#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/12/2011 21:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραμένουμε στο ευρώ για ... τυπογραφικούς λόγους!



Η Ελλάδα και ενδεχομένως  αρκετές άλλες χώρες μέλη της  Ευρωζώνης παραμένουν στο κοινό  νόμισμα γιατί πολύ απλά και μόνο η προοπτική της αποχώρησής τους και της συνεπακόλουθης επιστροφής τους στα «παλαιά» εθνικά τους νομίσματα  είναι ένας «λογιστικός εφιάλτης»!

Στην απίστευτη  αυτή δήλωση προχώρησε ένας άνθρωπος που στον τομέα του είναι ίσως ο κορυφαίος στον πλανήτη. Ο λόγος  για τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της καναδικής χαρτοποιίας Fortress Paper κύριο Chad Wasilenkoff. Ο οποίος είναι ο άνθρωπος που πρακτικά και ουσιαστικά παράγει το χαρτί υψηλής ασφαλείας που χρησιμοποιείται για τα χαρτονομίσματα των περισσοτέρων χωρών του κόσμου, συμπεριλαμβανομένης και της Ευρωζώνης!!!

Ο κύριος Wasilenkoff, σε συνέντευξή του στο πρακτορείο ειδήσεων Dow Jones Newswires, χαρακτήρισε ως περίπου καταστροφική μια ενδεχόμενη διάλυση της Ευρωζώνης και μια επιστροφή ορισμένων χωρών στα παλιότερα νομίσματά τους καθώς, όπως ισχυρίζεται, η παγκόσμια οικονομία και σίγουρα η παγκόσμια βιομηχανία ΔΕΝ είναι προετοιμασμένες για κάτι τέτοιο …

Στη συνέντευξή του  ο επικεφαλής της Fortress Paper τονίζει πως η επιστροφή της δραχμής, της ιταλικής ή της ιρλανδικής λίρας είναι λογιστικά αδύνατη στην παρούσα φάση και γι’ αυτό η Ευρωζώνη «δεν έχει άλλη επιλογή από το να παραμείνει ενωμένη».

Σύμφωνα με τον κ. Wasilenkoff η διαδικασία σχεδιασμού, ετοιμασίας, κατασκευής, διανομής και κυκλοφορίας ενός νομίσματος διαρκεί τρία έως τέσσερα χρόνια. Αλλά ακόμα και σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης – όπως θα ήταν η αποχώρηση μιας χώρας από το ευρώ – η διάρκεια της διαδικασίας εκτύπωσης και κυκλοφορίας νέων νομισμάτων μπορεί να μειωθεί το πολύ στο ένα έτος.

Χρησιμοποίησε μάλιστα  ένα απίστευτο παράδειγμα, λέγοντας πως ακόμα και στο Ιράκ, μετά την πτώση του Σαντάμ, όταν κανείς δεν ήθελε να βλέπει το πρόσωπό του στα χαρτονομίσματα, χρειάστηκε να περιμένουν όλοι πάνω από έναν χρόνο για να τυπωθούν καινούργια!

Ο Καναδός ειδικός  απέκλεισε και οποιαδήποτε μεταβατική λύση, όπως για παράδειγμα το τύπωμα συμβόλων για παράδειγμα της δραχμής πάνω σε υφιστάμενα χαρτονομίσματα του ευρώ. Κι αυτό γιατί, όπως λέει, κάτι τέτοιο θα απαιτούσε νέα χαρακτηριστικά ασφαλείας, όπως υδατογραφήματα και ειδικές ίνες τα οποία θα πρέπει να περαστούν σε φύλλα χαρτιού και όχι σε κάθε χαρτονόμισμα ξεχωριστά. Με δεδομένο, πως η αξία του νέου νομίσματος θα υποχωρήσει άμεσα οι παραχαράκτες θα έχουν το κίνητρο και τη δυνατότητα να κυκλοφορήσουν αυτά τα χαρτονομίσματα ως γνήσια, συμπληρώνει ο κύριος Wasilenkoff. Ο οποίος τέλος δήλωσε πως σύμφωνα με όσα γνωρίζει καμία κεντρική τράπεζα δεν τυπώνει νέα νομίσματα, ούτε η εταιρεία του έχει δεχθεί καμία μεγάλη παραγγελία …

Αντίθετα, δηλώνει  πως η παραγωγή ευρώ έχει ενισχυθεί ενώ έχει αυξηθεί και η ζήτηση για ελβετικά φράγκα.

http://www.protothema.gr/world/article/?aid=164749

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2011 21:46:07

    Λες και υπάρχει μόνο ένα τυπογραφείο σε όλον τον πλανήτη

    • Christos Apostolidis avatar
      Christos Apostolidis @ Orestios 12/12/2011 10:00:49

      Δεν μιλαει για την εκτυπωση αλλα για την πιστοποιηση προδιαγραφων, μεγέθους, χαρακτηριστικών ασφαλείας κλπ και την παραγωγή του ΧΑΡΤΙΟΥ για την εκτύπωση των νεων χαρτονομισμάτων. Φυσικά, υπάρχουν και αλλοι προμηθευτές και όταν μιλάμε για 1-2 χώρες όντως είναι υπερβολικό το άρθρο αλλά αν μιλάμε για 5-6 χώρες τότε είναι όντως δύσκολα τα πράγματα. Φυσικά, για ευνόητους λόγους δεν υπολογίζει την προοπτική υιοθέτησης τεχνολογίας πολυμερών σαν βάση για τα νέα τραπεζογραμμάτια που ίσως να έκανε τα πράγματα πολύ πιο εύκολα και γρήγορα.... αυτή όμως η προοπτική, απαιτεί αλλαγές σε μια σειρά μηχανημάτων που χρησιμοποιούν οι τράπεζες και εταιρείες που χειρίζονται αυτοματοποιημένα χρήμα (πχ αυτόματοι πωλητές κλπ)....

      Τώρα, για να χρησιμοποιηθούν παλιές μήτρες για την εκτύπωση, ακόμα και άν υπάρχουν και δεν έχουν καταστραφεί, θα πρέπει να αλλάξουν αρκετά πράγματα προκειμένου να μήν γίνει αλλαλούμ με τυχόν διατηρηθέντα αποθέματα παλιών χαρτονομισμάτων.....

    • lampros avatar
      lampros @ Orestios 12/12/2011 15:07:43

      Ποιός είπε για τυπογραφείο; Σιγά μην έχει και φωτοτυπάδικο:

      Ο οποίος είναι ο άνθρωπος που πρακτικά και ουσιαστικά παράγει το χαρτί υψηλής ασφαλείας που χρησιμοποιείται για τα χαρτονομίσματα των περισσοτέρων χωρών του κόσμου, συμπεριλαμβανομένης και της Ευρωζώνης

      Τα χαρτονομίσματα δεν τυπώνονται σε χαρτί Α4 60 γρμ...

  2. Απορία avatar
    Απορία 11/12/2011 21:53:54

    Ψόφησε το καημένο, μην το παιδεύουμε άλλο...

  3. Nick avatar
    Nick 11/12/2011 22:08:30

    Είπε και κάτι άλλο:
    -------
    [...]Εκτός και αν to κράτος επιλέξει παλαιό νόμισμα και χρησιμοποιήσει παλαιές μήτρες, επιλέγοντας επιστροφή στο παλαιό νόμισμα! Προϋπόθεση να μην έχουν καταστραφεί οι μήτρες του παλαιού νομίσματος. Τότε μπορεί να γίνει μέσα σε λίγους μήνες, ακόμα και από το εθνικό τυπογραφείο, αφού πρώτα παραγγελθεί το ειδικό χαρτί![...]
    ------
    Οι μήτρες των παλαιών δραχμών είναι (προς το παρόν) στο Μουσείο της ΤτΕ.

  4. Πέτρος. Μ avatar
    Πέτρος. Μ 11/12/2011 22:24:46

    Σε έκτακτη περίπτωση.
    Κόψιμο στη μέση των ευρωχαρτονομισμάτων
    Αρχική ισοτιμία 2 προς 1.
    Κοπή μόνο κερμάτων.

  5. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 11/12/2011 23:22:34

    Υπαρχει χωρα στο κοσμο που να μην εχει δικο της νομισμα , επειδη δεν βρισκει χαρτι η δεν εχει εκτυπωτες ?
    Εδω στην αρχαιοτητα κοβαμε νομισμα με τα πενιχρα μεσα και τωρα δεν θα μπορεσουμε ξανα
    Σιγα ρε φιλε την σουπερ τεχνολογια το κολοχαρτο λες και το φερνεις απο τον αρη ,δικαιολογιες του λοκου σε χαιβανια απευθυνεται ο κυριος

  6. TopGunZ avatar
    TopGunZ 12/12/2011 00:01:06

    Πρώτο θέμα ε? Βάζω στοίχημα ότι δεν είναι πρόβλημα «λογιστικού εφιάλτη», αλλά "logistics nightmare" και κάποιος κλασικός γραφιάς-μεταφραστής-είλωτας το μετάφρασε όπως να 'ναι!!!

  7. Aθωος περαστικος avatar
    Aθωος περαστικος 12/12/2011 02:32:51

    @Νικος draxmai ποσα ευρω εχεις βγαλει στο εξωτερικο? Θα φτανουν μετα για να μας αγορασεις ή/και να κανεις το ονειρο σου πραγματικοτητα λες?

    • Nikos Draxma avatar
      Nikos Draxma @ Aθωος περαστικος 12/12/2011 07:36:24

      Φραγκο τσακιστο και δεν εχω καταθεσεις

      Σε εθνικο νομισμα επιβαλλεται περιορισμος ελεγχου κινησης κεφαλαιου
      Κυριως για να μην φυγει συναλλαγμα στο εξωτερικο , επιπροσθετως επιβαλεται και φορολογια σε οτι κεφαλαιο απο το εξωτερικο μπαινει στην χωρα η επαναπατριζεται

      Απο τα πρωτα εκτακτα μετρα που παιρνωνται σε περιπτωσεις χρεωκοπιας , εγινε σε ισημερινο , αργεντινη , ισλανδια , τελος και στην ελβετια σκεφτονται να το κανουν για να προστατεψουν το φραγκο σε περιπτωση επιστροφης χωρων στα νομισμα τους

      Τελος οι χωρες οταν χρεωκοπουν δεν εξαγοραζονται, αλλα προχωρουν σε εθνικοποιησεις ( το εντελως αντιθετο) και οι νεες πολιτικες δυναμεις που αναλαμβανουν δεν μπορουν να κανουν διαφορετικα , εχουμε το παραδειγμα των χωρων της λατινικης αμερικης

      Το ξεπουλημα χωρων γινεται παντα σε περιοδους ηρεμες και με ελεγχομενη χρεωκοπια , καλη ωρα σαν την δικια μας τωρα
      Αν βγαζατε λιγο το κοινο νου να δουλεψει και ειχατε μελετησει τις χρεωκοπιες χωρων την τελευταια 50 ετια θα τα ξερατε ολα αυτα

  8. epsa2011 avatar
    epsa2011 12/12/2011 02:36:32

    Πρόκειται περί ανοησιών κάποιου Καναδού που εντάσσονται στο γενικώτερο
    κλίμα της τρομοκράτησης του Ελληνικού Λαού. Χαρτί χαρτονομισμάτων
    παράγουν τουλάχιστον 7 χαρτοποιίες στην Ευρώπη , από αυτές οι 3 είναι
    Σουηδικές ,οι 2 Αγγλικές, 1 Ελβετική, 1 Γερμανική.

    • lampros avatar
      lampros @ epsa2011 12/12/2011 15:14:12

      Πρόκειται περί ανοησιών κάποιου Καναδού που εντάσσονται στο γενικώτερο κλίμα της τρομοκράτησης του Ελληνικού Λαού.

      Ότι ΔΕΝ φεύγουμε από το Ευρώ λέει, με ποιά λογική εντάσσεται στο «γενικώτερο κλίμα της τρομοκράτησης»;

      Ό,τι να ναι...

      Χαρτί χαρτονομισμάτων παράγουν τουλάχιστον 7 χαρτοποιίες στην Ευρώπη , από αυτές οι 3 είναι Σουηδικές ,οι 2 Αγγλικές, 1 Ελβετική, 1 Γερμανική.

      Καμμιά παραπομπή;

  9. ΚΜ avatar
    ΚΜ 12/12/2011 04:07:29

    Ίσως μου διαφεύγει κάτι αλλά, υποθετικά, δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα με την προσθήκη μιας απλής στάμπας «ΔΡΧ» σε κάθε νεοεκδιδόμενο χαρτονόμισμα ευρώ. Η γνησιότητα του χαρτονομίσματος θα μπορεί να επαληθευθεί μέσω των υπαρχόντων χαρακτηριστικών ασφαλείας. Από 'κει και πέρα, με δεδομένο ότι η (υποτιθέμενη) νέα δραχμή (με αρχική ισοτιμία 1:1) θα υποτιμηθεί σε σημαντικό βαθμό, αυτό από μόνο του εξασφαλίζει ότι οι τα μόνα χαρτονομίσματα με την σφραγίδα θα είναι όσα βγαίνουν από το τυπογραφείο. Γιατί, κανένας «παραχαράκτης» δεν θα θελήσει ποτέ να μετατρέψει ένα χαρτονόμισμα των δέκα ευρώ σε δέκα δραχμές (που θα αξίζουν λιγότερο).

    • lampros avatar
      lampros @ ΚΜ 12/12/2011 15:16:16

      Και τι εξασφαλίζει ότι ο πλαστογράφος απλά δεν θα αφαιρέσει την στάμπα με κάποια χημικά, και θα δίνει τις «δραχμές» που έχει για πλήρη ευρώ;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ lampros 12/12/2011 20:20:21

        Δύσκολο. Όμως, ακόμα κι έτσι, μια εναλλακτική του σταμπαρίσματος είναι το τρύπημα, που δεν νομίζω να «μπαλώνεται».