλο της υπ' αρ. 1 (γνωστής) ομορφιάς στον κόσμο. Δεν αποκλείεται να την διαδεχθεί άλλωστε...Της το εύχομαι.

  10. juliet avatar
    juliet 26/04/2012 15:17:37

    ''Η ωραιότερη απ'όλες τις γυναίκες είναι αυτή που έτυχε εμείς να αγαπήσουμε''
    Βοναπάρτης

    • franc avatar
      franc @ juliet 26/04/2012 18:15:02

      Αγαπητή juliet,
      Απο ένστικτο είσαι πρώτη!
      Σαφώς έχεις δίκιο, ωραιότερη όμως κι απ' αυτή που έτυχε εμείς να αγαπήσουμε είναι η κόρη μας...
      Ομως τώρα ξεφεύγουμε απο το θέμα της ανάρτησης που ήταν μάλλον δοκίμιο περι ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ομορφιάς και μάλιστα απο φωτογραφία...

      • juliet avatar
        juliet @ franc 26/04/2012 20:11:14

        Οταν συνδιάζονται και τα δύο;Ξέρω...ξέρω.Αλλοστε τα μάτια είναι ο καθρέπτης της ψυχής.

  11. Ούμα Θέρμαν avatar
    Ούμα Θέρμαν 26/04/2012 15:30:37

    Ντροπή σου Δαναέ..
    Κατάρα σου δίνω: Να βγει βουλευτής η Μπάρμπα και να μοιάσεις στον Κομανέντσι..
    ΥΓ: Ξέχνα το Χόλιγουντ, ξέχνα εμένα...ΑΧΑΡΙΣΤΕ!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ούμα Θέρμαν 26/04/2012 15:39:54

      Σε λίγο θα παρέμβει και η Άννα Καλουτά, η οποία όταν ήταν παιδούλα, ήταν σφόδρα ερωτευμένη με τον ώριμο κι αρρενωπό από τότε Δαναό.

      • Sarah Palin avatar
        Sarah Palin @ Strange Attractor 26/04/2012 16:41:20

        Ευτυχώς καλέ μου, εσύ μού είσαι πιστός..kisses darling...

        • juliette Binoche avatar
          juliette Binoche @ Sarah Palin 26/04/2012 20:18:26

          Tu en es sure ? Tu sais Sarah, il a de potes un peu coquins....

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Ούμα Θέρμαν 26/04/2012 15:48:16

      Ούμα, Ούμα, είδες να πω εγώ κάτι; Τι να την κάνω όμως τηνAngelina που έχει φαγωθεί! Μέχρι και το antinews έχει χρησιμοποιήσει για να με πάρει απ' τα δίχτυα σου! Χώρια τα τσατ που μου κάνει στο fb!!!

  12. Ζουλιέτ Μπινος avatar
    Ζουλιέτ Μπινος 26/04/2012 15:44:35

    Χαζές! έμαθα ότι ο Παράξενος είναι πιο όμορφος και ....βέβαια ,όχι χούφτατο!

  13. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 26/04/2012 16:26:47

    Τί ἒγινε ρέ παιδιά ὃλο τό Χόλυγουντ μαζεύτηκε ἐδῶ μέσα;
    Ἑάν ὃμως σκάσει μύτη ἡ Μόνικα Μπελούτσι,τότε...τέρμα,τ' ἀφήνω ὃλα!
    Θά περιμένω ὃμως καί μιά ἐγχώρια καλλονή...,τήν Γεωργία Βασιλειάδου ἂς ποῦμε...

    • Ζουλιέτ Μπινος avatar
      Ζουλιέτ Μπινος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 26/04/2012 16:40:27

      Κύριε Κυθήριε
      αληθεύει ότι ο Δαναός κυκλοφορεί με μπαστούνι και ο Παράξενος κάνει αναρριχήσεις;

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ζουλιέτ Μπινος 26/04/2012 16:54:20

        Μπινέτ Ζουλιός,εἶχα τήν ἐντύπωση ὃτι ὁ ἓνας ἀπό τούς δυό πάει γιά βουλευτής.

  14. Monica Bellucci avatar
    Monica Bellucci 26/04/2012 18:48:01

    Danaos, amore mio,saro sempre tua. Sono pazza di te!!!

  15. ΤΖΟΥΛΙΑ avatar
    ΤΖΟΥΛΙΑ 26/04/2012 19:10:59

    Ως μέλουσα βουλευτής του Ελληνικού κράτους καταγγέλω τους άρρενες του Antinews για την ξενομανία τους. Αναγκαζόμαστε να χρησιμοποιούμε γάλλους και αφρικανούς στις εκπαιδευτικές μας βιντεοπαραγωγές. Θα ήθελα να συζητήσω με τον κο Δαναό για μια σειρά εκπαιδευτικών ταινιών με γενικότερο τίτλο "Το σεξ στην τέταρτη ηλικία".

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ ΤΖΟΥΛΙΑ 26/04/2012 19:38:24

      Ως μέλ(λ)ουσα βουλευτής του Ελληνικού κράτους, διάβασε τι αντιμετωπίζεις κάθε μέρα. :)

      http://www.spinoza.gr/topic.asp?TOPIC_ID=3650&FORUM_ID=11&CAT_ID=5&Forum_Title=%C3%FD%F1%F9+%E1%F0%FC+%F4%EF+%F3%E5%EE+%EA%E1%E9+%F4%EF%ED+%DD%F1%F9%F4%E1&Topic_Title=%D3%F4%E1%F4%E9%F3%F4%E9%EA%DC+%E3%E9%E1+%F4%EF+%F0%DD%EF%F2+%F4%EF%F5+%DC%ED%F4%F1%E1

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ dikefalosaitos 26/04/2012 22:18:55

        Μια απορία από το άρθρο: η ''κλίση προς τα αριστερά'' ή ''προς τα δεξιά'' του ...χμμμμ...εξαρτάται από το τι ψηφίζει ένας άντρας;

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 26/04/2012 22:33:15

          ΕΥΑ,τόσες ποσοτικές,ποιοτικές,ἀριθμητικές ἀναφορές καί πληροφορίες μᾶς παρέχονται,πού λύνουν κάθε ἀπορία,ἐσύ κόλλησες στίς ''κλίσεις'';
          Νά φοβᾶσαι μόνο αὐτούς πού τό ρίχνουν λευκό...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ ΤΖΟΥΛΙΑ 26/04/2012 19:39:51

      Αγαπητή ΤΖΟΥΛΙΑ για την τέταρτη ηλικία θα σε ενημερώσουν τα πνεύματα από το υπερπέραν.Όταν ήμουν στην ηλικία σου το σεξ ήταν normality situation.Στην ηλικία σου μαθαίνω ότι το cybersex(Virtual sex) ότι έχει τον πρώτο λόγο. Αλλά κι εδώ δεν πρωτοτυπείτε.Το είπε ο Πανταζής πριν καμιά δεκαπενταριά χρόνια: Και κάνω έρωτα μαζί σου με τηλεπάθεια....

      • juliet avatar
        juliet @ Δαναός 26/04/2012 22:00:38

        Tι έγινε ,Δαναέ μου, και ο Παράξενος ; Σάρα ...Juliette ,κρυφό ποταμάκι μας βγαίνει.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ juliet 26/04/2012 22:25:07

          Τον θαυμασμό μου για την Σάρα τον εξέφρασα εδώ μέσα, πολύ πριν εμφανιστεί ο διχονίξ ερωτύλος Δαναός.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2012 22:42:56

    Ο άλλος ο ξαναμμένος, εκείνος που τα είχε κάποτε με την Μπουμπουλίνα, που είναι; Εξαφανίστηκε. (Για τον Ροδινό μιλάω!).

  17. bird avatar
    bird 26/04/2012 22:44:02

    Τους αναποφάσιστους είναι να φοβάσαι.

  18. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/04/2012 22:49:31

    Παιδιά..το δικό μου συμπέρασμα ήταν ότι δεν υπάρχουν κεντρώοι!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ ΕΥΑ 26/04/2012 22:56:41

      Το επιβεβαιώνω απ' το θείο μου που ήταν ράφτης! Όταν έπαιρνε μέτρα για παντελόνι ρωτούσε : Δεξιός ή αριστερός;Ποτέ δε ρωτούσε κεντρώος!!!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Δαναός 26/04/2012 23:01:17

        Δέν τούς ρωτοῦσε τούς ἲδιους βέβαια συνέχεια...,μιά φορά καί ἢξερε μετά,ἒ...;

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 26/04/2012 23:09:55

          Ναι το έγραφε στο ευρετήριο!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 26/04/2012 23:07:30

      Κεντρώοι ὑπάρχουν μόνο στό ζωϊκό βασίλειο...,μπλέ φάλαινα ἂς ποῦμε...

  19. juliet avatar
    juliet 26/04/2012 23:12:47

    χαχαχαχα,βάζει μπουρλότα.Δεν ξέρω τι λες ,μαλλιοτραβήγματα βλέπουμε.Και τον Δαναό ν'αναχαιτίζει την τέταρτη φάλαγγα.
    Nα θυμάται τον θείο το ράφτη ,να μιλά για κεντρώους ,για αριστερά ,δεξιά μπατζάκια .
    Φάκτορα ,αυτοί δεν είναι άντρες είναι la crème de la crème της Ελλάδας.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ juliet 26/04/2012 23:16:10

      Merci, Madam....

  20. juliet avatar