#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/08/2012 12:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πιστεύετε στα φαντάσματα;



Είτε πιστεύει κανείς στα φαντάσματα είτε όχι, υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις, που αν μη τι άλλο, είναι ενδιαφέρουσες, και μας βάζουν σε σκέψεις. Αρκεί να έχουμε ανοιχτό μυαλό.

Μια από τις πιο κλασικές περιπτώσεις ανεξήγητης παρουσίας φαντάσματος είναι και η φωτογραφία αυτή, που τραβήχτηκε το 1919 και δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά το 1975 από τον Sir Victor Goddard, έναν απόστρατο αξιωματικό της βρετανικής R.A.F.

Η πολυσυζητημένη φωτογραφία απεικονίζει ένα σμήνος της R.A.F., στο οποίο υπηρετούσε ο Goddard στη διάρκεια του Α‘Π.Π., επάνω στο πλοίο HMS Daedalus.

Αν προσέξετε καλά, θα δείτε ένα πρόσωπο… φαντάσματος, που δεν θα έπρεπε να υπάρχει.

Βρίσκεται ακριβώς πίσω από τον αεροπόρο που είναι στην επάνω σειρά, τέταρτος από τα αριστερά, το οποίο είναι αρκετά ξεκάθαρο.

Πρόκειται για το πρόσωπο του σμηνία Freddy Jackson, ενός μηχανικού ο οποίος είχε σκοτωθεί σε ατύχημα με έλικα αεροσκάφους πριν από δυο ημέρες.

Η συγκεκριμένη φωτογραφία λήφθηκε την ημέρα της κηδείας του άτυχου μηχανικού. Όταν εμφανίστηκε το φιλμ, οι συνάδελφοί του τον αναγνώρισαν αμέσως.

Λέγεται πως ο μακαρίτης, δεν ήθελε να λείψει από το ομαδικό πορτρέτο της μονάδας του.

Εσείς τι λέτε;

paranormal

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εύα avatar
    Εύα 13/08/2012 12:52:05

    Strange...αφού αποκλείεται να είναι το φάντασμα του Δαναού, η επιστήμη έχει το λόγο..

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Εύα 13/08/2012 17:03:04

      Εγώ κυρία μου είμαι με τα μαγικά! Με τις εξαφανίσεις, όχι τις εμφανίσεις. Ας πούμε, μπορώ να σας κάνω κάτι... και να εξαφανιστώ!!!

      • Εύα avatar
        Εύα @ Δαναός 13/08/2012 17:28:01

        Καλά, μάθε πρώτα να ξεχωρίζεις τον κολικό από την..ωορρηξία και μετά γίνε και μάγος..!

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Εύα 13/08/2012 17:30:59

          Μα ακριβώς. Επειδή και οι γιατροί μπερδεύονται στο διαχωρισμό, γι αυτό γεννιούνται και κ@@παιδα!!! Μαγικά πάντα!

          • Εύα avatar
            Εύα @ Δαναός 13/08/2012 17:59:58

            αχαχαχα! μου την ''είπες'' ή μου φαίνεται δάσκαλε;

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Εύα 13/08/2012 18:05:14

            Δε θα απαντήσω λόγω ιατρικής και όχι διδασκαλικής, δεοντολογίας...

  2. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 13/08/2012 12:58:58

    Όλο και κάποια εξήγηση θα υπάρχει, δεν γίνεται...

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ Γιώργος1 13/08/2012 23:24:45

      Αν είναι φάντασμα δεν ξέρω αλλά είναι ντροπαλός

  3. bladerunner82 avatar
    bladerunner82 13/08/2012 12:59:22

    Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΥΤΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ PARANORMAL, Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ APPARITION KAI O ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΥ.

    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ. ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/08/2012 13:29:39

    Τραβήχτηκε, αλλά και δημοσιεύτηκε πολύ πριν τα φότοσοπ, και έχει εξεταστεί επανειλημμένα από διάφορα εργαστήρια κλπ. Μοιάζει να είναι γνήσια.
    Από κει και πέρα.....

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Strange Attractor 13/08/2012 13:33:15

      Είναι παράξενο, όπως και να το κάνουμε...

    • bladerunner82 avatar
      bladerunner82 @ Strange Attractor 13/08/2012 13:47:22

      ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ GHOST BOX,ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ...

  5. βορειος avatar
    βορειος 13/08/2012 14:37:07

    σαφως και υπαρχουν πραγματα τα οποια δεν γνωριζουμε ,αλλωστε μολις λιγες χιλιαδες χρονια εχουμε επανω σε αυτον τον πλανητη, σιγουρα υπαρχουν καταστασεις τις οποιες θα κανουμε χιλιαδες χρονια για να τις κατανοησουμε.

  6. Z avatar
    Z 13/08/2012 14:49:13

    Τι Photoshop και κουραφέξαλα!
    Έχετε δεί φωτογραφίες του πολιτμπυρό της Σοβιετίας της εποχής 20-30;
    Εκεί να δείτε εμφανίσεις και εξαφανίσεις προσώπων, χωρίς Photoshop!

    • bladerunner82 avatar
      bladerunner82 @ Z 13/08/2012 14:56:00

      ΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ,ΚΛΑΙΩ

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Z 13/08/2012 17:11:18

      Πάντως χάσαμε πολύ που δεν είχανε στη Σοβιετική Ένωση τα σημερινά εργαλεία, παπάδες θα κάνανε, δε θα μας έμενε συκώτι από τα γέλια.

    • Πανηγυρτζής avatar
      Πανηγυρτζής @ Z 13/08/2012 19:49:31

      είσαι θεός, χαχαχαχα

  7. Ευάριστος avatar
    Ευάριστος 13/08/2012 15:30:18

    Ναι σίγουρα κάτι υπάρχει ο τρελογιατρός. Αν δεις άνθρωπο να ίπταται, κάτι δεν πάει καλά με την λειτουργία του εγκεφάλου. Μετά το θάνατό μας παύει να υφίσταται ζωή, ο παράδεισος και η κόλαση είναι ο καθημερινός κατευνασμός για να μην δημιουργούνται φοβίες στον άνθρωπο και να δέχεται το θάνατο ως κάτι το φυσικό. Απο που μπορεί να συμπεράνει κανείς ό,τι δεν υπάρχει ζωή μετά το θάνατο είναι πολύ απλό. Πόσοι απο εμάς θυμούνται απο 2 μηνών;; Η ανάπτυξη του εγκεφάλου δεν έχει ολοκληρωθεί ή δεν έχει πάρει την κατάλληλη μορφή για να μπορεί να αντιλαμβάνεται πράγματα και καταστάσεις. Αν ο εγκέφαλος νεκρώσει τότε η σκέψη, η ικανότητα του να βλέπεις παύουν να υφίστανται, καθώς αυτά τα 2 χαρακτηριστικά εξαρτώνται απο την λειτουργία του εγκεφάλου και φυσικά απο την οπτική επικοινωνία δηλ τους οφθαλμούς. Πέραν αυτών οι επιστήμονες δεν γνωρίζουν αρκετά πράγματα για την λειτουργία του εγκεφάλου ή για το πως ένας οργανισμός αυτοθεραπεύεται απο ανίατες ασθένειες. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ευάριστος 13/08/2012 16:54:58

      Και αφού δε γνωρίζει η επιστήμη τι γίνεται, βγαίνει το συμπέρασμα πως ξέρουμε και τι υπάρχει και τι δεν υπάρχει; Τεράστιο κενό λογικής!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γεώργιος Τ. 13/08/2012 16:56:55

        Η επιστήμη δεν γνώριζε τον ηλεκτρισμό επί χιλιάδες χρόνια, άρα δεν υπήρχε;

        • bladerunner82 avatar
          bladerunner82 @ Strange Attractor 13/08/2012 17:04:54

          ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ 10 ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ Ο,ΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΑΝΩΤΕΡΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ....

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ευάριστος 13/08/2012 17:53:24

      Δηλαδή,σύμφωνα μέ τήν λογική σας,δέν θά ἔπρεπε νά ὑφίσταται ζωή καί πρίν τήν ἡλικία τῶν 2 μηνῶν,ἀφοῦ ὁ ἄνθρωπος δέν θυμᾶται τίποτα πρίν τήν ἡλικία αὐτή.Καί ὅταν ὁ ἄνθρωπος πέσει σέ κῶμα,ἢ πάψει ὁ ἐγκέφαλος νά λειτουργεῖ;Καί τότε δέν ὑφίσταται ζωή;Τί κινεῖ τό σῶμα τότε;
      Μή συγχέετε τήν ζωή τοῦ ἐγκεφάλου,μέ τήν ζωή ὁλόκληρης τῆς ἀνθρώπινης ὑπόστασης.

      • Ευάριστος avatar
        Ευάριστος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 13/08/2012 20:39:35

        Στον ενικό παρακαλώ! Αναρωτιέμαι τι καταλαβαίνετε μερικοί; Είπα 2 μηνών ο άνθρωπος δεν θυμάται άρα δεν έχει διαμορφώσει τη σκέψη του. Αν η σκέψη εξαφανιστεί δηλ έρθει ο θάνατος του εγκεφάλου τότε παύει να υπάρχει ζωή ή μεταθάνατος ζωή. Ζωή υπάρχει απο την πρώτη στιγμή που γεννιέται ο άνθρωπος αλλά μόνο ενστικτώδη μέχρι να διαμορφωθεί σταδιακά. Σκέφτομαι άρα υπάρχω! Λειτουργεί ο εγκέφαλος άρα υπάρχω! Αν βρίσκεσαι σε κώμα και ο εγκέφαλος έχει νεκρωθεί τότε παύει να υφίσταται ζωή και το σώμα λειτουργεί με τα βιολογικά όργανα δηλ καρδιά, πνεύμονες κλπ κλπ. Γι' αυτό άλλωστε και οι γιατροί συμβουλεύουν τις περισσότερες φορές τους γονείς του πάσχοντος να αφαιρέσουν τα όργανα που τον κρατούν σε μια κατάσταση και τους ρωτούν αν θέλουν να τα δωρίσουν σε ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη για μεταμόσχευση.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Ευάριστος 13/08/2012 20:52:20

          Την άποψή σου για τον θάνατο (περίπου) την είχε κι ο Επίκουρος

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ευάριστος 13/08/2012 22:13:21

          Ἡ μεταμόσχευση ὀργάνων εἶναι ἕνα ἄλλο μεγάλο θέμα.
          Παρόλα αὐτά,λές ὅτι ἡ ζωή ἀρχίζει ἀπό τήν πρώτη στιγμή πού γεννιέται ὁ ἄνθρωπος.Δηλαδή στήν μήτρα τῆς μητέρας δέν ὑπάρχει ζωή;
          Ἔπειτα,ἄν βρίσκεσαι σέ κῶμα,ὁ ἐγκέφαλος ἔχει νεκρωθεῖ;Καί τό τε σέ τί κατάσταση βρίσκεται ὁ ἐγκέφαλος ὅταν ὁ ἄνθρωπος βρίσκεται σέ ἄγρυπνο κῶμα;
          Τέλος,ἐσύ τί λές,ὅταν ἀναφερόμαστε στήν μετά θάνατον ζωή,σέ τί ἀναφερόμαστε,σέ συνέχιση τῆς βιολογικῆς ζωῆς;Μά ἀφοῦ διαπιστῶνεται ὁ θάνατος τοῦ σῶματος!Ἄρα,μῆπως ἀναφερόμαστε στήν συνέχιση τῆς ζωῆς τοῦ συστατικοῦ στοιχείου ἐκείνου πού δίνει τήν πνοή στό σῶμα;

  8. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 13/08/2012 15:40:02

    Παράξενε, είσαι όνομα και πράμα! Που πας και τα ξετρυπώνεις ένα ένα. Εσύ με τις παράξενες ιστορίες σoυ και ο Δρ. Φάκτορας με τις μοναδικές φωτογραφίες που αναρτά. Εκτός και αν πρόκειται για το ίδιο άτομο. Χαρά στο κουράγιο σου!
    Ο κόσμος καίγεται και .....Δεν λέω όμως, χρειαζόμαστε και κάποιο diversion....

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 13/08/2012 17:04:29

    Ούτε πιστεύω, ούτε και θα ήθελα να πιστέψω ότι ο πεθαμένος καθοδηγεί το φάντασμά του να ποζάρει σε φωτογραφίες !
    Μόνο που σκέφτομαι το φάντασμα του ΓΑΠΑ να τριγυρνάει (με ιπτάμενο ποδήλατο ή κανό) πάνω από τα κεφάλια των επιζόντων και να εμφανίζεται από το πουθενά στις φωτογραφίες του 2050 με πιάνει σύγκρυο !!!!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ roadrunner 13/08/2012 17:56:07

      Δέν χρειάζεται νά γυρίζει τό φάντασμά του τότε,ἄφησε παρακαταθήκη τά χαράτσια του καί τά ἀποκαϊδια τῆς καταστροφικῆς πολιτικῆς του...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ roadrunner 13/08/2012 18:43:02

      Απίθανος roadrunner !!!!

  10. Ευάριστος avatar
    Ευάριστος 13/08/2012 17:12:28

    H επιστήμη δεν γνωρίζει για έμβια όντα όχι για άψυχα. Το άψυχο ίσον με μηδέν, με αέρα κοπανιστό.

    • flou avatar
      flou @ Ευάριστος 13/08/2012 17:17:44

      Βρε Ευάριστε, που τα έμαθες όλα αυτά τα επιστημονικά περί άψυχων κοπανιστών ανέμων, να τα μάθουμε κι εμείς οι άσχετοι! Έπαθα πλάκα με την τεκμηρίωση!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ευάριστος 13/08/2012 17:57:13

      Γιά ξαναδιάβασε λίγο αὐτό πού γράφεις,βγάζεις νόημα;

  11. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 13/08/2012 17:35:08

    Πραγματικά ανεξήγητο είναι το πως ήξεραν οι διπλανοί του -στην φωτογραφία- ότι θα εμφανιστεί το φάντασμα του φρεσκοχαμένου συνάδερφού τους κι έτσι του άφησαν χώρο ανάμεσά τους!

    • nestor avatar
      nestor @ Φυγόκεντρος 13/08/2012 18:03:49

      Εσείς μάγουλο με μάγουλο βγαίνετε φωτογραφίες?

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Φυγόκεντρος 13/08/2012 18:24:27

      Χμ, αν δεις, όλοι στην φωτογραφία έχουν την ίδια απόσταση μεταξύ τους...

    • Εύα avatar
      Εύα @ Φυγόκεντρος 13/08/2012 18:37:01

      Έχω μια extrem απάντηση..
      Διότι, σκέφτηκαν (μαζί κι ο εκλιπών ): αν το 2012 γίνει ανάρτηση του θέματος στο anti, θα έχουν γίνει διάσημοι!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Εύα 13/08/2012 22:15:16

        Χα χα,Εὐα παραείναι extrem!

  12. avanti avatar
    avanti 13/08/2012 17:41:12

    Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω στα φαντάσματα αλλά ένα σημαντικό μέρος συνελλήνων πρέπει να πιστεύει, δεν εξηγείται διαφορετικά γιατί στις 17 Ιουνίου απλά και πάλι ψήφισαν πασοκ, δηλαδή το φάντασμα πλέον του πασοκ, το φάντασμα του Ανδρέα Παπανδρέου.

  13. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 13/08/2012 23:23:53

    Εγώ πιστεύω οτι ήθελε να δει αν θα ήταν τόσο κάφροι οι συνάδελφοι του ,ωστε να ποζάρουν όλοι μαζί την ημέρα της κηδείας του

    • Εύα avatar
      Εύα @ Iωάννης34 13/08/2012 23:27:04

      Και να γελάνε κιόλας!

      • Iωάννης34 avatar
        Iωάννης34 @ Εύα 13/08/2012 23:29:30

        Δεν γελάνε όλοι,μάλλον αυτοί που γελάνε είναι όσοι του είχαν πάρει δανεικά!

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Iωάννης34 13/08/2012 23:55:14

          Ἔ τότε,ὅταν θά εἶδαν τήν φωτογραφία,θά τούς κόπηκε τό γέλιο ἀπότομα...!

        • Εύα avatar
          Εύα @ Iωάννης34 14/08/2012 00:02:37

          αχαχαχα, με αυτά που γράφετε φοβάμαι να βγω φωτογραφία ξανά!

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Εύα 14/08/2012 00:17:49

            Νά βγάζεις,ἀλλά,καλοῦ κακοῦ ρίχνε καμμιά ματιά καί πίσω σου τί θά ἔχεις γιά φόντο...

          • Iωάννης34 avatar
            Iωάννης34 @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/08/2012 00:35:56

            Και κυρίως αν χρωστάς λεφτά σε κάποιον που ''έφυγε''

  14. Ευάριστος avatar
    Ευάριστος 13/08/2012 23:38:16

    Και μόνο που είπες "πνοή στο σώμα" δεν το συνεχίζω!
    Μου μιλάς φιλοσοφικά ενώ στην πραγματικότητα πρακτικά δεν υπάρχει ζωή μετα θάνατον, άρα δεν υπάρχει πνεύμα, δεν υπάρχουν φαντάσματα! Σου μιλώ ότι αν δεν υπάρχει εγκέφαλος δεν υπάρχει ζωή, σκέψη, ιδέα, συνέχιση της ζωής. Πως μπορεί να δεί η πνοή όταν δεν υπάρχουν οπτικοί αισθητήρες ή πως μπορεί κάποιος να κατευθυνθεί κάπου όταν δεν έχει εγκέφαλο;; Το μόνο που αφήνει πίσω του ο άνθρωπος είναι το DNA του, στην οικογένειά του, αν έχει βεβαίως! Έτσι συνεχίζει η ζωή, αλλά ως αυτοτελής νοήμων οργανισμός παύει να υφίσταται!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ευάριστος 13/08/2012 23:53:06

      Δέν εἶπα μόνο ''πνοή στό σῶμα''!
      Εἶπα ''...τοῦ συστατικοῦ ἐκείνου στοιχείου πού δίνει τήν πνοή στό σῶμα''. Ἐννοῶντας τήν ψυχή...
      Ἀπό τήν στιγμή βέβαια πού ἐσύ συγχέεις τό πνεῦμα μέ τά φαντάσματα,ὅντως,δέν ἔχει νόημα ἡ συνέχιση τῆς συζήτησης,γιατί μιλᾶμε σέ διαφορετικό ἐπίπεδο...

  15. sotirios avatar
    sotirios 25/08/2012 22:43:11

    Μια κριτική προσέγγιση της φωτογραφίας
    http://skeptic.danielalderman.com/?p=27